Помалку познати видови на животни

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Како што кажува и самото име, темава е наменета за споделување на фотографии и кратко инфо (може и куси клипчиња) за некои помалку познати животни (може и истребени видови). Неколку на кои се сетив:

Aardvark

Aardvarks.jpg

Aardwolf

aardwolf.jpg

Indian giant squirrel

squirell.jpg

Red panda

red.jpg
Автоматски споено мислење:

За мене можеби најфасцинантното, ноќно животинче, блиско до лемурите, со најкрупни очи во однос на големината на телото во животинскиот свет.

Tarsier

tarsier.jpg
 
Последно уредено:

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Животинчево ја гради фасцинантнава структура од геометриски форми на океанското дно, како дел од ритуалот на парење и додворување на потенцијалната партнерка.

 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.473
Поени од реакции
28.722
Bi sakala da ve zapoznaam so Vaquita.
Vaquita e tip na mal delfin koj zivee vo kalifornisiot zaliv vo Meksiko.
Pretpoznatliv e po temni krugovi okolu ocite, i temna nasmevka koja dava izgled deka ovoj mal delfin postojano se smee.

1584541474875.png
1584541585625.png
1584541775179.png

Prikaznata za Vaquita e tazna prikazna. Ova prekrasno zivotno, za kogo znaeme mnogu malku e na rab na izumiranje. Morskite specijalisti spekuliraat deka ima uste 10 do 20 edinki. Bidejki e tolku retka, ima mnogu malku sliki od ova zivotno.
Vaquita strada poradi nelegalen ribolov vo Meksiko vo kaliforniskiot zaliv. Vaquitata ne e onaa koja e lovena, tuku ribata Totoaba, koja e specijalitet i ekskluzivitet vo Kina. Poradi toa sto pobaruvackata vo Kina e ogromna, Meksikancite postavuvaat mrezi vo zalivot, a ovie mrezi se smrt za mnogu morski zivotni kako delfini, kitovi, ajkuli, totoabata i sekako Vaquita.

Dokolku mozete, ve molam prosirete info okolu ova zivotno, za da se prestane so nelegalno lovenje. Dopolnitelno mozete da go izgledate dokumentarecot Sea of Shadows

 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.441
Поени од реакции
4.264
Ова ...недге до негде позната...за кој ја слушнал..
Бизарна птица...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Розев делфин

Редок слатководен делфин кој живее во реката Амазон. Остамати се уште околу 10.000 розеви делфини. Постојат во неколку нијанси на розово. Имаат поголрмо тело и мозок од сите останати слатководни делфини. Ретко пливаат сами. Пливаат заедно со 2-4 единки.

169432_af43bdd6.jpg
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.576
Поени од реакции
20.336
Ја би ги спомнаја Нарвал и Какапо папагали.
Нарвал е "криф" за мит на постојање на јуникорн.Устфари он не е коњ hh него цицач у сродстфо сс китови и живи у арктички круг,Канада,Русија,Гренланд
6add90a30cbe7243397a17aa6f99db25.jpg
Narval-800.jpg

А какапо папагали су ептен мили ама големи и заради тежину не летиф.Имаф специфични карактери,премного интелигентни,викаф дека можеф и да се заљубиф у човека и да сакаф да се париф сс њега.Жииф само на едно мало острофче у Нов Зеланд.Бесфа у изумирање ама група волонтери га контролираф остроф и бројка на мали папагалчиња и на укупан број се враќа у нормалу.
17395890_303.jpg
01-saving-kakapo-alice_tumeke2_dscn5792.jpg
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.473
Поени од реакции
28.722
Kea e novozelandski papagal i e edinstveniot papagal sto moze da opstoi na sneg i na dosta studeno vreme.
Kea e hrabar, ljubopiten i dosta pameten papagal. Najnovite naucni istrazuvanje pokazuvaat deka Keata mozno e da e popameten i od corvid familijata, odnosno vranite.

1584544178094.png
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ја би ги спомнаја Нарвал и Какапо папагали.
Нарвал е "криф" за мит на постојање на јуникорн.Устфари он не е коњ hh него цицач у сродстфо сс китови и живи у арктички круг,Канада,Русија,Гренланд
Прегледај го приврзокот 238857
Прегледај го приврзокот 238858

А какапо папагали су ептен мили ама големи и заради тежину не летиф.Имаф специфични карактери,премного интелигентни,викаф дека можеф и да се заљубиф у човека и да сакаф да се париф сс њега.Жииф само на едно мало острофче у Нов Зеланд.Бесфа у изумирање ама група волонтери га контролираф остроф и бројка на мали папагалчиња и на укупан број се враќа у нормалу.
Прегледај го приврзокот 238859
Прегледај го приврзокот 238860
Баш нарвалот ми беше еден од следните на листата. :) Тоа "кљовата" мислам дека се' уште немаат потврдено со сигурност за што им служи.

Ова го најдов сега во врска со тоа:

"The researchers found that the outer cementum layer of the tusk is porous, the inner dentin layer has microscopic tubes that channel toward the middle, and the pulp in the center has nerve endings that connect to the animal's brain. The structure makes the tusk sensitive to temperature and chemical differences in the environment.

When the tusk was exposed to different levels of salt in the surrounding water, for example, the researchers noticed a change in the narwhal's heart rate.

The animals can basically "taste" the concentrations of chemicals in the water. Because of that, researchers believe males may use the tusk to find food. They also appear to be able to find females that are ready to mate."

"Previous research had found that the narwhal tooth had foregone the protection of hard, external enamel to make it sensitive to even the tiniest of stimuli - and this appears to have given them the edge over all other echolocating species.

Scientists suspect that the tooth plays a role in echolocation by allowing seawater to enter it through pores in its tip. Bubbles then travel through the shaft and excite nerve endings at the base of the tooth near the head, sending signals to the brain about the narwhal's surroundings.

This sensitivity suggests that the narwhal tusk isn't something to be used haphazardly - you'll notice in the footage above that those hunting taps are extremely gentle.

It also reveals the cost of narwhal territorial battles (as seen in the image at the top of the page), which involve bashing their most sensitive appendages against each other."

Мене најмногу ми се допаѓа тезава дека тие хипертрофирани заби мажјаците ги користат во меѓусебните битки за територијалност и докажување на тоа кој од нив е подобар/попотентен околу женките. :)

За Вакита-та и Кеа-та кои ги сподели @Darling, првпат тука читам. И за Какапо-то исто така. :)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom