Политички студии - прашања и одговори

Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Немој да ми кажеш дека и за стипендија треба да имам партиска книшка... :tapp:
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Македонија не е доволно созреана држава од политички аспект , политиколозите се исмевани од страна на партијците ( Се разбира не оние политиколози кои се спонзорирани од било која партија ).

Поради партизацијата во оваа држава, најсперспективен смер од мои очи гледано е Меѓународна Дипломатија за мастер студии.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Македонија не е доволно созреана држава од политички аспект , политиколозите се исмевани од страна на партијците ( Се разбира не оние политиколози кои се спонзорирани од било која партија ).

Поради партизацијата во оваа држава, најсперспективен смер од мои очи гледано е Меѓународна Дипломатија за мастер студии.
А зошто мислиш дека меѓународната дипломатија не е партизирана? Дали ќе отиде некој на применета политика, политички менаџмент или меѓународна дипломатија, не праи разлика, партизираноста си останува иста. Поентата е што младите политолози треба да го сменат тоа, треба да почнат аналитички да се насочуваат, да имаат отворен ум и тие да го сменат тоа.
Не треба да се конформираме, туку да докажеме дека работите се менуваат. :)
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
@ Crazy in Love со колку поени (успех+матура) може да се влезе во државна квота? Дали се доволно 92, да речеме?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
@ Crazy in Love со колку поени (успех+матура) може да се влезе во државна квота? Дали се доволно 92, да речеме?
Види јас бев од среќната генерација што не полагаше ништо, само со успехот од 4те години се упишуваше... :icon_lol: Сепак, да, доволно се, сигурно ќе влезеш. Јас не бев скрос одлична 4 години, а сепак влегов и тоа во државна квота, така да не верувам дека ќе имаш проблеми. :smir:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Благодарам за одговорот.
Ме интересира и една друга работа: конкретно за тебе еве да речеме, која ти е амбицијата со овој факултет и дали идеолошката настроеност или политичко убедување ти се предуслов во тоа? Дали ако ти си партиски ненаклонета и необоена можеш сериозно да конкурираш за една функција/работа?
И дали мислиш дека може да постои независен политолог во буквална смисла на зборот? Како еден десничар „независно и беспристрасно“ ќе ги перцепира левичарските ставови и обратно?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Благодарам за одговорот.
Ме интересира и една друга работа: конкретно за тебе еве да речеме, која ти е амбицијата со овој факултет и дали идеолошката настроеност или политичко убедување ти се предуслов во тоа?
Значи вака... од првиот момент кога видов дека има нешто што се вика Политички студии, во истата секунда знаев дека тоа е вистинскиот факултет за мене и бев премногу возбудена и среќна што ќе се запишам таму. Секогаш ме интересирале општествено-политичките случувања, што се случува во државите и зошто се случува, секогаш ме интересирале политички анализи за општествените уредувања и секогаш сум ги сакала тие дебати.

Кога се запишав на факултетот влегов полна со ентузијазам дека го учам тоа што сум го сакала од мали нозе, тоа што било мој порив, затоа што таму се осеќам своја. Додуша имав едно време амбиција дека можам да придонесам нешто за Македонија, дека можам да се борам и да направам промена во општеството, но кога ги симнав розевите очила, сфатив дека за тоа во оваа држава се уште е рано, посебно од политички аспект, бидејќи се уште не сме доволно созреани да прифатиме било што што не ни е наметнато преку онаа или оваа пропаганда.

Се разбира дека верувам во одредена идеологија, но таа идеологија не е партиска, не е допрена од матни игри, туку е она во кое искрено верувам и тоа се идеали кои сметам дека се правилни. Никогаш не сум била застапник на некоја партија и кога ги поднесував документите за факултет тоа ми беше верувај последно на ум.
Дали ако ти си партиски ненаклонета и необоена можеш сериозно да конкурираш за една функција/работа?
Како политичар - НЕ. Апсолутно никако. Ко успешен политолог - ДА. Но, ова претежно теоретски, сепак ако добро влезеш во политолошките води, ќе видиш дека има доста организации, центри за истражување, кои се надвор од дневната политика и се насочени баш кон истражување на политолошки теми.
Верувам дека ја знаеш реалноста во Македонија во поглед на партизираноста - но, времињата полека ќе почнат да се менуваат, со оглед на тоа што тек сега би почнал, имаш време... не е се така црно. И за надвор исто така имаш многу можности за аплицирање за летни школи и семинари, бидејќи политичките науки моментално според мене се во подем насекад во светот.

И дали мислиш дека може да постои независен политолог во буквална смисла на зборот? Како еден десничар „независно и беспристрасно“ ќе ги перцепира левичарските ставови и обратно?
Да, апсолутно мислам дека може да има независен политолог, само под еден услов. Да не е во ниедна политичка партија. Затоа што идеолошките убедувања се едно, но членувањето во одредена политичка партија, ја убива и најмалата трошка објективност која би можела да постои во еден човек. Реално сите имаме субјективни ставови врз основа на наши убедувања, НО, уметноста во објективноста е да ги препознаеш добрите страни и позитивностите кои ги има спротивната идеологија од таа која во која ти веруваш. Тоа прави еден добар политолог. Можноста да ги разгледа сите можни опции, да ги прочита сите страни на медаљата и да дојде до анализа (на пример) која во себе ќе содржи да речеме и позитивна и негативна критика на одредена работа.

Идеологијата во која човек верува може да е пречка за објективноста само ако човек е заслепен и ако не ги согледува и негативните работи. (А не е возможно да нема негативни работи, затоа што ниедна идеологија и ништо на светов не е совршено).
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Значи според твоево обемно излагање (во стилот на сериозен политичар :smir:) може да се живее од бавење со политика.

И мене отсекогаш ме интересирале домашните, но и глобалните општествено-политички збиднувања и процеси и можноста да се реагира врз истите. Особено ме заинтересира смерот односи со јавност (маркетинг, пропаганда, реторика, кампањи и сл.) и планирам на истиот да продолжам по 3 годишното „општо политичко“ студирање. Од една причина: односот со јавноста, во светот, но и во Македонија во последните 10тина години станува една битна и значајна работа, која бара секојдневен ангажман, добри познавања, соодветна реторика, креативност и умешност во справувањето и креирањето на јавното мислење. Мислам дека кај нас оваа област е се уште недоволно развиена и има услови за голем напредок и поголема професионализација и усовршување на техниките за односот со јавноста.

Кажи ми, дали на факултетот дебатата и јавното говорење се најчест (ако не и единствен) начин за изразување и колку таа влијае врз изградбата на вашите ставови и врз отворање и продлабочување на вашиот светоглед? И дали имате практицирање на ваши и одбрани говори од историски познати и признати оратори?
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
И мене отсекогаш ме интересирале домашните, но и глобалните општествено-политички збиднувања и процеси и можноста да се реагира врз истите. Особено ме заинтересира смерот односи со јавност (маркетинг, пропаганда, реторика, кампањи и сл.) и планирам на истиот да продолжам по 3 годишното „општо политичко“ студирање. Од една причина: односот со јавноста, во светот, но и во Македонија во последните 10тина години станува една битна и значајна работа, која бара секојдневен ангажман, добри познавања, соодветна реторика, креативност и умешност во справувањето и креирањето на јавното мислење. Мислам дека кај нас оваа област е се уште недоволно развиена и има услови за голем напредок и поголема професионализација и усовршување на техниките за односот со јавноста.
Веројатно мислиш на политички менаџмент. Одличен е смерот, има и изборен предмет политичка митологија, што може да биде одлично, јас сега на тоа планирам да одам од нареднава година. :)

Кажи ми, дали на факултетот дебатата и јавното говорење се најчест (ако не и единствен) начин за изразување и колку таа влијае врз изградбата на вашите ставови и врз отворање и продлабочување на вашиот светоглед? И дали имате практицирање на ваши и одбрани говори од историски познати и признати оратори?
Да, ама тоа претежно искрено на политолошките предмети со политолози асистенти, правниците се многу крути (со чест на исклучоци) во тој поглед, затоа што не размислуваат outside the box. Јас три години се отворив од кревање рака, дискутирање, дебатирање, па и некогаш расправање :))). И да, активноста многу помага и да научиш повеќе и да научиш да се изразуваш, итн. итн. А инаку говори нешто, слабо, воопшто т.е, затоа што ниеден предмет во тие три години не е насочен кон тоа. :)

А ги имаш и есеите се разбира, има доста асистенти кои ти оставаат простор и своја анализа да напишеш, се разбира поткована со факти, а не лупетање глупости.
 

Др.Офболи

Багабонти
Член од
13 јуни 2009
Мислења
145
Поени од реакции
3
Многу сакав да идам на постдипломски на Европскиот универзитет на насоката применета политика, но видов дека немаат акредетација за политички науки, па можеби додека дипломирам ќе добијат акредитација, ако не добијат тогаш на некој од државните ќе се запишам или на фон!!!
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
На Европскиот универзитет од оваа година стартува новиаот акредитиран и олеснет систем. Консултирај се во Еурм и тие подобро ќе ти објаснат за што станува збор.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Студирам политички науки во Германија (Ерланген-Нирнберг) и за една година ќе магистрирам. Уште трудот и крајните испити ми останаа.

Можам општо да зборувам дека сум многу задоволен иако пред да почнам имав друга претстава за овие студии пошто има многу теорија. Значи, ако мислите дека на овој факс има, како да кажам...кафански муабети и препукувајна за секојдневни политички настани, тогаш подобро на друг факултет да се запишите. Има многу теорија и тоа во сите делови на политичките науки и, барем кај нас, студиите се повеќе научно ориентирани наместо практични. Немам споредба како е во Македонија ама би требало да е слично. Објективноста е пред се, јасно дека има леви, десни, либерално ориентирани политолизи сепак анализите треба да базираат на факти а не на партиски линии.

Crazy in Love убо кажа дека Македонија има недостиг на добри и објективни политолози иако има поединци кој се стварно добри но има и доценти па дури професори, проценеќи ги поред нивните колумни во весниците, немаат појма што кажуваат и пишуваат поред „партиски линии“ што за мене е најлошо за еден политолог. Сега за работа нема некоје специално поле напротив имаш повеќе полина во кој политолозите можат да работат. На пример во државни институции, во дипломатијата, како советници, новинари, во синдикати, партии...оваа слабост исто така е шанса поред мене.

Кај нас политичките науки се поделени во 3 главни смерој и тоа се политичките системи, меѓународни односи и политичка теорија или филозофија. Најчесто имаме семинари за одредени теми, правиме презентации и пишуваме семинарски или испити. Имаме и предавајна ама помалку од други студии.

И уште една разлика има: Кај нас политичките науки се под филозофскиот факултет а во Македонија мислам беа под правен.

Иначе треба многу читајне на овој факултет разни литератури, мислејна, анализи за одредени теми. Не е доволно на пример еден текст за одредена тема да се читат ако сакаш да добиеш севкупна слика од некој проблем на пример, разни аргументи... тука лежи и објективноста. И, поред мене, без англиски јазик се губи многу на квалитет пошто најголемиот дел, посебно новата литература најчесто е на англиски јазик, посебно во меѓунаридната политика.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Сакав ептен многу да се запишам на политологија, т.е. дипломатија да бидам попрецизен, а пост дипломски на политички науки (ИСППИ), ама стравот од политицазијата на целото општество ми го скрши сонот.

Едноставно можеби премногу големи предрасуди имам дека можам барем да започнам со кариерата тука, ако не за друго.

Па затоа се одлучив за информатичките науки (додипломски и постдипломски). Другиот месец бранам магистратура (се надевам ако оди се како што треба со научните совети) и од наесен (се надевам повторно :)) ) продолжувам на Докторски студии...
 
В

Вори

Гостин
Од наредна година здравје,ќе ви станам помлад колега...
 

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
Случајно немој да не има есеј напишано :D или пак некаква помош за прва година есеј,за политички теории секаква помош е добредојдена :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom