Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Најдобри програмски јазици се Јава и Ц.
Каде не може да се употреби Јава може Ц, а моментално Јава е еден од најраспространетите јазици. Роботите што се пратени во претходната мисија на Марс се програмирани во Јава, а во моменталната мисија се во Ц, ова е вака објективно гледано.
Мене најдобар ми е Јава, пред се е направен за биде лесно читлив.
Инаку ако правите споредба според тоа со кој може леб да вадите е тогаш тука е Cobol. Причината е следна, тоа што работи не го менувај.
Рбетот на економијата во САД е пишан во Cobol, програмери што треба да ги одржаваат тие системи за 10 години ќе нема, па од тука нивната побарувачка ќе се зголеми а со тоа и платата.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Здраво, дали некој може да ми каже како се движат цени на десктоп апликации. Треба да правам, но до сега само веб сум работел. Па не сум многу запознаен со пазарот на декстоп апликации.

Апликацијата е за евиденција на членови. Поголем број на податоци, и печатење на неколку видови извештаи.
Како прво ептен си ја утнал работава.....како сакаш да ти каже некој цена,кога цената се одредува според пазарот,и вложениот труд.

Додека тоа не го утврдиш,ич не чекај да ти одговори некој!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Вака... И јава компајлира Compile во превод значи Собира, Составува..
Еве како оди процедурата во Java - Java компајлерот го составува/собира (компајлира)напишаниот код во .java фајлот. Разликата лежи во тоа што јава компајлерот не составува код кој е типичено дизајниран специфично за еден оперативен систем. Во склоп на тоа, создава уште еден фајл наречен bytecode и истиот тој фајл ѓи содржи класите.. фајлот се вика .class exstension. Bytecode е како идеализирана форма на машински јазик (од тука, Java е и мултиплатформски јазик) (но за тоа да функционира, било која машина која користи јава апликација мора да има инсталирано Java интерпретер -затоа се вика дека јавата не компајлира, што всушност не е вистина.... интерпретерот (или јава екстензијата) е само ... "преведувач" - Од тука, јавата го зема Java bytecode .class фајлот, и го преведува во јазик кој твојот компјутер може да го разбере..
Интерпретерот е како еден мулти-преведувач на Java код- па баш и заради ова Javaта има проблеми со брзината и никогаш нема да биде толку брз како друѓите специјално дизајнирани јазици за одреден оперативен систем. Бидејки кога и да стартуваш јава апликација таа работи преку интерптетерот на Јавата преку целиот животен циклус на програмата. За разлика од друѓите јазици.. Еве да речам C кој кодот директно го компајлира специфично дизајниран за одредена платформа.
То је то...
Да, ама ова е веќе напреден одговор која е разликата измеѓу остатокот од светот и Јава... и тоа го знај само тој шо работел со Јава. Башка, ако не чепкаш асемблер, нема ни да те интересира повеќе од гореспоменатото: компајлер/интерпретатор.

Кажи ми, еве ти утре да се најдиш во било каква комисија за вработување, и да ти дојди некој да ти речи дека Јава и C# разликата е во синтакса... шо би праел? Искрено јас имав многу незгоден момент (читај ме фаќа страшно многу смеа) ко ми се појави момче со муабетот: јас инсталирав php пред X време, и го работам поприлично многу... А на прашањето како го работи, добив одговор: со Visual Studio 2008. Шо да коментирам понатаму...

А еве ни еден ценет колега, кој сака нека го чита...
п.с. за непрограмери неважи, посекако неможите да ја сконтате логиката.
 
Член од
10 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
54
Сакам да прашам, за наоѓање на нули на полином кој алгоритам - метод би ми препорачале ? Некој ако веќе се сретнал со ваков проблем да даде некој хинт ?
 
Член од
13 март 2012
Мислења
476
Поени од реакции
128
www.scribd.com од тука имам многу симнувано има и на мк но претежно се српски и англиски.Пред да симнете треба да се конектирате на FB т.с да ја лајкувате страната
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.078
Поени од реакции
11.462
Па така кажи, тебе ти треба развојна околина.
За Јава можеш да го користиш Eclipse IDE, за C++ можеш да користиш Visual Studio C++ IDE, Eclipse IDE, Notepad++ :) .
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
233
Поени од реакции
25
Па така кажи, тебе ти треба развојна околина.
За Јава можеш да го користиш Eclipse IDE, за C++ можеш да користиш Visual Studio C++ IDE, Eclipse IDE, Notepad++ :) .
ok. fala
--- надополнето: 25 септември 2012 во 22:40 ---
Па така кажи, тебе ти треба развојна околина.
За Јава можеш да го користиш Eclipse IDE, за C++ можеш да користиш Visual Studio C++ IDE, Eclipse IDE, Notepad++ :) .
za eclipse za java, treba java ee ili samo java?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom