Помош: Вируси, црви и разни штетници

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Па, мене ми помогна кога ги отклучував (декриптирав) фајловите на лаптопот на брат ми. Сите фајлови (ПДФ, ворд, видео, аудио) беа заклучени со ransomware, не се сеќавам точно на називот на вирусот.
Некако не ми се верува ова бидејќи никаде не пишува дека алаткава декриптира фајлови, но ајде, можеби навистина го правела тоа за некои постари рансомвери.
Сега треба да се апдејтуваш со линковите кои јас ги постирав.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.262
Поени од реакции
3.613
После децении пиратерија редно е чоек да зафркни сериозно и искрено сигурно веќе забележавте дека ситуацијава ми е повеќе комична од колку трагична :) реков, не ми е жал за грешкава воопшто, можев од старт да избришам се и направам некој тотал формат само реков ај да пробам да видам до кај е ова по светот. Ако се земи факт дека формат на ОС сум правел по просек на 5-7 години ова сега на две е "чудо" :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
да да батали искрено не е толку тоа проблем, компјутеров е околу две години, цела стара меморија од минатите ја имам на друг диск во надворешна кутија за хдд а во овој скоро и да нема ништо ново затоа што и не сум седнат последниов период на ком. Да се случеше ова пред неколку години ќе беше трагедија а сега со оптика и неограничен и тоа што го немам лесно е да се најде повторно. Чудно ми е што и по светот нема лек за чудово уште па реков ај да видам да не сум единствен во мк што налетал на ова хахаха. Ресетерот како ресетер не беше проблем проблем мислам туку проблем што на грешно место го барав :) ме фати некој инат и избрзав пред да разгледам што како стегам а ако се земи факт дека чепкав во сабота во 4 ноќе може да замислиш што беше причина хахаха
Не си единствениот среќник со упецал рансомвер , не се секирај ;) Се живее и без глупите и безвредни спомени. Тоа го сфаќаш после некое време.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
и сега ќе му платите ли на човекот за шифрата или не?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.052
Поени од реакции
14.942
Во општинските компутери во Кичево има влезено овој или сличен вирус...им бара пари...но проблемот е што веќе се шири и на другите...барем како што ми кажа дечкото што им ги одржува комјутерите
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Во општинските компутери во Кичево има влезено овој или сличен вирус...им бара пари...но проблемот е што веќе се шири и на другите...барем како што ми кажа дечкото што им ги одржува комјутерите
во сите општини во администрација е така. во ујп усб со еден фајл им однесеш, после кога ќе го отвориш дома еден куп фајлови на албански .
 
Член од
12 јуни 2017
Мислења
382
Поени од реакции
246
Некој начин како да ги отстранам рекламиве што се појавуваат, без да го уклучам хром сами се пуштаат т.е се отвара хромот?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Некој начин како да ги отстранам рекламиве што се појавуваат, без да го уклучам хром сами се пуштаат т.е се отвара хромот?
malwarebytes
ublock origin
mvps hosts file
гуглај ги горниве

Отвори Google Chrome, оди во трите точки горе десно, па во settings, напиши горе у срчот notifi па одбери site settings па одбери notifications и сите што се долу во allow тргни ги.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
@Anon, видам дека ја следиш работава, а да им ставеше на луѓево некое програмче со кое ќе видат колку од нив се занимаваат со рударство а не се ни свесни, нема да биде лошо, нели!
Скоро 90% од оние кои имаат добра графика се рудари.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
@Anon, видам дека ја следиш работава, а да им ставеше на луѓево некое програмче со кое ќе видат колку од нив се занимаваат со рударство а не се ни свесни, нема да биде лошо, нели!
Скоро 90% од оние кои имаат добра графика се рудари.
Па NoScript и uBlock Origin блокираат рударење преку браузер. А Malwarebytes сигурно детектира на десктоп...
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Во лаптопот ми влезе некој вирус и во D партицијата све ми претворил во file format .opqz ... Значи на принер .mp3 фајл е додадено .opqz. пробав на еден фајл да го избришам ова оpqz но фајлот пише дека е corrupted. Пробав со file recovery software да реагирам но изгледа не е толку добар тој software. За сега вирусот е исчистен од компјутерот плус го преинсталирав и скенирав неколку пати нема вирус.. Вирусот е нов гледав по google и YT.. плус ми оставиле тхт документ дека бараат пари да се врати се...Совет како да си ги спасам важните податоци/песни/документи/слики???
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.702
Поени од реакции
27.646
Во лаптопот ми влезе некој вирус и во D партицијата све ми претворил во file format .opqz ... Значи на принер .mp3 фајл е додадено .opqz. пробав на еден фајл да го избришам ова оpqz но фајлот пише дека е corrupted. Пробав со file recovery software да реагирам но изгледа не е толку добар тој software. За сега вирусот е исчистен од компјутерот плус го преинсталирав и скенирав неколку пати нема вирус.. Вирусот е нов гледав по google и YT.. плус ми оставиле тхт документ дека бараат пари да се врати се...Совет како да си ги спасам важните податоци/песни/документи/слики???
Читај овде
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Во лаптопот ми влезе некој вирус и во D партицијата све ми претворил во file format .opqz ... Значи на принер .mp3 фајл е додадено .opqz. пробав на еден фајл да го избришам ова оpqz но фајлот пише дека е corrupted. Пробав со file recovery software да реагирам но изгледа не е толку добар тој software. За сега вирусот е исчистен од компјутерот плус го преинсталирав и скенирав неколку пати нема вирус.. Вирусот е нов гледав по google и YT.. плус ми оставиле тхт документ дека бараат пари да се врати се...Совет како да си ги спасам важните податоци/песни/документи/слики???
Честито бричење. Чисто ме интересира буразерчето дали се помирел со факто дека тоуку од документите или па кој знае можда платил недај боже, али исто така и чисто сумњам дека ќе одговоре, пошо скоро цел месец минало.
 
Член од
27 јуни 2017
Мислења
8
Поени од реакции
2
Честито бричење. Чисто ме интересира буразерчето дали се помирел со факто дека тоуку од документите или па кој знае можда платил недај боже, али исто така и чисто сумњам дека ќе одговоре, пошо скоро цел месец минало.
Има надеж. Се чека некој да плати на хакерите па да излезат кодовите се информирав добро. Не не сум платил, мемам намери на дечишта од 15 год да им плаќам :). BTW еве ме, ако е месец поминат
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ко чека дочека че...свој гроб........ Буразерче. И ја лани закачив рансомверче. После 5-6 сфатив дека се шо збираме и трупаме у хард дисковите се само безвредни фајлови. Дали 2 % од ѓубрето ке го употребеш по втор пат?!
Тоа ти е исто како подрумите кои едно време ги пунеа со ѓубриња со изговор: Ќука е, ке се најде.
Па после 2-30 години се чисте таа мала депонија...Дакле сликите и видеата од мобилен се само минато. Шо има да се враќаме у минатото? Музиката можеш па да си ја симнеш. Исто и сите програми, филмови.
Дакле, боле те патка. Сеа си имаш чис компјутер. Откако ке го избришеш енкриптираното ѓубре разбира се. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom