Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.133
А колкав е износот на фармацијата која го одвојува за лобирање во однос на овие "опасни" лобирачи за оружје. И колку народ умира од лекарства а колку од оружје :D
Аии колку умирале од лекови. :icon_lol:
Ти со бајачки да не се лечиш? :D

Фармација, лобито на финансиските корпорации, NRA, нафтеното лоби...Тие се тие најмоќните.
 
B

Bafra

Гостин
Аии колку умирале од лекови. :icon_lol:
Ти со бајачки да не се лечиш? :D

Фармација, лобито на финансиските корпорации, NRA, нафтеното лоби...Тие се тие најмоќните.
Ајде читано дете си, знаеш дека умираат илјадници од лекови а плус илјадници живеат со проблеми од нус појавите. Фармацевтските компании плаќаат и милијарди во оштета па не гледам нешто да бараш повлекување на лекови.

Финансиите што Лобито за слободно поседување оружје ги дава е минорно во однос банкари, фармација, нафта, тутун и не го мешај со воената индустрија тоа е сосема друга гранка.

А мојата бајачка е најубавата и не ти ја кажувам оти ќе треба после уште појќе да чекам на ред :P
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.262
Поени од реакции
36.133
Ајде читано дете си, знаеш дека умираат илјадници од лекови а плус илјадници живеат со проблеми од нус појавите. Фармацевтските компании плаќаат и милијарди во оштета па не гледам нешто да бараш повлекување на лекови.

Финансиите што Лобито за слободно поседување оружје ги дава е минорно во однос банкари, фармација, нафта, тутун и не го мешај со воената индустрија тоа е сосема друга гранка.

А мојата бајачка е најубавата и не ти ја кажувам оти ќе треба после уште појќе да чекам на ред :P
Лобито за воената индустрија е истото бидејќи истите се производителите на оружје. Тоа се вика NRA. Во најголемиот дел од случаите Републиканец не може да биде кандидиран без да биде одобрен од NRA, посебно не на високи политички позиции.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
Абе Бафра се гледа дека ги гледаш стварите многу површно, како се тоа да е едноставно, дај им оружје на луѓето наоружај ги да се бранат, без тоа ни најмалце не помислуваш за одговорноста тоа оружје што ја носи со себе, за психичката состојба на секој поединец што има оружје и како таа се менува со текот на времето, како некој нормален тип може да испоубие тон народ, да те потсетам малце на Лас Вегас пред некој месец, или го заборави?
Или што не не потсетиш на еден настан од 1992 во Л.А. каде се дигнаа црнците поради голема полициска агресија и запалија повеќе од 1.000 објекти! Проценетата штата беше околу една милијарда долари, и тоа повеќе беа приватни бизниси, од каде голем број на семејства ја влечеа својата егзистениција. Полицијата со прст не мрдна и носењето на оружје тогаш значеше заштита на приватната сопственост и на својот живот. Дали јас смеам да користам оружје за да си го заштитам имотот и семејството во САД? Апсолутно да. И тоа треба и да остане, само мора да има и одредени промени. Најавите на новава администрација веројатно ќе бидат позитивни, но не смее да му се забрани на народот да купува и носи оружје. А од друга страна пак сметам дека треба да биде дозволен одреден степен на оружје кое ќе може да го поседува едно физичко лице. Многумина од нив имаат цел арсенал и класичниот аргумент им е или “заштита од власта“ или “ако власта смее да го има, смееме и ние“! Пентагон сега има буџет од 700 милијарди, за неколку години за волја на вистината, и вработува повеќе од 5 милиони луѓе, покрај тоа САД има 1,2 милиони активни војници и уште толку како резервисти, на тоа додај и полиција и тајни служби, како таа една будала ќе се одбрани од власта? Таа ако сака да те спржи, истото и ќе го направи, затоа што покрај тоа што таа веќе го има тоа оружје што ти можеш да ги најдеш на пазарот, има уште чуда што не ги ставаат на пазарот (оклопни возила и авојација, меѓу другото). И дали ако власта смее да има нуклеарно оружје, смее и физичкото лице? Не. Тој 2 амандман е напишан да речеме пред околу 200-230 год. Тогашното оружје, не може да се спореди со денешново. Сега слободното толкување е дозволено и ние можеме колку сакаме да манипулираме со таа реченица, но не можеме да порекнеме дека поседувањето или носењето на оружјето треба да остане дозволено. Само треба да се ограничи бројот на оружје кое едно лице може да го поседува кое пак е произведено по 1900 год. (затоа што секое оружје произведено пред 1899 год. се смета за антиквитет и тоа не треба да се пријавува), да се крене возрасната граница за носење, поседување и купување и купувањето малку да се отежни. Дел од овие решенија веќе се на повидок и јас очекувам овој проблем привремето да се реши. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.860
Поени од реакции
39.259
Или што не не потсетиш на еден настан од 1992 во Л.А. каде се дигнаа црнците поради голема полициска агресија и запалија повеќе од 1.000 објекти! Проценетата штата беше околу една милијарда долари, и тоа повеќе беа приватни бизниси, од каде голем број на семејства ја влечеа својата егзистениција. Полицијата со прст не мрдна и носењето на оружје тогаш значеше заштита на приватната сопственост и на својот живот. Дали јас смеам да користам оружје за да си го заштитам имотот и семејството во САД? Апсолутно да. И тоа треба и да остане, само мора да има и одредени промени. Најавите на новава администрација веројатно ќе бидат позитивни, но не смее да му се забрани на народот да купува и носи оружје. А од друга страна пак сметам дека треба да биде дозволен одреден степен на оружје кое ќе може да го поседува едно физичко лице. Многумина од нив имаат цел арсенал и класичниот аргумент им е или “заштита од власта“ или “ако власта смее да го има, смееме и ние“! Пентагон сега има буџет од 700 милијарди, за неколку години за волја на вистината, и вработува повеќе од 5 милиони луѓе, покрај тоа САД има 1,2 милиони активни војници и уште толку како резервисти, на тоа додај и полиција и тајни служби, како таа една будала ќе се одбрани од власта? Таа ако сака да те спржи, истото и ќе го направи, затоа што покрај тоа што таа веќе го има тоа оружје што ти можеш да ги најдеш на пазарот, има уште чуда што не ги ставаат на пазарот (оклопни возила и авојација, меѓу другото). И дали ако власта смее да има нуклеарно оружје, смее и физичкото лице? Не. Тој 2 амандман е напишан да речеме пред околу 200-230 год. Тогашното оружје, не може да се спореди со денешново. Сега слободното толкување е дозволено и ние можеме колку сакаме да манипулираме со таа реченица, но не можеме да порекнеме дека поседувањето или носењето на оружјето треба да остане дозволено. Само треба да се ограничи бројот на оружје кое едно лице може да го поседува кое пак е произведено по 1900 год. (затоа што секое оружје произведено пред 1899 год. се смета за антиквитет и тоа не треба да се пријавува), да се крене возрасната граница за носење, поседување и купување и купувањето малку да се отежни. Дел од овие решенија веќе се на повидок и јас очекувам овој проблем привремето да се реши. :)
И каква врска има бунтот на црнците со овие што убиваат кој ќе стигнат?:) дали полицијата ги класифицира во иста група?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Или што не не потсетиш на еден настан од 1992 во Л.А. каде се дигнаа црнците поради голема полициска агресија и запалија повеќе од 1.000 објекти! Проценетата штата беше околу една милијарда долари, и тоа повеќе беа приватни бизниси, од каде голем број на семејства ја влечеа својата егзистениција. Полицијата со прст не мрдна и носењето на оружје тогаш значеше заштита на приватната сопственост и на својот живот. Дали јас смеам да користам оружје за да си го заштитам имотот и семејството во САД? Апсолутно да. И тоа треба и да остане, само мора да има и одредени промени. Најавите на новава администрација веројатно ќе бидат позитивни, но не смее да му се забрани на народот да купува и носи оружје. А од друга страна пак сметам дека треба да биде дозволен одреден степен на оружје кое ќе може да го поседува едно физичко лице. Многумина од нив имаат цел арсенал и класичниот аргумент им е или “заштита од власта“ или “ако власта смее да го има, смееме и ние“! Пентагон сега има буџет од 700 милијарди, за неколку години за волја на вистината, и вработува повеќе од 5 милиони луѓе, покрај тоа САД има 1,2 милиони активни војници и уште толку како резервисти, на тоа додај и полиција и тајни служби, како таа една будала ќе се одбрани од власта? Таа ако сака да те спржи, истото и ќе го направи, затоа што покрај тоа што таа веќе го има тоа оружје што ти можеш да ги најдеш на пазарот, има уште чуда што не ги ставаат на пазарот (оклопни возила и авојација, меѓу другото). И дали ако власта смее да има нуклеарно оружје, смее и физичкото лице? Не. Тој 2 амандман е напишан да речеме пред околу 200-230 год. Тогашното оружје, не може да се спореди со денешново. Сега слободното толкување е дозволено и ние можеме колку сакаме да манипулираме со таа реченица, но не можеме да порекнеме дека поседувањето или носењето на оружјето треба да остане дозволено. Само треба да се ограничи бројот на оружје кое едно лице може да го поседува кое пак е произведено по 1900 год. (затоа што секое оружје произведено пред 1899 год. се смета за антиквитет и тоа не треба да се пријавува), да се крене возрасната граница за носење, поседување и купување и купувањето малку да се отежни. Дел од овие решенија веќе се на повидок и јас очекувам овој проблем привремето да се реши. :)
Има болна култура и општество и ставови за оружјето во Америка. За добро утро се убиваат и убиваат други луѓе. Треба социјален ижињеринг од најагресивен тип за да се реши проблемот. Ама нема воља. Оружјето не се користи често за самообрана и нема никаков ефект на безбедноста. Со оружје се вршат убиства, грабежи, самоубиства, масакри и сл. Нема никаков позитивен ефект од вооружено население. Видовме кај нас што се случува со илегално оружје а тек да е легално.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Најубаво е како во Шведска, жената што носела пепер спреј и го искористила за да се заштити од силувач е казнета за носење на такво смртоносно оружје.
a da postiras link kade sto pisuva kolku golema kazna dobila za koristenje peper sprej? onaka da dokazes kolku godini zatvor ke lezi za toa...

toa ti e tipicen fake news. normalno deka ke dobie kazna bidejki upotrebila nesto sto ne e dozvoleno, no za toa nema da lezi vo zatvor ni ke dobie nekoja golema druga kazna, tuku ke verojatno ke zavrsi so niska paricna kazna bidejki koristela nesto sto ne e legalno. toa e i najnormalno vo drzava so zakoni. jas so mene ako nosam pistol a toa ne mi e dozvoleno, normalno deka ke platam kazna za koristenje na pistolot duri i da go spasam svetot. samo sto nema da bidam osuden za ubistvo bidejki sum go pravel toa vo samoodbrana, tuku ke ja dobijam random kaznata za nedozvoleno nosenje na pistol. istoto i se slucilo na zenskata vo svedska, znaci taja ne ja tuzat za napad vrs siluvac, ednostavno popila minimalna prijava za posed na neopasno oruzje (sto najverojatno e niska paricna kazna), ama toa nekoi portali go pumpaat ko demek ona ke dobie pogolema kazna od siluvacot vo smisla "ej, begalcite ke siluvaat a zenskite ne smeat ni da se branat".[DOUBLEPOST=1519777340][/DOUBLEPOST]
Малку да освежам, де....

Инаку демократот и жестокиот противник на Трамп Мајкл Мур, во еден од неговите документарци (не ми текиња по име), кажува дека не е проблем оружјето на граѓаните на САД, со ненормалниот степен на насилство што го има.... За разлика од САД Канада поседуваат процентуално повеќе оружје, а е прилично побезбедна земја....

Поентата на хумористичниот пост ми беше дека се слагам со тоа што ти и Владе го кажавте, „не убива оружјето, туку луѓето“....
---------------------------------------------------------------------------
Инаку покрај све, мој личен став е дека не сакам да живеам во држава каде што има толкав пристап до оружје како што има во САД.....
ne e tocno, vo SAD ima odprilika 90 parcinja ogneno oruzje na 100 ziteli, vo kanada 31, znaci vo prosek skoro tri pati pomalku. btw toa e statistika za privatni ljuge, znaci ne se vbrojuva armijata odnosno oruzjeto na armijata.

ниту пак сум бил во САД и знам каков е системот на оружје
vo nekoi delovi od SAD e taka ko da vlezis vo skopje vo tineks i pokraj smoki, mleko i jabolka da si kupis i puska. do pred nekoja godina vo wal mart dukanite (nesto ko vero vo makedonija) mozese duri da si kupis AR-15, no go trgnaa od sortimentot bidejki mnogu mrdnati bas tie gi koristea za napadi pa im stana malku suge.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138
ne e tocno, vo SAD ima odprilika 90 parcinja ogneno oruzje na 100 ziteli, vo kanada 31, znaci vo prosek skoro tri pati pomalku. btw toa e statistika za privatni ljuge, znaci ne se vbrojuva armijata odnosno oruzjeto na armijata.
Не реков дека е точно, го наведов изворот. гледај го филмот и види... Иначе човекот е најжесток противник на Трамп.... Само јебига, чим тогаш лажел за пропагандни цели, ваљда лаже и сеа нешто...
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Не реков дека е точно, го наведов изворот. гледај го филмот и види... Иначе човекот е најжесток противник на Трамп.... Само јебига, чим тогаш лажел за пропагандни цели, ваљда лаже и сеа нешто...
znam deka ne kaza deka e tocno, samo iskopav statistika bidejki ne bev siguren kolku imaat vo kanada. znam i koj e michael moore, sum gledal negovi dokumentarci.
 
B

Bafra

Гостин
a da postiras link kade sto pisuva kolku golema kazna dobila za koristenje peper sprej? onaka da dokazes kolku godini zatvor ke lezi za toa...

toa ti e tipicen fake news. normalno deka ke dobie kazna bidejki upotrebila nesto sto ne e dozvoleno, no za toa nema da lezi vo zatvor ni ke dobie nekoja golema druga kazna, tuku ke verojatno ke zavrsi so niska paricna kazna bidejki koristela nesto sto ne e legalno. toa e i najnormalno vo drzava so zakoni. jas so mene ako nosam pistol a toa ne mi e dozvoleno, normalno deka ke platam kazna za koristenje na pistolot duri i da go spasam svetot. samo sto nema da bidam osuden za ubistvo bidejki sum go pravel toa vo samoodbrana, tuku ke ja dobijam random kaznata za nedozvoleno nosenje na pistol. istoto i se slucilo na zenskata vo svedska, znaci taja ne ja tuzat za napad vrs siluvac, ednostavno popila minimalna prijava za posed na neopasno oruzje (sto najverojatno e niska paricna kazna), ama toa nekoi portali go pumpaat ko demek ona ke dobie pogolema kazna od siluvacot vo smisla "ej, begalcite ke siluvaat a zenskite ne smeat ni da se branat".[DOUBLEPOST=1519777340][/DOUBLEPOST]
ne e tocno, vo SAD ima odprilika 90 parcinja ogneno oruzje na 100 ziteli, vo kanada 31, znaci vo prosek skoro tri pati pomalku. btw toa e statistika za privatni ljuge, znaci ne se vbrojuva armijata odnosno oruzjeto na armijata.


vo nekoi delovi od SAD e taka ko da vlezis vo skopje vo tineks i pokraj smoki, mleko i jabolka da si kupis i puska. do pred nekoja godina vo wal mart dukanite (nesto ko vero vo makedonija) mozese duri da si kupis AR-15, no go trgnaa od sortimentot bidejki mnogu mrdnati bas tie gi koristea za napadi pa im stana malku suge.
(y)
:lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:

Тоа е тоа размислување: слепо почитување на законите, додека политичарите во спрега со криминалците го кршат секој можен закон. Битно ти чуствувај се убаво дека не си прекршил закон напишан од човек.

Народ да се водеше по Божјите закони далеку подобро ќе беше општеството, ама побитни се човечките.

Да си платела казна зашто се ОДБРАНИЛА од силувач :pos::pos:
Сигурно да се работи за мајка, девојка или ќерка ти исто ќе збореше :sneaky:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.990
И каква врска има бунтот на црнците со овие што убиваат кој ќе стигнат?:) дали полицијата ги класифицира во иста група?
Тоа беше настан каде полицијата не направи апсолутно ништо, се додека не дојде националната гарда. Тој период на недејствување за заштита на личниот имот, беше оставен само и само на сопствениците од кои дел посегнаа и по оружјето (би рекол со право). Тоа беше чист пример каде оружјето ја имаше својата уставно наменска функција.

Дали мислиш дека ако некој сака да убие некого или пак поголема група на луѓе, тоа не може да го направи со бомба, која патем може да научи како да ја направи на јутуб? Или со некое оружје од пред 1899? Или со, најмодерно, со превозно средство? Ако некој сака да му наштети на општеството, или многу алтернативни механизми. :)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
За да те гледаат еднакви на нив покажи им со какви вредности располагаш, ....

Албанците се вредни, послушни и не солат памет како треба по нивно. Ние ем шуто ем боде.
Albancite se vlezeni vo kriminal kako transport i proizvodstvo na droga, belo robje, trgovija so chovechki organi i.t.n. Nie ne sme tolku po tie raboti i Zapdot od nas nema nekoja korist. Inaku da se potsetime kolku se dobri USA Army za ostanatiot svet.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Тие како и да е ќе имаат пристап до оружје.
tuka imas greska vo logikata, toa e propagandata koja na primer NRA ja siri vo SAD. sekako vo SAD se veke do tolku naoruzeni sto tesko ke ima nazad, duri i da zabranat poseduvanje na oruzje bi traelo decenii za da ima nekoj pogolem efekt. vo drzavite kade sto nema mnogu oruzje ke ostane posigurno ako i ponatamu imaat strogi zakoni.

vo germanija duri golemoto mnozinstvo na krimanalcite nema ogneno oruzje. vo grad kako berlin ili köln da privedis 50 narkodileri, 50 kradci na novcanici i 50 ljuge koi pretezno kradat vo kuki i stanovi bidi siguren deka od tie 150 maksimum 5 nosat ogneno oruzje, a pogolemiot del ne bi imal ni ladno oruzje. pricinata e sto samiot posed na ogneno oruzje, pa i ladno e rizik za kriminalecot bidejki samo da go fatat so ogneno oruzje on ke ima golem problem so zakonot, taka sto krimanalcite gledaat da ja zavrsat "rabotata" bez oruzje i bez da nastrada nekoj.

moze da se kaze deka se educirani od zakonite, znaat deka ke pominat prilicno lesno ako fizicki ne ostetat covek, a ke zavrsat daleku potesko vo slucaj da ostetat covek duri i da im e prv pat da gi fatat. zaradi toa kradcite na ulica pretezno se specializirani na "trik" krazbi, na primer eden ke zapocne muabet, a drug nevnimanieto ke go iskoristi za da izvleci novcanik. vo slucaj da gi primetis begaat bidejki znaat deka tepacka pri obid na krazba e tezok prekrsok za koj ke zavrsat vo zatvor. kradcite koi se specializirani na krazbi vo stanovi i kuki retko vleguvaat bez da go observiraat objektot, najcesto vleguvaat koga sopstvenicite se na odmor znaejki deka taka pri prvo fakanje mozno e da zavrsat so golema uslovna kazna mesto zatvorska koja bi ja dobile vo slucaj da ima ljuge vo objektot.

fintata e zakonite da se pametno postaveni, no kako sto kazav za SAD spored mene e prekasno, baska industrijata za oruzje im e pregolema i profitabilna, pa tesko mi se veruva deka toa lobby ke dozvoli da ne pecalat i ponatamu.[DOUBLEPOST=1519842917][/DOUBLEPOST]
(y)
:lolzz::lolzz::lolzz::lolzz:

Тоа е тоа размислување: слепо почитување на законите, додека политичарите во спрега со криминалците го кршат секој можен закон. Битно ти чуствувај се убаво дека не си прекршил закон напишан од човек.

Народ да се водеше по Божјите закони далеку подобро ќе беше општеството, ама побитни се човечките.

Да си платела казна зашто се ОДБРАНИЛА од силувач :pos::pos:
Сигурно да се работи за мајка, девојка или ќерка ти исто ќе збореше :sneaky:
ubavo kazav deka dobila kazna za koristenje na nedozvoleno oruzje, a ne za odbrana od siluvanje. ako ne ja sfakas razlikata togas valjda tolku ti e ogranicena inteligencijata.

i da, moja majka da se odbrani od siluvanje so nedozvoleno oruzje togas opravdano posle tuka vo germanija ke si plati kazna od 100€ ili kolku i da e za nedozvoleno koristenje na takov sprej (ako voopsto tuka e zabraneto kako vo svedska) i nema da imame problem so toa, ne se toa pari za nas pa posle da placime, toa ti e ko vo makedonija da platis 1.000 denari. golema rabota pa posle da placis demek ne e fer drzavata.

i koj rekol deka tuka site slepo gi pocituvaat zakonite? i tuka sekoj si naoga po nekoja dupka koga mu e potrebno (na primer nekoja zena da nosi se sebe sprej iako zabraneto znaejki deka vo najlos slucaj ke plati za nejzen standard sitna kazna), ama fintata e sto zakonot funkcionira i e definitivno megu najdobrite na svetot. zaradi toa i funkcionira drzavata, deka ima pametni zakoni i ljuge koi voglavno se drzat na tie zakoni. normalno ima retki isklucici bidejki perfekcija ne e mozna kaj takvo nesto, no pretezno e kako sto treba.

mnogu e "smesno" koga nekoj od korumpirana drzava kako makedonija saka da ti soli pamet za politicari i kriminalci. i vo germanija ima kriminalci i politcari koi kradat, no tuka barem ostavaat dovolno za narodot. mozam da otvoram biznis i da zavisam samo od mene i kvalitetot na moeto rabotenje, a ne kako vo makedonija nekoj grujo, zajko ili petko da ti bara mito. imas barem izbor dali sakas da se trudis i da stanes (prilicno) bogat ili da zivees lezeren zivot a sepak da imas dovolno za soliden zivot bez stresovi. zapadna evropa ne e rajot, ama so nacinot na koj funkcioniraat sigurno se pri vrvot na svetot.
 
Последно уредено:
B

Bafra

Гостин
i da, moja majka da se odbrani od siluvanje so nedozvoleno oruzje togas opravdano posle tuka vo germanija ke si plati kazna od 100€ ili kolku i da e za nedozvoleno koristenje na takov sprej (ako voopsto tuka e zabraneto kako vo svedska) i nema da imame problem so toa, ne se toa pari za nas pa posle da placime
Бидејќи си многу доблесен граѓанин кој ги почитува законите и очекува и останатите да ги почитуваат НЕМА да носиш недозволено "оружје" бидејќи е спротивно на законот.
Друга работа бидејќи 100 еур ти биле малку за казна, што ако казната за носење недозволено оружје е ЗАТВОР :P

Мене можда интелигенцијата ми е ограничена ама тебе размислувањето ти е ограничено.

imas barem izbor dali sakas da se trudis i da stanes (prilicno) bogat ili da zivees lezeren zivot a sepak da imas dovolno za soliden zivot bez stresovi. zapadna evropa ne e rajot, ama so nacinot na koj funkcioniraat sigurno se pri vrvot na svetot.
Има посебна тема за ЕУ,таму слободно пишувај колку Западна Европа е топ, без притоа да земеш во предвид нивните злодела, уништувања и ГРАБЕЖИ.
Дека се вредни и почитуваат некои закони јасно е тоа, но кога ќе го убијам најспособното население, кога ќе им земам се што имале лесно е да се курчиш :P

https://forum.kajgana.com/threads/Вистината-за-ЕУ-која-се-премолчува.55717/page-67
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
Бидејќи си многу доблесен граѓанин кој ги почитува законите и очекува и останатите да ги почитуваат НЕМА да носиш недозволено "оружје" бидејќи е спротивно на законот.
Друга работа бидејќи 100 еур ти биле малку за казна, што ако казната за носење недозволено оружје е ЗАТВОР :P

Мене можда интелигенцијата ми е ограничена ама тебе размислувањето ти е ограничено.



Има посебна тема за ЕУ,таму слободно пишувај колку Западна Европа е топ, без притоа да земеш во предвид нивните злодела, уништувања и ГРАБЕЖИ.
Дека се вредни и почитуваат некои закони јасно е тоа, но кога ќе го убијам најспособното население, кога ќе им земам се што имале лесно е да се курчиш :P

https://forum.kajgana.com/threads/Вистината-за-ЕУ-која-се-премолчува.55717/page-67
nema potreba da gi izvrtuvas zborovite. nigde ne kazav deka gi pocituvam site zakoni, no kazav deka sum spremen da gi prifatam kaznite bidejki mislam deka zakonite pretezno se dobri. zaradi toa i kazav deka za mene bi bilo OK ako mojata majka plati kazna za koristenje na peper sprej. ako takvi se zakonite, togas i ke se plati kazna bez vrska vo kakva situacija bila, dali imalo obid za siluvanje ili bilo pri kavga so nekoja komsivka. ako e zabraneto i ima kazna togas i ke se plati i nema posle placenje vo smisla "abe go spasiv svetot, zosto da platam kazna?!".

a ako kaznata za nosenje nedozvoleno oruzje (bilo kakvo) bi bila po default zatvor, togas sekako ne bi nosel oruzje, samo sto primerot ti nema dopirna tocka so aktuelnata sostojba bidejki ima razni kategorii na oruzje. ne e isto dali ke upotrebis peper sprej ili pistol, kaznite se sosema razlicni. da te fatat so pistol vo raka pri kavga duri i da ne go upotrebis ke go izedis stapot bidejki sudot ke odluci deka si rizikuval da ubies covek, dodeka duri i da koristis peper sprej ne bi dobil zatvorska kazna. zaradi toa i vikam deka tuka im se pametni zakonite. so zakonite i nacinot na koi se postaveni na kriminalcite (ili potencijalnite) jasno im stavaat do znaenje deka ke zavrsat daleku poloso so ogneno oruzje ili opasno ladno oruzje, taka sto 99% na kriminalcite od start ja otfrlaat taja varijanta i krojat taktiki da "zarabotat" pari bez da go ostetat zdravjeto na nekoj covek. znaci kriminal imas i verojatno i sekogas ke ima, ama mnogu poretko se slucuva ona najlosoto: da se ubie covek ili tesko da se povredi. sekako i toa go ima vo drzava so 82 milioni ziteli, no prilicno retko ako se gleda brojkata na naselenieto. ubeden sum deka glavnite pricini (pokraj dobrata ekonomija, dobriot socialen sistem i vo prosek dobro skoluvanoto naselenie) se sto ogneno oruzje e tesko dostapno + ima strogi kazni za posed i koristenje na nelegalno ogneno oruzje. sekako so toa sto drzavata e prilicno bogata i ima dobar socialen sistem i vo slucaj polesno da bi bilo dostapno ogneno oruzje ne bi bila situacijata kako vo SAD, ama IMHO kombinacijata kako sto e vo germanija e dobar lek.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom