Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈА ПАРТИЈА ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ 2024?

  • 1. Коалиција за европска иднина (СДСМ, ЛДП, НСДП, ВМРО-НП, ПДТ, ДСВМ, СРМ, СДА...)

  • 2. Коалиција „Твоја Македонија“ (ВМРО-ДПМНЕ, СПМ, ОМ, МКонцепт, Достоинство, ТМРО, ДС, ПОДЕМ, СДУ..)

  • 3. Коалиција „Храбро за Македонија“ (ГРОМ, ИНТЕГРА, ПЦЕР)

  • 4. Коалиција „Европски фронт“ (ДУИ, АА на Села, ЕДП, НД, ДПТ, Унија на Ромите, БДС)

  • 5. ПП Левица

  • 6. Коалиција „Вреди“ / „Vlen“ (БЕСА, Алтернатива, Демократско движење, АА на Таравари...),

  • 7. Движење ЗНАМ - За наша Македонија

  • 8. Единствена Македонија

  • 9. ПП Нова Алтернатива

  • 10. ПП Аваја

  • 11. Европско граѓанско движење (Група избирачи Џула Челику)

  • 12. Македонска Ера трета / Македонски независни листи - суверенисти

  • 13. Твоја партија

  • 14. Родина Македонија

  • 15. ПП Десна

  • 16. ПП Демократи

  • 17. Работничка партија

  • Не знам / неопределен / зависи од предизборните кампањи

  • Нема да гласам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.582
Зборови од професионален војник чие што најголемо достигнување е кршење на ќерамиди од глава.

Човек треба да се запраша дали ќерамидите му го однеле паметот, дали во 2001 година кога беше ранет тајно му направиле лоботомија, или од раѓање бил глуп, а униформата по игра на судбината му помогна привремено да го скрие тој моронски карактер.



убаво 2018 Фродем побара референдум за конфедерација, ни Преспански нема да имаше...
Па и да не се случеше Конфедерација, да сфатат
геу -овците дека бараме Алтернатива... ама Виткање Кичма беше и е се уште приоритет
п.с. сега ќе влезевме во БРИКС :cool:
Еее, Истанбул ќе беше наш, па на гејската патријархиска вртимушка ќе му покажувавме среден прст среде Истанбул.

Убаво пишав во јануари 2022 во една друга тема.

Јас само така чисто процедурално, не е баш нешто поврзано со Брегзит. :)

Мапа на Лондон кој е втор јазик на населението.

Прегледај го приврзокот 318369
Да ти е_ам и младотурци и нивната пос_ана револуција и нивниот султан, да издржевме уште 15 години до 1923 година и формирањето на Република Турција, денес и Солун и Истанбул ќе беа наши, а гледам и во Лондон ќе имавме каде да не` пречекаат како домашни.
:pos:
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Да... Маричиќ е убедливо најдебел од сите... а и Славјанка не е баш слаба... пуничка си је...
Ех, што ти е евтина а мрсна владина кујна...напросто, да посакаш да бидеш министер ради свинското, не ради служење на народот...
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 339266Прегледај го приврзокот 339267

Прегледај го приврзокот 339268

ИСПРАНИ МОЗОЦИ, АНАЦИОНАЛНИ КРЕТЕНИ СО IQ КОЈ Е ИСТ СО НИВНИОТ БРОЈ НА КОНДУРИ И ЗА КРАЈ АНУСНИ АМЕБИ :гомце::гомце::гомце:.
Ликовиве си ласкаат (читај: се лажат) едни на други...Очебијно е дека не се дел од Македонската реалност, туку дел од нивните фантазии.
Автоматски споено мислење:

Со секое негово појавување во медиум, Столе (пак...) станува предмет за мајтап...аман веќе....
 
Последно уредено:

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Дефокусирањето на предлогот нема да ви помине.
Како спиевте ПРЕДАВНИЦИ? Здрава храна нема да јадете цел живот!!!

Дојде времето нашиот свет да стане против вашиот!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Koцарев: Со овие договори во ЕУ ќе влезе Македонија, но не и Македонците

Сите документи што не се конзистентни со основните премиси на македонизмот, а такви се и Договорот со Бугарија и Преспанската спогодба, претставуваат извор на сите наши витални проблеми и значат разнебитување на Македонија. Тоа, пак, води до констатацијата дека ако не ги раскинеме двата документи, Македонците ќе исчезнат, а во ЕУ ќе влезе Македонија но не и Македонците. Трагично е, но мора да се прифати фактот дека со двата документи, Договорот и Спогодбата, Македонија всушност, свесно или несвесно, изврши геноцид на Македонците во Егеј и Пирин, вели Љупчо Коцарев, претседател на МАНУ.

„Затоа, во септември треба да започнеме мудро и спокојно со процесот на разрешување на состојбата во која дојдовме заради неуките, недокваканите и алчни (за власт, слава и пари) политичари. Време е за промени, а интелектуалците треба да бидат предводници на овие промени“, смета академик Коцарев.

 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.243
За петтоколонашите и тројанците, да слушнат малку блгарска историја
Овие штом почнаа авторски песни да присвојуваат и да си ги кажуваат како нивни, тогаш што очекувате за народни песни на кои не им се знае ни автор ни од кога се измислени.

Погнасно суштество од бугар нема.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.872
Си плаќаат уредно за авторски права, ништо не е ни присвоено ни украдено, ако не сакале нашите пејачи и композитори да им се преработуваат песните, немало да кешираат од нив.
Фолклорот е друга приказна. Има таму Македонци со друго поимање на поимот Македонец, а никој никому не може да забрани да си се сфаќа како Македонец во регионална/географска смисла и да си го негува фолклорот.
 
Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
За петтоколонашите и тројанците, да слушнат малку блгарска историја
Да, така е, го фалиме Аспарух. Она што го создал постои и денес - земјата Бугарија.Дали ти лично го фотографира на оваа фотографија ? :pos: Допаѓа ви се да споменавате Аспарух. Исто така Кубрат, Омуртаг, Крум, сите егзотични имиња. Се чудам зошто никој не го спомнува Тервел ? Сигурен сум дека знаете кој е. Не ви се допаѓа нешто таму - татаромонгол со императорска титула - кесар /caesar/. Тој ја поседува ! И на неговиот печат /мојата профилна слика/ е напишано : Богородице, помогни му на кесарја Тервел. Инаку, Кубрат ја имал титулата патрициј. Ви предлагам да го заборавите и него.
Не дека е толку важно. Има народи од жолтата раса што мораме да јадеме многу леб да стигнем до нив. Ви пишувам од татарски компјутер. Мојот телефон е татарски, мојот телевизор е татарски, мојот автомобил е татарски и многу други татарски работи. При вас различно ли е ?
Подобро да се расправаме за тоа кој има подобра ракија. ;)
Поздрав и на здравје !
Им се извинувам на модераторите што излегов надвор од темата !
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
25 мај 2021
Мислења
36
Поени од реакции
47
Ако ракијата ви е како хранатата нема потреба да се расправаме.
Не сум бил во Македонија, но верувам дека вашата храна е подобра. Тука станавме големи Европејци.Без винерски шницли, пластични домати и салата од авокадо не седиме на маса.:)
За ракијата можеш само да ми кажеш - бате, истури уште една,тоа е еликсир неземен татарски !:pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Не сум бил во Македонија, но верувам дека вашата храна е подобра. Тука станавме големи Европејци.Без винерски шницли, пластични домати и салата од авокадо не седиме на маса.:)
За ракијата можеш само да ми кажеш - бате, истури уште една,тоа е еликсир неземен татарски !:pos:
Една МАААААААААЛА корекција. Не ја создал Аспарух ова што се вика денеска Бугарија, туку Рускиот цар т.е. Русија ...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Има народи од жолтата раса што мораме да јадеме многу леб да стигнем до нив. Ви пишувам од татарски компјутер. Мојот телефон е татарски, мојот телевизор е татарски, мојот автомобил е татарски и многу други татарски работи. При вас различно ли е ?
Идентификациона дисфорија, така се нарекува дијагнозата... Мислам ако навистина сметаш дека си припадник на жолтата раса. :)

При нас е релативно лошо, но ќе биде уште полошо ако (кога) ќе влеземе во ЕУ. Затоа ургирајте кај вашите политичари да бараат што поимбецилни барања. Во меѓувреме голема благодарност за блокадата на влез во ЕУ - искрено, јас барем сум ви благодарен. Единствено не очекував дека нашиве полтичари се до толку големи имбецили да ви ги прифатат барањата. Но тоа е наш проблем.

Патем, љубопитен сум какви се тие татарски телефони, телевизори, автомобили - која е таа татарска држава/индустрија што произведува автомобили и телефони?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Идентификациона дисфорија, така се нарекува дијагнозата... Мислам ако навистина сметаш дека си припадник на жолтата раса. :)

При нас е релативно лошо, но ќе биде уште полошо ако (кога) ќе влеземе во ЕУ. Затоа ургирајте кај вашите политичари да бараат што поимбецилни барања. Во меѓувреме голема благодарност за блокадата на влез во ЕУ - искрено, јас барем сум ви благодарен. Единствено не очекував дека нашиве полтичари се до толку големи имбецили да ви ги прифатат барањата. Но тоа е наш проблем.

Патем, љубопитен сум какви се тие татарски телефони, телевизори, автомобили - која е таа татарска држава/индустрија што произведува автомобили и телефони?
Не им давај идеи, како да не знаеш дека нашите се имбецили што ќе прифатат се и сешто.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Не им давај идеи, како да не знаеш дека нашите се имбецили што ќе прифатат се и сешто.
Јас се надевав на нешто како моментот од black mirror, со Таче во главна улога... Можеби со plot twist, во сцената да има зајак наместо свиња.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom