Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Многу е глупа.
Наместо да ќутиме како земја и да бидеме воздржани и никогаш да не се мешаме во туѓа војна и битка.
Со вакви потези земаме страна.
Очигледно е дека Русија тепа.
Утре како ќе се поставиме со Русија по завршувањето на војната ?
Најголемиот пазар на нашето земјоделие е Русија. Во старт губиме сојузници заради наша поранешна влада и сега оваа со чело на Давкова и Мицко која само продолжува систематски без преиспитување на претходни донесени расипливи одлуки на Сдс .
Украина ни беше помош во 2001,Русија ни беше економски пазар и трето како една од големите сили со кои можевме да играме во план за подршка .

Едноставно,многу лоши политики беа почнати од Сдс,а сега од Вмро се продолжуваат.
Ме разочарува. Мала земја сме,ризикуваме голема земја како Русија сериозно да ни се затвори во иднина и поголем данок да платиме со поголеми нивни услови.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Многу е глупа.
Наместо да ќутиме како земја и да бидеме воздржани и никогаш да не се мешаме во туѓа војна и битка.
Со вакви потези земаме страна.
Очигледно е дека Русија тепа.
Утре како ќе се поставиме со Русија по завршувањето на војната ?
Најголемиот пазар на нашето земјоделие е Русија. Во старт губиме сојузници заради наша поранешна влада и сега оваа со чело на Давкова и Мицко која само продолжува систематски без преиспитување на претходни донесени расипливи одлуки на Сдс .
Украина ни беше помош во 2001,Русија ни беше економски пазар и трето како една од големите сили со кои можевме да играме во план за подршка .

Едноставно,многу лоши политики беа почнати од Сдс,а сега од Вмро се продолжуваат.
Ме разочарува. Мала земја сме,ризикуваме голема земја како Русија сериозно да ни се затвори во иднина и поголем данок да платиме со поголеми нивни услови.
...и да не заборајме дека РФ веќе не‘ впиша на листата на нејзини непријатели...

Русите секако дека ќе победат, а мене ме занима како тогаш ќе се однесува раководството на „нашата земјата„ кон РФ.

Некој рече дека на наредните избори нема (пак) да гласа за ДПНЕ?...
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Некој рече дека на наредните избори нема (пак) да гласа за ДПНЕ?.
Јас бев редовен гласач на Вмро,дали локални, парламентарни и претседателски избори. Од 2020 наваму не сум веќе зошто го видов Мицковски. На локални и парламентарни не го гласав .На претседателски бев прв круг за Јакимовски а во втор за Давкова .
Како да дадам глас на раководство кое цело време ќути и контра иде .
Преспа преќути,Бугарија преќути,Украина преќути и одозгора продолжи истите навики на Сдс . Вмро ? Ќе останеш како Сдс или ќе бидеш Вмро ?
Затоа Левица ќе ги дупи оти се глупи.
Вмро прави се контра од што народот очекува.

АЛБАНЦИТЕ ГИ КОНТРОЛИРАМЕ,ДУИ Е ВО ОПОЗИЦИЈА?

Што контролирате бе ?

Ставивте пак етнички Албанци со 6 министри и втора најака политичка позиција во Македонија и ти викаш дека њ контрола?

Здраството ти пропаѓа,ставаш Албанец
Пошта пропаѓа,ставаш Албанец
Јсп пропаѓа,ќе ставаат Албанец .

Одозгора форсираа закон за нови министри да се изгласа во еден ден по брза постапка како да е итно и без потреба за дебата. А пази контрадикторност.Вмро во програма има намалување на администрацијата.
16.000 треба да се отпуштаат работници!!!!!

НО НЕ . УШТЕ ТОЛКУ ЌЕ ВЛЕГУВААТ.

БРУКА.исто гомно
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Се е по планот како што би рекле куртоните, некои се кријат по подруми и ги чекаат 5те минути на некоја изјава од бабата или мицко, а други се на некакви геј крстарења- ова е нешто ново.

Најпаметни се сепак тие куртони со бугарски пасоши у странство, кои беа главни на утринските емисии во борбата против косоваризацијата, тиранската платформа и зачувувањето на македонизмот.

Сега штама.
Автоматски споено мислење:

Ако таа македонска коалиција е меѓу дпмне и левица, ти би ја поддржал?
Да дпневски твитер акаунту, би ја подржал со 10 раце.

Ќе имаат влада, математиките ти се напраени? Или ќе го примиш дуи пак?
Некако не ти се одговара дали би подржал коалиција на ВМРО со ДУИ, не се карам, културно те прашувам.
Што разводнуваш сега, НЕ за било кои наредни избори.
Ни луд, макар да мислам дека од страна на албански етнонационализам, влада со Алијанса/Беса/Меџити и кои и да се други сега таму би била уште позаебана него со дуи, али ахметовци се толку длабоко навлезени во бизнис/судство/служби структури што се прераснати во канцер кој мора да се отсече по следниве избори.
И така кукузел отиде на крстарење со кано и екипата.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Јас бев редовен гласач на Вмро,дали локални, парламентарни и претседателски избори. Од 2020 наваму не сум веќе зошто го видов Мицковски. На локални и парламентарни не го гласав .На претседателски бев прв круг за Јакимовски а во втор за Давкова .
Како да дадам глас на раководство кое цело време ќути и контра иде .
Преспа преќути,Бугарија преќути,Украина преќути и одозгора продолжи истите навики на Сдс . Вмро ? Ќе останеш како Сдс или ќе бидеш Вмро ?
Затоа Левица ќе ги дупи оти се глупи.
Вмро прави се контра од што народот очекува.

АЛБАНЦИТЕ ГИ КОНТРОЛИРАМЕ,ДУИ Е ВО ОПОЗИЦИЈА?

Што контролирате бе ?

Ставивте пак етнички Албанци со 6 министри и втора најака политичка позиција во Македонија и ти викаш дека њ контрола?

Здраството ти пропаѓа,ставаш Албанец
Пошта пропаѓа,ставаш Албанец
Јсп пропаѓа,ќе ставаат Албанец .

Одозгора форсираа закон за нови министри да се изгласа во еден ден по брза постапка како да е итно и без потреба за дебата. А пази контрадикторност.Вмро во програма има намалување на администрацијата.
16.000 треба да се отпуштаат работници!!!!!

НО НЕ . УШТЕ ТОЛКУ ЌЕ ВЛЕГУВААТ.

БРУКА.исто гомно
Добро е што на поединци (велам на „поединци„ не на „маси„) постепено им станува јасно дека меѓу двете најголеми македонски партии („македонски„ по државјанство, не по род) нема суштинска разлика.

На некои им текиња порано, на некои подоцна...битно е да им текне, оти нема подобро време за текнување од денешново/сегашново време.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.014
Поени од реакции
4.573
Тие вашите највеќе си мислеа за мајка Блгарија. :toe:
Ако се лажеме, обединета Македонија со Ченто, ова вашето е робство, албанска држава, мува без глава што би рекол Трајко Попов кој го стрелавте, кучиња србомански.

Со започнуењето на партизанските борби и со паролата ‘За Федеративна Југославија’ за нас беше необјашнива и си поставихме прашањето дали во таја Југославија влегат Пиринска и Егејска Македонија или само Вардарска. Со тоа ако во неја влага и Грчка Македонија со Пиринска за нас нема друго да постоји освен Федерална Југославија. Ако пак остане само Вардарска, таа би била непотполна јединица- као мува без глава.

Судењето го водел претседателот на Советот судијата Панта Марина.

Со пресудата КБР 32/46 од 10 март 1946 година, судот го осудил Трајко Попов "на казна смрт со застрелуење, трајно губење на граѓанските права и конфискација на целокупниот имот.“

На ваквата пресуда протестирале селаните од Скопската околија самоиницијатвно собрале повеќе илјади потписи - петиција за помилување на Трајко Попов, но безуспешно.

Ова е наследството на вашиот Тито и Југославија
ENnLKNwWsAUWCq8.jpg
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Ако се лажеме, обединета Македонија со Ченто, ова вашето е робство, албанска држава, мува без глава што би рекол Трајко Попов кој го стрелавте, кучиња србомански.
Такви биле времињата бугар, едвај се ослободила Европа од фашистите, и се идело во нов поредок во балканот со неизвесна иднина.
Во тоа време нема амнестии и помилувања, или бадентерово мнозинство со гласање во собрание, секој кој бил против новоформираната Македонија во рамки на СФРЈ се сметал за предавник.

Вие бугарите од секогаш сте го мразеле формирањето на Македонската држава која ќе биде вон ваша контрола, ама тоа е. Историјата е таа.

Иначе, малку иронично бугар да се повикува на борци од ноб и на движењето на НОБ, ама ајде.:icon_lol:
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
1.562
Поени од реакции
3.856
Се е по планот како што би рекле куртоните, некои се кријат по подруми и ги чекаат 5те минути на некоја изјава од бабата или мицко, а други се на некакви геј крстарења- ова е нешто ново.

Најпаметни се сепак тие куртони со бугарски пасоши у странство, кои беа главни на утринските емисии во борбата против косоваризацијата, тиранската платформа и зачувувањето на македонизмот.

Сега штама.
Автоматски споено мислење:







И така кукузел отиде на крстарење со кано и екипата.
Те оставивме тебе сам да крвариш за Македонија...:unsure:
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.014
Поени од реакции
4.573
Такви биле времињата бугар, едвај се ослободила Европа од фашистите, и се идело во нов поредок во балканот со неизвесна иднина.
Во тоа време нема амнестии и помилувања, или бадентерово мнозинство со гласање во собрание, секој кој бил против новоформираната Македонија во рамки на СФРЈ се сметал за предавник.

Вие бугарите од секогаш сте го мразеле формирањето на Македонската држава која ќе биде вон ваша контрола, ама тоа е. Историјата е таа.

Иначе, малку иронично бугар да се повикува на борци од ноб и на движењето на НОБ, ама ајде.:icon_lol:
Ченто ли бил против македонска држава море глуп, тие на калето ли беа против македонска држава, абе филмови треба да се снимаат против таа твоја југославија и за сите злосторства што му ги направи на македонскиот народ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.017
Сега штама.
Вие бевте штама 6 години со албански кур у уста и у гз. Остајте ги малку ВМРО да уживаат. Они како не ви сметаа...
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.014
Поени од реакции
4.573
Такви биле времињата бугар, едвај се ослободила Европа од фашистите, и се идело во нов поредок во балканот со неизвесна иднина.
Во тоа време нема амнестии и помилувања, или бадентерово мнозинство со гласање во собрание, секој кој бил против новоформираната Македонија во рамки на СФРЈ се сметал за предавник.

Вие бугарите од секогаш сте го мразеле формирањето на Македонската држава која ќе биде вон ваша контрола, ама тоа е. Историјата е таа.

Иначе, малку иронично бугар да се повикува на борци од ноб и на движењето на НОБ, ама ајде.:icon_lol:
Ченто ли бил против македонска држава море глуп, тие на калето ли беа против македонска држава, абе филмови треба да се снимаат против таа твоја југославија и за сите злосторства што му ги направи на македонскиот народ.

Со кое лице твојот Тито се поклонуваше пред гробот на Гоце Делчев? знаеш ли што значат трите бетонски темели што му го држат гробот? Вардар, Егеј и Пирин.
images.jpeg
Автоматски споено мислење:

ima li nekoj makedonec na temava majka mu stara, gledam samo bugari, srbi, komunjari odrodeni, vlasi samo makedonec ne! :(
Комунистите историјата ја гледаат исто како бугарите, во менталитет се исти шовинисти и негатори на македонската народност и нација.
Антон е коминтерновски Македонец со бугарски корен затоа и подржува заедничка историја.
Ете таквите како него обвинуваат некој за бугар.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Јас бев редовен гласач на Вмро,дали локални, парламентарни и претседателски избори. Од 2020 наваму не сум веќе зошто го видов Мицковски. На локални и парламентарни не го гласав .На претседателски бев прв круг за Јакимовски а во втор за Давкова .
Како да дадам глас на раководство кое цело време ќути и контра иде .
Преспа преќути,Бугарија преќути,Украина преќути и одозгора продолжи истите навики на Сдс . Вмро ? Ќе останеш како Сдс или ќе бидеш Вмро ?
Затоа Левица ќе ги дупи оти се глупи.
Вмро прави се контра од што народот очекува.

АЛБАНЦИТЕ ГИ КОНТРОЛИРАМЕ,ДУИ Е ВО ОПОЗИЦИЈА?

Што контролирате бе ?

Ставивте пак етнички Албанци со 6 министри и втора најака политичка позиција во Македонија и ти викаш дека њ контрола?

Здраството ти пропаѓа,ставаш Албанец
Пошта пропаѓа,ставаш Албанец
Јсп пропаѓа,ќе ставаат Албанец .

Одозгора форсираа закон за нови министри да се изгласа во еден ден по брза постапка како да е итно и без потреба за дебата. А пази контрадикторност.Вмро во програма има намалување на администрацијата.
16.000 треба да се отпуштаат работници!!!!!

НО НЕ . УШТЕ ТОЛКУ ЌЕ ВЛЕГУВААТ.

БРУКА.исто гомно
Заборави железници а ни 1 воз немаме.
+ ДУИ се најголемите кирминалци до:
- Остваривме конструктивна средба за натамошна соработка :angel:
1718120115571.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom