Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.220
Поени од реакции
18.644
Има и такви. Глупавоста е универзална и рамномерно распространета по целиот свет.
Хахаха така е сите се глупи штом се работи за "Путлер". Среќа овој сега што ја води Германија е сува интелегенција па државата цвета последните години.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
417
Поени од реакции
797
Ne bese muabetot za mene tuku za euforijata pri ocigledno krsenje i nepocituvanje na ustavot.
Koga nekoi drugi go pravat istoto prvi na ustavot i zakonite se povikuvate. Da ne vi se vrati ova kako bumerang oti sekoj moze ovoj presedan da go koristi vo idnina kako izgovor da ne go pocituva ustavot i zakonite na republikata i ke bidi vo pravo.
Нема Македонец и Македонка што не се израдува кога Претседателката гордо изговори Македонија на свечена заклетва, додека полуживиот претседател на собрание понизно изговори северна. И тебе со должна почит ќе ти речам, не биди фуркан.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.901
Поени од реакции
4.059

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.901
Поени од реакции
4.059
Ако изгуглаш во моментов испитувања на јавното мислење ќе најдеш дека мнозинството Енглези се изјаснуваат дека напуштањето беше погрешен потег.
Е ми оти така?...:unsure:

„Енглезите„ излегоа од ЕУ преку референдумско гласање „Брегзит„, ама истите тие сега велат дека ја „оплескале„ работата со излезот од ЕУ?...:unsure:
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
457
Е ми оти така?...:unsure:

„Енглезите„ излегоа од ЕУ преку референдумско гласање „Брегзит„, ама истите тие сега велат дека ја „оплескале„ работата со излезот од ЕУ?...:unsure:
Ваљда осетиле дека тој “национализам” на мали Трамп кој им нудеше едноставни решенија за комплексни проблеми бил фарса.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
486
Поени од реакции
1.646
Ne bese muabetot za mene tuku za euforijata pri ocigledno krsenje i nepocituvanje na ustavot.
Koga nekoi drugi go pravat istoto prvi na ustavot i zakonite se povikuvate. Da ne vi se vrati ova kako bumerang oti sekoj moze ovoj presedan da go koristi vo idnina kako izgovor da ne go pocituva ustavot i zakonite na republikata i ke bidi vo pravo.
Јас разбирам дека си човек во години и се те нервира ама дај кажи, еднаш само, како да ти удоволиме за да не шириш песимизам и негативна енергија во секоја прилика.
Живееш изолирано во свирипичино, со години си гласаш за ДУИ и јадеш гомна за Левица како со кур у чорба да ти бркнале, кога имаш прилика да гласаш за ВМРО и има некаква надеж, ти си пак со истата реторика за ДУИ дека ќе си гласаш и пак со истата реторика како шарената револуција и Димче биле армагедонот за Македонија и веќе нема назад.
Дури ни сега, кога каква таква еуфорија и позитивна енергија има, без разлика до кога ќе трае, основана или не основана.
Не биди досаден, стар човек.
Поздрав. <3
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Нема Македонец и Македонка што не се израдува кога Претседателката гордо изговори Македонија на свечена заклетва, додека полуживиот претседател на собрание понизно изговори северна. И тебе со должна почит ќе ти речам, не биди фуркан.
Nema vrska ova so gordost tuku so krsenje na ustavot za koj se zakolna deka ke go stiti i pocituva.
Ustavot e toj, imeto na republikata za koja e taa izbrana da bidi pretsedatel e toa, nema beganje tuka.
Neka se smeni ustavot pa posle kako ke pisi tamu taka, ali dottogas ustavnoto ime na republikata e toa.
I ebati gordosta koga stignavme do situacija da se raduvame oti nekoj rekol Makedonija i toa doma kaj nas, nesto sto bese sosem najnormalno i za doma i za nadvor do pred nekoja godina.
Bilo kako bilo, toa e realnosta vo koja sami si se dovedovme.
Daleku sum jas od Furkan, samo sakam da se pocituvaat ustavot i zakonite, nesto za sto sekoj tuka deklarativno se zalaga i se ljuti koga drugite ne go pravat toa. E pa ne mozi be druze da baras od drugite da gi pocituvaat ustavot i zakonite od edna strana, a od druga ti sam da go krsis istiot toj ustav i zakoni. Ne odi toa taka. I na kraj ustavot se menuva, neka go smenat, neka si bidi se legalno i po propis, a ne vaka bezveze ko raspasana komanda, na koj kako ke mu tekni.
I za kraj sto znaci toa, deka taa nema da gi potpisuva ukazite, zakonite na koj stoi ustavnoto ime, nema da prima stranski delegacii koi ke ni se obrakjaat so ustavnoto ime kako sto e i red, sto i bese poentata so toa?
Автоматски споено мислење:

Јас разбирам дека си човек во години и се те нервира ама дај кажи, еднаш само, како да ти удоволиме за да не шириш песимизам и негативна енергија во секоја прилика.
Живееш изолирано во свирипичино, со години си гласаш за ДУИ и јадеш гомна за Левица како со кур у чорба да ти бркнале, кога имаш прилика да гласаш за ВМРО и има некаква надеж, ти си пак со истата реторика за ДУИ дека ќе си гласаш и пак со истата реторика како шарената револуција и Димче биле армагедонот за Македонија и веќе нема назад.
Дури ни сега, кога каква таква еуфорија и позитивна енергија има, без разлика до кога ќе трае, основана или не основана.
Не биди досаден, стар човек.
Поздрав. <3
Toa sto mislis deka se sto leta se jadi i se so sveti e zlato samo kazuva kolku si naiven i neiskusen, kako random glup levicar najvetojatno.
Euforija imalo be.
Euforija imase i za vreme na sarenata koga toj Dimce tvoj si igrase revolucioner pa ete do kade ne dovede toa. Da se radvate ko deca na ceresna deka nekoj Makedonija rekol. Trkala glupi sarenokurtonski, nemate kapacitet podaleku od nosot da vidite i zatoa sega se radvate za nesto sto pred nekoja godina bese nesto sosem najnormalno.
Tuku sega sto, ke prakjame dopis vo OON ili prvo ustavot ke go menvame pa posle dopis, kako e planot ? Ili prvo so sahtite ke pocnime, onaka labavo.
Daj brifiraj me posto ete euforija imalo, ebave decata nedokvakani. Da si go cuvam stariot pasos, da ne vadam nov ako ne pak, da pram troskoj za djabe posto Pretsedatelkata rekla Makedonija namesto ustavnoto ime.
Licna karta i vozacka vekje izvadiv so novoto ustavno ime, ali nema veze ke go ckrtnam so flomaster posto euforija imalo :facepalm:
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2024
Мислења
417
Поени од реакции
797
Nema vrska ova so gordost tuku so krsenje na ustavot za koj se zakolna deka ke go stiti i pocituva.
Ustavot e toj, imeto na republikata za koja e taa izbrana da bidi pretsedatel e toa, nema beganje tuka.
Neka se smeni ustavot pa posle kako ke pisi tamu taka, ali dottogas ustavnoto ime na republikata e toa.
I ebati gordosta koga stignavme do situacija da se raduvame oti nekoj rekol Makedonija i toa doma kaj nas, nesto sto bese sosem najnormalno i za doma i za nadvor do pred nekoja godina.
Bilo kako bilo, toa e realnosta vo koja sami si se dovedovme.
Daleku sum jas od Furkan, samo sakam da se pocituvaat ustavot i zakonite, nesto za sto sekoj tuka deklarativno se zalaga i se ljuti koga drugite ne go pravat toa. E pa ne mozi be druze da baras od drugite da gi pocituvaat ustavot i zakonite od edna strana, a od druga ti sam da go krsis istiot toj ustav i zakoni. Ne odi toa taka. I na kraj ustavot se menuva, neka go smenat, neka si bidi se legalno i po propis, a ne vaka bezveze ko raspasana komanda, na koj kako ke mu tekni.
I za kraj sto znaci toa, deka taa nema da gi potpisuva ukazite, zakonite na koj stoi ustavnoto ime, nema da prima stranski delegacii koi ke ni se obrakjaat so ustavnoto ime kako sto e i red, sto i bese poentata so toa?
Абе Талат даде заклетва на Република Македонија, ти ми се притресуваш за Претседателката.
Ќе има референдум за името.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.431
Поени од реакции
28.631
Ne bese muabetot za mene tuku za euforijata pri ocigledno krsenje i nepocituvanje na ustavot.
Koga nekoi drugi go pravat istoto prvi na ustavot i zakonite se povikuvate. Da ne vi se vrati ova kako bumerang oti sekoj moze ovoj presedan da go koristi vo idnina kako izgovor da ne go pocituva ustavot i zakonite na republikata i ke bidi vo pravo.
Требаше професорката да искористи Европско знаменце при изговарање на заклетвата и тогаш ќе беше според уставот.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
666
Поени од реакции
2.279
Весна Бендевска :aplauz:


 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
6.462
Ne bese muabetot za mene tuku za euforijata pri ocigledno krsenje i nepocituvanje na ustavot.
Koga nekoi drugi go pravat istoto prvi na ustavot i zakonite se povikuvate. Da ne vi se vrati ova kako bumerang oti sekoj moze ovoj presedan da go koristi vo idnina kako izgovor da ne go pocituva ustavot i zakonite na republikata i ke bidi vo pravo.
Da be vlade!
Od vcera pochna da ti se gleda i ustav i zakoni.A kaj beshe poslednite 7 godini da guknish za site nepravdi ?
Ili narodov maloumen pa zaborajl?
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.650
Поени од реакции
5.251
Вие додека овде душички се расправате дали требало или не да изговори Македонија или Северна прво. Од денес почнуваат преговорите за прераспределба на 3000 директорски позиции, и уште еден куп места во извршни одбори, регулаторни тела со платичка над 1000 евра, и остало...

Продужете така, ваков народ им треба на валстодржците ;)
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.555
Поени од реакции
3.673
Вие додека овде душички се расправате дали требало или не да изговори Македонија или Северна прво. Од денес почнуваат преговорите за прераспределба на 3000 директорски позиции, и уште еден куп места во извршни одбори, регулаторни тела со платичка над 1000 евра, и остало...

Продужете така, ваков народ им треба на валстодржците ;)
Бреј Митре, истиов пост ко вчера да беше кога СДС победи на избори. Од збор до збор! Или тогаш не се правеше велики зналац па овака мудро изнад ситуацијата да не подучиш нас плебсот. Ајде бе метла од тука го издувавте и бидете достојни у поразот и доста со тие сељачки закани.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.054
Поени од реакции
21.643
Требаше професорката да искористи Европско знаменце при изговарање на заклетвата и тогаш ќе беше според уставот.
Ke vi pomini euforijata za den, dva, nedela. Posle ke si se vratite vo realnosta kade za cel svet sme Severdjanija i deka Makedonija ke vi bidi samo za po doma, onaka neformalno posto na site dokumenti, tabli, izvestuvanja pak ke si sedi Severdjanija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom