Помош за избор на лаптоп

Член од
15 март 2013
Мислења
954
Поени од реакции
620
Здраво дечки.

Барам да земам лаптоп до 1000 евра и по неколкудневно барање, ова ми изгледа ко најсолидна конфигурација (во Нептун)

15" 4K дисплеј
i7-6700HQ процесор
12ГБ DDR4 RAM
256GB SSD
GTX960 4GB графика

Да видам тука случајно да не сум пропуштил нешто друго, а да имате заприметено :)[DOUBLEPOST=1467494087][/DOUBLEPOST]

Што е муабетов со изложените модели? Овој што го наведов го има само изложен демек, само 3 копии им биле, по еден во Сити Мол, во градски парк и кај Бриколаж. Шубе ми е што би земал лаптоп што 1000 раце го имаат допрено, баш побарав и да не имаат попуст за изложените експонати, ама изгледа на момент заборавив каде живееме и се понадевев дека има попуст :)
Не се залетувај веднаш. Прво лаптопот горе има една меморија од 8 и една од 4гб(најверојатно е вака.Ако е 3х4гб уште полошо)
Тоа уште од старт ми е безврска

Второ ценава не е евтина особено што моделот не е ROG серија и верувај изгледа доста полошо од Рог серијата.
Куќиштето кое е една од најбитните работи е со полоша изработка. На нет набрзинка прочитав доста негативни искуства за овој модел.
4к дисплеј да но само на 17 инчи дисплеј. На 15-ка е тотален промашај

Се на се ова е мотор од ламборџини галардо на шасија од Југо. И сакаш со тоа да бидеш побрз од бугати вејрон.

За изложениов тој е веќе намален сигурно.
Можеш да направиш едно ако сакаш да си земеш пари од Нептун
Комшијава си нарача онлајн од една наша продавница и кога виде дека му пратиле изложен од една продавница молим лепо си пријави во инспекција,па на суд отиде еднаш и на крај си доби 1000 евра оштета. Да не зборам дека имаше 100 повици да не оди на суд и дека ќе му го дадат и лаптопот и парите.

Значи закон има само нема кој да пријави и да реагира. Оној што си е паметен и има време како комшијава може да ги насамари продавнициве, па така за лаптоп од 300 евра си доби 1000 евра оштета и плус продавницата беше приморана да му ги врати и парите
Значи даде 300 а си зема 1000 евра и плус парите вратени од продавница 1300 евра

Чисти 1000 евра во џебче.

Е сега кој има време може со малку внимание да ги насамари добро Нептун и сличниве.

Конкретно за поевтино @0C0FFEEBABE немаш можност да ти се прати порака. Ќе ти пратев луѓе преку кои ќе ти дојде многу поевтино и ќе биде скрос ново нечепнато непипкано.[DOUBLEPOST=1467843519][/DOUBLEPOST]
Здраво дечки.

Барам да земам лаптоп до 1000 евра и по неколкудневно барање, ова ми изгледа ко најсолидна конфигурација (во Нептун)

15" 4K дисплеј
i7-6700HQ процесор
12ГБ DDR4 RAM
256GB SSD
GTX960 4GB графика

Да видам тука случајно да не сум пропуштил нешто друго, а да имате заприметено :)[DOUBLEPOST=1467494087][/DOUBLEPOST]

Што е муабетов со изложените модели? Овој што го наведов го има само изложен демек, само 3 копии им биле, по еден во Сити Мол, во градски парк и кај Бриколаж. Шубе ми е што би земал лаптоп што 1000 раце го имаат допрено, баш побарав и да не имаат попуст за изложените експонати, ама изгледа на момент заборавив каде живееме и се понадевев дека има попуст :)
Не се залетувај веднаш. Прво лаптопот горе има една меморија од 8 и една од 4гб(најверојатно е вака.Ако е 3х4гб уште полошо)
Тоа уште од старт ми е безврска

Второ ценава не е евтина особено што моделот не е ROG серија и верувај изгледа доста полошо од Рог серијата.
Куќиштето кое е една од најбитните работи е со полоша изработка. На нет набрзинка прочитав доста негативни искуства за овој модел.
4к дисплеј да но само на 17 инчи дисплеј. На 15-ка е тотален промашај

Се на се ова е мотор од ламборџини галардо на шасија од Југо. И сакаш со тоа да бидеш побрз од бугати вејрон.

За изложениов тој е веќе намален сигурно.
Можеш да направиш едно ако сакаш да си земеш пари од Нептун
Комшијава си нарача онлајн од една наша продавница и кога виде дека му пратиле изложен од една продавница молим лепо си пријави во инспекција,па на суд отиде еднаш и на крај си доби 1000 евра оштета. Да не зборам дека имаше 100 повици да не оди на суд и дека ќе му го дадат и лаптопот и парите.

Значи закон има само нема кој да пријави и да реагира. Оној што си е паметен и има време како комшијава може да ги насамари продавнициве, па така за лаптоп од 300 евра си доби 1000 евра оштета и плус продавницата беше приморана да му ги врати и парите
Значи даде 300 а си зема 1000 евра и плус парите вратени од продавница 1300 евра

Чисти 1000 евра во џебче.

Е сега кој има време може со малку внимание да ги насамари добро Нептун и сличниве може добро да си заработи една плата.

Конкретно за поевтино @0C0FFEEBABE немаш можност да ти се прати порака. Ќе ти пратев луѓе преку кои ќе ти дојде многу поевтино и ќе биде скрос ново нечепнато непипкано.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Со кој бренд на лаптоп можам да имам гаранција дека нема да ми бучи или загрева по неколку години и од која негова карактеристика зависи тоа?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Со кој бренд на лаптоп можам да имам гаранција дека нема да ми бучи или загрева по неколку години и од која негова карактеристика зависи тоа?
Никој неможе да каже дека одреден бренд ќе се покаже подобро или не освен во идеални лабораториски услови. Поголемо влијание за тој проблем има брендот на правосмукалката, ќебето, тепихот, политурата и сл.
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
21
Поени од реакции
0
Здраво дечки, ми треба некој совет околу купување на лаптоп. Највеќе би го користел за студирање. Поточно за програмирање.Па да ми кажете некој модел од нашиве продавници(ANHOCH,AMC,SETEC..) што би бил компактен за таа намена а би чинел некаде до 30 000 денари.
 
Член од
13 јули 2016
Мислења
21
Поени од реакции
0

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
А дали windowsot доаѓа со цд или е веќе инсталиран,бидејќи сакам на лаптопот да имам само линукс?
Веќе е инсталиран ама не е проблем ќе го форматираш. Ако сакаш разгледај некои други што не доаѓаат со windows од тој ценовен ранк, гледај i5 да биде и тоа е тоа.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
ајде види го посочениот модел во АМЦ за 3000 е поевтин од дене се на акција
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
ајде види го посочениот модел во АМЦ за 3000 е поевтин од дене се на акција
Земи го ама не знам дали AMC се услужливи како Анхоч да ти наместат SSD.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Гледај тастатурата да биде добра, пошто нели за програмирање. Испробај ја пред да купиш.

Со backlight би било убаво да биде, дека можеш и во темница да типкаш(додека спие цимерот). Макар што е тешко за таа цена покрај добри перформанси да се најде.

Мене за околу 500е овој ми се допаѓа.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Гледај тастатурата да биде добра, пошто нели за програмирање. Испробај ја пред да купиш.

Со backlight би било убаво да биде, дека можеш и во темница да типкаш(додека спие цимерот). Макар што е тешко за таа цена покрај добри перформанси да се најде.

Мене за околу 500е овој ми се допаѓа.
Каков програмер е тоа да му биде проблем да куца во темница :D

Онтопик : Ако се запишуваш на ФИНКИ, не ти треба некој посебен компјутер бидејќи софтверите за програмирање кои се користат за почеток буквално можат да се стартуваат и на "дигитрон" со задоволива брзина.
Во секој случај, ако се држиш да правилото колку пари толку музика, тогаш за посолена сума ќе си земиш лаптоп кој ќе трае и биде компатибилен подолго време.
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Во секој случај, ако се држиш да правилото колку пари толку музика, тогаш за посолена сума ќе си земиш лаптоп кој ќе трае и биде компатибилен подолго време.
Во право си тука. Сиромавиот два пати плаќа, не викаат за џабе. Јес да е електроника и се расипува секако, ама има разлика.



За помалце пари секако ќе треба да се помириш со некој разумен компромис. Најчесто тој е во квалитетот на екранот или во целосната изработка(например пластична наместо алуминиумска).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom