Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
26 јуни 2013
Мислења
3.597
Поени од реакции
14.641
http://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&product_id=206681

NIKON L 27 BLACK

•Дигитален фотоапарат
•16.1 мегапиксели, 1/2.3" CCD
•LCD Ekран 2.7" (6,7cm)
•EXPEED C2 процесор
•NIKKOR објектив со 5x оптички зум
•Electronic VR стабилизација на сликата
•720p HD movie
•Аuto ISO 80-1600
•SD/SDHC/SDXC memory cards
•Hi-Speed USB
•2x AA batt


Или


http://set.com.mk/Canon-A810-Black11705?sort=p.model&order=DESC&page=2&limit=50&manufacturer_id=8928


Canon A810 Black, 16 Megapixels, 5x optical zoom, DIGIC 4 Image Processor, 2.5” display,HD video recording, AA batteries


Или
CAM SONY CyberShot DSC-W800B.CE3 Black


Super HAD CCD 20.1MP sensor
5x optical zoom, 10x digital zoom
2.7" LCD Display
Sweep Panorama, Picture Effects
HD Video record, Image Stabilisation
Li-Ion battery

https://www.amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=41418&i=42&l=MK&q=&SupplierArticleID=&Action=


Ајде што мислите што е подобро некако највеќе ми влече за никон
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Можи некој да ми каже нешто повеќе за поларизирачки филтер, од практичен аспект.
Дали има, дали има користено, од кај го има набавено и сл.
Ептен ми прај ќеф, па сакам да го купам.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
дечки имам едне проблем од како го преинсталирав оперативниот, на апаратот ( Canon 60D) кога ги гледам сликите ми се доста потопли и имаат поубави бои, е сега кога ќе ги отворам во PS исти се се супер се додека не ги зачувам и кренам на некој сајт, кога ќе ги кренам стануваат дупло поладни. Видов на апаратот сејтинзите за боја се srgb.... и на PS стандардот мие исто North America General Purpose 2.

За да ја добијам вистински како ќе изгледа сликата прикачена или во preview со десен клик во windows морам да одам на View - Proof Colors. А во Proof Setup да мие намесено на RGB Monitor. Претходно не беше вака, каква што ја сликав таква ја имав во photoshop па и во Preview па иа на web. Мониторот мие FLL HD + 3D си велам тој дане има некаква врска али ... не знам...

Ја има некој ова мака поминато?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
дечки имам едне проблем од како го преинсталирав оперативниот, на апаратот ( Canon 60D) кога ги гледам сликите ми се доста потопли и имаат поубави бои, е сега кога ќе ги отворам во PS исти се се супер се додека не ги зачувам и кренам на некој сајт, кога ќе ги кренам стануваат дупло поладни. Видов на апаратот сејтинзите за боја се srgb.... и на PS стандардот мие исто North America General Purpose 2.

За да ја добијам вистински како ќе изгледа сликата прикачена или во preview со десен клик во windows морам да одам на View - Proof Colors. А во Proof Setup да мие намесено на RGB Monitor. Претходно не беше вака, каква што ја сликав таква ја имав во photoshop па и во Preview па иа на web. Мониторот мие FLL HD + 3D си велам тој дане има некаква врска али ... не знам...

Ја има некој ова мака поминато?
Color settings во фотошоп треба да ти е наместен на SRGB 1966
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
во ЈПГ или РАВ сликаш?
чисто RAW моментално демек да видам дали е и до то ( пошто претходно и ЈПГ и РАВ сликав пак исти резултати ) види ете чист пример
вака е сликата на дисплеј на апарат, во preview во windows, во прозорчето од PS за преработка на RAW и во PS


А ако не кликнам Proof Colors ќе си мислам таква дека е. Е сега од како ќе ја зачувам и погледнам исто преку preview ама на fullscreen или ја ставам на сток страница или на ФБ сликата е ваква


Само доколку прицнам proof colors можам да видам дека ваква ќе излези сликата, а како што кажав погоре на дисплејот на апратчето, во прозорчето за преработка на рав фајлови, и во ПС ( се додека не прицнам proof colors ) сликата е како првата погоре.... веќе нервите ги искинав едно сликам гледам на дисплеј друго се зачувва и излегува на горе споментаите страни и во горе споменатите случаеви.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
чисто RAW моментално демек да видам дали е и до то ( пошто претходно и ЈПГ и РАВ сликав пак исти резултати ) види ете чист пример
вака е сликата на дисплеј на апарат, во preview во windows, во прозорчето од PS за преработка на RAW и во PS


А ако не кликнам Proof Colors ќе си мислам таква дека е. Е сега од како ќе ја зачувам и погледнам исто преку preview ама на fullscreen или ја ставам на сток страница или на ФБ сликата е ваква


Само доколку прицнам proof colors можам да видам дека ваква ќе излези сликата, а како што кажав погоре на дисплејот на апратчето, во прозорчето за преработка на рав фајлови, и во ПС ( се додека не прицнам proof colors ) сликата е како првата погоре.... веќе нервите ги искинав едно сликам гледам на дисплеј друго се зачувва и излегува на горе споментаите страни и во горе споменатите случаеви.
И во програмата за обработка на РАВ (јас користам Адобе РАВ конвертер) треба да е наместено srgb 1966
Обично ваквите проблеми идат од различни колор профили, ако не прати ми една твоја фока во оригинал (маил ќе ти пратам на ПП) па да отворам кај мене да видам.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
И во програмата за обработка на РАВ (јас користам Адобе РАВ конвертер) треба да е наместено srgb 1966
Обично ваквите проблеми идат од различни колор профили, ако не прати ми една твоја фока во оригинал (маил ќе ти пратам на ПП) па да отворам кај мене да видам.
И таму ми е наместена, ете сега ќе ти пишам т.е. пратам и тоа RAW фајлот ќе ти го пратам[DOUBLEPOST=1421909601][/DOUBLEPOST]и ЈПГ ќе ти пратам не едитирана само зачувана и пример како изгледа кај мене.

Ете ја пред зачувување и како изгледа на дисплејот на канонот, во PS и во preview кога сакам да ја видам во оперативниот.



Ете ја после save како изгледа на web, со fullscreen preview, и остало дај да видам баш кај тебе како изгледа само кога ќе ја отвориш да ја видиш без fullscreen



Ти ги пратив на mail зачуваната оргинал не едитирана, и RAW фајлот
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ти ги пратив на mail зачуваната оргинал не едитирана, и RAW фајлот
оригинал РАВ фотографијата кај мене ја вади ладна во боите, во фотошоп ја дотерувам (потопли бои, сочувувам и така си останува. Провери вајт балансо и келвините на апаратот
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
оригинал РАВ фотографијата кај мене ја вади ладна во боите, во фотошоп ја дотерувам (потопли бои, сочувувам и така си останува. Провери вајт балансо и келвините на апаратот
Ќе проверам ама не вервам да ми го реши проблемот кога и во PS ги вади топли оргиналот RAW. Келвините ги оставам некогаш автоматски и пак истото се случва.
Сликав сега брзо и еден настан со мои наместени келвини и пак истиот проблем го имав. Останува white балансот али дали поради него и на PS би праело проблеми вака како кај тебе? Најголема мака мие тоа што на дисплејот гледам едно и сум задоволен се додека не ја клам во PS.[DOUBLEPOST=1421955518][/DOUBLEPOST]Ќе го слезам CC новиот да видам дали ќе имам проблем и да видам дали е до Windows 8.1
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
КЕЛОУ . проблем имам со апарачево мое значи зборувам за FUJIFILM s9200 (не е DSLR) незнам од каде шо како ама леќата ми се наполни со прашина и тоа МАШАЛА прашина значи прашина со МАДИНА .... како да ја ичистам ? то беше
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Ќе проверам ама не вервам да ми го реши проблемот кога и во PS ги вади топли оргиналот RAW. Келвините ги оставам некогаш автоматски и пак истото се случва.
Сликав сега брзо и еден настан со мои наместени келвини и пак истиот проблем го имав. Останува white балансот али дали поради него и на PS би праело проблеми вака како кај тебе? Најголема мака мие тоа што на дисплејот гледам едно и сум задоволен се додека не ја клам во PS.[DOUBLEPOST=1421955518][/DOUBLEPOST]Ќе го слезам CC новиот да видам дали ќе имам проблем и да видам дали е до Windows 8.1
Твојата фотка (РАВ) кај мене дојде со ладни бои. Морав во фотошоп да корегирам за да дојде како треба.
Ти велиш си задоволен од она што го гледаш на апаратот. Значи или ти се бендисуваат поладни боји или во апаратот ти е нешто изместено па ти ги кажува таму нормално а на фотшоп поинаку.
Единствено уште еднаш да провериш значи и фотошоп и апарат дали е сегде SRGB, и уште нешто ми текна, дали фотките од апарат ги префрлаш в компјутер преку кабле и програма или со читач за СД картица. Да не случајно при префрлање со програма прави некоја конверзација на фотките самата програма, пробај со читач. Друго не знам во моментот али ќе прелистам интернет за можни проблеми.
Да не те плашам но сличен случај видов пред неколку месеци на канон фотките влечеа на зеленкаста боја - беше проиблем во сензорот али не ми личи како таков овде....
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Твојата фотка (РАВ) кај мене дојде со ладни бои. Морав во фотошоп да корегирам за да дојде како треба.
Ти велиш си задоволен од она што го гледаш на апаратот. Значи или ти се бендисуваат поладни боји или во апаратот ти е нешто изместено па ти ги кажува таму нормално а на фотшоп поинаку.
Единствено уште еднаш да провериш значи и фотошоп и апарат дали е сегде SRGB, и уште нешто ми текна, дали фотките од апарат ги префрлаш в компјутер преку кабле и програма или со читач за СД картица. Да не случајно при префрлање со програма прави некоја конверзација на фотките самата програма, пробај со читач. Друго не знам во моментот али ќе прелистам интернет за можни проблеми.
Да не те плашам но сличен случај видов пред неколку месеци на канон фотките влечеа на зеленкаста боја - беше проиблем во сензорот али не ми личи како таков овде....
ајде ако можиш и најдиш нешто те молам известиме јас барам ама .. Eте сега пробвам со Auto lighting Optimizer го исклучвам дали е до то да видам[DOUBLEPOST=1421974172][/DOUBLEPOST]сменав оперативен и не го клибрирав мониторот :facepalm: сега ми текна...
 
Последно уредено:

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317
Ајде да кажам да не дојди некој до истиот проблем, што беше цела работа. Драјверите од графичката најверојатно ми заебаваја, ги преинсталирав и се врати се во контрола, штета што ми требаше да се вратам на win 7 па да ми текни али што е тука е. Сега додуша сликата на мојот монитор и на лаптопт на девојка ми се ептен блиску делат некој мали нијанси на одредени бои кај мене има повеќе детали на мојот монитор на боите повеќе се разликуваат кај неа не, е сега разликата била во тоа што таа има обичен 2 лаптопи со стандарт екранче и доста помало 14 инчи едниот а другиот 15. Мојот има 17'5 FULL HD LED 3D затоа е таа мала разлика, додека доколку сум сакал да печатам во PS го наоѓа хардверски мониторот т.е. екранот на лап топот и ми дава Preview како би изгледала сликата на хартија, ете и на официјалната страница најдов какво такво објаснување. Истото важи и за на друг монитор кога се гледаат сликите.

Display Out-of-the-Box Needs Color Calibration
The display out of the box is a little on the cool side, so it is important that you calibrate the machine’s display before using it for any image editing or color grading. For SLR Lounge, we use and recommend the Datacolor Spyder 4 Elite, which we have previously reviewed.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom