Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Тешко е човек да се расправа со некој платен да биде глуп со цел и останатите да бидат глупи.
^^ Ова.
Колку побрзо луѓето разберат да ги игнорираат ваквите билборд ботови, толку подобро... Освен за мајтапење и правење поенти, се разбира.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Тешко е човек да се расправа со некој платен да биде глуп со цел и останатите да бидат глупи.
Да, јас сум глуп бидејќи им верувам на професионални економски анализи за ситуацијава, а не на фашистички пропаганди. ;)

Разликата со Европа е дека ние имаме иднина да се пренасочиме од руското влијание. На Русија не им одат обидите да се пренасочат од Европа - ситуацијава ќе се влошува и влошува за нив. Тие што можеа веќе избегаа од таму.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
На Русија не им одат обидите да се пренасочат од Европа - ситуацијава ќе се влошува и влошува за нив. Тие што можеа веќе избегаа од таму.
Им се слоши УПМ, сите трошоци и животни намирници се 10х поевтини (и поквалитетни).


Тие што можеа веќе избегаа од таму.
Да, има доста емигрирани во Израел... Кои сега ги мобилизираат за војна, топтан со девојките/жените (дури и пeдeрчињата).
Да, јас сум глуп бидејќи им верувам на професионални економски анализи за ситуацијава, а не на фашистички пропаганди.
Ова треба да врбуваме администратор да ти го постави во потпис, како read only додека не ти дојде умот (што веројатно е никогаш). :unsure:
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.067
Поени од реакции
3.213
Да, јас сум глуп бидејќи им верувам на професионални економски анализи за ситуацијава, а не на фашистички пропаганди. ;)

Разликата со Европа е дека ние имаме иднина да се пренасочиме од руското влијание. На Русија не им одат обидите да се пренасочат од Европа - ситуацијава ќе се влошува и влошува за нив. Тие што можеа веќе избегаа од таму.
Па баш професијоналните економски анализи викаат дека погрешиле во врска со Русија, сите предвидуваа колапс на Русија по невидените санкции и змрзнување на пола од девизните резерви, мислеш ние не читаме анализи и не знаеме дека подоцна почнаа дека санкциите вределе и ќе го дале посакуваниот ефект на долг рок, а баш треба да е обратно, на долг рок ќе се снајдат русите да заменат се и сешто со конкурентите на западот и сега како одминува времето се правдат вака онака, а сите се согласни дека Русија троши 3-4% од БДП за војската.

Излези малку од канцеларијата и види како е вистинската состојба во Европа со цените, остај тоа дека ситуација ќе и се влошувала, колку е влошена влошена е, натаму ќе и биде само подобро, ваљда не знаеш дека и во 2014 и воведоа санкции и во тој момент Русија увезуваше храна, сега е еден од најголемите извозници, нека ја лапне цела Украина, па ќе видеш како гладните земји ќе одат на бацирака кај Путин (ако биде на власт нема кажано дека повторно ќе се кандитира).
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Па баш професијоналните економски анализи викаат дека погрешиле во врска со Русија, сите предвидуваа колапс на Русија по невидените санкции и змрзнување на пола од девизните резерви, мислеш ние не читаме анализи и не знаеме дека подоцна почнаа дека санкциите вределе и ќе го дале посакуваниот ефект на долг рок, а баш треба да е обратно, на долг рок ќе се снајдат русите да заменат се и сешто со конкурентите на западот и сега како одминува времето се правдат вака онака, а сите се согласни дека Русија троши 3-4% од БДП за војската.

Излези малку од канцеларијата и види како е вистинската состојба во Европа со цените, остај тоа дека ситуација ќе и се влошувала, колку е влошена влошена е, натаму ќе и биде само подобро, ваљда не знаеш дека и во 2014 и воведоа санкции и во тој момент Русија увезуваше храна, сега е еден од најголемите извозници, нека ја лапне цела Украина, па ќе видеш како гладните земји ќе одат на бацирака кај Путин (ако биде на власт нема кажано дека повторно ќе се кандитира).
Никој не предвидуваше колапс на Русија со санкциите. Ама свесен сум дека ставале пропагандистите наслови на својата пропаганда да се добие таков впечаток.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Никој не предвидуваше колапс на Русија со санкциите. Ама свесен сум...

Автоматски споено мислење:

Никој не предвидуваше колапс на Русија со санкциите... САМО СИТЕ EБAНИ ЗАПАДНИ МЕДИУМИ 2 ГОДИНИ ГО ТРУБЕА И УШТЕ ГО ТРУБАТ ТОА. :LOL:
Ама Шеки го седел во подрум и не видел ништо. :unsure:
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Никој не предвидуваше колапс на Русија со санкциите... САМО СИТЕ EБAНИ ЗАПАДНИ МЕДИУМИ 2 ГОДИНИ ГО ТРУБЕА И УШТЕ ГО ТРУБАТ ТОА. :LOL:
Малце ги мешаш работите. Ти ми коментираше дека требало Русија да пропадне за кратко време како резултат на санкциите, никој такво нешто не кажал.
Тоа што го трубат медиумите е дека санкциите ќе имаат драстичен ефект врз економијата на Русија, барем и да е во иднина.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Самопрогласениот 'прогресивен' медиум Гардијан, го отпушти карикатуристот заради оваа карикатура.

1697552628206.png

А само пред некоја година беа случувањата со Чарли Хебдо и слободата на изразување.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Самопрогласениот 'прогресивен' медиум Гардијан, го отпушти карикатуристот заради оваа карикатура.

Прегледај го приврзокот 394624

А само пред некоја година беа случувањата со Чарли Хебдо и слободата на изразување.
Автоматски споено мислење:

Слобода на говорот, и така тоа... :unsure:
Автоматски споено мислење:

The Biden administration has warned U.S. banks and other financial institutions that they can't reject illegal immigrants' credit applications based solely or predominantly on their immigration status.Illegal immigrants climb a section of the U.S.–Mexico border fence in Tijuana, Mexico, on April 29, 2018. (David McNew/Getty Images)


The Department of Justice (DOJ) and the Consumer Financial Protection Bureau (CFPB) said in a recent statement that rejecting illegal immigrants for credit cards and various types of loans just because they are noncitizens is unlawful.


 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.504
Поени од реакции
1.721
Да, јас сум глуп бидејќи им верувам на професионални економски анализи за ситуацијава, а не на фашистички пропаганди. ;)

Разликата со Европа е дека ние имаме иднина да се пренасочиме од руското влијание. На Русија не им одат обидите да се пренасочат од Европа - ситуацијава ќе се влошува и влошува за нив. Тие што можеа веќе избегаа од таму.
:oleee: :oleee: :oleee: :oleee: :oleee: :oleee: :oleee: :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Ај оди јади нешто, ти паднал шеќерот изгледа
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.174
Поени од реакции
17.968
Сите графички карти се произведуваат во Кина, така да не знам како планираат ова да го спроведат.

U.S. Govt Restricts Shipments of GeForce RTX 4090 to China, Other Countries

 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.883
Поени од реакции
7.262
@ovs

1697698051899.png

Ова првин за во Европа, па после САД
The four steps of the Cloward-Piven Strategy:
1. Overload and Break the Welfare System
2. Have Chaos Ensue
3. Take Control in the Chaos
4. Implement Socialism and Communism through Government Force
“[T]he strategy we propose, is a massive drive to recruit the poor onto the welfare rolls,” the sociologists wrote in their theory. This theory aimed to overburden social programs at the state level to give the federal government the power to control the people.

“Widespread campaigns to register the eligible poor for welfare aid, and to help existing recipients obtain their full benefits, would produce bureaucratic disruption in welfare agencies and fiscal disruption in local and state governments. These disruptions would generate severe political strains, and deepen existing divisions among elements in the big-city Democratic coalition: the remaining white middle class, the white working-class ethnic groups and the growing minority poor.”
Cloward and Piven noted that civil unrest was necessary to create change and encouraged the government to antagonize the masses. “The poor are most visible and proximate in the local community; antagonism toward them (and toward the agencies which are implicated with them) has always, therefore, been more intense locally than at the federal level.” As the anger brews and protests erupt, the government will lasso in the masses, acted as both the hero and the villain.

“In order to generate a crisis, the poor must obtain benefits, which they have forfeited. Until now, they have been inhibited from asserting claims by self-protective devices within the welfare system: its capacity to limit information, to intimidate applicants, to demoralize recipients, and arbitrarily to deny lawful claims.”
Tell the people that they are victims and instill a sense of entitlement for their neighbor’s assets. Remind the people consistently that they are oppressed and only an equal distribution of wealth can save them from the confines of poverty. Cloward and Piven insisted that hard work could not “elevate the poor en-mass from poverty.”
The only solution being to replace capitalism with socialism or communism by which the people would be entirely dependent on government. You will own nothing and be happy.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
35.141
Screenshot_62.png

Тотален медиумски мрак за влегувањето на американските левичари во Капитол Хил за поддршка на Палестинците. И тие малку медиуми го прикажаа ова како insurrection, а случувањата од 6ти јануари беа тероризам.

Медиумите се најголемиот непријател на слободниот човек. Никогаш не ја прикажуваат вистината онака како што треба, секогаш манипулираат и лажат. Затоа и новинарите се најтепаните луѓе во тоталитарните режими, штета што не е така секаде.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.286
Поени од реакции
29.762
Тотален медиумски мрак за влегувањето на американските левичари во Капитол Хил за поддршка на Палестинците. И тие малку медиуми го прикажаа ова како insurrection, а случувањата од 6ти јануари беа тероризам.

Медиумите се најголемиот непријател на слободниот човек. Никогаш не ја прикажуваат вистината онака како што треба, секогаш манипулираат и лажат. Затоа и новинарите се најтепаните луѓе во тоталитарните режими, штета што не е така секаде. 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
35.141
Мајстори се за двојни стандарди, си прават како нив им одговара. Буквално истите работи што се случуваа кај нас со комуњариве се дешаваат сега со демокративе во САД. Всушност кога ќе ги споредам двете партии потполно ми се исти, од лидери до идеологија, политиките што ги прават, гласачко тело, потполно исто е се.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom