Помош за избор на лаптоп

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
МИ треба совет околу купување лап топ , за себе мислам дека сум релативен лаик околу технологија па ќе си прашам поупатени.
Прво да напоменам, дека лап-топ ми треба за постдипломски за истражувачки трудови , магистерска ,презентации. Значи ќе ми треба Офис , интернет и евентуално некоја ок графичка за Фудбал Менаџер:))))). И по можност да има Windows xp , ова Windows Vista ми е срање некако. Лимитот ми е 500 евра, вие да сте на мое место што би купиле???
Toshiba Satellite L300-1F8 од тнт земи го и нема да имаш гајле. До сега сум имал 2 лаптопа, 2 тошиба и да чукнам у дрво топ си се, а и цената е таман 32000 е. Нема да згрешиш!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Intel Dual-Core T4200 2.00 GHz, RAM 3GB, HDD 320GB, DVD RW DL, 15.4" WXGA
1280x800 TFT, Webcam, Intel GMA 4500MHD, 10/100, WI-Fi, Bluetooth, Free DOS


Има подобра графичка, повеќе хард и повеќе рам :smir: Милсам најдобра опција ти е.

И сакав да ти кажам ако сакаш со XP ќе мораш да си снимиш самиот , зошто повеќе не се продава хп и нема лаптопи кој доаѓаат заедно со XP.
Ерор... графичката му е крш, ич да не се лажиш. А за компјутер со XP веќе нема шанса, сите што доаѓаат со лиценциран оперативен носат Vista.

А еве што зеде мој другар. MSI - GX 610 (гејмер)
AMD Atlon tk 53 x2 1.7 Ghz
160 GB HDD
2 GB Ram
Ati Radeon HD 2600 со 256 рам (до 1.7 GB dedicated)
15.4 widescreen
firewire, 4x usb, wi-fi, Bluetooth, камера, DVD и тн. без оперативен систем

се на се... 29000 денари, топ перформанси за тие пари.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Ako imate nekoj vo USA, naracajte da vi donesat od tamu. Poevtini se, istite sto se tuka 30000 tamu se i po 20000, ako nacekas i nekoj discount vo nekoja prodavnica i poevtino od toa se naogja.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Ерор... графичката му е крш, ич да не се лажиш. А за компјутер со XP веќе нема шанса, сите што доаѓаат со лиценциран оперативен носат Vista.

А еве што зеде мој другар. MSI - GX 610 (гејмер)
AMD Atlon tk 53 x2 1.7 Ghz
160 GB HDD
2 GB Ram
Ati Radeon HD 2600 со 256 рам (до 1.7 GB dedicated)
15.4 widescreen
firewire, 4x usb, wi-fi, Bluetooth, камера, DVD и тн. без оперативен систем

се на се... 29000 денари, топ перформанси за тие пари.
Да ама досега на факс двајца колеги се тотално незадоволно од мси , на едниот на дисплејот му се појавија куп мртви пиксели, на другиот му прегоре нешто од матичната . И од таа причина не предложив некој MSI .
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Да ама досега на факс двајца колеги се тотално незадоволно од мси , на едниот на дисплејот му се појавија куп мртви пиксели, на другиот му прегоре нешто од матичната . И од таа причина не предложив некој MSI .
Незнам, овај од другарми работи супер. А за тоа колку ке цркне и што на него е прашање, бидејки кај нас се носи шкарт роба.

Пример јас имам Дел веќе е 2 години стар. Ми има паѓано, го расфрлам насекаде па до сега немал никаков проблем. Ама го платив.... салам :)
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Јас пак сум презадоволен од MSI. Имам GX630 и единствено нешто што ми пречи на него е Вистата.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Јас пак сум презадоволен од MSI. Имам GX630 и единствено нешто што ми пречи на него е Вистата.
Ако не ти е лиценцирана стави си 7. има неверојатно голема разлика ќе ја осетиш при подигање колку само брзо се подига и колку малку ресурси користи..
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
1.394
Поени од реакции
259
Дај понудете лаптоп до 34000 ден....
 
П

Паган-др

Гостин
Сестра ми сака да земе Лаптоп. Се мисли да го земе овој. И треба за домашна употреба, па се мисли дали да го земе. Вие што мислите? Ни јас не се разбирам во Лаптоп компјутери па совети се добредојдени. :)
 

МнмлЧупе

Форум зависник
Член од
9 јуни 2009
Мислења
92
Поени од реакции
6
Сестра ми сака да земе Лаптоп. Се мисли да го земе овој. И треба за домашна употреба, па се мисли дали да го земе. Вие што мислите? Ни јас не се разбирам во Лаптоп компјутери па совети се добредојдени. :)
Лаптопот е супер :) ме бендисва шо има core 2 duo, јас имам со dual core и супер е, а можам да замислам со core 2 duo како ќе биди :)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Сестра ми сака да земе Лаптоп. Се мисли да го земе овој. И треба за домашна употреба, па се мисли дали да го земе. Вие што мислите? Ни јас не се разбирам во Лаптоп компјутери па совети се добредојдени. :)
Ако и треба за Интернет и за основни операции како office, слушање музика и слично, не ти треба некоја силна конфигурација.
Но, кога купуваш лап-топ подобро е да одбереш некоја релативно силна конфигурација бидејќи за разлика од десктоп машините надоградувањето потоа не е возможно или е во минимални граници.
Конкретно за тој модел, Сони како Сони е неприкосновен, инаку конфигурацијата е перфектна не ти треба посилна, имаш 4гб рам што кај 32битен оперативен и не може цела да се искористи, процесорот ти е со две магистрали и не ти треба повеќе, барем ако не играш игри.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ако и треба за Интернет и за основни операции како office, слушање музика и слично, не ти треба некоја силна конфигурација.
Но, кога купуваш лап-топ подобро е да одбереш некоја релативно силна конфигурација бидејќи за разлика од десктоп машините надоградувањето потоа не е возможно или е во минимални граници.
Конкретно за тој модел, Сони како Сони е неприкосновен, инаку конфигурацијата е перфектна не ти треба посилна, имаш 4гб рам што кај 32битен оперативен и не може цела да се искористи, процесорот ти е со две магистрали и не ти треба повеќе, барем ако не играш игри.
Рам и хард секогаш можеш да додадеш и процесор можеш да промениш (кај интел незнам како е, но АМД турион 64 битните се на ист сокет и исто работат. Разликата е во кеш меморијата која е на процесор и тактот на кој што работи така да и на најстар TL-50 со 1.6 GHz можеш да ставиш TL-68 со 2.2 GHz ). Проблемот е со графичката која е интегрирана на плоча, така да најбитна е таа. Сони според мене е премногу скапа опција, особено тука во Македонија.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Во ред сето тоа, но практично никогаш или многу ретко некој менува процесор или хард диск на лап-топ. Можеби сепак е тоа навика. Сепак зависи за што зборуваш. Јас на мојот 12 инчен тешко дека ќе можам да доградам нешто.
Што се однесува до Сони најдобра варијатна е да го порачаш од САД да ти стигне после еден месец со брод, на тој начин го добиваш по цена во САД или со минимални додатни трошоци.
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Дечки, ај предложете лаптоп до 35 000. Ми треба за игри, интернет, музика, филмчиња... може и приватна да пратите со линк од некоја продавница ако не е дозволено рекламирање на форумов.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Дечки, ај предложете лаптоп до 35 000. Ми треба за игри, интернет, музика, филмчиња... може и приватна да пратите со линк од некоја продавница ако не е дозволено рекламирање на форумов.
Батали игри за лаптоп до 35000.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom