Помалку познати видови на животни

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Вакво, чинам, пред едно петнаесетина години имаше во Зоолошката во Скопје. Или ако не беше истово, беше нешто слично и слично се викаше. Имам фотографија некаде, ако ја најдам, ќе споделам.
Окапи кај нас? Не сум знаела.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.278
Поени од реакции
27.740
Prerijev Tetreb

Ovoj tetreb zivee vo preriite vo Severna Amerika, mazjacite se karakteriziraat so dve zolto-portokalovi vozdusni kjesi od stranata na nivniot vrat.
Ovaa ptica so svojot tanc fascinira, i mnogu od domorodnite indijanci vo Amerika se inspirirale od tancot na ovie ptici i gi implementirale vo nivnite plemenski tancovi.
Ovaa ptica e zagrozena, megutoa vo poslednite nekoklu godini se pravat napori da se odrzi nivnata populacija, i za srekja, uspesno se odviva toj proces.

1584615857589.png

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Prerijev Tetreb

Ovoj tetreb zivee vo preriite vo Severna Amerika, mazjacite se karakteriziraat so dve zolto-portokalovi vozdusni kjesi od stranata na nivniot vrat.
Ovaa ptica so svojot tanc fascinira, i mnogu od domorodnite indijanci vo Amerika se inspirirale od tancot na ovie ptici i gi implementirale vo nivnite plemenski tancovi.
Ovaa ptica e zagrozena, megutoa vo poslednite nekoklu godini se pravat napori da se odrzi nivnata populacija, i za srekja, uspesno se odviva toj proces.

Прегледај го приврзокот 239149

диви кокошки се овие некои, интересно како ја заведува женката и вика само главчето и после кој ме заеба со тебе
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Вакво, чинам, пред едно петнаесетина години имаше во Зоолошката во Скопје. Или ако не беше истово, беше нешто слично и слично се викаше. Имам фотографија некаде, ако ја најдам, ќе споделам.
Сигурно немало никогаш, не само кај нас, можда и на Балканот.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Да се обидам да покријам и некои други видови на птици (кои ги имам видено во Природонаучен), а за кои освен Дарлинг, другите не начнавме многу тука.

Great bustard (во овие краишта позната и како голема дропља), која е најтешката летачка птица во светот.

velikaDroplja.jpg

Eurasian spoonbill (чапја лажичарка)

18b1ebc1-9207-4778-95e0-b49f18bf0cd7.jpg

Музејот, иако долги декади ја има една-те-иста збирка, беше убаво конципиран и содржи и многу видови ситни птици - како рибарчиња и сепак останува единствениот таков во државава.

Оваа птица до скоро не ја знаев.


Magnificent Frigatebird

Како што спомена и Дарлинг некој пост погоре, и овие птици имаат некои ќеси кои по потреба ги дуваат, со цел да ги привлечат потенцијалните партнерки.

article-0-1875BF5800000578-706_634x529.jpg



article-0-1875BD1700000578-204_634x449.jpg
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тасмански тигар или куче и единстевен спаѓа групата торбари и се истребени од проклетите англичани и французини бидејќи ги убиваат стада овци поради тоа што тасманскиот тигар му е лесен плен или не му се познати во нивната територија така што ги одржува рамнотежата на екосистемот во тасманија и австралија,а сега имаат проблем со рамнотежата поради недостиг од вакво суштество . Патем пред да населат англичаните и другите европски жители и во австралија и тасманија никогаш немало зајаци ,стаори и отровните жаби
http://waydownunderinaussie.blogspot.com/2012/02/bjornbar-och-tasmanska-viner.html


И истото важи и за птицата Додо од проклетите холанѓани и белгијци поради што се вкусни месото ;инаку само во Маврициуц го има и никаде на друго место ,а сега имаат прооблем за рамнотежата на екосистемот ,наезда црви и инсекти и глувци и секакви лазачи па и многу ѓубре кокосови лушпи

1584653706919.png
1584653857548.png
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Olinguito_ZooKeys_324,_solo.jpg

Olinguito - цицач откриен во 2013 година во планинските шуми на Андите. Живее во Колумбија и Еквадор.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Да опфатиме и нешто од инсектите, поконкретно богомолките, кои ги нарекуваат и "кралици на мимикријата".

Malaysian orchid mantis

OrchidMantis.jpg

Devil's flower mantis

devils-flower-mantis-collage.jpg


Leaf mantis

4452041341_0c355de3c2_o.jpg

Ghost mantis

ghost-mantis.jpg

Spiny flower mantis

spiny-flower-mantis.jpg

Indian flower mantis

Creobroter gemmatus.jpg
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Можеби и не се толку непознати, но морските коњчиња и змејови, со широкиот вариетет видови и живите бои, се особено интересни за набљудување. Женките ги положуваат јајцата во ќеса која е сместена близу до утробата на мажјаците, од каде потоа тие (се) излегуваат, како дел од репродуктивниот процес.

Weedy seadragon

Phyllopteryxm-Weedy-Seadragon-.jpg

Leafy seadragon

Leafy-sea-dragon-at-Birch-Aquarium-San-Diego-CA.jpg

Ornate ghost pipefish

Ornate-Ghostpipefish-Solenostomus-paradoxus.jpg

Blue striped pipefish

9d564072544761d27fbecd75110638fc.jpg

Toothless pipefish

Toothless-pipefish-is-snake-like-and-has-a-long-thin-straight-body-and-tail.jpg

Pygmy seahorse

Diving-Indo-3-day-Critter-Package.jpg

Ruby seadragon (откриен во поново време)

rubyseadragon.jpg

Некој се' уште неидентификуван/именуван вид

Seahorses-frilly-pipehorses-or-leafy-seadragons-in-Wilhelma-zoo-and-botanical-garden-Germany.jpg

Кусо видео кое го објаснува процесот на размножување кај нив.



Форма на срце која ја формираат мажјакот и женката при чинот на парење.

de320120c05f1c3a6f940d21bcf659d6.jpg
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Оцелот
Дива мачка што живи од Аргентину до Тексас.Спада у загрозен вид.
Има транс артист сс никнејм Оцелот.
ocelot-foresta-1.jpg
rawImage.jpg

Кагу
Ретка птица што живи на Нову Каледонију, не лети, слична големина на кокошку
Rhynochetos_jubatus_xlarge3.jpg
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Квецал
XreZBgX.png
Живи само у Мезоамерику, у Хондурас гу има наише, спомнуе се у Гватемалску химну.Сфета птица на Ацтеки и Маи.Има гу на бројни цртежи и рељефи около храмови.Перје од квецал се користило у ритуали и обреди.Има легенда дека Монтезума му поклонија на Кортеза ладилицу голему сс 200 перја од квецал.
orig.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom