Помош за избор на лаптоп

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
и според мене подобри се Dell на квалитет од HP.
За се што кажа, во конкретниов случај, се согласувам. Освем со ова.
Во последно време, Dell машините (и лаптоп и дектоп) што ја имаа таа несреќа да ми паднат во рака (не буквално паднат :) ) се ужас од аспект на квалитет. Почни со избор на материјали, заврши со квалитет на хардверските компоненти. Многу под стандардот што би го очекувал од име како Dell.
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
За се што кажа, во конкретниов случај, се согласувам. Освем со ова.
Во последно време, Dell машините (и лаптоп и дектоп) што ја имаа таа несреќа да ми паднат во рака (не буквално паднат :) ) се ужас од аспект на квалитет. Почни со избор на материјали, заврши со квалитет на хардверските компоненти. Многу под стандардот што би го очекувал од име како Dell.
Не знам за сега какви се ама знам за лаптопови Dell што се постари и што немаат никакви проблеми. Јас имам HP Pavillion лаптоп и не сум баш најзадоволен од квалитетот, батеријата за кратко време ми рикна, мониторот веќе едно 8 месеци ми прави проблеми (жичката што носи светлина до мониторот е изгледа прецвикана и треба да го отварам и затворам лаптопот додека не добијам слика) и приметив од пред некој ден дека CD не ми реагира баш ама немав време да видам дали е софтверска грешка или хардверска. Лаптопот ми е стар не цели 2 години и сите викаат дека америчките HP се супер, епа ако е ова супер тогаш европските не можам ни да замислам какви се во однос на квалитет...
Јас лично би идел на Gateway, Dell, Toshiba од „нормалните“ верзии на лаптопови од тоа што го читам од корисници.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Чисто само вака да прашам, има ли некој претставник/ци за Apple овде кај нас во Македонија? Пошто досега не сум видел. И ако знаете некој ако имаат веб страна дајте ми линк право. Благодарам :smir::helou:
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Чисто само вака да прашам, има ли некој претставник/ци за Apple овде кај нас во Македонија? Пошто досега не сум видел. И ако знаете некој ако имаат веб страна дајте ми линк право. Благодарам :smir::helou:
Duna комјутери не се?
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Чисто само вака да прашам, има ли некој претставник/ци за Apple овде кај нас во Македонија? Пошто досега не сум видел. И ако знаете некој ако имаат веб страна дајте ми линк право. Благодарам :smir::helou:
www.izak.com.mk
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Разгледувам еден лап топ Тошиба,па сакам да ве прашам за квалитетот,издржливоста на Тошиба како бренд???Еве овој модел го разгледувам
Toshiba Satellite L300-2CF

Карактеристики:

- Процесор: Intel Pentium Dual-Core T4300 (2.10GHz 1MB 800MHz)
- Меморија: 4GB DDR2 (2+2GB) DDR2 S.M.A.R.T. (800MHz)
- Тврд диск: 400GB HDD (5400rpm)
- Монитор: 15.4" WXGA CSV HB 1.280 x 800
- Оптички уред: DVD Super Multi (Double Layer) drive
- Графичка картичка: Intel GМА 4500М(up to1.340MB with 3GB system memory)
- Порта: Wireless LAN, WiFi: Atheros 11 b/g (13ch) XB63L
- 3 x USB 2.0
- 0.3MP VGA WebCamera w/o auto macro (w/Mic)
- Батерија: Lithium-ion, со траење до 150 минути
- Без Оперативен систем
- Димензии: 362x267x33,0/33,7 мм
- Тежина: 2,49 кг.
- 2 години гаранција
- Додаток: ташна



-Ако некој е сопственик на ова,или на друг Тошиба,нека пише негови импресии,критики и тн...Фала однапред:smir:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Разгледувам еден лап топ Тошиба,па сакам да ве прашам за квалитетот,издржливоста на Тошиба како бренд???Еве овој модел го разгледувам
Toshiba Satellite L300-2CF

Карактеристики:

- Процесор: Intel Pentium Dual-Core T4300 (2.10GHz 1MB 800MHz)
- Меморија: 4GB DDR2 (2+2GB) DDR2 S.M.A.R.T. (800MHz)
- Тврд диск: 400GB HDD (5400rpm)
- Монитор: 15.4" WXGA CSV HB 1.280 x 800
- Оптички уред: DVD Super Multi (Double Layer) drive
- Графичка картичка: Intel GМА 4500М(up to1.340MB with 3GB system memory)
- Порта: Wireless LAN, WiFi: Atheros 11 b/g (13ch) XB63L
- 3 x USB 2.0
- 0.3MP VGA WebCamera w/o auto macro (w/Mic)
- Батерија: Lithium-ion, со траење до 150 минути
- Без Оперативен систем
- Димензии: 362x267x33,0/33,7 мм
- Тежина: 2,49 кг.
- 2 години гаранција
- Додаток: ташна



-Ако некој е сопственик на ова,или на друг Тошиба,нека пише негови импресии,критики и тн...Фала однапред:smir:
Реално гледано ... Можиш да најдиш подобро за истите пари ... Како бренд се добри , имамт многу добар сервис али имат цена со 20% повисока од други производители за иста конфигурациа ... Ова колку шо го гледам е некаде ко 36 - 37 000 ... За тие пари можиш да земиш нешто со по солидна графичка бар .
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
И јас го гледам тој модел од Тхоум, али го немаат на лагер и нема ни да го добијат, или го има негде?

Дома имам 2 Тошиби, и сум презадоволен, издржливи и квалитетни. Само Тошиба!
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Користам Дел на работа и Тошиба дома и сакам да се освежам со Мекбук.


Имал некој претходно искуство со Ејпл лаптоп?
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Користам Дел на работа и Тошиба дома и сакам да се освежам со Мекбук.


Имал некој претходно искуство со Ејпл лаптоп?
Ептен се добри, само што скоро пола цена плаќаш за “јаболчето“.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Имал некој претходно искуство со Ејпл лаптоп?
Моментално ти пишувам од MacBook Pro. Искуството е неспоредливо со било која друга машина. Квалитет на материјали, избор на хардвер, батеријата па да не ти ја спомнувам. За софтверот... ма ич не ти праам муабет. Срам ми е да го споредувам OSX со Win. :)
Види на што ќе фрлиш мерак, па пиши ми... Ќе најдеме нешто за убава цена ;)
Ептен се добри, само што скоро пола цена плаќаш за “јаболчето“.
Плаќаш за јаболчето, тоа е факт. Али немој да се лажеш дека ја плаќаш пола цена за тоа. Чисто провери, на пример, колку кошта HP EliteBook со слични перформанси како некое Јабуче. Ќе видиш дека цената не е толку различна.
Едноставно, не го споредувај Јабучетo, како high-end систем со лаптопине од 25 000 денари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom