Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.014
Поени од реакции
4.573
Фуркан спие во студиото на Инфомакс и тресе зелени од кујната на дуи, после некој се прашува зошто не сакате да гласате за Левица, па прв цимер на Фуркан му е Апасиев, само уште Стевче, Андонов и Благојче фалат.

На Фуре мултиетничка македонија му била успешна приказна :lolzz: :pos:
 
Член од
17 април 2024
Мислења
175
Поени од реакции
409
Отварам фејсбук, прва вест.
Прашање на време е кога овие ќе почнат исто како бугарите да се лигават.
Прегледај го приврзокот 419907

Егзархијата дава пари и купава ветер зашто народноста со пари не се купува - тоа е такво деликатно нешто, кое штом сети дека го пазариш изветрува... сомневајќи се во најново време во некаков сепаратизам, а првин - се гледа во нашата народност. (се стреми б.н) да го убие секое посамостојно движење во нас, да ја одземе секоја можност Македонците да се занимаваат со повозвишени општествени прашања, и на тој начин... да го стави народниот македонски дух во полна зависност од неа, да го огради како птица во кафез... да не окова во синџири за да не разигрува како мечка, и да не води таму, од каде добива голем бакшиш... Ни даваат пари за да не убијат...

Петар Поп Арсов
Се е исто
Овој го допре дното одамна. Се разбудил некое сабајле, отишол во купатило си се измил и си рекол: Абе чекај ја сум уствари Србин :vozbud:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.072
Поени од реакции
10.795
Фуркан спие во студиото на Инфомакс и тресе зелени од кујната на дуи, после некој се прашува зошто не сакате да гласате за Левица, па прв цимер на Фуркан му е Апасиев, само уште Стевче, Андонов и Благојче фалат.

На Фуре мултиетничка македонија му била успешна приказна :lolzz: :pos:
Да де а вие затоа ли мицакот го гласавте дека не се дружи со шиптаранатa?
Има логика :masa:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Никогаш не очекувам да се вратат работите како што беа пред 2016, но од ДПМНЕ имам неколку главни очекувања.
-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Имаат 10 години време барем 2 од овие 4 нека исполнат.
Vajda patot i pomiluvanjeto kje gi dobies. Resen problem.
Автоматски споено мислење:

e nogu ubavo, neka go sjebat mepso.

ne e bash isto da ne ti stigne poshta i da ne ti stigne struja :ROFLMAO:
kje si igrame den/nokj, toplo/ladno :D
Ne se sekirajte, ne deka nekoj nas sposoben go vodese do sea.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.014
Поени од реакции
4.573
Да де а вие затоа ли мицакот го гласавте дека не се дружи со шиптаранатa?
Има логика :masa:
Јас го критикувам Мицко за погрешни политики тебе не сум те видел да ја нападнеш партијата што си ја гласал, нити сега, нити пред избори кога застанавте на страна на фуркан.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
888
Никогаш не очекувам да се вратат работите како што беа пред 2016, но од ДПМНЕ имам неколку главни очекувања.
-Изградба пат Велес-Чашка-Прилеп
-Помилување или скратена казна за затворените од 27 април
-Отворање на Хашките случаи.
-Една изборна единица

Имаат 10 години време барем 2 од овие 4 нека исполнат.
Ќе има повторено судење каде делото ќе биде преквалификувано, бидејќи самите осудени не сакаат и не бараат помилување. За некои има можност и да добијат оштета од државата. А Кацарска Господ ќе ја казни оти неправда стори и намачи невини деца и жени.

Хашките случаи се држење за јајца, ќе ги користат до максимум пред да ги решат конечно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.126
Поени од реакции
8.410
Ќе има повторено судење каде делото ќе биде преквалификувано, бидејќи самите осудени не сакаат и не бараат помилување. За некои има можност и да добијат оштета од државата. А Кацарска Господ ќе ја казни оти неправда стори и намачи невини деца и жени.

Хашките случаи се држење за јајца, ќе ги користат до максимум пред да ги решат конечно.
Хашките случаи нема шанса да се чепнат, не се филмајте, помина тој филм.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.014
Поени од реакции
4.573
Тито е крив за се.


И тие нашите што го следеа кога убиваше луѓе што мислеа за својот народ и нација.

Е сега албанците вака така, само од него од Санџак над 10000 наместо во Турција тука останаа, повеќето од овие нивни наследници се пишуваат денес албанци.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.225
Поени од реакции
661
LGBT се преброија! Во Македонија има 200 000 хомосексуалци!

Очекувам Христијан Мицковски да излезе на парадата!
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.020
Поени од реакции
1.137
i vo tie 12-13 godini vo opstina bese pratenik, odnosno nisto ne rabotese, koj najde bilo kakov dokument, akt, resenie, potpisano od nego, kako 7ca na loto da dobil,od skutot na togasniot gradonacalnik, vo anus na bivsiot minister na mvr, glavni vinovnici za debaklot, doduse zenata mu ja prebaci od opstina vo mnr...

За Мартин Костовски од Куманово ми беше првичниот мој коментар во темата.
Да, неговата сопруга е во Министерство за надворешни работи вработена, и јас колку што ми е познато и Костовски е вработен во општината Куманово како правник, и сега место да продолжи таму кога веќе има решение на неопределено, тој најпрво една година ќе зема апанажа. Лидија Тасевска повеќе не е пратеник, и гледам ја нема во листата за апанажа, очигледно од Септември ќе се врати да биде професор по Македонски јазик и литература во Средното Економско училиште ,, Перо Наков'' во Куманово.

А на фејсбук пишува статуси каде се буни зошто на првата конститутивна седница на новиот состав на Собранието, зошто пратениците од СДСМ молчеле и не земале збор.
А тој да беше дел од тие пратеници и самиот исто ќе молчеше, само изигрува хипократија.

Сега работата е што тој нема пратенички имунитет а кога беше директор на Службен весник незаконски тој дозволи објавување на Преспанскиот договор и резултатите од референдумот за името, и сега тука му е на него маката, не знае дали новата власт ќе го гони за сето тоа.

А овие 18 пратеници иако имаат имунитет, можно е да бидат пуштени низ раце и вода.
Со тивка подршка од сенка од Дуи, ќе има двотретинско мнозинство за одземање на пратенички имунитет на било кој од 18 пратеници на СДСМ, и затоа деновиве им е маката на некои во СДСМ, гајле им е на нив за реорганизација на министерствата, туку може да останат без пратенички имунитети, а имаат дел од тие пратеници веќе и кривични пријави.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
„Бабето„ продолжува да делува во за мене очекуваната насока...ако, пак да си ја гласате. Во наредниот мандат може ќе се сети и на гладните деца во Сомалија или Етиопија...откако ќе ја „оправи„ Украина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom