Помош: Фотоапарати, сервис, општи прашања околу опрема и фотографија

Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Имам Sigma 28-200mm F3.5-5.6 Macro објектив. Прашањето ми е дали ќе може да се монтира на Nikon D3100 или D3200?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Имам Sigma 28-200mm F3.5-5.6 Macro објектив. Прашањето ми е дали ќе може да се монтира на Nikon D3100 или D3200?
На шо маунт ти е? Пошо Сигма праат објективи со канон, никон, пентакс, и сигма маунт, зависно од тоа кој маунт го имаш на објективот, на таков апарат ќе моеш да го туриш. Ако е на никон маунт, ќе моеш да го туриш на било кој никон DSLR.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
На шо маунт ти е? Пошо Сигма праат објективи со канон, никон, пентакс, и сигма маунт, зависно од тоа кој маунт го имаш на објективот, на таков апарат ќе моеш да го туриш. Ако е на никон маунт, ќе моеш да го туриш на било кој никон DSLR.
На Сони Алфа е моментално, мислев да не може со некој адаптер или слично..
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
119

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
690
Поени од реакции
610
Прашање за познавачите: дали Samsung EC-WB150 вреди за 7090 денари? го има во сетек.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.371
Поени од реакции
2.508
Не ми работи апаратот, не знам што му е...За овој обичниот дигитален зборам...Ми беше кај еден другар пред некое време и кога ми го врати видов дека внатре други батерии има...Јас имав вакви со полњач заедно http://stokovna.net/index.php?route=product/product&product_id=211...Мислев дека се празни неговиве батерии и ги полнев, ама џабе... Ги ставив и апаратот сам се исклучува...Копчето ќе светне зелено и за 2-3 секунди се исклучува...
Расипан ли е апаратот или нешто друго му е? Ми треба тој апарат за на одмор...:(
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.652
Поени од реакции
585
Не ми работи апаратот, не знам што му е...За овој обичниот дигитален зборам...Ми беше кај еден другар пред некое време и кога ми го врати видов дека внатре други батерии има...Јас имав вакви со полњач заедно http://stokovna.net/index.php?route=product/product&product_id=211...Мислев дека се празни неговиве батерии и ги полнев, ама џабе... Ги ставив и апаратот сам се исклучува...Копчето ќе светне зелено и за 2-3 секунди се исклучува...
Расипан ли е апаратот или нешто друго му е? Ми треба тој апарат за на одмор...:(
Иди купи едни батерии, бутни ги внатре и види шо ќе се деси.
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
1.802
Поени од реакции
1.665
Не најдов никаде тема Помош и проблеми за фотоапарати па решив да отворам и доколку има друга тема нека се префрли.
Пред некој ден го зедов апаратот кој не е професионален апарат но мене ми служи и сликав околу 20-25 слики и после 5 мин решив да ги погледнам сликите и кога на повеќето слики пишаше фајл ерор , ги избришав тие слики што пишуваше филе ерор и останаа некаде околу 10-15 слики на апаратот кој се зачувуваат на мемориска картичка. По извесно време од бришањето на сликите го оклучив апаратот и кога гледам и тие 15 слики што ги имаше ги снемало и си пишуваше no image па сакав да прашам во што е проблемот до апаратот или мемориската картичка.
Апаратот е ваков

а мемориската картичка е
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
678
Поени од реакции
635
Дали според ваше мислење камера од мобилен телефон (од 8 МП) може целосно да замени дигитален фотоапарат од 12 МП? Искрено од мобилниот многу подобри слики вадам отколку од дигиталката.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Дали според ваше мислење камера од мобилен телефон (од 8 МП) може целосно да замени дигитален фотоапарат од 12 МП? Искрено од мобилниот многу подобри слики вадам отколку од дигиталката.
мегапикселите немаат никакво значење за квалитет на сликата тоа само кажува големината на сликата. Така да дигитален апарат со слаба оптика, сензор, софтвер.... ќе извади слаба слика и со 100 мегапиксели
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Сакам да купам половен NIKON D3100 некој совет на што да внимавам ?
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
Sony w 55
Имам проблем со апаратчево кога го вклучам, објективот почнува да се отвара затвара три пати и потоа се собере а на екранот ми пишува да исклучам и вклучам пак,и се така во круг.Гледав по нет за решенија ама ке мора да го отвори некој постручен од мене пошто проблемот е со објективот.
Дали некој е имал ваков проблем и како го има решено,дали некој има ваков апарат за делови за да купам објективчето.
Поздрав
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.226
Сакам да купам половен NIKON D3100 некој совет на што да внимавам ?
Kолку има окинувања, дали има знаци на груба употреба, гребнатинки, дали фали некое гумче дали се излижани копчињата дали е многу издраскан екранот дали има траги од употреба на блиц или статив (гребнатинки таму) дали му е чист сензорот (сликај бела чиста површина - зид или лист хартија на ф11 или 16 и види дали има црни точки и дамки на сликата)
--- надополнето: 24 септември 2013 во 22:04 ---
Sony w 55
Имам проблем со апаратчево кога го вклучам, објективот почнува да се отвара затвара три пати и потоа се собере а на екранот ми пишува да исклучам и вклучам пак,и се така во круг.Гледав по нет за решенија ама ке мора да го отвори некој постручен од мене пошто проблемот е со објективот.
Дали некој е имал ваков проблем и како го има решено,дали некој има ваков апарат за делови за да купам објективчето.
Поздрав
Сумњам дека може да го решиш пороблемот со тељче и мало штрафцигерче, однеси го на сервис за дијагностика нема да ти земат пари, ако не ти се исплаќа поправката - не мораш да го правиш
 

Kajgana Shop

На врв Bottom