Помош: Кратки програмки

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Не ви е јасен некој термин во програмирањето? Не можете да решете некоја задача? Не ви се пишува домашна? Ај постирајте овде проблем, па на наше и на сечие задоволство ќе пробаме да го решиме.

п.с. специфицирајте јазик и дали може евентуално во друг.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Ај да си прашам јас дали е можно некој ова да го скува во мала програма.

Значи, има текст фајл. Во секој ред има по една ИП адреса. Дали е можно да се направи скрипта/апликација што ќе го отвора секој ред во посебен таб од Фајрфокс? :)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Ај да си прашам јас дали е можно некој ова да го скува во мала програма.

Значи, има текст фајл. Во секој ред има по една ИП адреса. Дали е можно да се направи скрипта/апликација што ќе го отвора секој ред во посебен таб од Фајрфокс? :)

Можно е
Сакаш да кажеш дека си корисник на лолаклен интернет провајдер кој фунцинира како Лан .
Пушташ ип скенер кој ти ги логира сите живи ип адреси па сакаш да рагзгледаш
што има

1 . ако најдеш барем 50 ип адреси и пробаш да бидат стартувани во нови табови ќе почне да ти кочи многу компјутерот замисли ако најдеш 200 живи ип адреси ќе посакаш никогаш да не си го уклучил тој програм што ќе ти стартува толку ип адреси

Проби да отвориш 50 сајтови и кажи какви се резултатите
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Ако имаш VB6

-1. Подесуваш фајрфокс како основен веб браузер
0. Подесуваш на фајрфоксот секој линк кон нов прозорец да го отвара во нов таб.
1. Нов проект во VB
2. Мени: Project -> References и додаваш Shell controls & automation
3. Код:
Код:
Dim shl As New Shell
Open "c:\fajl.dat" For Input As #1
Do While Not EOF(1)
Input #1, lokacija
shl.Open lokacija
Loop
Close
End
Ваљда треба да работи. Само пази, повеќе од 20 табови крчат компјутер знаеш нели?
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Ако имаш VB6

-1. Подесуваш фајрфокс како основен веб браузер
0. Подесуваш на фајрфоксот секој линк кон нов прозорец да го отвара во нов таб.
1. Нов проект во VB
2. Мени: Project -> References и додаваш Shell controls & automation
3. Код:
Код:
Dim shl As New Shell
Open "c:\fajl.dat" For Input As #1
Do While Not EOF(1)
Input #1, lokacija
shl.Open lokacija
Loop
Close
End
Ваљда треба да работи. Само пази, повеќе од 20 табови крчат компјутер знаеш нели?
Да да, знам. Фала многу за ова, ќе го пробам попосле, па ќе ве известам за резултатите :)
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Mал апдејт. Поради моето "огромно" познавање на какво било програмирање, освен по нешто во Паскал (да да, смејте се), ќе може следниов код некој да ми го среди, да биде готов за употреба како exe фајл?

Dim shl As New Shell
Open "c:\list.txt" For Input As #1
Do While Not EOF(1)
Input #1, lokacija
shl.Open lokacija
Loop
Close
End

Фала однапред.
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Ми треба кодче кое (на некој начин) кога ќе детектира дека е присутна интернет конекција ( компјутерот е онлајн ), да изврши некој друг код кој јас ќе го специфицирам.
Добредојдена е секоја идеја како би се извело ова, а доколку можи некој да напише готов код, ако е можно нека биде во C/C++ ...
Мене ми дојде една идеја пример на одредено време да пинга нешто, пример гугл, и кога ќе добие reply тогаш да изврши нешто што ќе му зададам, ама сигурен сум дека има и подобар начин... Затоа барам помош од Вас поискусните.
Фала однапред.
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Могуќе. У Ц. Само не знам како. Уствари знам. Принтањето на пинг командата ќе биде со тајм.х на 10 секунди, ќе биде како аргв. Така терминалот (цмд) ќе ја лови. Е сеа не знам како ќе може да се чита дали пинга гугул или не. Одкога ќе пинга, ќе ти се испечатат функции кои сакаш да ги извршиш. Секоја функција ќе биде посебна фунцкија со свој реден број. со стринг.х ќе правиш стрцмп и ако е 1 функција 1 ако е внесено два, функција два. Тоа пак ќе се испечати на истот начин како што сме го испечатиле пингот.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Чекај чекај, немој така.
Првин напрај еден command button.
После двоен клик врз него и ќе ти се отвори кодче за ивентот.
Таму го пастираш кодот. Save, Run, кликаш врз копчето и готово.
После тоа правиш .exe по твоја желба.

Ај со слики:







Ако пак не бидува, ќе ти направам exe и ќе ти го пратам. Повеќе за VB6, понатаму кога ќе отворам асална туториал тема.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Тоа ти е кога работам без логика. Креирав ехе, фала многу.
За тест, направив текст фајл именуван list.txt на мојот декстоп кој што содржеше 1 ип адреса. Во VB6, path-ot се совпаѓа, така да тоа не е проблемот. Едноставно се гаси ехе-то, Фајрфокс не се пушта и ондак то.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
32
Поени од реакции
0
Може некој да ми помогне со ова:

Give a fast algorithm for concatenating two doubly linked lists L and M, with header and trailer sentinel nodes, into a single list L'.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Може некој да ми помогне со ова:

Give a fast algorithm for concatenating two doubly linked lists L and M, with header and trailer sentinel nodes, into a single list L'.
Ајде појасно малце. Сортирано или несортирано спојување? Како се организирани листите (у смисол кој тип на податоци се хедерот и трејлерот)? Нешто за влез/излез или само функција. Во Java така?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
32
Поени од реакции
0
Ајде појасно малце. Сортирано или несортирано спојување? Како се организирани листите (у смисол кој тип на податоци се хедерот и трејлерот)? Нешто за влез/излез или само функција. Во Java така?
Проблемот е за креативност. Како сакаш ти така направи го. До тогаш јас ке ја читам книгата да ми се разјаснат малце овие работи. :D
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
106
Проблемот е за креативност. Како сакаш ти така направи го. До тогаш јас ке ја читам книгата да ми се разјаснат малце овие работи. :D
Друже воопшто не ти е дефиниран проблемот. Тоа што си навел БРЗ алгоритам мора да биде проследено со бараниот краен резултат а не вака. Да речеше само спој две листи во трета иде нешто како ова:
1->2->3->5
2->4->12->8
во:
1->2->3->5->2->4->12->8

Ова ти треба?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom