Помош и совети

Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Moze nekoj da mi pomogni da sostavam konfiguracija za do kaj 20-25K~ ?
а што игри би играл?
за понови наслови со добра графика ќе ти треба графичка и процесор кои коштаат по 9000-10000ден. рамот е скап, ама и 4гб би биле доволни за гејминг.
ако не планираш да играш најнови игри или немаш некои преголеми очекувања во поглед на графика, можно е нешто да се склопи за тие пари.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Некој да помогне?
Ја купив и ја инсталирав GTA IV од стим и кога ја уклучам играта застанува, се појавува само тоа текстот на почетокот и застанува. Што може да биде проблемот незнам.
Инаку не е дека компјутерот ми е слаб со графичка nVidia GeForce MX130 и 8gb рам
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Некој да помогне?
Ја купив и ја инсталирав GTA IV од стим и кога ја уклучам играта застанува, се појавува само тоа текстот на почетокот и застанува. Што може да биде проблемот незнам.
Инаку не е дека компјутерот ми е слаб со графичка nVidia GeForce MX130 и 8gb рам
Читај овде:
https://steamcommunity.com/app/12210/discussions/0/2592234299528443672/

Пробај ова:
Ok I think I have found a solution.

Go into your GTA IV folder. Should be "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto IV\GTAIV".

Right click inside the folder, hover over new, then click text document.

Name that text file "commandline.txt"

Copy and paste these four commands.
-availablevidmem 2048.0
-nomemrestrict
-norestrictions
-windowed
(you can set the available video memory to 4092.0 for a 4gb card, etc. it doesn't have to be 2048)

Now launch the game. Change your video settings and resolution. Close the game.

Delete the -windowed command from the commandline.txt file.

Launch the game. It should work. I finally got it working. This was a pain in the♥♥♥♥♥

EDIT: It seems that this issue only happens in fullscreen. Keep the -windowed command, then download Borderless Gaming to make the program run in borderless fullscreen windowed mode. Works fine for me.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.854
Некој да помогне?
Ја купив и ја инсталирав GTA IV од стим и кога ја уклучам играта застанува, се појавува само тоа текстот на почетокот и застанува. Што може да биде проблемот незнам.
Инаку не е дека компјутерот ми е слаб со графичка nVidia GeForce MX130 и 8gb рам
Имаше пачеви таа игра, кога искочи беше полна багови, не сум симињал од стим до сеа али провери да не има такви ствари
 
Член од
30 мај 2009
Мислења
10.144
Поени од реакции
23.251
Имаше пачеви таа игра, кога искочи беше полна багови, не сум симињал од стим до сеа али провери да не има такви ствари
Зошто побогу мора да се мешаш секаде ко не се разбираш?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
На steam мислам дека секогаш е најновата верзија на играта, само и така има доста проблеми. Затоа што програмерите си ги прават како им е на нив полесно, ни оптимизација, ни прилагодување според конфигурација на компјутерот, ни ништо.
Сакаш да играш купи си компјутер каков што ние препорачуваме. Таков процесор, толку рам, таква графичка со толку рам. И ќе немаш проблеми.
 
Член од
5 август 2016
Мислења
312
Поени од реакции
221
Читај овде:
https://steamcommunity.com/app/12210/discussions/0/2592234299528443672/

Пробај ова:
Ok I think I have found a solution.

Go into your GTA IV folder. Should be "C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Grand Theft Auto IV\GTAIV".

Right click inside the folder, hover over new, then click text document.

Name that text file "commandline.txt"

Copy and paste these four commands.
-availablevidmem 2048.0
-nomemrestrict
-norestrictions
-windowed
(you can set the available video memory to 4092.0 for a 4gb card, etc. it doesn't have to be 2048)

Now launch the game. Change your video settings and resolution. Close the game.

Delete the -windowed command from the commandline.txt file.

Launch the game. It should work. I finally got it working. This was a pain in the♥♥♥♥♥

EDIT: It seems that this issue only happens in fullscreen. Keep the -windowed command, then download Borderless Gaming to make the program run in borderless fullscreen windowed mode. Works fine for me.
Не помага ни тоа брат
Само ова го уклуче и застане и во Task Мanager пишува Not Working
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Не помага ни тоа брат
Само ова го уклуче и застане и во Task Мanager пишува Not Working
оди во фолдерот каде што е инсталирана играта и на GTA IV.EXE десен клик properties> compatibility и селектирај disable full screen optimisations
 
Член од
4 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
73
Dokolku nekoj ima potreba od paypal primanje pari nek me kontaktira.

Isto taka ako nekoj prodavava klucevi i stim akaunti.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
baram link za download za slednava igra pa koj moze da pomogne nema mi dade link, imeno gi imam izigrano site delovi pa sakam i ovoj da go minam predobra igra u sekoj slucaj!

Shadow Of The Tomb Raider

https://www.youtube.com/watch?v=XYtyeqVQnRI
Нема линк за даунлоуд за следната игра затоа што играта користи Denuvo заштита која тешко се пробива.
Или чекај или купи си ја.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Има ли некој што игра Bloodborne, ми треба помош за Лудвиг, да правиме кооп.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
15
Поени од реакции
4

Kajgana Shop

На врв Bottom