Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.159
Поени од реакции
20.656
Од интервјуто на Сител: Апасиев ќе гласал на двата избори (претседателски и парламентарни), но не носел контингент во џеб за да даде бланко поддршка на некој. Членството да си гласало по сопствено убедување.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.375
Поени од реакции
28.453
Само ќе го цитирам зошто ја зборува вистината и убаво поентира . Одлично пишано .
Odlicno pisano,Ke sme zboruvale grcki ili ke sme bile srbi sega.
Sekoj sto misli deka nemalo nacionalisticki nastroeni makedonci za vtora svetska vojna ne si ja poznava istorijata, drugo ne e za komentiranje.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.218
Поени од реакции
36.145
7441b37a-8f5b-47d7-9edd-ea4d1de33b43.jpg


Многу ми е јако како денешниве комуњарчиња, си ги бираат дејците на ВМРО кои ќе ги слават и ги делат на левичари и десничари, демек левичарите добри, десничарите лоши, иако тогаш немало таква поделба помеѓу нив, ниту пак имале развиено такво политичко чувство во тоа време. И да било така, и да бил Гоце Делчев социјалист како што сакаат да го прикажат, зарем мислат дека ќе се борел против еден тиранин, за да замени со друг? Зарем стварно мислат дека Гоце би се борел за слободна Македонија и слободен Македонски народ и кога би се изборил за тоа би донел еден тиранин како Тито да владее со Македонците? Па Тито прв што би го пратил на Голи Оток би бил токму Гоце, во случај доколку овој доживеал создавање на Македонска држава. Такви белосветски глуперди се овие левичариве, а замисли овој професор е, претендент за премиер на државата, и јас треба ваква неотракана велешка џукела да гласам што иде и се клања на гробот на најголемиот крвник во 20ти век на Македонскиот народ, што испратил на Голи Оток, убил и оцрнил еден куп дејци на ВМРО кои коските си ги оставиле по планините, само затоа што сакале независна Македонска држава? Грам мозок немаат во главите, како си ја толкуваат историјата и историските личности секоја чест.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.282
...на БО од ДУИ наоѓа рачки во слоганот „Македонија повторно твоја“, ама истите рачки не ги најде во 2023 кога неговиот АА кажал дека „Ние избравме Албанците во Македонија да бидат државотворци, да бидат господари во оваа земја“
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.601
Поени од реакции
3.915
...на БО од ДУИ наоѓа рачки во слоганот „Македонија повторно твоја“, ама истите рачки не ги најде во 2023 кога неговиот АА кажал дека „Ние избравме Албанците во Македонија да бидат државотворци, да бидат господари во оваа земја“
Ќе дојде време и ние ќе избереме, Али нека се занесува дека е државотворен.
Автоматски споено мислење:

Odlicno pisano,Ke sme zboruvale grcki ili ke sme bile srbi sega.
Sekoj sto misli deka nemalo nacionalisticki nastroeni makedonci za vtora svetska vojna ne si ja poznava istorijata, drugo ne e za komentiranje.
Па Македонците немаа проблем со фашизмот или нацизмот имаа проблем со бугарската окупација како и албанската.
И после дојдоа комунистите на Лазо и испотепаа се што беше за независна македонска држава.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Зашто ја наведуваш фамилијата му, кога сам Зоќе беше доволен за да биде корисна будала во „западната„ намера за разнебитување на Македонија и обезименување на Македонците?

Зоќе, со слугерајското однесување кон „чадорот„, практично „плаќаше кредити„ за неговите барем 2 аболиции...
Абе одговор како контратежа на глупостите кано што ги треска свесно или несвесно кога треба да се оправда дпмне ондак калето диктирало и уценувало ама џабе е со некои луѓе
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.375
Поени од реакции
28.453
Па Македонците немаа проблем со фашизмот или нацизмот имаа проблем со бугарската окупација како и албанската.
парадоксално е ова што го зборуваш. симпатизерите на фашизмот во Македонија имале проблем со автономна Македонија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Ќе дојде време и ние ќе избереме, Али нека се занесува дека е државотворен.
Автоматски споено мислење:


Па Македонците немаа проблем со фашизмот или нацизмот имаа проблем со бугарската окупација како и албанската.
И после дојдоа комунистите на Лазо и испотепаа се што беше за независна македонска држава.
koj ja prepeal lili marlen? dobra verzija!
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.601
Поени од реакции
3.915
парадоксално е ова што го зборуваш. симпатизерите на фашизмот во Македонија имале проблем со автономна Македонија.
Во тоа време симпатизери немало ни за комунизам ни за фашизам туку за сопствена слободна држава, македонското партизанско движење е во раст поради фашизмот на Бугарија, но после АСНОМ сите што биле за слободна и обединета Македонија имаат пресуди на смрт поради нивниот национализам.
Автоматски споено мислење:

koj ja prepeal lili marlen? dobra verzija!
Незнам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Абе одговор како контратежа на глупостите кано што ги треска свесно или несвесно кога треба да се оправда дпмне ондак калето диктирало и уценувало ама џабе е со некои луѓе
lol... daj be koncentriraj se na dzamlii ili nesto prosto sto razbiras... nema sto jas da go pravdam vmro si se pravdaat sami oni... faktot deka si tolku glup i ne sfakas sto se slucuva okulu tebe e zaprepastuvacki. zaev go ucenuvale, kurton revolucijata ne bila za promena na imeto, ne ste znaele.... biser do biser...

razbudi se i sfati deka zivees u protektorat. sto kaze guvernerkata toa ke bide ili ke ti go prepolovi standardot za 2 nedeli... edna turcija ja resetaat koga i kako sakaat ti ke si kazuval sto i kako... budala
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.075
Поени од реакции
2.361
Сега начекав реклама на "европскиот фронт" дуи :D каде некој се враќа во земјава после 25 години во чаир и демек кажува адреса улица Коста Абрашевиќ во Чаир ама не постои таа, сега е нешто Косовско ау, па демек кај школото Цветан Димов, ама и тоа го нема, сега е Хасан Приштина. Е на тоа ги палат сограѓаните, на сменети имиња. Тоа што улиците таму им се поплавуваат и со дупки нема везе, европскиот фронт е против Русија со менување имиња на улици и школи.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.375
Поени од реакции
28.453
Во тоа време симпатизери немало ни за комунизам ни за фашизам туку за сопствена слободна држава, македонското партизанско движење е во раст поради фашизмот на Бугарија, но после АСНОМ сите што биле за слободна и обединета Македонија имаат пресуди на смрт поради нивниот национализам.
Во контекстот на тоа време, сите биле левичари - социјалисти со национално македонско чувство. Тоа е вистината. Биле левичари, затоа што да се кажеш дека си Македонец било нелегално, во кралска Југославија и во бугарска окупација.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.601
Поени од реакции
3.915
Во контекстот на тоа време, сите биле левичари - социјалисти со национално македонско чувство. Тоа е вистината. Биле левичари, затоа што да се кажеш дека си Македонец било нелегално, во кралска Југославија и во бугарска окупација.
Пописните резултати кои не биле објавувани за пошироката јавност друго кажуваат. Србите точно знаеле каква народност има во Македонија како и Бугарите.
Повели од пописот 31ва во схс.
ezgif.com-webp-to-jpg-converter.jpg
Автоматски споено мислење:

Во контекстот на тоа време, сите биле левичари - социјалисти со национално македонско чувство. Тоа е вистината. Биле левичари, затоа што да се кажеш дека си Македонец било нелегално, во кралска Југославија и во бугарска окупација.
Пред војната Македонците се надеваат на спас од Германците но се случи спротивното.
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
618
Мислам дека Апасиев не повика да не се гласа за Гога . Џабе извртуваат медиумиве , дури напротив мислам дека рече индиректно ќе гласа за неа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom