Помош: Кратки програмки

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Јас имам нешто да прашам. Доколку треба да ја внесаме датата преку тастатура, како да направиме услов за деновите во месецот, бидејќи секој месец нема исто денови. Дали може преку низа, односно:
int month_length[12] = { 31, 28, 31, 30, 31, 30, 31, 31, 30, 31, 30, 31 };
Мислиш на валидација дали внесената дата е коректна ?
Ако е така, ондак како што ти е низата „month_length“ таму ти се запишани деновите во секој месец поединечно и сега при внесување на датата ќе провериш дали внесениот ден е во границите на внесениот месец:

Код:
bool is_valid_day( int user_days, int month ) {
int month_length[12] = { 31, 28, 31, 30, 31, 30, 31, 31, 30, 31, 30, 31 };
return user_days > 0 && user_days <= month_length[month-1] ? true : false;
}
Значи во горната функција го праќаш денот и месецот кој ги пишал корисникот, а функцијата ќе ти врати дали внесените денови се во опсегот на деновите на месецот ( денови > 0 и денови <= деновите во месецот ).

Претпоставувам дека ова е тоа што сакаше да пашаш, ако имаш нешто нејасно кажи. :)
 
Член од
13 јуни 2008
Мислења
92
Поени од реакции
0
мала помош.. ај ако може некој да напише функција која ке го врати бројот на појавувања на два симболи едно до друго во влезната низа. задачата да се реши само со покажувачи..
пр.. откога студентот отиде во читална научо.. симболи: о т .. функцијата треба да врати 4..
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Изградив веб кравлер кој зима неколку страници од а1 телевизија. Го изградив во .нет. Проблемот е во енкодингот сите кирилица букви ми ги дава како ?.

Код:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Text;
using System.Net;
using System.IO;

namespace ConsoleApplication3
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            int i=100;
            for (i = 100; i <=200; i++)
            {
                string url = "http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID="+i.ToString()+"";
                

                HttpWebRequest request = (HttpWebRequest)HttpWebRequest.Create(url);

                request.UserAgent = "A .NET Web Crawler";
                try
                {
                    WebResponse response = request.GetResponse();

                    Stream stream = response.GetResponseStream();

                    StreamReader reader = new StreamReader(stream);

                    string htmlText = reader.ReadToEnd();
                    Console.WriteLine(url);
                }
                catch
                {
                    Console.WriteLine("ERROR   URL " + url + "do not exsist");
                }
            }

            
            
        }
    }
}
Ова е кодот. Што да сменам за да го поправам проблемот?
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Изградив веб кравлер кој зима неколку страници од а1 телевизија. Го изградив во .нет. Проблемот е во енкодингот сите кирилица букви ми ги дава како ?.

Код:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Text;
using System.Net;
using System.IO;

namespace ConsoleApplication3
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            int i=100;
            for (i = 100; i <=200; i++)
            {
                string url = "http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID="+i.ToString()+"";
                

                HttpWebRequest request = (HttpWebRequest)HttpWebRequest.Create(url);

                request.UserAgent = "A .NET Web Crawler";
                try
                {
                    WebResponse response = request.GetResponse();

                    Stream stream = response.GetResponseStream();

                    StreamReader reader = new StreamReader(stream);

                    string htmlText = reader.ReadToEnd();
                    Console.WriteLine(url);
                }
                catch
                {
                    Console.WriteLine("ERROR   URL " + url + "do not exsist");
                }
            }

            
            
        }
    }
}
Ова е кодот. Што да сменам за да го поправам проблемот?
Проблемот што конзолата има ASCII енкодинг, а ти испишуваш знаци во UTF енкодинг. Пробај во текстуална датотека да запишуваш.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Изградив веб кравлер кој зима неколку страници од а1 телевизија. Го изградив во .нет. Проблемот е во енкодингот сите кирилица букви ми ги дава како ?.

Код:
using System;
using System.Collections.Generic;
using System.Text;
using System.Net;
using System.IO;

namespace ConsoleApplication3
{
    class Program
    {
        static void Main(string[] args)
        {
            int i=100;
            for (i = 100; i <=200; i++)
            {
                string url = "http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID="+i.ToString()+"";
                

                HttpWebRequest request = (HttpWebRequest)HttpWebRequest.Create(url);

                request.UserAgent = "A .NET Web Crawler";
                try
                {
                    WebResponse response = request.GetResponse();

                    Stream stream = response.GetResponseStream();

                    StreamReader reader = new StreamReader(stream);

                    string htmlText = reader.ReadToEnd();
                    Console.WriteLine(url);
                }
                catch
                {
                    Console.WriteLine("ERROR   URL " + url + "do not exsist");
                }
            }

            
            
        }
    }
}
Ова е кодот. Што да сменам за да го поправам проблемот?
Страната на А1 е во windows-1251 (кириличен) енкодинг (тој стартиот со 8 бита), а не со UTF8. Затоа треба посебно да се специфира тоа.
Код:
StreamReader reader = new StreamReader(stream, Encoding.GetEncoding(1251));
Кога е вака специфирано, читачот правилно ги внесува во стринг (во C# сите стрингови се Unicode-16).
Проблемот што конзолата има ASCII енкодинг, а ти испишуваш знаци во UTF енкодинг. Пробај во текстуална датотека да запишуваш.
Конзолата е Unicode исто како и целиот систем. Само тој растерскиот фонт што е основно наместен ги нема сите крилични знаци, некои ги прикажува со прашалнци. Ама тој другиот, Lucida Console е целосен.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Знае некој да направи програма у C# која во позадина би реализирала Active Record?
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
3. Да се имплементира stopwatch во секунди користејќи 7 сегментен LED панел.

Програмта треба да се се направи во mikroC .
Единствено незнам дали има некој тајмер , или да бапнам бројач во циклус со delay од 1 секунда без тајмер?
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Pomos

Здраво.Ќе ве замолам за помош со задачава:

Да се имплементира класа која ќе овозможи работа со големи цели броеви (до 50 цифри).
Класата треба да го зачувува бројот како низа од знаци (char broj[50]), која може да биде
составена САМО од цифри (0-9).
Треба да се имплеметираат методи за собирање, одземање и множење на два објекти од
класата.
Во прилог Ви е зададена тест програма за тестирање на вашата класа. Останатите детали
треба да ги прилагодите согласно со дадената имплементација.

Код:
#include <iostream>
using namespace std;

class Number
{
    private:

    public:
           
            
};

int main()
{
    Number prv('10101010101010101020304050607'); // Kreiranje na brojot so opredelena vrednost - preku konstruktor
    Number vtor, cetvrt, rezultat; // Kreiranje na neinicijalizirani broevi
    Number tret('10'); // Kreiranjen na brojot so opredelena vrednost - preku konstruktor

    vtor.setNumber('999999123456789'); // Postavuvanje na brojot na soodvetna vrednost

    cout<<"Prv Broj: "<<prv.getNumber()<<endl; //Pecatenje na broevite na ekran
    cout<<"Vtor Broj: "<<vtor.getNumber()<<endl;
    cout<<"Tret Broj: "<<tret.getNumber()<<endl;

    rezultat.soberi(prv, tret); // Sobiranje na dva broja vo tret broj

    cout<<prv.getNumber() << "\n + " << tret.getNumber() << "\n = " << rezultat.getNumber(); // Pecatenje na sobiranjeto

    cetvrt.odzemi(prv, vtor);

    cout<<prv.getNumber() << "\n - " << vtor.getNumber() << "\n = " << cetvrt.getNumber(); // Pecatenje na odzemanjeto

    rezultat.mnozi(vtor, tret);

    cout<<vtor.getNumber() << "\n * " << tret.getNumber() << "\n = " << rezultat.getNumber(); // Pecatenje na mnozenjeto

    return 0;
}

Благодарам однапред.
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Здраво. Ако сака некој и има време нека ги реши следните задачи во C++
1.Да се напише програма во која од тастатура се внесуваат вредности за страните на триаголник. Програмата треба да провери дали триаголникот е правоаголен. Внесените вредности не се подредени по големина.
2.Да се напише програма во која од тастатура се внесува трицифрен број, и се печатат цифрата на стотки, десетки и единици, со соодветно форматирање на излез. Доколку не е внесен број да се отпечати Ne vnesovte broj, а доколку е внесен број кој не е трицифрен, да се отпечати Ne vnesovte tricifren broj.
Фала однапред позз:smir:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Да не отварам нова тема ќе пишам тука.
Знае ли некој како се претвора граматика во pushdown автомат? Ова е од областа на компајлерите.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Каква граматика? Има различни алгоритми, зависи кој вид на граматика е. Пиши ја тука..
 
Член од
18 јануари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
1
Може да ми помогнете околу програмава не ми е баш јасно што треба да правам! Инаку во C треба да се реши!

Да се напише програма која ќе симулира делење на карти од шпил од 52 карти за играње (А,2,3,...,10,J,Q,K / ♣♦♥♠). Да се
обопшти проблемот за делење на карти од шпил од n различни карти. Да се состави ефикасен алгоритам кој од подредена низа
цели броеви (1,2,...,n) по случаен избор ќе вади еден по еден број (ќе дели една по една карта). Треба да се внимава дека картите
кои веќе биле поделени не се повеќе во шпилот (да не се појават пак при делењето). Која е асимптотската комплексност на
предложениот алгоритам во однос на n (за де се поделат сите карти)?
 
Член од
29 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
3
Ако знае некој нека ги реши овие задачи во C++
Да се напише програма која дадена 10x10 матрица од цели броеви c, ќе ја претстави како збир од долно-триаголна матрица а (на која главната дијагонала е иста со главната дијагонала на c) и горно-триаголна матрица b (на која елементите од главната дијагонала се 0). Потоа да се определи и отпечати на монитор трагот (збирот од елементите на главната дијагонала) на дадената матрица c.
Дадена низа од 1000 неподредени цели броеви. Да се напише програма која ќе ги подреди броевите по големина (почнувајќи од најмалиот кон најголемиот) и потоа ќе ја отпечати подредената низа на монитор по 10 броја во ред. позз
 
Член од
21 мај 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
ПОМОШШ!!

ЗДРАВО ДЕЧКИ МИ ТРЕБА ПОМОШ ДОКОЛКУ МОЖЕТЕ ДА МИ ПОМОГЕТЕ БИ ВИ БИЛ МН БЛАГОДАРЕН
ВАКА МИ ТРЕБА НЕКОЈ ДА МИ ЈА РЕШИ ЗАДАЧАВА ВО ПАСКАЛ КОЈА ГЛАСИ СЛЕДНОВО:
ДА СЕ НАЈДАТ СИТЕ ТРОЦИФРЕНИ БРОЕВИ КОИ ГО ИМААТ СВОЈСТВОТО ДА СЕ ЕДНАКВИ НА ЗБиРОТ НА КУБОВИТЕ НА СВОИТЕ ЦИФРИ. КАКО НА ПР. ABC=A^3+B^3+C^3( НА ТРЕТИ СТЕПЕН СЕ МИСЛИ) ВИ БЛАГОДАРАМ ОДНАПРЕД
 

Kajgana Shop

На врв Bottom