Помош за избор на лаптоп

Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ај мои 5 центи.

За програмирање не ти треба ништо посебно од хардвер, нај слабиот хардвер е супер. (За разлика од графика 3д или видео нпр)

Значи ако ти е само за тоа глеј некој што е добро изграден. Батерија. 13" за мобилност итн.

Ако сакаш лаптоп за се, некоја игрица да свртиш, итн. Глеј процесор и графичка подобра да има.

Јас само што земав Asus од Нептун. I5200 и графичка гтх950за!! 400 евра. 4 гига рам со слободен слот за +8 (мах 12 рам) плус слободен слот м2 ссд.

Со 3000 за 8г рам и 3000 за м2 од 120г значи околу 31000 ден. Би имал бомба со и5 5200, гтх950!!, 12г рам, 120ссд + 500хдд. Најдобар сооднос цена/производ. За слична конфигурација бараат мин 800-1200 евра.
Поздрав
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Исти ѓавол се и 2та, low-budget лаптопи со 2-јадрен процесор и интегрирана графика. Не очекувај ништо посебно од нив.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
746
Поени од реакции
505
Дечки предлoг зa лaп тoп (пo мoжнoст 17") дo кaј 25-30000 денaри.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk
 
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Со кој бренд на лаптоп можам да имам гаранција дека нема да ми бучи или загрева по неколку години и од која негова карактеристика зависи тоа?
Гледај лаптопи што немаат вентилатори во нив туку пасивно се ладат, т.е. се дизајнирани да бидат по ладни. Вентилаторот ја прави единствената бучава во лаптопот. Без вентилатор нема бучава.
Земи и некој што има ssd а не hd. Ссд диск не се врти и помалку загрева.
Вакви коштаат обично повеќе и немаат силни перформанси - за обична употреба се супер.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Земи и некој што има ssd а не hd. Ссд диск не се врти и помалку загрева.
Вакви коштаат обично повеќе и немаат силни перформанси - за обична употреба се супер.
Младичу имаш ти користено лап-топ со ССД?
ССД мења мнооооогу кај една машина.
За палење се пали додека да кажеш „Виндоус 10 е срање оперативен систем“ а и за работа значително ја забрзува машината затоа што во поново време хард дискот е тесното грло кај еден компјутер.
Виндоусот аутоматски зима дел од ССД-то како виртуелен рам и така има да фуче.
На сите три компјутера дома имам ССД (еден декстоп со Пентиум (еднојадрен) процесор и два лап топа, едниот со Атом процесор и другиот со и7). На дектопот му даде доволно перформанси да биде употреблив во наредните година-две-три. На атомот не влијаеше бидејќи и онака атом е најслаб процесор кој интел го има направено, а и7... ако имаш пари за и7, греота е да го спариш со ХДД.

На работа на неколку лап-топи со различни процесори им сменивме ХДД со ССД и значително се намалија пцовките у канцеларија (претходно да ти ебам компјутерот беше најчеста пцовка).
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Во право е Тончи, SSD-то е најдоброто нешто што може еден човек да го направи за својот компјутер. Не знам од кај му излезе муабетот на nekojx дека немаат силни перфоранси кога тие се вистински рок звезди во светот на компјутерските делови.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Младичу имаш ти користено лап-топ со ССД?
ССД мења мнооооогу кај една машина.
За палење се пали додека да кажеш „Виндоус 10 е срање оперативен систем“ а и за работа значително ја забрзува машината затоа што во поново време хард дискот е тесното грло кај еден компјутер.
Виндоусот аутоматски зима дел од ССД-то како виртуелен рам и така има да фуче.
На сите три компјутера дома имам ССД (еден декстоп со Пентиум (еднојадрен) процесор и два лап топа, едниот со Атом процесор и другиот со и7). На дектопот му даде доволно перформанси да биде употреблив во наредните година-две-три. На атомот не влијаеше бидејќи и онака атом е најслаб процесор кој интел го има направено, а и7... ако имаш пари за и7, греота е да го спариш со ХДД.

На работа на неколку лап-топи со различни процесори им сменивме ХДД со ССД и значително се намалија пцовките у канцеларија (претходно да ти ебам компјутерот беше најчеста пцовка).
Мислам дека воопшто не го разбра мојот коментар. Не знам, јас некаде напишав дека хд е подобар од ссд? А ниту го имаш прочитано прашањето на кое одговорив. Про тип
"Вакви коштаат обично повеќе и немаат силни перформанси - за обична употреба се супер."
Вакви = лаптопи без вентилатори.
:) Ццц цела животна приказна ни раскажа :D[DOUBLEPOST=1473500359][/DOUBLEPOST]
Во право е Тончи, SSD-то е најдоброто нешто што може еден човек да го направи за својот компјутер. Не знам од кај му излезе муабетот на nekojx дека немаат силни перфоранси кога тие се вистински рок звезди во светот на компјутерските делови.
"Вакви коштаат обично повеќе и немаат силни перформанси - за обична употреба се супер."
Вакви = лаптопи без вентилатори. На тема како лаптопот да не бучи.
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Јас користам ссд диск и точно е дека забрзува некој процеси како палење гасење рестарт сурфање на нет у гејминг мање више графичка ако немаш добра џабе ти е ссд...
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.344
Поени од реакции
7.466
Вакви = лаптопи без вентилатори. На тема како лаптопот да не бучи.
Пст еј тишина, никој да не се смее ;)
Ова со бучавата е ствар на навика. За ова не можам да ти коментирам бидејќи кога го купував последниот лап-топ ACER S7 беше распродаден а ни на крај памет не ми паѓа да купам Mac Book Air.[DOUBLEPOST=1473511205][/DOUBLEPOST]
Со кој бренд на лаптоп можам да имам гаранција дека нема да ми бучи или загрева по неколку години и од која негова карактеристика зависи тоа?
OMG, дури сеа читам внимателно :)
Значи не зависи од брендот туку од типот на компјутер. Купи си ултра-бук.Скапички се, ама убавки се, батеријата им држи долго, убави се на изглед, и то.
https://www.bhphotovideo.com/c/search?Ns=p_PRICE_2|0&ci=18649&setNs=p_PRICE_2|0&N=4110474289&srtclk=sort
Линков е од мојата омилена продавница која за жал нема достава во МК, ама чисто да знаеш на какви компјутери мислам.
 
Последно уредено:

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Да ми препорачате некој лаптоп добар до 24 000 денари? Не ми треба за игри одма да ви кажам ..
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Да ми препорачате некој лаптоп добар до 24 000 денари? Не ми треба за игри одма да ви кажам ..
За што го користиш?
Земи со најнов интел процесор i3 i5 ili i7, најнов е шеста генерација skylake ќе го познаеш по кодот 6xxx (на пример 6500u). Во продавници тука редовно продаваат и3та и 4та и 5та генерација неколку години застарени процесори непродадени ->по полна цена<- еден до друг со најновите. Значи заебуваат неупатени купувачи.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Од старт да си кажам дека знам дека купувам шит лаптоп, ама во моментов ми е потребен, а не ми се даваат многу пари, пошто планирам кај да е да го надградувам десктопот (десктоп компјутерот ми e ~2009 со скоро сменети графичка и напојување, процесор кој се повеќе заебава и само 4 гига рам, кој хромот ми ги јаде ко ништо), а и ко што сум несмасен, не сакам поради немарност да го скршам па да ми заминат 30-тина илјади во канта.

Изборот ми е меѓу овие два.Ваљда Acer-от e подобар (сите бројки се поголеми, а и поскап е за илјардарка, лаички кажано :icon_lol:), ама нормално секогаш може да се погоди некој со лошо искуство. Минус единствено е тоа што не доаѓа со Виндоус, па ќе треба да доплаќам за инсталација.

Инаку, потребен ми е за нормални факултетски работи(20-тина отворени табови:D) и игрици кои би можело без сецкање и кочење да се играат[не мора да се ептен најнови, негде 2012-2013 отприлика грото од игрите да ги играм нормално(FIFA, Football Manager, некоја НБА или нешто слично, MMORPG-s не играм)]. Не програмирам, не се занимавам со професионална видео и фото продукција, ниту пак со мрежни и датабази ствари.

lapotp 1.PNG
VS.
laptop 2.PNG
 
Последно уредено:

JocikA

The red one
Член од
24 јуни 2008
Мислења
109
Поени од реакции
28
Би ве замолил за мислење бидејќи сакам да го купам овој лаптоп http://setec.mk/Laptops/Notebooks/ASUS-ROG-G752VY-GC099T-FHD43507 Според тоа што го гледав по нашите продавници овој е најскап. Лаптопов ми е за играње, е сега дали има негде сличен или ист модел на друго место за пониска цена или не? Ги проверив скоро сите веб сајтови на сите поголеми продавници. Исто моментално го има на понуда во Сет ама го нема на лагер. Според рецензиите по интернет моделов е добар, само кај нас го нема моделот со посилна графичка. Сепак 2000 евра не се малку пари па затоа пишувам овде за да видам уште неколку мислења пред да го нарачам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom