Помош: Општи прашања, совети, трикови..

Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај едно прашање до тие што се искусни во програмирањето. Значи сакам да почнам на курс за програмирање и сакам да учам PHP и MySQL па сакам да ве прашам дали мора предходно да знам некој друг програмски јазик како на пример C;C++?
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ај едно прашање до тие што се искусни во програмирањето. Значи сакам да почнам на курс за програмирање и сакам да учам PHP и MySQL па сакам да ве прашам дали мора предходно да знам некој друг програмски јазик како на пример C;C++?
Не мора, но многу полесно ќе ти биде ако веќе имаш некое знаење за програмирање не е битнокој јазик битно концептот да сфатиш...секаде е исто.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Не мора, но многу полесно ќе ти биде ако веќе имаш некое знаење за програмирање не е битнокој јазик битно концептот да сфатиш...секаде е исто.
Ахам значи исто ми се фајка кој јазик и да го почнам. бтв имам мало познавање од C++ но не е кој знае што. Фала на одговорот.
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Знае ли некој да поврзе принтер Самсунг (usb приклучок) со DOS програм? DOS програмот работи на лап топ.

Ако треба частам или плаќам за средување на проблемот:)
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ај едно прашање до тие што се искусни во програмирањето. Значи сакам да почнам на курс за програмирање и сакам да учам PHP и MySQL па сакам да ве прашам дали мора предходно да знам некој друг програмски јазик како на пример C;C++?
Да го надополнам членот што ти одговорил погоре, ако почнуваш со PHP, учи од видеата на phpacademy.org како и видеата од lynda.com. Првите ги имаш бесплатно на нивниот сајт, вторите ќе ги најдеш на страните за торенти.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Да го надополнам членот што ти одговорил погоре, ако почнуваш со PHP, учи од видеата на phpacademy.org како и видеата од lynda.com. Првите ги имаш бесплатно на нивниот сајт, вторите ќе ги најдеш на страните за торенти.
ахам ок Фала многу
 
Член од
7 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
3
Ме интересира дали некој го има слушано предметот Интернет програмирање на ФИНКИ/ФЕИТ и ако можи да ми кажи во кој јазик се работи, што се учи и каков е материјалот по тежина... :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Ме интересира дали некој го има слушано предметот Интернет програмирање на ФИНКИ/ФЕИТ и ако можи да ми кажи во кој јазик се работи, што се учи и каков е материјалот по тежина... :)
Има тема за факултетов али ај, се учи јава буквално од почеток, променливи, услови, циклуси, функции и исклучоци (try-catch) за прв колоквиум а за втор се учи како да правиш GUI апликации со java т.е swing, аплети и javascript. и на крај дава семинарска која што мора да се направи за да се положи предметов ( да направиш веб страна) и тоа е..интересен и лесен предмет( ако имаш барем малце знаење од ц++ или општо концептите на ООП програмирање).
 
Член од
7 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
3
Има тема за факултетов али ај, се учи јава буквално од почеток, променливи, услови, циклуси, функции и исклучоци (try-catch) за прв колоквиум а за втор се учи како да правиш GUI апликации со java т.е swing, аплети и javascript. и на крај дава семинарска која што мора да се направи за да се положи предметов ( да направиш веб страна) и тоа е..интересен и лесен предмет( ако имаш барем малце знаење од ц++ или општо концептите на ООП програмирање).
А за визуелно програмирање коментар....
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
За тоа не знам ниту јас точно..само тоа што пишува на финки страната , планирам овој семестар да го слушам предметов ...па ако дознаеш нешто деновиве пиши што како..да не се заебам xD
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.056
Поени од реакции
12.937
Некој да ми одговори кога се користи for циклусот?
 
L

Luki Junior

Гостин
Некој да ми одговори кога се користи for циклусот?
Коа требе по определен ред, или со помош на израз да искористеш, употребеш, изменеш, прочиташ, испечатеш, групичка на вредности/променливи/константи итн...
 
Член од
25 март 2013
Мислења
9
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој е биден на тестирање во сивус за обука или пракса? Ако е биден нека сподели искуство, какви задачи даваат?
 
Член од
2 август 2012
Мислења
79
Поени од реакции
12
Error the specific module can not be found. Ова ми излага кога приклучувам усб. Вирус у прашање? треба ли да се форматира или може некако да се повратат сите податоци веќе зачувани?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
472
Поени од реакции
292
http://www.literatura.mk/BookDetails.aspx?Pr=10151

Епа програмери што мислите за оваа книга, се мислам да си ја купам и да си читам по малку. Ми треба помош околу тоа дали е добра поради тоа што е издадена 2010 и се обработува јава 6. Да не е застарена верзијава на книгава или нема везе кај јава програмирањето. Чекам мислење, знам дека има туторијали многу по нет еден ам куп ама друго е да имаш книга на македонски да читнеш подетално...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom