Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
B

Bafra

Гостин
А кој е допринесот врз цивилизацијата на владеењето и ширењето на демократијата во последните 70тина година??? Десетици уништувачки војни на општества кои десетици години ги трпат последиците на директното или индиректното мешање на демократски ориентираниот запад. Или можеби ти овој период го сметаш за врв на цивилизацијата?

Не дека го бранам комунизмот или интернационализмот, ама мојот став е дека секој еден систем е подложен на злоупотреба. Тоа го заклучува и типот од видеото со примерот за ЕУ...[DOUBLEPOST=1519563111][/DOUBLEPOST]
Не тупиме, туку праиме мубает. Или си навикнат да контраш со некого ?
А во таа поопширна тема влегува како дел и тоа што е во фокус на муабетот....


Многу ја релативираш моќта на пропагандата. Не постои човек кој не подложен на пропаганда, па дури и тие кои се експерти за пропаганда. Еве дури ако човек се заангажира може и тебе и мене да ми најде влијание од пропаганда.... И тоа би се изненадил колку многу. Разликата можеби е во тоа, што јас некогаш се препуштам на пропагандата, не толку се замарам да ја барам, од причина што сметам дека е тоа непроменлив процес на владеење во цивилизацијата. Па сметам дека и кога би бил дел од власта свесно би ја користел.


Виновник е субјективна работа, поготово во дела за кои се потребни повеќе луѓе. Некои од учесниците биле свесни за проневера, некои не биле. А на крајот на краиштата можеби све е и направено со најдобра намера, но неуспешно, па довело до колапс...

Како што навидум масакрите во училиштата немаат врска со надворешната интервенциона политика на САД, така и ова нема навидум никаква поврзаност, но ако го следиме фактот дека олигархијата владее со САД, тогаш може и да почнеме да наоѓаме некаква поврзаност, ако го навлеземе во конкретниот случај.
Па добро, обично кога се согласуваш со некого, нема многу простор за муабет т.е. не е баш возбудливо :D.

А кој е допринесот врз цивилизацијата на владеењето и ширењето на демократијата во последните 70тина година???
Ако ти веруваш дека ова е демократија, можам да кажам дека си жртва на пропаганда, односно кој тоа верува во сегашна демократија :confused: . Ова баш е примена на Маркс но затскриена под превезот демократија и капитализам.
Сега имаме републиканско уредување кое неизбежно преминува во олигарско уредување и после распад.
Затоа и западната цивилизација ќе си го крка стапот. Виновници нормално преку медиумите ќе направат било кој, само не политичарите и нивните акции.

Демократија :pos: , се додека не се најде човек да има работа со системот не сфаќа, после касно е.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ви го читам муабетот, и се се сведува на два спротивставени концепти:

Остави ме јас да се грижам за самиот себе vs Ај некој друг нека се грижи за мене.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Па добро, обично кога се согласуваш со некого, нема многу простор за муабет т.е. не е баш возбудливо :D.



Ако ти веруваш дека ова е демократија, можам да кажам дека си жртва на пропаганда, односно кој тоа верува во сегашна демократија :confused: . Ова баш е примена на Маркс но затскриена под превезот демократија и капитализам.
Сега имаме републиканско уредување кое неизбежно преминува во олигарско уредување и после распад.
Затоа и западната цивилизација ќе си го крка стапот. Виновници нормално преку медиумите ќе направат било кој, само не политичарите и нивните акции.

Демократија :pos: , се додека не се најде човек да има работа со системот не сфаќа, после касно е.
Не е дека скроз во све се согласуваме. Има нијанси кои можат да ја качат возбудата....

Ти го гледаш системот како лицемерие и пропагираш правда.... Јас пак го гледам сето ова како неминовен процес, за кој доколку сме свесни многу полесно ќе го пребродиме како цивилизација. Јазот меѓу владеачката структура (денес наречена олигархија) и обичниоот човек одсекогаш постоел и мора да постои. Владеењето на олигархијата е всушност, доказ дека под плаштот на демократијата, всушност практицираме аристократија . Затоа и јас ја сметам самата демократија (и било кој систем кој би се базирал на слобода на поединецот) лицемерие, и затоа сметам дека монархијата би била поидеална дека не збори за некакви си човекови права, тоест не е лицемерна.

Во принцип денешната цивилизација не е ништо поразлична од робовладетелството, би ти образложил малце поширокот, но дај на не ја тупиме темава веќе со филозофија...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Ваљда ќе речеш лупетам глупости ко Миленко, Волк и остали, али баш ми е интересна ситуацијата со малиот и армијата поддржувачи што ја има. Татко му бивш ФБИ агент, малиот со желба да биде познат, СНН го набркале другиот младич што учествувал во пукањето, crisis actors and all.. Бар за мене, нешто премногу смрди.

Прегледај го приврзокот 186254Прегледај го приврзокот 186255Прегледај го приврзокот 186256Прегледај го приврзокот 186257

Ако ова не е рекет или некоја поголема игра канализирана преку Давидчо, јас Билбо да не се викам :icon_lol:.
Во САД до пред некое време разликата помеѓу тие што се pro-guns и останатите е што групата граѓани за pro-guns била многу погласна, политички поактивна и најчесто лобирала.

Е сега пополека се менува ситиацијата. Групата граѓани што се anti-Guns или да речеме што се против NRA или подржуваат построги регулативи порано била одсекогаш побројна но многу малку од нив се замарале нешто да сменат. Денес веќе притисокот е поголем и секој што е за некаков вид на забрана врши поголем притисок или барем се интересира дали неговиот политички претставник прима пари од NRA. Истото е и со приватните компании кои гледаат дека одржување на врски со NRA или производители на оружје сега е репутациски ризик и затоа се случува ова. ПР стратегијата диктира што ќе подржат а што не.


NRA во принцип се греши што се смета дека е здружение на граѓани сопственици на оружје. Мислам во бројка да наизглед така е, но во однос на финансирање и влијание NRA е лоби група на производителите на оружје и постои поради нив и за нив а не на за некој хилбили од Луизијана.

Целта на лоби групата е двојна, да излобира што е можно поголем буџет за Пентагон и полабави закони со цел да се продаде што е можно повеќе оружје. И во тоа се екстремно успешни. Рецимо буџетот на Пентагон за 2018 година е околу 900 милијарди долари, што е 10 пати поголем од тој на Русија, поголем од останатите 10 земји после САД заедно, и два пати поголем од Буџетот на САД во времето на врвот на војните во Ирак и Авганистан, кога имаа преку 200 илјади војници таму.

Во другиот дел се исто многу успешни. Имаат излобирано законски loop hole со продажба на оружје на gun show каде што може дете од 14 години или криминалец во бегство без никаква контрола да купи оружје. Во САД оружје може да купат и луѓе кои се на no-fly листа, луѓе кои се со ментални и психички проблеми (последното Трамп го овозможи). Исто може да се купува assult rifles за кои се сомневам дека некој ги купува за цел на одбрана.

Нивната кампања кон потенцијалните граѓански купувачи содржи два елементи: "слобода" и "страв". Првиот елемент значи дека ти си слободен и кога имаш оружје ти си човек сам за себе, можеш да се заштитиш и тоа е твоето право и затоа America is the greatest country bla bla bullshit.
Вториот елемент "страв" има два дела. Прво, страв од тиранска власт и да се заштитиш од власта а вториот (така малку расистички елемент) страв од сите тие имигранти, црнци и слично кои би се дигнале на востание.

Генерално тоа е NRA. Во последните две децении целосно ја преземаа републиканската партија и наметнаа непишано правило дека не смее да постои републикански политичар кој не е подржан од NRA. Во моментот е една од највлијателните лоби групи во САД.
 
B

Bafra

Гостин
Не е дека скроз во све се согласуваме. Има нијанси кои можат да ја качат возбудата....

Ти го гледаш системот како лицемерие и пропагираш правда.... Јас пак го гледам сето ова како неминовен процес, за кој доколку сме свесни многу полесно ќе го пребродиме како цивилизација. Јазот меѓу владеачката структура (денес наречена олигархија) и обичниоот човек одсекогаш постоел и мора да постои. Владеењето на олигархијата е всушност, доказ дека под плаштот на демократијата, всушност практицираме аристократија . Затоа и јас ја сметам самата демократија (и било кој систем кој би се базирал на слобода на поединецот) лицемерие, и затоа сметам дека монархијата би била поидеална дека не збори за некакви си човекови права, тоест не е лицемерна.

Во принцип денешната цивилизација не е ништо поразлична од робовладетелството, би ти образложил малце поширокот, но дај на не ја тупиме темава веќе со филозофија...
Напротив и јас итото го зборам дека ова е неминовен процес, само што кажувам дека виновникот сме самите ние, што прифативме уредување по Маркс принципите.
Системот како систем колку толку е добро изграден, но луѓето одговорни да за да функционира тој систем не си ја вршат работата.

Сегашната цивилизација е слична со робовладетелството, но имало период а и цел континент кога општеството се развивало многу полабаво врз принципите на капитализмот. Без регулации без политичари со огромна моќ итн итн.

Ви го читам муабетот, и се се сведува на два спротивставени концепти:

Остави ме јас да се грижам за самиот себе vs Ај некој друг нека се грижи за мене.
Па не баш, бидејќи живееме во заедница, целата заедница има одговорност. Не може се сам, или па некој друг за се да ти мисли а ти да јадеш и спиеш само.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Па не баш, бидејќи живееме во заедница, целата заедница има одговорност. Не може се сам, или па некој друг за се да ти мисли а ти да јадеш и спиеш само.
Точно, и затоа би сакал да имам опција сам да можам да се заштитам, во случај кога органите нема да можат, или нема да сакаат да ме заштитат мене или моето семејство.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Напротив и јас итото го зборам дека ова е неминовен процес, само што кажувам дека виновникот сме самите ние, што прифативме уредување по Маркс принципите.
Дали некој те прашал тебе или Македонија кои принципи на уредување прифаќаме и дали ние како Македонија можеме да се контраме на тие принципи кои ги користат хегемоните без никаква сила или никаков грб?

Не дека биле нешто праведни општества, но земи ги за пример системите кои завршија со воена интервенција...Они опонираа на некој начин на наметнатите принципи...

Во принцип, ние сме повеќе свесни за тоа што се случува, затоа што пропагандата не доаѓа до нас и кај нас нема потреба да се купува социјалниот мир со висок стандард. Пошто нашиот глас не вреди во нивната структура. Граѓанинот на САД доживува 10пати поголема пропаганда отколку што преживуваме ние, затоа и генерално е мислењето дека американците се глупи.
 
B

Bafra

Гостин
Во САД до пред некое време разликата помеѓу тие што се pro-guns и останатите е што групата граѓани за pro-guns била многу погласна, политички поактивна и најчесто лобирала.

Е сега пополека се менува ситиацијата. Групата граѓани што се anti-Guns или да речеме што се против NRA или подржуваат построги регулативи порано била одсекогаш побројна но многу малку од нив се замарале нешто да сменат. Денес веќе притисокот е поголем и секој што е за некаков вид на забрана врши поголем притисок или барем се интересира дали неговиот политички претставник прима пари од NRA. Истото е и со приватните компании кои гледаат дека одржување на врски со NRA или производители на оружје сега е репутациски ризик и затоа се случува ова. ПР стратегијата диктира што ќе подржат а што не.


NRA во принцип се греши што се смета дека е здружение на граѓани сопственици на оружје. Мислам во бројка да наизглед така е, но во однос на финансирање и влијание NRA е лоби група на производителите на оружје и постои поради нив и за нив а не на за некој хилбили од Луизијана.

Целта на лоби групата е двојна, да излобира што е можно поголем буџет за Пентагон и полабави закони со цел да се продаде што е можно повеќе оружје. И во тоа се екстремно успешни. Рецимо буџетот на Пентагон за 2018 година е околу 900 милијарди долари, што е 10 пати поголем од тој на Русија, поголем од останатите 10 земји после САД заедно, и два пати поголем од Буџетот на САД во времето на врвот на војните во Ирак и Авганистан, кога имаа преку 200 илјади војници таму.

Во другиот дел се исто многу успешни. Имаат излобирано законски loop hole со продажба на оружје на gun show каде што може дете од 14 години или криминалец во бегство без никаква контрола да купи оружје. Во САД оружје може да купат и луѓе кои се на no-fly листа, луѓе кои се со ментални и психички проблеми (последното Трамп го овозможи). Исто може да се купува assult rifles за кои се сомневам дека некој ги купува за цел на одбрана.

Нивната кампања кон потенцијалните граѓански купувачи содржи два елементи: "слобода" и "страв". Првиот елемент значи дека ти си слободен и кога имаш оружје ти си човек сам за себе, можеш да се заштитиш и тоа е твоето право и затоа America is the greatest country bla bla bullshit.
Вториот елемент "страв" има два дела. Прво, страв од тиранска власт и да се заштитиш од власта а вториот (така малку расистички елемент) страв од сите тие имигранти, црнци и слично кои би се дигнале на востание.

Генерално тоа е NRA. Во последните две децении целосно ја преземаа републиканската партија и наметнаа непишано правило дека не смее да постои републикански политичар кој не е подржан од NRA. Во моментот е една од највлијателните лоби групи во САД.
А колкав е износот на фармацијата која го одвојува за лобирање во однос на овие "опасни" лобирачи за оружје. И колку народ умира од лекарства а колку од оружје :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Точно, и затоа би сакал да имам опција сам да можам да се заштитам, во случај кога органите нема да можат, или нема да сакаат да ме заштитат мене или моето семејство.
Проблемот е ако тие од кои си загрозен ќе имаат исто така пристап до оружје како што имаш ти...[DOUBLEPOST=1519567792][/DOUBLEPOST]
А колкав е износот на фармацијата која го одвојува за лобирање во однос на овие "опасни" лобирачи за оружје. И колку народ умира од лекарства а колку од оружје :D
Официјално никој не умира од лекарства, туку од болест :)
 
B

Bafra

Гостин
Дали некој те прашал тебе или Македонија кои принципи на уредување прифаќаме и дали ние како Македонија можеме да се контраме на тие принципи кои ги користат хегемоните без никаква сила или никаков грб?

Не дека биле нешто праведни општества, но земи ги за пример системите кои завршија со воена интервенција...Они опонираа на некој начин на наметнатите принципи...

Во принцип, ние сме повеќе свесни за тоа што се случува, затоа што пропагандата не доаѓа до нас и кај нас нема потреба да се купува социјалниот мир со висок стандард. Пошто нашиот глас не вреди во нивната структура. Граѓанинот на САД доживува 10пати поголема пропаганда отколку што преживуваме ние, затоа и генерално е мислењето дека американците се глупи.
Никој не ме прашал, ама па и ја син ми не го прашувам што сака да јаде или што да носи на -10. Кога си мал и небитен нема што да те прашуваат. Стани некој и нешто, биди фактор па после удирај се во гради.

Можда сме свесни АМА ништо не преземаме да се подобри ситуацијата и за тоа имаше некоја дијагноза тој Питерсон. А американците ако биле глупи нема шанси да се Бр.1 . Глуп човек не може да е богат и успешен. Е сега во таа бројка има секакви од најпаметни до најглупави јбг разноликост.[DOUBLEPOST=1519568098][/DOUBLEPOST]
Проблемот е ако тие од кои си загрозен ќе имаат исто така пристап до оружје како што имаш ти...[DOUBLEPOST=1519567792][/DOUBLEPOST]
Официјално никој не умира од лекарства, туку од болест :)
Си има си има и официјално дека умреле како последица од нус појави на лекарства. Тоа е друго на што ти алудираш :P
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Проблемот е ако тие од кои си загрозен ќе имаат исто така пристап до оружје како што имаш ти...
Тие како и да е ќе имаат пристап до оружје.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Можда сме свесни АМА ништо не преземаме да се подобри ситуацијата и за тоа имаше некоја дијагноза тој Питерсон. А американците ако биле глупи нема шанси да се Бр.1 . Глуп човек не може да е богат и успешен. Е сега во таа бројка има секакви од најпаметни до најглупави јбг разноликост.
Пак ќе кажам има системи кои превземаа нешто против тоа да се под западно влијание (да не речам окупација), но завршија доста неславно. Затоа и на Питерсон дијагнозата важи интерно за западното хегемонско општество, а не и за нас, кои сме на маргините на тоа општество.
А за глупоќата не реков дека се глупи, туку дека општото мислење за нив е дека се глупи според некои сваќања што ги имаат, а се производ на тешка пропаганда која се врши на нив, почнувајќи од наизглед безопасниот Холивуд, преку технолошките достигнувања кои дури секоја помисла за побуна против системот (системот нивни во глобала е непоправлив веќе) ја обесхрабруваат, па се до инструментите за деградација на прогресивната мисла и девалвација на поединец или група преку исмејување и така натака.... Не оди подалеку од темава и види каква кампања се води против Трамп...

Еве да го изоставиме Американското општество, ајде кажи како јас и ти и нашава држава може да се опонира на светската хегемонија или што можеме да направиме за да станеме како што викаш некој и нешто за да не ни кажуваат што да правиме? И дали мислиш дека хегемонијата ќе ни го дозволи тоа ??!?

Јас мислам дека ние сме дефакто под окупација на УЧК кои се под протекторат на САД и дека ние (Македонците) сме тотално небитни во една ваква констелација. Но тоа не значи дека треба да се умртвиме... Напротив, треба да се организираме конспиративно и полека да видиме како да се вратиме во игра.... Но тоа не значи и дека треба да идеме со глава низ ѕид.... Тоа што е сигурно е дека на квислиншкиот режим не можеме да се ослониме,[DOUBLEPOST=1519570256][/DOUBLEPOST]
Тие како и да е ќе имаат пристап до оружје.
Во глобала е така, ама ако имаат они, имаш и ти :)
 
B

Bafra

Гостин
Еве да го изоставиме Американското општество, ајде кажи како јас и ти и нашава држава може да се опонира на светската хегемонија или што можеме да направиме за да станеме како што викаш некој и нешто за да не ни кажуваат што да правиме? И дали мислиш дека хегемонијата ќе ни го дозволи тоа ??!?
Нормално не може да се опонираш, но може додека си под нивно влијание да си направиш општеството да ти функционира нормално. Земи пример Норвешка и остали понормални народи.
Амерот го интересира профит, се додека му носиш, не ти се меша што правиш. Нас ни е полесно да се однесуваме како мајмуни па некој друг обвинуваме.

А и зашто па би се противел ебаго... Голем е, ќе ти врзе 2-3 шамари и пак ќе правиш по негово.
Ја па не сакам Русија и нејзините олигарси да владеат тука. Многу се ограничени. Исти се како нашите Удбаши. Од страв зашто се неспособни за друго,прават да сме вака заостанати, да можат да си владеат. Не е УЧК туку УДБА сеуште главна, а за нив нема вера, нација, само тоталитарна власт.
Преферирам Амери или Кинези :D

Питерсон за западот и збори, има и modern times со некоја позната госпоѓа па објаснуваат зашто им се движи натака општеството, за фејк левичарите, за невротичните феминистки итн итн.

Проблемот е ако тие од кои си загрозен ќе имаат исто така пристап до оружје
И тој ќе има оружје ама подруго ќе размислува кога ќе знае дека и јас имам и поголем ќе биде ризикот за него па ќе подразмисли.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Нормално не може да се опонираш, но може додека си под нивно влијание да си направиш општеството да ти функционира нормално. Земи пример Норвешка и остали понормални народи.
Амерот го интересира профит, се додека му носиш, не ти се меша што правиш. Нас ни е полесно да се однесуваме како мајмуни па некој друг обвинуваме.

А и зашто па би се противел ебаго... Голем е, ќе ти врзе 2-3 шамари и пак ќе правиш по негово.
ееее тука веќе грешиш... зошто грешиш, затоа што не гледаш еднакви на нив, а они не те гледаат тебе така... Пошто западната хегемонија нема пари да си го купува социјалниот мир во цел свет, си го купува само кај нив, и тоа со нашите ресурси кои им се речиси бесплатни, а во тоа спаѓа и ефтината работна сила и заобиколување на строгите закони за загадување во нивните држави.... Па така западната олигархија има интерес да ја претвори Македонија еден голем концентрационен логор и таа иста олигархија со домашните квислинзи ќе ја држи Македонија во беда, затоа што не им е во интерес да ни се зголеми платата нели...

Ја па не сакам Русија и нејзините олигарси да владеат тука. Многу се ограничени. Исти се како нашите Удбаши. Од страв зашто се неспособни за друго,прават да сме вака заостанати, да можат да си владеат. Не е УЧК туку УДБА сеуште главна, а за нив нема вера, нација, само тоталитарна власт.
Преферирам Амери или Кинези :D
Кинези бе... Дај не ме зезај, тоа е надвор од умот......а и кина не е страна, кина е веќе конц логор....
Иначе Американците за жал не не одбраа нас, ги одбраа Албанците... затоа и ни е ваква ситуацијата.
 
B

Bafra

Гостин
ееее тука веќе грешиш... зошто грешиш, затоа што не гледаш еднакви на нив, а они не те гледаат тебе така... Пошто западната хегемонија нема пари да си го купува социјалниот мир во цел свет, си го купува само кај нив, и тоа со нашите ресурси кои им се речиси бесплатни, а во тоа спаѓа и ефтината работна сила и заобиколување на строгите закони за загадување во нивните држави.... Па така западната олигархија има интерес да ја претвори Македонија еден голем концентрационен логор и таа иста олигархија со домашните квислинзи ќе ја држи Македонија во беда, затоа што не им е во интерес да ни се зголеми платата нели...


Кинези бе... Дај не ме зезај, тоа е надвор од умот......а и кина не е страна, кина е веќе конц логор....
Иначе Американците за жал не не одбраа нас, ги одбраа Албанците... затоа и ни е ваква ситуацијата.
За да те гледаат еднакви на нив покажи им со какви вредности располагаш, со што допринесуваш во глобалниот свет итн итн. Има голем број на Македонци надвор од границиве кои се и те како почитувани, но поради тоа што нешто направиле, создале дополнителна вредност, а не дека се потомци на Филип и Александар.

А тоа со концентрационен логор, ти си под влијание на пропаганда. Ниту сме територија со површина, ниту имаме народ ко кинезите и индијците па да те прават логор. Плус автоматизација е се поголема па не треба човеци за работа.
1000ци информатичари би ти рекле "фолијаш", успешни приватници исто. Појаки и повеќе коли се возат низ Скопје Тетово него ли Шведска.
Значи или те бива, располагаш со некои квалитети, знаења или ќе си бидеш ефтина работна рака.
Ти ептен сакаш Марксистички сите еднакви а во мозокот и квалитетите сите различни. НЕ обвинувај друг ако не те бива ни за селектирање на ѓубрето по дома, ни за сообраќајна некултура итн.
Амерот ќе ти плати за сработеното, русот ќе те потапша по рамо. На нашите удбаши тоа им одговара ниска плата и беда за да си цицаат и владеат.
Не се согласувам дека Амерот ни е крив. Тој ти овозможил да се такмичиш, ти биди факман и биди најдобар па ќе те награди а не дека те држи во беда. Тоа е одлика на комунизмот, доволно колку да преживееш за да не мислиш и противиш.
Ресурси имаме ама немаме памет да ги користиме а ниту сме вреден народ.

Кина покрај морето е веќе високо развиена земја, така да и тоа за логор не ти држи вода. Тие за разлика од Русите, дозволија развој на пазарното општество кај нив и сега грабаат со сета сила. Се ти е дозволено само немој многу да штрчиш. А русите тоталитарно општество си останаа каде олигарсите одлучуваат што смееш а што не.

Албанците се вредни, послушни и не солат памет како треба по нивно. Ние ем шуто ем боде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom