Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.612
Поени од реакции
7.233
Вие додека овде душички се расправате дали требало или не да изговори Македонија или Северна прво. Од денес почнуваат преговорите за прераспределба на 3000 директорски позиции, и уште еден куп места во извршни одбори, регулаторни тела со платичка над 1000 евра, и остало...

Продужете така, ваков народ им треба на валстодржците ;)
Da be druzhe.
I dosega gi imashe tie direktori ama i pokraj platata i mafiite majkata mu ebaja na narodot.
Valjda ovie barem majkata nema da ni ja ebavaat.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.607
Поени од реакции
38.751
Е ова е веќе сериозно.

Како ќе преживее скопјанинот доколку не успее да почуствува морски воздух и остане затворен во своите максимум 50 квадрати?!


Прегледај го приврзокот 416756
Буквално Вмро им го овозможи безвизниот режим да можат да патуваат секаде без виза. :icon_lol:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.533
Da be vlade!
Od vcera pochna da ti se gleda i ustav i zakoni.A kaj beshe poslednite 7 godini da guknish za site nepravdi ?
Ili narodov maloumen pa zaborajl?
Kazav jas dovolno ali kako sto napisa nekoj prethodno Euforija bate. Togas rezim ruseja i se bese euforicno, ko dojde smetkata za naplata, e togas ne bese tolku eufiricno, site ko posrani menvaja nikoj, brisea akaunti, imaa samo najdobri nameri i taka.
Ne znam dali narodot zaboravi, ali jas pamtam.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
885
Поени од реакции
2.846
Од денес почнуваат преговорите за прераспределба на 3000 директорски позиции
Мицко кога ќе им даде на Вреди 8 министерски места,2000 директорски места,10,000 места во управни одбори .Па после на Знам од Максо.
Само да не ги има Левица за партнер оти како викаше пред 8 мај . Сдс и Левица се исти калап.

Ама после,

се врти тркалото

бута неофашисти и стари комуњари пребегани од Сдс во Влада .


Битно комита е Мицко .

Да остане Сдс или да си оди ?

А бутаат пола Сдс во Влада .
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.818
Ne, stvarno ne te razbiram. Ustavot kakov i da e toj momentalno e vo sila i se sto pisi vo nego, mu se dopagjalo toa nekomu ili ne i e dolzen da go pocituva i sproveduva. Ne mozi na koj ke mu tekni da go krsi ustavot pod izgovor deka bilo falsifikat ili ednostavno ne mu bilo po kef, posebno ne Pretsedatelot pri zakletvata. Za koj toa ustav i na koja drzava taa dava zakletva deka ke go brani i pocituva ?
@мкд владе кажаа претходно, да повторам: свечената изјава на новоизбраниот претседател не е од Уставот, туку од изборниот законик. Во неа нема северна, што значи Силјановска Давкова дословно ја повтори како што е напишана. Дури и во Уставот, во делот каде стои што треба да направи Претседателот по изборот, зборот северна не постои. Еве, бујрум:

FB_IMG_1715549705498.jpg
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.261
Поени од реакции
21.178
Независна како и досега со силни партнери со кои ќе најде взаемно разбирање и почитување, а не со наци-фашистичко понижување и бришење идентитет име и историја од организација која во голем дел произлегува од губитниците од 1945

Вие ко да сте спиеле последниве десетина години, тектонски промени има на глобалната политика, не е веќе 2003 па да мечтаеме по ЕУ и Америка :oeoeoe:
Не наседнувајте на комуњарски финти да се правдате и објаснувате колку убаво би било ако не влеземе во ЕУ или прекинеме соработа со нив. Ни тоа, ни тоа ќе се случи. Соработката и аспирациите за ЕУ ќе продолжат, но не по секоја цена, со бланко прифаќање на секакви уцени од бугари, грци, албанци.

Мора да се игра подостоинствено и со поголема самопочит како држава. Мора да се има одредени црвени линии. Не може бугари да ни се качуваат на глава со ултиматуми и провокации дека до 1945 сме биле бугари, јазикот ни бил бугарски дијалект и слични глупости, за да влеземе во ЕУ.

Не може 30 години да нè влечат за нос, да прифаќаме секакви понижувања, а за возврат да добиваме и да се радуваме на непостоечки датуми за преговори. Мора малку да се удри кочница на измеќарскиот пристап што го наметнаа комуњариве заради нивната неспособност.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.501
Поени од реакции
22.533
@мкд владе кажаа претходно, да повторам: свечената изјава на новоизбраниот претседател не е од Уставот, туку од изборниот законик. Во неа нема северна, што значи Силјановска Давкова дословно ја повтори како што е напишана. Дури и во Уставот, во делот каде стои што треба да направи Претседателот по изборот, зборот северна не постои. Еве, бујрум:

Прегледај го приврзокот 416780
Svesen si deka ova im e previd, greska koja nikoj ne se potrudil da ja popravi taka ?
Ne postoi takva drzava. Racunaj deka isto kako koga ke gi zgresat znaminjata na nekoja drzava.
Na ova ke se vadite, na pecatna greska ?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.458
Поени од реакции
4.593
Ваљда осетиле дека тој “национализам” на мали Трамп кој им нудеше едноставни решенија за комплексни проблеми бил фарса.
Е па сега претпоставуаш или знаеш зашто „енглезите„ се „покајаа„ ради „Брегзит„?...

Велика Британија беше дел од ЕУ само во „делот„ во кој ВБ имаше своја и само своја корист од врските со ЕУ, иако фактички ВБ никад не беше дел од ЕУ, туку само „продолжена рака„ на САД во ЕУ. ВБ на пример, ја задржа својата валута и со тоа не отстапи дел од суверенитетот кон ЕУ.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.424
Поени од реакции
35.818
Svesen si deka ova im e previd, greska koja nikoj ne se potrudil da ja popravi taka ?
Ne postoi takva drzava. Racunaj deka isto kako koga ke gi zgresat znaminjata na nekoja drzava.
Na ova ke se vadite, na pecatna greska ?
Тогаш не е нејзина грешка, грешката е во тие што не го поправиле. Она не прекршила никаков закон.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.315
Поени од реакции
11.055
Е ова е веќе сериозно.

Како ќе преживее скопјанинот доколку не успее да почуствува морски воздух и остане затворен во своите максимум 50 квадрати?!


Прегледај го приврзокот 416756
Ние ако им затвориме граница толку од туризмот. Ќе се вратат на она старото заедно со Бугарите, да немаат за леб.
Ај баш да видам нека ни лупнат визи, кој ќе изгуби највеќе.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.458
Поени од реакции
4.593
Нема ништо полицемерно кога шќип, кој „до вчера„ не е*аваше ни устав ни закон, зборува за прекршување на уставот...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom