Помош за избор на лаптоп

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Би ве замолил за мислење бидејќи сакам да го купам овој лаптоп http://setec.mk/Laptops/Notebooks/ASUS-ROG-G752VY-GC099T-FHD43507 Според тоа што го гледав по нашите продавници овој е најскап. Лаптопов ми е за играње, е сега дали има негде сличен или ист модел на друго место за пониска цена или не? Ги проверив скоро сите веб сајтови на сите поголеми продавници. Исто моментално го има на понуда во Сет ама го нема на лагер. Според рецензиите по интернет моделов е добар, само кај нас го нема моделот со посилна графичка. Сепак 2000 евра не се малку пари па затоа пишувам овде за да видам уште неколку мислења пред да го нарачам.
Не е тоа што прашуваш но мое мислење за рог и слични.

-Плаќаш огромна разлика во цена за многу мал плус во перформанси. Тие екстра перформанси ги преплатуваш.

-Лаптоп користи далеку послаби делови од десктоп. Ако сакаш перформанси истите пари лупни ги на десктоп.

- Лаптопот, особено поскапите, вртоглаво девалуираат откога ќе ги купиш. Неможеш да го препродадеш. Брзо ќе излезе нов со мн подобри. За разлика од десктоп.

- кога сме кај тоа, инвидија само што презентираше нови пскал графички за лаптоп еднакви 100% како тие за десктоп. Десктоп Гтх 1080 (нема м) за лаптопи! Тоа е колку 4-5 твои 980м. Подобро да почекаш да си купиш таков.
Поздрав
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Дечки, мислење за:

HP 350 G2 L8B07ES Notebook i5-5200U matt HD

  • Intel® Core™ i5-5200U Prozessor (bis zu 2,7 GHz), Dual-Core
  • 39,6 cm (15") HD 16:9 LED-Display (matt), Webcam
  • 8 GB RAM, 1 TB Festplatte, DVD-Brenner, Fingerprint
  • Intel HD 5500 Grafik, HDMI, USB 3.0, WLAN-n, BT
  • Ohne Betriebssystem, Akkulaufzeit bis 5 h, 2,3 kg
Дали се исплати за 339 евра?
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Да ми препорача некој лаптоп до кај 20.000 битно ми е да е квалитетен и да има солидни перформанси, најчесто ке се користи за мајкрософт офис, филмче и чат пат по некој софтвер
Едит
Овој ми фати око, 2000 не ми мењаат ништо у споредба со тоа што е и5ка и најбитно од се има ссд драјв
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=222811
 
Последно уредено:
Член од
30 јули 2008
Мислења
4.314
Поени од реакции
2.840
Да ми препорача некој лаптоп до кај 20.000 битно ми е да е квалитетен и да има солидни перформанси, најчесто ке се користи за мајкрософт офис, филмче и чат пат по некој софтвер
Едит
Овој ми фати око, 2000 не ми мењаат ништо у споредба со тоа што е и5ка и најбитно од се има ссд драјв
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=222811
Малку е лошо што е 128GB али ако не ти треба многу простор меморија или имаш екстерен драјв земи си SSD е нешто топ. Јас лично пре би зел i3 со SSD отколку i5 без SSD
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Малку е лошо што е 128GB али ако не ти треба многу простор меморија или имаш екстерен драјв земи си SSD е нешто топ. Јас лично пре би зел i3 со SSD отколку i5 без SSD
Нарачан е веќе, меморијата не е проблем, постои екстерен
 
Член од
25 март 2013
Мислења
235
Поени од реакции
141
Другари помогнете ми во изборот.
http://www.anhoch.com/product/15774...00u-4gb500gb920m-2gbdvdrw156-hd-ledblacklinux
http://www8.hp.com/rs/sr/products/laptops/product-detail.html?oid=12198221#!tab=specs
https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=2_24&product_id=222342
ХП лаптопот е истиот на 2та линка само што кај страната на нептун не се точни информациите околу процесорот. ХП има И5 -6200У процесор.
Двата лаптопа се по 26 000. сега незнам дали ХП ИЛИ ДЕЛЛ да го земам. ХП има бољи процесор но и 1 год гаранција. Додека делот 3 години...
 
Член од
28 април 2009
Мислења
746
Поени од реакции
505
Мoже ли дa ми дaдете предлoг зa лaп тoп дo кaј 200 еврa. Би служел сaмo зa сурфaње пo интернет и евентуaлнo гледaње нa некoј филм.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Мoже ли дa ми дaдете предлoг зa лaп тoп дo кaј 200 еврa. Би служел сaмo зa сурфaње пo интернет и евентуaлнo гледaње нa некoј филм.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
за тие пари неможеш да најдеш нешто добро, добар лаптоп само и3 процесор и над 4 гб рам, у тој ценовен ранг глеј да има само 4гб иначе ќе ти кочи ќе те нервира само.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Може ли да ми дадете совет..пукнат ми е екранот на лаптопот и сега незнам дали се поправа, дали нов лаптоп да купам или овој истиов се менува.
Од страв да не ми допукне, не го ни преклопувам, така ми стои отворен цело време.
 
A

Avenger99

Гостин
Може ли да ми дадете совет..пукнат ми е екранот на лаптопот и сега незнам дали се поправа, дали нов лаптоп да купам или овој истиов се менува.
Од страв да не ми допукне, не го ни преклопувам, така ми стои отворен цело време.
Се менува екранот, контактирај некоја од нашите ИТ продавници, само да знаеш 100+ евра ќе те кошта.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
746
Поени од реакции
505
за тие пари неможеш да најдеш нешто добро, добар лаптоп само и3 процесор и над 4 гб рам, у тој ценовен ранг глеј да има само 4гб иначе ќе ти кочи ќе те нервира само.
Зa ФБ и реклaмa 5 ке им служи. Зaтoa и бaрaм нештo тaкa

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Се менува екранот, контактирај некоја од нашите ИТ продавници, само да знаеш 100+ евра ќе те кошта.
Ауууу, 100 + евра..па незнам дали ќе се исплати да го сменам или нов лаптоп да си купам?
мене ми треба само за дома, за играње, читање, за на форумиве..така, за забава а не работам ништо на него.
Што ми предлагаш, нели има и за 12 ооо ден.нови лаптопи?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Може ли да ми дадете совет..пукнат ми е екранот на лаптопот и сега незнам дали се поправа, дали нов лаптоп да купам или овој истиов се менува.
Од страв да не ми допукне, не го ни преклопувам, така ми стои отворен цело време.
... нрмално дека може да се поправи однсно било кој сервис за компјутери можат да ти го сменат ЛЦД панел (екран) за 30-50 Е зависи од големината на дисплејот!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom