Помош: Вируси, црви и разни штетници

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.278
Поени од реакции
18.934
Финтава е што не сум имала хахаха барем не пред лаптопот бидејќи го користам единствено за работа. Прашањето ми беше дали е можно да ми фотошопираат лице со некое туѓо тело на пример?
Да бе тигрица, теоретски се е возможно.
Може да те докснат и тешко тебе. Може да ти направат DeepFake
Ама ништо од тоа не се случило и нема да се случи, не бери гајле.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
670
Поени од реакции
138
Да бе тигрица, теоретски се е возможно.
Може да те докснат и тешко тебе. Може да ти направат DeepFake
Ама ништо од тоа не се случило и нема да се случи, не бери гајле.
Упорно ми стигаат вакви мејлови повторно денес.... како да дознаам од кој сајт се ??
АВАСТ не ми најдува никаков вирус..
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.278
Поени од реакции
18.934
Упорно ми стигаат вакви мејлови повторно денес.... како да дознаам од кој сајт се ??
АВАСТ не ми најдува никаков вирус..
Добро ти читаш што пишувам?
Не треба да имаш вирус за да ти стигаат.
Не ти стигаат од никаков сајт.
Ставај ги во спам, смени пасворди секаде, кај и да е ќе престанат да стигнуваат.
 
Член од
22 август 2008
Мислења
1.723
Поени од реакции
3.873
Не знам дали е за тука проблемов, ама ИТНО ми треба решение или некој совет!!!
Имено, ми стигна еден ваков меил, дали треба да се загрижам? Кога пробав да му пишам дали може да го видам видеото (ме интересираше дали навистина има некое фотошопирано видео или е ова само превара) , пишуваше дека таа емаил адреса не е достапна. Инаку, ми го погодиле пасвордот.

SaveYourself29@7360.com

Hi, I know one of your passwords is: ****** (точен пасворд ми пишаа)

Your computer was infected with my private malware, your browser wasn't updated / patched, in such case it's enough to just visit some website where my iframe is placed to get automatically infected, if you want to find out more - Google: "Drive-by exploit".

My malware gave me full access to all your accounts (see password above), full control over your computer and it also was possible to spy on you over your webcam.

I collected all your private data and I RECORDED YOU (through your webcam) SATISFYING YOURSELF!

After that I removed my malware to not leave any traces and this email was sent from some hacked server.

I can publish the video of you and all your private data on the whole web, social networks, over email of all contacts.

But you can stop me and only I can help you out in this situation.

The only way to stop me, is to pay exactly 800$ in bitcoin (BTC).

It's a very good offer, compared to all that horrible shit that will happen if I publish everything!

You can easily buy bitcoin here: www.paxful.com , www.coingate.com , www.coinbase.com , or check for bitcoin ATM near you, or Google for other exchanger.
You can send the bitcoin directly to my wallet, or create your own wallet first here:www.login.blockchain.com/en/#/signup/ , then receive and send to mine.

My bitcoin wallet is: 1GAdm1HyyN9mAdx7j9WzfJyFtiiWbHNirF

Copy and paste my wallet, it's (cAsE-sEnSEtiVE)

You got 3 days time to pay.

As I got access to this email account, I will know if this email has already been read.
If you get this email multiple times, it's to make sure that you read it, my mailer script is configured like this and after payment you can ignore it.
After receiving the payment, I remove all your data and you can life your live in peace like before.

Next time update your browser before browsing the web!
Ич да не му се секираш. И јас имам добиено ваква порака и тоа не еднаш. Упорно со пасс кој одамна не го употребувам. И тоа замисли лозинката што ми беше на кајгана. Одамна ми е сменета кога прочитав дека е пробиена дата базата од мајкрософт и огромен број на мејлови паднале во погрешни раце. Мислам дека се работи за руски хакери. Селектирај го целиот текст, серч на гугл и ќе видиш дека е спам. Означи ја пораката како фишинг ако имаш можност, не е гарант дека нема повторно да добиеш иста порака. Тој, тие прават фејк мајлови и рандом на сите што ги имаат во базата, па ако запали накаде.
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
39
Некој што се разбира од ова? зашто упорно ми се појавува, од кога ќе пуштам Chrome само.. да не е некоја ко реклама, зошто обично од странава вака ми се пуштаат некој досадни реклами и ги гасам, не знам ни зошто се појавуваат кога стиснав да не се појавуваат..
 

Attachments

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.278
Поени од реакции
18.934
Некој што се разбира од ова? зашто упорно ми се појавува, од кога ќе пуштам Chrome само.. да не е некоја ко реклама, зошто обично од странава вака ми се пуштаат некој досадни реклами и ги гасам, не знам ни зошто се појавуваат кога стиснав да не се појавуваат..
Ова се дозволени нотификации од скапани страни.
Отвори Google Chrome, оди во трите точки горе десно, па во settings, напиши горе у срчот notifi па одбери site settings па одбери notifications и сите што се долу во allow тргни ги.
Исто така пожелно е да го скенираш компјутерот за малициозен софтвер со Malwarebytes Anti-Malware
 
Член од
4 септември 2019
Мислења
77
Поени од реакции
39
Ова се дозволени нотификации од скапани страни.
Отвори Google Chrome, оди во трите точки горе десно, па во settings, напиши горе у срчот notifi па одбери site settings па одбери notifications и сите што се долу во allow тргни ги.
Исто така пожелно е да го скенираш компјутерот за малициозен софтвер со Malwarebytes Anti-Malware
Фала ти многу, мислам дека нема вируси со оглед на тоа што не кочи ништо..
 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
435
Поени од реакции
249
Фала ти многу, мислам дека нема вируси со оглед на тоа што не кочи ништо..
Ако ништо не кочи, тоа не значи дека немаш вируси!!
Прво, МОЖЕБИ имаш инсталирано некој Adware (еден вид на компјутерски вирус) и затоа ти се појавуваат таквите реклами кога ќе отвориш Google Chrome. Затоа, ако немаш веќе инсталирано, најпрво инсталирај си Анти-Вирус програма и направи Full Scan или System Scan на целиот компјутер/лаптоп. Ако веќе имаш инсталирано, направи само Full Scan или System Scan.
Второ, во Google Chrome горе во Address bar-от вметни chrome://extensions и провери да не имаш инсталирано некоја непожелна екстензија (extension) за Chrome-от. Ако некоја ти е сомнителна, кликни на Remove и ќе се одинсталира.
Конечно, за да не ти се појавуваат во иднина вакви непожелни реклами додека сурфаш на интернет, за Google Chrome-от инсталирај си ја екстензијата uBlock Origin:
СИТЕ квадратчиња со реклами внатре во нив ќе бидат блокирани. Ова од лично позитивно искуство.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
3.193
Јбг ме штракна вирус и тоа по се изгледа некој нов за кој светов се уште нема решение за штетите по цела меморија која ја прави.
Вирусот ги направи сите можни фајлови кодирани и му додаде икстензија .meka во името. Во секој фолдер се појави реедме фајл каде тие што го направиле викаат парафразирам акко не контактираш за 48ч ќе ти пратиме код за да си го средиш проблемот за "само" 490 долари а ако не цената е 990долари ЛОЛ...

Е сега муабетот ми е дали некој имал искуство со овој тип вирус последниве 2-3 месеци колку што гледам дека постои и дали случајно налетал на алатка за отклучување на сите заклучени фајлови. Вирусот ми легна заедно со еден ресетер на трајал и искрено свесен сум дека е моја грешка но тоа е тоа што пиратеријата е меч со се две оштрици и колку и да се пази човек еден ден може да се случи секому. Лично и не жалам дека ме фати мене после дваесетина години. Околу 500гб податоци ми се опфатени за кои имам бекап на повеќе од половина а другото е главно игри филмови и нешто слично. Дали неколку гига ми се навистина загуба но тоа е тоа ...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.278
Поени од реакции
18.934
Јбг ме штракна вирус и тоа по се изгледа некој нов за кој светов се уште нема решение за штетите по цела меморија која ја прави.
Вирусот ги направи сите можни фајлови кодирани и му додаде икстензија .meka во името. Во секој фолдер се појави реедме фајл каде тие што го направиле викаат парафразирам акко не контактираш за 48ч ќе ти пратиме код за да си го средиш проблемот за "само" 490 долари а ако не цената е 990долари ЛОЛ...

Е сега муабетот ми е дали некој имал искуство со овој тип вирус последниве 2-3 месеци колку што гледам дека постои и дали случајно налетал на алатка за отклучување на сите заклучени фајлови. Вирусот ми легна заедно со еден ресетер на трајал и искрено свесен сум дека е моја грешка но тоа е тоа што пиратеријата е меч со се две оштрици и колку и да се пази човек еден ден може да се случи секому. Лично и не жалам дека ме фати мене после дваесетина години. Околу 500гб податоци ми се опфатени за кои имам бекап на повеќе од половина а другото е главно игри филмови и нешто слично. Дали неколку гига ми се навистина загуба но тоа е тоа ...
Ransomware се вика тоа. Твојов е под-група од групата STOP Djvu.
STOP Djvu има постари и понови верзии.
Чим е .meka е од поновата верзија и сега за сега тешко да ги вратиш податоците.
Треба да провериш дали ти се енкриптирани со online или offline key.
Тоа тука
Ако е онлајн, ништо не можеш. Ако е офлајн, треба да почекаш некој да плати, па да се дознае клучот, па да се обидеш со

Патем, пушти линк од кај си симнал тој трајл ресетерот. Баш ме интересира ако си го скенирал на VirusTotal што резултати ќе дадел уште тогаш, пошо ко шо глеам ептен најнов си закачил :D
Она што ме интересира од резултатите на VirusTotal е колку од антивирусите ќе го детектирале, колку од нив ќе го класифицирале како backdoor trojan, колку како generic, колку како ransomware, колку како Trojan downloader итн...
 
Последно уредено:
Член од
24 февруари 2013
Мислења
435
Поени од реакции
249
Јбг ме штракна вирус и тоа по се изгледа некој нов за кој светов се уште нема решение за штетите по цела меморија која ја прави.
Вирусот ги направи сите можни фајлови кодирани и му додаде икстензија .meka во името. Во секој фолдер се појави реедме фајл каде тие што го направиле викаат парафразирам акко не контактираш за 48ч ќе ти пратиме код за да си го средиш проблемот за "само" 490 долари а ако не цената е 990долари ЛОЛ...

Е сега муабетот ми е дали некој имал искуство со овој тип вирус последниве 2-3 месеци колку што гледам дека постои и дали случајно налетал на алатка за отклучување на сите заклучени фајлови. Вирусот ми легна заедно со еден ресетер на трајал и искрено свесен сум дека е моја грешка но тоа е тоа што пиратеријата е меч со се две оштрици и колку и да се пази човек еден ден може да се случи секому. Лично и не жалам дека ме фати мене после дваесетина години. Околу 500гб податоци ми се опфатени за кои имам бекап на повеќе од половина а другото е главно игри филмови и нешто слично. Дали неколку гига ми се навистина загуба но тоа е тоа ...
Потребно е да користиш Kaspersky Rescue Disc, за да ги отклучиш фајловите, кои ти се заклучени од вирусот, поточно ransomware-от.
Повеќе за програмата на:
Симни си Kaspersky Rescue Disc (.iso фајл) од:
Кога ќе го симниш iso фајлот, конвертирај го во бутабилно УСБ, следејќи ги следниве чекори:
Потоа, намести во биос-от да бутура од од УСБ-то, следејќи ги следниве инструкции:
Следно, следи ги овие чекори за бутира од УСБ-то:
На крај, кликни на Start scan за да почне да го скенира компјутерот/лаптопот:
(не заборавај да го штиклираш и тоа All volumes, за да ги скенира хард дисковите со податоци).
Ако тоа не помогне, имаш уште една последна опција Windows Unlocker исто од Kaspersky:
(Windows Unlocker ти е програма која е дел од Kaspersky Rescue Disc).
Иако мислам дека нема да биде лошо и Windows Unlocker да го искористиш за да го скенира Windows регистарот.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
3.193
Ransomware се вика тоа. Твојов е под-група од групата STOP Djvu.
STOP Djvu има постари и понови верзии.
Чим е .meka е од поновата верзија и сега за сега тешко да ги вратиш податоците.
Треба да провериш дали ти се енкриптирани со online или offline key.
Тоа тука
Ако е онлајн, ништо не можеш. Ако е офлајн, треба да почекаш некој да плати, па да се дознае клучот, па да се обидеш со

Патем, пушти линк од кај си симнал тој трајл ресетерот. Баш ме интересира ако си го скенирал на VirusTotal што резултати ќе дадел уште тогаш, пошо ко шо глеам ептен најнов си закачил :D
Она што ме интересира од резултатите на VirusTotal е колку од антивирусите ќе го детектирале, колку од нив ќе го класифицирале како backdoor trojan, колку како generic, колку како ransomware, колку како Trojan downloader итн...
Пробав веќе со овие и ништо, ми дава дека не е можно да се отворат затоа што нема клуч за него. Веќе го фарматирав С дискот така да и историјата на хромот замина но се работеше за касперски ресетер. Во моментов врти некоја data recovery pro програма која е екстремно спора дури во сејв мод уште на скенирање за повратливи фајлови па ќе видам што ќе даде потоа. Не сакам да чепкам на ком. додека работи па ќе видам потоа што како ќе излезе. Ако не решам деновиве планирам да го извадам хдд од пц и тргнам на страна а одам внатре со бекап дискот и ссд за win10 и да почекам некое време да не се најди некое решение за мека-ва а ако не фулл формат и на него и јбг ситуација во целост :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
12.278
Поени од реакции
18.934
Потребно е да користиш Kaspersky Rescue Disc, за да ги отклучиш фајловите, кои ти се заклучени од вирусот, поточно ransomware-от.
Повеќе за програмата на:
Симни си Kaspersky Rescue Disc (.iso фајл) од:
Кога ќе го симниш iso фајлот, конвертирај го во бутабилно УСБ, следејќи ги следниве чекори:
Потоа, намести во биос-от да бутура од од УСБ-то, следејќи ги следниве инструкции:
Следно, следи ги овие чекори за бутира од УСБ-то:
На крај, кликни на Start scan за да почне да го скенира компјутерот/лаптопот:
(не заборавај да го штиклираш и тоа All volumes, за да ги скенира хард дисковите со податоци).
Ако тоа не помогне, имаш уште една последна опција Windows Unlocker исто од Kaspersky:
(Windows Unlocker ти е програма која е дел од Kaspersky Rescue Disc).
Иако мислам дека нема да биде лошо и Windows Unlocker да го искористиш за да го скенира Windows регистарот.
Ако се лажеме ова ќе му помогне за отклучување на фајловите.
Пробав веќе со овие и ништо, ми дава дека не е можно да се отворат затоа што нема клуч за него. Веќе го фарматирав С дискот така да и историјата на хромот замина но се работеше за касперски ресетер. Во моментов врти некоја data recovery pro програма која е екстремно спора дури во сејв мод уште на скенирање за повратливи фајлови па ќе видам што ќе даде потоа. Не сакам да чепкам на ком. додека работи па ќе видам потоа што како ќе излезе. Ако не решам деновиве планирам да го извадам хдд од пц и тргнам на страна а одам внатре со бекап дискот и ссд за win10 и да почекам некое време да не се најди некое решение за мека-ва а ако не фулл формат и на него и јбг ситуација во целост :)
Ццц фаќаш рансомвер пробувајќи да користиш трајл ресетер за антивирус :D
Не ти треба Касперски бе стај си обичен некој фри врши доволно работа... Користи uBlock origin, NoScript, MVPs Hosts фајл, скенирај на VirusTotal пред да инсталираш нешто и тоа е тоа...
 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
435
Поени од реакции
249
Ако се лажеме ова ќе му помогне за отклучување на фајловите.

И за што побогу користиш трајл ресетер, те молам не ми кажувај дека е за антивирус :D
Па, мене ми помогна кога ги отклучував (декриптирав) фајловите на лаптопот на брат ми. Сите фајлови (ПДФ, ворд, видео, аудио) беа заклучени со ransomware, не се сеќавам точно на називот на вирусот.
Затоа и' му пишав, од лично позитивно искуство. Секако дека вреди да се проба.
Со Data Recovery Pro и формат на Windows-от сигурно нема да ги отклучи фајловите.
Убаво си пишал човекот дека симнал Kaspersky Reseter.
За 1.600 ден. годишна лиценца за Kaspersky, се заебал за цел живот.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.019
Поени од реакции
3.193
Ако се лажеме ова ќе му помогне за отклучување на фајловите.

И за што побогу користиш трајл ресетер, те молам не ми кажувај дека е за антивирус :D
да да батали искрено не е толку тоа проблем, компјутеров е околу две години, цела стара меморија од минатите ја имам на друг диск во надворешна кутија за хдд а во овој скоро и да нема ништо ново затоа што и не сум седнат последниов период на ком. Да се случеше ова пред неколку години ќе беше трагедија а сега со оптика и неограничен и тоа што го немам лесно е да се најде повторно. Чудно ми е што и по светот нема лек за чудово уште па реков ај да видам да не сум единствен во мк што налетал на ова хахаха. Ресетерот како ресетер не беше проблем проблем мислам туку проблем што на грешно место го барав :) ме фати некој инат и избрзав пред да разгледам што како стегам а ако се земи факт дека чепкав во сабота во 4 ноќе може да замислиш што беше причина хахаха
 
На врв Bottom