Политички студии - прашања и одговори

M

MacedoniaGirl

Гостин
Ме радува што луѓето се одлучуваат за политички студии :)
Чекајте ме и мене за 5-6 години :smir:

^ Тоа е барем лесно, зошто не напишеш сам? Ех само да дојде време да се запишам, ќе уживам во факултетот :)
 

biglava

Last Samurai
Член од
28 ноември 2008
Мислења
62
Поени од реакции
4
Има ли некој есе за Демократија за Англиски? Help pls :/
-прва година-
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Се мислам дали на политички студии или историја...Со што повеќе се просперира???:)
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ne mi e jasno..Politicki studii se tri godini, pa posle 2 godini mozam da magistriram sho bilo? :/ Osven kako politikolog sto drugo bi mozela da rabotam? Postarive me razubeduvaat za fakultetov ..pricini: nema idnina , premnogu sme partisko opstestvo, sekoj moze da bide politicar ( a ima razlika neli ) ..a sepak pak me interesira politikata voopsto ( a i iam iskustvo so kameri,oratorstvo ! :( pomosh,sovet..? :D
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Ne mi e jasno..Politicki studii se tri godini, pa posle 2 godini mozam da magistriram sho bilo? :/ Osven kako politikolog sto drugo bi mozela da rabotam? Postarive me razubeduvaat za fakultetov ..pricini: nema idnina , premnogu sme partisko opstestvo, sekoj moze da bide politicar ( a ima razlika neli ) ..a sepak pak me interesira politikata voopsto ( a i iam iskustvo so kameri,oratorstvo ! :( pomosh,sovet..? :D
Првите 3 години ги завршуваш на политички, а останатите 2 можеш да си бираш апсолутно што сакаш! Моеш да се предомислиш у меѓувреме и да се одлучиш за нешто сосема десетто. Мило ми е што правиш разлика помеѓу политичар и политолог :pipi: Искуството со камера воопшто нема да ти користи за факултетов, а ораторството секако дека да :) Нон стоп има дебати, препуцавања, а ти штом веќе имаш искуство со ораторство нема да се двоумиш дали да се впуштиш во некоја расправија и така ќе си ги ќаруваш поените за активност, што и тоа како мењаат оценка и спасуваат жива глава кога собираш поени за оценка :icon_lol:
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
aha....znaci od politicki da receme, mozam i menadzment , na primer posle? taka? i pak kje prasam so 3 god politicki studii,kade bi mozela da rabotam?
 
В

Вори

Гостин
Вака сега,до трета година учат сите заедно исто.После трета може да се одбере следново:

1. применета политика;
2. дипломатија и меѓународни односи;
3. политички менаџмент;
4. европски институции и политики;
5. мировни студии.

Е прашањето ми е,која од понудениве опции е за чисто политички науки,за политиколог и такви ствари.
Значи ни менаџмент,ни дипломатија ни применета политика.
Се надевам дека ме разбирате што сакам да кажам.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Како стојат работите сега на политички студии? Со оглед на тоа дека 99% сум сигурен дека ќе се запишам тука, што да очекувам ? :)
 
Член од
26 јуни 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Се нема од дамна дискутирано на темава ама ај еве ке пишам со надеж дека некој ќе ми врати :). Планирам летово да се запишувам на политички студии на англиски јазик. Ме интересира како е тоа да се изучува на англиски, дали буквално се е на англиски, у принцип целата таа процедура. Во план ми е да се запишам на насоката за меѓународни односи, ако знае некој нешто поконкретно за неа? Секако најважното колку е тешко и сл. Се што ви паѓа на памет за насокава и овој тип на правни студии ако можете да го споделите. ;)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се нема од дамна дискутирано на темава ама ај еве ке пишам со надеж дека некој ќе ми врати :). Планирам летово да се запишувам на политички студии на англиски јазик. Ме интересира како е тоа да се изучува на англиски, дали буквално се е на англиски, у принцип целата таа процедура. Во план ми е да се запишам на насоката за меѓународни односи, ако знае некој нешто поконкретно за неа? Секако најважното колку е тешко и сл. Се што ви паѓа на памет за насокава и овој тип на правни студии ако можете да го споделите. ;)
Вака за додипломски не знам, бидејќи во мое време немаше вакви насоки и слични работи, ама постдипломските ми беа на англиски јазик и генерално се беше на тој принцип. Материјали, предавања, презентации, полагања, па и магистерската исто ми беше на англиски, како и презентацијата на истата.
Мое мислење е дека конкретно меѓународни односи те ограничува малку смерот како таков, но тоа веќе си е твое. :)
И да се разбереме - меѓународни односи не се правни студии, тоа што Правен факултет си држи монопол на политички науки, а немаме посебен факултет е веќе проблем од друг обем.
Во меѓународни односи нема ништо правно, се е збир на политика. ;)
Не е воопшто тешко на англиски, првите полагања се интересни додека се навикнеш, после како песна ќе ти оди.
 
Член од
26 јуни 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Вака за додипломски не знам, бидејќи во мое време немаше вакви насоки и слични работи, ама постдипломските ми беа на англиски јазик и генерално се беше на тој принцип. Материјали, предавања, презентации, полагања, па и магистерската исто ми беше на англиски, како и презентацијата на истата.
Мое мислење е дека конкретно меѓународни односи те ограничува малку смерот како таков, но тоа веќе си е твое. :)
И да се разбереме - меѓународни односи не се правни студии, тоа што Правен факултет си држи монопол на политички науки, а немаме посебен факултет е веќе проблем од друг обем.
Во меѓународни односи нема ништо правно, се е збир на политика. ;)
Не е воопшто тешко на англиски, првите полагања се интересни додека се навикнеш, после како песна ќе ти оди.
Фала на брзиот одговор :).
Како мислиш дека меѓународни односи ме огранучуваат? У кој смисол? Мислам сваќам дека е политика се и не разбирам зашто би требало да има нешто правно.
 
Член од
9 јуни 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,

Дали некој знае како се полага или да ми посочи материјали за испит граѓанско право -применета програма, за студенти од стара програма?
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Јас сум моментално 1 год. на политички на мак. ама имаме некој предавања заедно со англиската група.
Англиската група е помала од македонската, целосно предавањата се на англиски, имаат и посебни книги од добри автори. Скоро сите поминуваат прилично лесно односно исто како и ние на македонски. Ако добро ти оди англиски нема зашто да не пробаш, професорите се фини и веројатно ако некој дел не ти е јасен ќе ти го објаснат и на македонски. Исто секогаш кога има професори од страна, а во Македонија треба да останат подолго нив им предаваат редовно а кај нас доаѓаат на неколку предавања
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Барав но, не најов тема во врска со тоа, па сакам да прашам...
Луѓе, кои се шансите за некој со 90 поени од матура и средно да влезе во државна квота на Политички студии ??Јас треба да го запишам братучед ми(2011/2012 генерација, до сега работеше на брод сега реши да студира), зошто тој се оперира в странство, и сака на политички, ама гледам ко шо собрав и според одредени калкулации ќе има 89,90,91 или 92 поени па како средина го земав 90 поени. Примаат само 40 во државна квота, лани последниот кој што влегол в државна имал 87 поени. Не знам баш, вие шо мислите? Фала.
п.с Ако сметате дека има одредена тема на која може да се дискутира за ова, преместете ја темава. Јас веќе еднаш се обратив на темата Јустинијан Први, но сакам пошироко мислење а тоа највеќе се добива ако темата стои како нова од страната. Ви благодарам
 
Член од
18 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo,
Jas sum student od postara generacija 2004/5 i posle nekolku godini vo stranstvo se vrativ da gi dovrsham studiite. Imam preostaneto 2 ispita. Javno mislenje i masovni komunikacii i Sovremeni ekonomski teorii. Moze li nekoj da mi dade informacija vo vrska so materijalot za da sporedam so knigite jas sto gi cuvam od pred nekolku godini. Dali se uste postojat prasanja kaj nekoi vo kopirnicite? Poradi mnogu izmeni isto ne znam kaj da se obratam i za dobivanje informacija okolu eseite.Dali seuste se pisuvaat istiot den posle ispitniot test?
Vi Blagodaram na site
 

Kajgana Shop

На врв Bottom