Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.747
Поени од реакции
9.874
Без разлика кој и како договорил промена на име, нашиот дел од договорот беше исполнет. Од друга страна ЕУ својот дел не само што не го испочитува, туку и удри 2-3 пати ново вето и онака у фаца ни кажа нема ЕУ за вас до 2100 а можеби ни тогаш. И да прифатиме уцени од Бугарите, ќе измислат нешто ново. Сосема легитимно е доколку едната страна не го почитува договореното, другата страна да го направи истото...јбг, акција - реакција. Жалопојките комуњарата може да ги упати кон ЕУ :toe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Тогаш не е нејзина грешка, грешката е во тие што не го поправиле. Она не прекршила никаков закон.
Kako bozem taa ne znae deka e greska, ne e taa profesor, od trafika ja sobraa, do nekni cigari prodavase.
Da ne se sfatime pogresno, i mene mi preci Severdjanija mozi povekje i od vas i sakam da se smeni, no ne vaka so evtini finti. Ako go menuvaat, neka go smenat kako sto e red po zakon, a ne da se vadat na tehnikalii a realno i prakticno sme Severdjanija za vnatresna i nadvoresna upotreba.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.064
Поени од реакции
34.772
Радев со остро предупредување: Нема да се ревидираат договорите

Тој со нив нема ни потреба да се ревидира, едноставно само нема да се почитува, исто како што фашизоидното племе не ги почитува одлуките од Стразбур.

Kako bozem taa ne znae deka e greska, ne e taa profesor, od trafika ja sobraa, do nekni cigari prodavase.
Da ne se sfatime pogresno, i mene mi preci Severdjanija mozi povekje i od vas i sakam da se smeni, no ne vaka so evtini finti. Ako go menuvaat, neka go smenat kako sto e red po zakon, a ne da se vadat na tehnikalii a realno i prakticno sme Severdjanija za vnatresna i nadvoresna upotreba.
Вака - од една страна, ова е чист популизам од страна на Давкова, со цел да се палат на тоа широките народни маси. Ако тоа и било намерата - успеала во неа.
Или - ако намерата и била да ја испровоцира Грција - и таа намера ја постигна.
Или трето - ако намерата и била да упати провокација кон ЕУ - исто, постигнато.
Јас го гледам како чин на пркос и праќање порака дека нема да бидеме слепи послушници веќе како што беше претходната гарнитура. Ќе речеш - му е гајле некому во ЕУ за нас. И да не му е, барем ќе покажеме дека не сме безгласна буква каква што не направија да бидеме. Проголтувавме се што ни сервираа без никаква мака. И тоа болеше. Е па мислам дека редно е некој да покаже дека сме тврд орев и дека што се не сме преживеале, можеме да преживееме уште. Па и без ЕУ.

Но, од правна гледна точка на што гледам почнаа да се повикуваат Лога и некои адвокати - Давкова ништо не прекршила и можат само да и се фатат!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Без разлика кој и како договорил промена на име, нашиот дел од договорот беше исполнет. Од друга страна ЕУ својот дел не само што не го испочитува, туку и удри 2-3 пати ново вето и онака у фаца ни кажа нема ЕУ за вас до 2100 а можеби ни тогаш. И да прифатиме уцени од Бугарите, ќе измислат нешто ново. Сосема легитимно е доколку едната страна не го почитува договореното, другата страна да го направи истото...јбг, акција - реакција. Жалопојките комуњарата може да ги упати кон ЕУ :toe:
Ne , legitimno e drugata strana da upati protesna nota, tuzba pred megjunaroden sud i da gi iskoristi site sredstva koi i se na raspolaganje da ja natera drugata strana da se drzi do dogovorenoto. Ne sme pred koperacija, si ima tuka pravila na igra.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.237
Поени од реакции
10.848
Kako bozem taa ne znae deka e greska, ne e taa profesor, od trafika ja sobraa, do nekni cigari prodavase.
Da ne se sfatime pogresno, i mene mi preci Severdjanija mozi povekje i od vas i sakam da se smeni, no ne vaka so evtini finti. Ako go menuvaat, neka go smenat kako sto e red po zakon, a ne da se vadat na tehnikalii a realno i prakticno sme Severdjanija za vnatresna i nadvoresna upotreba.
А не беше погрешно кога во собрание сами менуваа име?

Иначе ако не си знаел она е професор по уставно право, така да ваљда знае дали прекршува некаков закон или не. Претседателката добро постапи и нема потреба понатака да се преиспитува нејзината постапка и да се сквернави овој убав момент.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Радев со остро предупредување: Нема да се ревидираат договорите

Тој со нив нема ни потреба да се ревидира, едноставно само нема да се почитува, исто како што фашизоидното племе не ги почитува одлуките од Стразбур.


Вака - од една страна, ова е чист популизам од страна на Давкова, со цел да се палат на тоа широките народни маси. Ако тоа и било намерата - успеала во неа.
Или - ако намерата и била да ја испровоцира Грција - и таа намера ја постигна.
Или трето - ако намерата и била да упати провокација кон ЕУ - исто, постигнато.
Јас го гледам како чин на пркос и праќање порака дека нема да бидеме слепи послушници веќе како што беше претходната гарнитура. Ќе речеш - му е гајле некому во ЕУ за нас. И да не му е, барем ќе покажеме дека не сме безгласна буква каква што не направија да бидеме. Проголтувавме се што ни сервираа без никаква мака. И тоа болеше. Е па мислам дека редно е некој да покаже дека сме тврд орев и дека што се не сме преживеале, можеме да преживееме уште. Па и без ЕУ.

Но, од правна гледна точка на што гледам почнаа да се повикуваат Лога и некои адвокати - Давкова ништо не прекршила и можат само да и се фатат!
Se te razbiram jas, no od druga strana se prasuvam kolku vreme ke vi treba za da pomini euforijata i da sfatite deka za nekoi raboti nema da ima popraven.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.064
Поени од реакции
34.772
Se te razbiram jas, no od druga strana se prasuvam kolku vreme ke vi treba za da pomini euforijata i da sfatite deka za nekoi raboti nema da ima popraven.
33 години поминаа, не е тоа малце време за уште многу пред еуфоријата да сфатиме дека ништо не може да се поправи. ;)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
А не беше погрешно кога во собрание сами менуваа име?

Иначе ако не си знаел она е професор по уставно право, така да ваљда знае дали прекршува некаков закон или не. Претседателката добро постапи и нема
потреба понатака да се преиспитува нејзината постапка и да се сквернави овој лош момент.
Koj menuvase sam ime ?
Mozi toa za vas e skvernavenje, no realnosta e taa i ne menuva mnogu dali toa vi se dopagja ili ne. I za kraj sto potpisa taa tami, sto pisuva na toa pusulceto. Da ne pisi Severdjanija slucajno?
Sto i pisuva na tablata pred kabinetot, cij pretsedatel e taa ?
Sto ti pisuva na licna karta ?
I posto e profesor po ustavno pravo poprilicno dobro znae kako se menuva ime i ustav. Vaka sigurno ne, ova e za taka, za pred domasna publika, da se poradvate malce.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
33 години поминаа, не е тоа малце време за уште многу пред еуфоријата да сфатиме дека ништо не може да се поправи. ;)
Da, ali vo megjuvreme ja doposravme pa ete stignavme da se radvame oti nekoj rekol Makedonija i toa na nasa teritorija, kao bozem prkos nesto.
Daj ne me ebi ziti se.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.650
Поени од реакции
5.248
Бреј Митре, истиов пост ко вчера да беше кога СДС победи на избори. Од збор до збор! Или тогаш не се правеше велики зналац па овака мудро изнад ситуацијата да не подучиш нас плебсот. Ајде бе метла од тука го издувавте и бидете достојни у поразот и доста со тие сељачки закани.
истиот муабет го праев.
Пребарај уназад ќе видиш.
Автоматски споено мислење:

Da be druzhe.
I dosega gi imashe tie direktori ama i pokraj platata i mafiite majkata mu ebaja na narodot.
Valjda ovie barem majkata nema da ni ja ebavaat.
Нормално дека ги имаше. И ќе ги има, додека им давате легитимитет...
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.431
Поени од реакции
28.631
Ne , legitimno e drugata strana da upati protesna nota, tuzba pred megjunaroden sud i da gi iskoristi site sredstva koi i se na raspolaganje da ja natera drugata strana da se drzi do dogovorenoto. Ne sme pred koperacija, si ima tuka pravila na igra.
ние знаеш колку тужби пред меѓународен суд имаме добиено и што оти?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.901
Поени од реакции
4.059
Уште ли се насекирани Неамудањците за третманот летово ?
Зарем очекуваш поинакво однесување од ликови на кои јужниот ни сосед им е втора „татковина„ и умот им е насочен кон неа?..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom