Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.381
Поени од реакции
22.690
Вака сега.....еден од првите луѓе на ВМРО пред 1 месец ми прогнозираше предност на Гога од 150 000 гласови(толку ми беше нереално што не ја споделив информацијата), а втората работа што беше спомната во контекст дека со албанската опозиција потешко ќе се преговара(едниот ми е прв комшија) беше: прво да ја турниме Дуи, па после ќе гледаме за понатака
tokmu taka. alb opozicija ke bara nesto krupno da dokaze deka i oni mozat da se izborat za kauzata a ne samo dui. zatoa e bitno da se stigne do 61 bez niv. vmro racuna i 2-3 izbeglici od dui i sdsm. taka da ako uspeat sami do 57-58 togas nema da e problem ako ne so makso ke go imaat toa...

ostanuva toa sto vi bese crtano 100 pati tuka, glas za levica e glas za siptarskite interesi vo mkd. kolku poslab makedonski rezultat na ovie izbori tolku pogolemi sansi da se pregovara pak so dui ili da im se popusti na taravari i kompanija...

za vmro najlesno ke bide da se dogovori vlada so dui. oni ke prifatat bilo sto da se pak del od vladata normalno dokolku oni ne odlucuvaat... ako odlucuvaat ke bide druga pesna.

od kaleto ima sansi da dobieme odvrzani race celosno ama uslovot e bugarite...
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
982
Поени од реакции
2.339
Народот му дава подршка, џокер во ракавот он пак запнал најлесно ќе се договореле со криминалното Дуи :facepalm: Бог да чува и брани, наместо да им вратат за тоа што им свртија грб во 2016 и 2020 он повторно ќе одржува во живот криминалци учк терористи

Имаат буквално зицер арно ги пецна вчера со тоа што му посака среќа на Таравари на парламентарните избори, сега само треба преку контакти да му каже на Ахмети дека било каква подршка агитирање кампња во втор круг за Пендаровски ќе значи дека воопшто и нема да седнат на маса за некакво преговарање после избори. Белким ќе биде маж овој пат и он ќе ја диктира играта не други да му ја кројат
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
I sega od ko splasna euforijata, planira nekoj nesto pametno da napisi, kakov e planot ?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.150
Поени од реакции
10.527
tokmu taka. alb opozicija ke bara nesto krupno da dokaze deka i oni mozat da se izborat za kauzata a ne samo dui. zatoa e bitno da se stigne do 61 bez niv. vmro racuna i 2-3 izbeglici od dui i sdsm. taka da ako uspeat sami do 57-58 togas nema da e problem ako ne so makso ke go imaat toa...

ostanuva toa sto vi bese crtano 100 pati tuka, glas za levica e glas za siptarskite interesi vo mkd. kolku poslab makedonski rezultat na ovie izbori tolku pogolemi sansi da se pregovara pak so dui ili da im se popusti na taravari i kompanija...

za vmro najlesno ke bide da se dogovori vlada so dui. oni ke prifatat bilo sto da se pak del od vladata normalno dokolku oni ne odlucuvaat... ako odlucuvaat ke bide druga pesna.

od kaleto ima sansi da dobieme odvrzani race celosno ama uslovot e bugarite...
Za zal se se sveduva na toa deka na parlamentarnite izbori treba Makedonceto da bira megju SDS i VMRO, edno od dvete pomali zla (shto na site ni e jasno kako den). Glas za bilo koja druga politicka partija odi vo korist na "evropskata makedonija" shto ja gledavme do sega.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.795
Поени од реакции
21.216
Za zal se se sveduva na toa deka na parlamentarnite izbori treba Makedonceto da bira megju SDS i VMRO, edno od dvete pomali zla (shto na site ni e jasno kako den). Glas za bilo koja druga politicka partija odi vo korist na "evropskata makedonija" shto ja gledavme do sega.
Kako toa glas za SDSM ne e glas za evropska makedonija , onaa sto ja gledavme dosega :cautious: .
Da ne se ispobrka nesto ?
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.725
Поени од реакции
2.098
За Радовиш има, Струмица не знам далеку ми е да ја знам целосно до детали :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:


Тие се тие 200к народ што сите ги збориме цел живот, дека кога би ги снемало од државата се би било полесно.

Инаку Апасиев ти е доказ дека жена не се слуша никогаш и жена е само за дома иако изгледаа на јак пар уште која ја муваше додека ми минуваа пред порта или се испраќаа пред Оаза :D
@ultras1988
Мислев дека циганите издоминирале за седалкото османи, ама јуруците по некои од селата доминација направиле.
Коалиција направија 5 дена пред изборите и еден дел гласаа за османи - покретенскиот дел од јуруците, овие поприбраните села и понормалните јуруци и поцивилизираните класика вмро-сдс.
За ѓупците имаше залет да гласат, ама флезеа и клизачи и градоначалник и сите у стил - до сега живееме заедно и немате некои проблеми, простуват ви се некои работи, не правејте глупости оти нема да биде баш така и искротија ѓупците.
Нема теоретска шанса да освојат толку на парламентарни, оти ќе го јадат стапо и тие и тие.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.150
Поени од реакции
10.527
Kako toa glas za SDSM ne e glas za evropska makedonija , onaa sto ja gledavme dosega :cautious: .
Da ne se ispobrka nesto ?
Mm ne, kade napishav takvo neshto?

Rekov deka treba da izberite koe od dvete zla e pomalo, SDS ili VMRO (a od dosega prikazanoto jasno e kako den koe e najgolemoto zlo shto dosega i se slucilo na Makedonija). Glasanje za bilo koja druga politicka partija za zal, go zgolemuva rizikot od manipulacii za prodolzuvanje na "evropskata Makedonija" shto ja gledavme do sega.
 

Честити Царе

'Feo, fuerte y formal
Член од
22 февруари 2024
Мислења
427
Поени од реакции
1.534
Димитриевски победи во Куманово, Таравари со тесна победа во Гостивар, а Јакимовски загуби во Карпош



 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.362
Potopizacija na komunjarizmot. Znaci eden harizmaticen covek nema vo komunjarstvoto sto ete ke privlece nekogo, na protiv. Tuku pa od druga strana seuste ima 200 i kusur iljadi komunjari koi duri i da gi macis dozivotno za na kraj ko kucinja da gi zakoles, pak ke glasaat za komunjarstvoto. Umnobolest.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.722
Почнуваме:

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 6:
ДУИ - 8 пратеници
АА - 8 пратеници
ВМРО ДПМНЕ - 3 пратеници
СДСМ - 1 пратеник
ЗНАМ - 0
Левица - 0
ГРОМ - 0
Еве и за тројка, избројано е во Штип.

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 3:
ВМРО - 12 пратеници
СДСМ - 5 пратеници
ЗНАМ - 2 пратеници
Левица - 1 пратеник
ДУИ - 0
ГРОМ - 0
АА - 0
И четворката е завршена.

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 4:
ВМРО - 11 пратеници
СДСМ - 6 пратеници
ЗНАМ - 2 пратеници
Левица - 1 пратеник
ДУИ - 0
ГРОМ - 0
АА - 0

До сега, по 3 изборни единици комплетирани:
ВМРО - 26 пратеници
СДСМ - 12 пратеници
ДУИ - 8 пратеници
АА - 8 пратеници
ЗНАМ - 4 пратеници
Левица - 2 пратеници
И Чаир конечно го изброија.

ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 1:
ВМРО - 8 пратеници
СДСМ - 4 пратеници
ДУИ - 3 пратеници
АА - 2 пратеници
ЗНАМ - 2 пратеници
Левица - 1 пратеник
ГРОМ - 0

По 4 изборни единици:
ВМРО - 34 пратеници
СДСМ - 16 пратеници
ДУИ - 11 пратеници
АА - 10 пратеници
ЗНАМ - 6 пратеници
Левица - 3 пратеници
ГРОМ - 0
ИЗБОРНА ЕДИНИЦА 5:
ВМРО - 9 пратеници
СДСМ - 5 пратеници
ДУИ - 4 пратеници
ЗНАМ - 1 пратеник
АА - 1 пратеник
Левица - 0
ГРОМ - 0

По 5 изборни единици:
ВМРО - 43 пратеници
СДСМ - 21 пратеник
ДУИ - 15 пратеници
АА - 11 пратеници
ЗНАМ - 7 пратеници
Левица - 3 пратеници

Останува уште Куманово. По бројкиве, изгледа сепак Албанците се најголеми победници на избориве.
 

Честити Царе

'Feo, fuerte y formal
Член од
22 февруари 2024
Мислења
427
Поени од реакции
1.534
pak ke glasaat za komunjarostvoto. Umnobolest.
треба да се случи природна филтрација .Целосно да изумре природно или некако таа генерација . Дали се врзани роднински или работно и сличен начин . Како и да е со нови генерации,ќе верувам дека ќе се промени . Чисто мењавање на уље
Автоматски споено мислење:

ЗНАМ - 7 пратеници
Левица - 3 пратеници
дај не се брукајте ве молам .Знам дека сте тежок за Вмро . Напишете подобро 65 . Различно е модалитетот партиски и претседателски . Поединечно и групно гласање не е исто .
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
936
Поени од реакции
3.701
Според гласовиве цела шлајмарија и штеточини на Македонија ко шиптаpи, цигани, турци, муџахедини, бошњаци и други отпушоци кои гласаа за дивјаците едвај собраа 20%, а пописот вели дека само шиптаpана има 24%

Племето е плафон и преку сила 20% и ништо повеќе
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.825
Поени од реакции
33.722
Флеш, што ти е бе со хехенцата? Никој не рече дека таков ќе биде парламентот, анализата е направена според вчерашните резултати за што изгубив повеќе од 3 саати да ги пресметам, општина по општина. Ако сметаш дека можеш подобро да пресметаш од тоа, бујрум!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom