Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.060
Има еден многу добар маневар, не знам дали е дискутиран тука.

Доволно е само едно возилце / лет до Русија, онака некој трет човек од владата, чисто туритстички да претрча ете до москва, или петерсбург.

Да видиш тогаш како ке се ококорат сите.
Подобро време за да се кокетира со Путин - нема да има
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.124
Поени од реакции
34.948
Не замерувам на никој кој верувал во оној морков дека „уште само името и ете не во Европа
Јас имам доблест да признаам дека 33 години сум грешел.

И многу ми е јако она што го верглаа на изборите - „од штаб ве пуштиле“. Од кој штаб бе? Никогаш во ничиј штаб не сум бил. Ама само кога ќе ми текне колку пати од денешна перспектива сум гласал погрешно на избори, многу ми е смешно тоа со штабот и баш сакам некогаш да отидам во некој штаб, чисто да видам како е, зашто уште тоа не сум го направил.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.383
Поени од реакции
35.917
Ne, stvarno ne te razbiram. Ustavot kakov i da e toj momentalno e vo sila i se sto pisi vo nego, mu se dopagjalo toa nekomu ili ne i e dolzen da go pocituva i sproveduva. Ne mozi na koj ke mu tekni da go krsi ustavot pod izgovor deka bilo falsifikat ili ednostavno ne mu bilo po kef, posebno ne Pretsedatelot pri zakletvata. Za koj toa ustav i na koja drzava taa dava zakletva deka ke go brani i pocituva ?
...штом ги потпишала документите при заклетва, а таму пишува Северна Македонија, значи се почитува Уставот, а усно таа може и ИМА ПРАВО да си ја каже Македонија како сака и ја доживува, а коректно ќе беше да ти пречеше и другите личности на јавни функции кои воопшто ниту ги спроведуваат членовите од Уставот, да те потсетам на циркусијадата и колку ВИСТИНСКИ прекршоци на Уставот има тука!


...ама знам дека ти пречи и знам дека провоцираш тука да ги ископаш туѓите мислења, ама правиш контра ефект!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.970
Поени од реакции
4.137
Убава статистика и периодично после големите државни промени.
Забележувате нешто хронично како мана/слабост ?

Ќе се направи грешка од Сдсм,ќе паднат најниско што може и повторно се враќаат како да ништо не било.
Зошто?
Зошто пола народ сеуште реално има да ги гласа .
Не е до партијата Сдсм . Туку народот кој ги враќа и прави состојба на магичен круг од кој нема излез .
Ние како народ имаме лоши навики
Страв е од потенцијал да се вратат пак зошто пак најмалце 18 пратеници се а тоа е сериозна бројка .
Корекција на однесување кај македонска "орда".

Прегледај го приврзокот 416782
Точно...тоа е она кое повеќе пати го имам напишно: народов македонски пречесто се „љуља„ меѓу двете партии и „често„ заборава што сторила некоја од нив, особено ако стореното е колективно штетно.

Партиите пак, имаат свое членство кое „мора„ да гласа за својата партија, а ако на тоа го додадеме и „клиентелизмот„, носталгијата по „убавите минати времиња„, зависноста од примање плати и пензии, не е за чудење зашто комуњарата има свое „редовно„ гласачко тело.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.060
Гледајте како не ништат во 21 век

Во светот денес можеш да бидеш педер, лезбејка, машко со пичка, женско со кур, нон бајнари што и да тоа значи, можеш да бидеш среден пол, да се идентификуваш како потполошка, се поминува, дури и западното општество ќе ти помага во потрагата...

Ама Македонците не смеат да кажат Македонија!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.383
Поени од реакции
35.917
Зарем очекуваш поинакво однесување од ликови на кои јужниот ни сосед им е втора „татковина„ и умот им е насочен кон неа?..
...ај те молам образложија ова твоја констатација, не ти ја разбирам што сакаш да кажеш, односно не е можно да погрешно мислиш!
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.014
Поени од реакции
626
Инсајдерска информација, се шушка дека е можно тројца од ДУИ да пребегнат во ДПМНЕ (едниот од нив е сигурно Тачи Војвода), и да заокружат :icon_lol: 61 пратеник ДПМНЕ, се со цел да немаат поголеми условувања од ВЛЕН...
Смешно е што овие што ќе избегаат од Аљи , нејќат кај ВЛЕН сакаат во ВМРО да идат :icon_lol:!.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.970
Поени од реакции
4.137
...ај те молам образложија ова твоја констатација, не ти ја разбирам што сакаш да кажеш, односно не е можно да погрешно мислиш!
Дури и јас, со сета моја (не)скромност, можат да згрешам, ама...што не е јасно во мојот допис?...:unsure:
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Има еден многу добар маневар, не знам дали е дискутиран тука.

Доволно е само едно возилце / лет до Русија, онака некој трет човек од владата, чисто туритстички да претрча ете до москва, или петерсбург.

Да видиш тогаш како ке се ококорат сите.
Ќе се ококорат, како не. Посебно коа шефот ќе им мавне заушка и ќе им блокира сметки/бизниси. :D
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.333
Поени од реакции
885
Што ако речеше Северна Силјановска
ќе ја плукаја дома кје му викаја северџанјка ,
сеа надвор ја плукат другите
никако не е
шо вика Заев Ебаму името ебати :)
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Гледајте како не ништат во 21 век

Во светот денес можеш да бидеш педер, лезбејка, машко со пичка, женско со кур, нон бајнари што и да тоа значи, можеш да бидеш среден пол, да се идентификуваш како потполошка, се поминува, дури и западното општество ќе ти помага во потрагата...

Ама Македонците не смеат да кажат Македонија!
Абе напатен, имаше референдум, зашто не искочи да гласаш против северна?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.383
Поени од реакции
35.917
„Претседателката Силјановска ни обезбеди уште едно вето од земја членка на ЕУ?“

.. за вакви наслови „дека обезбедила“, а во понатамошен текст да се напише ,,дали“ или ,,можеби“, со вакво паушално набедување на највисока фукција на државата треба да се одговара кривично, ова не е слободно новинарство, ова е јавно тенденциозно лажење и злоупотреба на новинарската професија манипулација која не носи ништо добро на Македонија!

jane-gjorgjioski-B.-J.-CIVIL.jpg

...дали авторот Ј. Ѓорѓиоски (Јане Ѓорѓиоски) е новинар по професија и го има тој ексклузивитет да предвидува и пишува вакви наслови?

11128648_994226927254592_3460494782190793807_n.jpg

кој си бе ти што така пишуваш јавно кој екслузивитет го имаш?
...стопанственик во транзиција, кој живее и работи во Прилеп, ама се преселил во Скопје, македонскиот блогер Рибаро од Прилеп, член на фондации (Метаморфозис), работи на порталот frontline.mk!

11060887_994217787255506_6339799575923424771_n.jpg

аааааа сега работите ми се појасни, уште можеби го исплатуваат да тенденцизоно и' штети на Македонија во овие тешки моменти, па со такви лажни наслови ќе го промовираш порталот ли?!
 
Последно уредено:

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.060
Абе напатен, имаше референдум, зашто не искочи да гласаш против северна?
И ти да не мораше принудно да слеташ кај Гевгелија? Слушам грците го затвориле небото со мрежа
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.333
Поени од реакции
885
И ти да не мораше принудно да слеташ кај Гевгелија? Слушам грците го затвориле небото со мрежа
готово појешче не мрак нема еу нема пристаништа ,нема више сунца нема више месеца.Мицковски ќе не извади сеа ќе речи Северна ама и тој е патриота лав .
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.818
Поени од реакции
2.683
Читам поединци и се чудим.

Нормални сте? Не обезличија бе, мама ни ебаја на суво. Поданици без достоинство не напраеја.

Толку плач за едно спомнуање на Македонија место Северна?

Еее бе мисири, најлоши губитници сте, и пораз и шамар од народ не знаете да примите ко што треба.

Од својте патимо, да ти ебем генот самоуништуачки клет

Гарант у турско први би ги накодошиле тија што сакаа да дигна востание, и тоа за 2 гроша.

Само не сфаќате дека свите мрза шпиуни и предавници, нема респект ни од свој ни од окупатор
 

Kajgana Shop

На врв Bottom