Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.182
Поени од реакции
10.968
Ама пак се поединци, не може заради некој Петко од Пехчево што за да земе пасош би пишал и дека биле Марсовци, да ме сметаат мене и моите дедовци дека сме Бугари, а јас знам за 6 генерации уназад што и како биле.
Абе ти знаеш ама… Имате рандом роднина како Делчев со тој братучедот од Пехчево и сеа ке излезат татарите и ке викаат еве роднината на Делчев е бугар како може Делчев да бил македонец?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Бугарија се понаша ко поранешна девојка која не може да се помири дека си ја откачил и на секој начин гледа да ти го направи животот пекол.
Башка имаат изгубено три-четири војни во минатиот век и пак Македонија (цела) не е нивна, јбг... освен оној Пиринскиот дел... Едно е што сакаш, друго е што ќе добиеш... Есапот дома и есапот на пазар различно испаѓа. Ниту има Србија од Ѓевѓелија до Карловац, ниту пак има Бугарија од Охрид до Черното море и од Дунав до Бјалото море... пусти империјалистички соништа !
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.524
Поени од реакции
47.843
Да не биде работава ДПМНЕ да гласа за уставни промени па после да се распушти влада или па и они ќе влезат во неа (како што планираше ЗЗ).

Се на се сомнителна ситуација.
Нешто така и ќе биде. Од тврдиот став дека нема шанси за Бугари во уставот, дојдоа до барање гаранции од ЕУ дека нема да има идни блокади. Тоа ќе им биде дадено симболично и ќе биде како гаранциите на Заев до Хорхе .

Ескобар му објаснил на Заев колку е саатот, Ахмети и Груби во Струмица да проверат како напредува карневалот


 
Член од
4 септември 2010
Мислења
1.002
Поени од реакции
582
Пу бе маме му ебам Левица се криви за се, а заборавате овие две партии сдс и дпне 30 години што и прават на државата.Оди лечете се сите комплетно.
Не секоја критика кон Левица вришти "левица се криви за се"

Точно знаеме кој за што е крив:

СДСМ - или СМРДСМ - ја распродаде и обезличи државата, нај антимакедонска партија во било кој универзум од мултиверзумот

ВМРО-ДПМНЕ - или ВМРО-ДПШМНЕ - цвикна од гомнариите на шарената, колаборационистичко однесување како опозиција, најпосакувана и најомилена опозиција за СМРДСМ

Левица - или Љевиц - партија што ги помина сите страни - од прогресивни шарени до најголеми патриоти, комуњари, од таму, не мислам дека се добра опција за избор иако го завзеде местото на "новата надеж на политичката сцена" на која еден куп млади се лепат.
Автоматски споено мислење:

Абе ако сака нека го пикнат Телохранителот и во затвор, други опции нема ќе си гласаме пак за Левица не заболе мадето.. Они не биле до сега на сцена ај да пробаме нешто ново, да се дешава нешто.
Не мислам дека е добра идеја да одлучуваме зс политичка опција со "да видиме шо ќе напрај, нов е".

Или пак вака, овој став би имл смисла за комплетно нова политичка опција која нема направенобуквално ништо, а Левица не е таква.

Не го простувам учествувањето на Левица во шарената, а ако се извинат јавно, можеби би размислил.
Автоматски споено мислење:

- Дај линк од изјава на Апасиев каде што рекол дека двојазичноста била само во главата на грујо и вмроните ?
- Тоа Е мајта не е ништо страшно и е повеќе наивност од нивна страна дека може да стигнат до некој глас кај калимеровци, ама им дојде памет се поправија
- Шарена беше злоупотребена тоа е јасно, и многу обични граѓани мислеа дека ќе тргне на подобро не само он..

Која е опцијата за смена на власта, а да не е Левица ? Можеби Дпмне кој по потреба им шитка пратеници на Сдс за уставни измена, промена на име и сл. Мислам јасно е дека Дпмне пак ќе биде главен кандидат за формирање на влада, но се надевам влада со многу поголема моќ (повеќе пратеници) на Левица - да имаат поголема контрола, да не ни се случува злоупотреба на власт и прислушкување, мегаломански непотребни проекти за перење на пари како Скопје 2014 и сл
Шарената беше исклучиво да се турни грујо, и да се постави црпко за да ја распродај и обезличи државата.

Ве лажеа со гомнарии како воздухот, бебињата, скопје 2014.

Денес, објективно е полошо по било кој критериум.

Замислете работите што се случија за време на црпко да се случеа за време на грујо(пример пожарот на ковидарницата во Тетово, или пожарот н а автобусот во Бугарија), па незнам што ќе правеше шарената.

Ај океј, нино смрт беше министер зс смрт, Венко што беше? Самата смрт ваљда.

Еве изјави на Апасиев за двојазичноста:


Линкот е со timestamp, ама мислам треба цело видео да го изгледаш.
 
Последно уредено:

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.150
Поени од реакции
5.913


За цела багра од СДС и нивните гласачи одамна сум на ставот дека сите се шизофреници, но ајде да им дадеме "the benefit of the doubt" и да видиме дали има нешто вистина во ова што го пишал премиерот на "нашата земја".

1300 километри е колку од Скопје до Минхен. Табановце-Богородица е 170 километри. Скопје-Охрид е околу 180.

Јас стварно немам поим, дури и да соберат на куп тоа што го изградиле сами (ако воопшто има нешто такво), тоа што го пуштија во употреба од претходната власт, тоа што го реновирале или макар само пребојувале линии - како воопшто стигнале до таа бројка од 1300 километри? :shook:

Да не ја бројат секоја лента посебно? На пример автопат од 50 км со 6 ленти, ете ти 300 километри ново изграден пат. Ама и тогаш бе пак ми делува невозможно у пичку матер.... :tapp:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.400
Поени од реакции
21.965
Па како, секоја лента посебно во најмала рака иако бројката сепак е нереална. Селски патишта влагаат сигурно тука. Можеби и пешачки оти и тие се патишта, нели. :D
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.332
Поени од реакции
4.460


За цела багра од СДС и нивните гласачи одамна сум на ставот дека сите се шизофреници, но ајде да им дадеме "the benefit of the doubt" и да видиме дали има нешто вистина во ова што го пишал премиерот на "нашата земја".

1300 километри е колку од Скопје до Минхен. Табановце-Богородица е 170 километри. Скопје-Охрид е околу 180.

Јас стварно немам поим, дури и да соберат на куп тоа што го изградиле сами (ако воопшто има нешто такво), тоа што го пуштија во употреба од претходната власт, тоа што го реновирале или макар само пребојувале линии - како воопшто стигнале до таа бројка од 1300 километри? :shook:

Да не ја бројат секоја лента посебно? На пример автопат од 50 км со 6 ленти, ете ти 300 километри ново изграден пат. Ама и тогаш бе пак ми делува невозможно у пичку матер.... :tapp:
Не заборавај дека газоглавиот троа си има проблем ем со изговорот, ем со математиката. Оттаму и доаѓа нелогичноста со бројките од асфалтирани патишта.

На Харвард (?) така го учеле...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.378
Поени од реакции
22.215
Sega kako treba da se amnestira toa kopileto sareno Apasiev i site da glumime amnezija za negovata rabota i dela pred SDSM da mu gi manat klocite otkako si ja ispolni zadacata za koja bese angaziran.
Apasiev e bas toa, iskoristen i frlen saren kurton, aktiven ucesnik vo sarenata revolucija radi koja sme kade sto sme, ucesnik vo specijalnoto obvinitelstvo, alatka za uceni na SDSM, lik koj krsese i demolirase javni dobra i institucii itn itn.
Ako nekoj ima zelba da glumi ludilo i selektivna amnezija, to e negovo pravo no ne gledam potreba site da ne ubeduvate vo toa kolku toj i Levica se dar od gospod, nevini mirizlivi cvekinja koi na vremeto imaa samo najdobri nameri.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.768
Поени од реакции
9.888


За цела багра од СДС и нивните гласачи одамна сум на ставот дека сите се шизофреници, но ајде да им дадеме "the benefit of the doubt" и да видиме дали има нешто вистина во ова што го пишал премиерот на "нашата земја".

1300 километри е колку од Скопје до Минхен. Табановце-Богородица е 170 километри. Скопје-Охрид е околу 180.

Јас стварно немам поим, дури и да соберат на куп тоа што го изградиле сами (ако воопшто има нешто такво), тоа што го пуштија во употреба од претходната власт, тоа што го реновирале или макар само пребојувале линии - како воопшто стигнале до таа бројка од 1300 километри? :shook:

Да не ја бројат секоја лента посебно? На пример автопат од 50 км со 6 ленти, ете ти 300 километри ново изграден пат. Ама и тогаш бе пак ми делува невозможно у пичку матер.... :tapp:
Си игра к*р ќе каже ако сака и 13000 и пак утре ќе си биде премиер,а шиптаpите газди и така.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
523
Поени од реакции
967
Sto ke praat, ke traat. Ja ms I'm pisam na site namerno moi dole sto se na drzavma cicka kako tera zivotot da kazat... molcat, menuvat tema ili velat toa sto nemozes da go kontroliras zasto da se zamaras so toa.....site stagnirat I odat samo na kafinja trac I nema drugo.....
 

segafredo

The Grey Cardinal
Член од
21 ноември 2022
Мислења
296
Поени од реакции
563
Кое ушле гласал за СДС дома Бугар Османи гол да му седи.
Не ти схватам иронијата нешто… Нели и ти си се пишал Бугарин:rolleyes: барем по постови од форумот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom