Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.084
Поени од реакции
4.858
Pa za ovaa garnitura zborame koja dobi poprilicno mnozinstvo od gragjanite so pravo na glas. Levica kako sto gledas se nebitni ili poinaku kazano gragjanite so pravo na glas ve smetaat za nebitni vo politickata scena. Ne e taa forumot, ke izbrisam akaunt i ke glumam ludilo. Si pamtat lugjeto koj sto bese.
Koga Levica ke bidi nekoj faktor za bilo sto, ete da dojde do situacija da ima mnozinstvo ili da zavisi nesto od vas togas i anketata bi bila druga, ali posto ste nebitni i politickata mokj vo parlamentot e takva kakva e, tie se opciite.
Точно ДПсНЕ доби 58 мандати што е сериозна доверба од гласачите, значи победи на парламентарни.
Лефица иако повеќе од претходните не успеа да стане клучен фактор, тоа се фактите. Претопставувам се должи на неискуство но и грешки во анимирањето на гласачите заради х причини, но сметам дека ќе растат, за твоја жал.

Инаку јас би бил задоволен ако овие ... барем нема да дозволат Бугарите да станат дел од Уставот, ама меџународните мешетари имаат 4 години да им ја откријата “цената“, ако во некој случај дојде до тоа и ДПсНЕ ќе заврши како сдсСС.
Идната година има локални, значи брзо ќе го видиме трендот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Abe aman kurot mi otece od toa Account ce izbrisham.
Eve nitu sum go izbrishal nitu mislam da go brisham dodeka ne odlucham da ja napustam Kajgana za sekogash. I onaj napisot pogore avtorot kako za tebe da go napishal.

Ama iskreno od nekni sum razocaran od tebe i bi rekol deka si edno drmoserche, kvichalo shto nitu znae shto saka nitu shto bara. A ne bi me cudelo i da si bil Kodosh zavitkan vo Alu Folie.
A ti kade se prepozna vo muabetot. Si znaat tie na koj mislam?
I cisto proceduralno, za sto tolku se razocara od mene. Deka napisav deka Pretsedatelkata uste ne sednata go prekrsi ustavot. Go prekrsi, toa e fakt.
Jas niti spomnav ni Grci, Bugari, Eu i kako neznam sto, samo konstatirav fakt. I toa pazi jas sum tuka, direktno ke gi trpam posledicite od toa, ako gi ima.
Ti sto? Koja ke bidi cenata sto ti bi ja platil, bi ja osetil na svoj grb?
Автоматски споено мислење:

Точно ДПсНЕ доби 58 мандати што е сериозна доверба од гласачите, значи победи на парламентарни.
Лефица иако повеќе од претходните не успеа да стане клучен фактор, тоа се фактите. Претопставувам се должи на неискуство но и грешки во анимирањето на гласачите заради х причини, но сметам дека ќе растат, за твоја жал.

Инаку јас би бил задоволен ако овие ... барем нема да дозволат Бугарите да станат дел од Уставот, ама меџународните мешетари имаат 4 години да им ја откријата “цената“, ако во некој случај дојде до тоа и ДПсНЕ ќе заврши како сдсСС.
Идната година има локални, значи брзо ќе го видиме трендот.
Vgodina pamti, ke mu recime na Zlate nova anketa da smisli. Ali dottogas politickata realnost e taa.
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
1.095
Поени од реакции
2.500
"Бев мангуп, градски бељаџија. Никогаш Артан ќотек не изел. Комити не доаѓаа кај нас во Чаир, ние одевме кај нив тогаш и се тепавме. Имам лузни низ телото."

Е ова куче, ова куче шип Тарско што ќотек јадеа од комити, овие кучиња што бегаат ОДМА кога има 10 Македонци а они се 8.
Овие кучиња што вадат нож во група а кога се сами се кријат под капуљачи станаа високи функционери.

Ова копиле бедно што јадел ќотек од Комити се дрзна да рече прашајте некој Комита кој е артан и дали јадел ќотек.
Гнаса една свиња муслиманска.

Имаше на форумов стари слики од Груби, нека ги најде некој. Таков човек не може да биде градски мангуп.
 
Член од
22 февруари 2024
Мислења
876
Поени од реакции
2.790
Агим Јонуз како плеска вистина на Само Вистина ! моментално .
Секоја чест !
Сами сме криви .
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.369
Поени од реакции
6.840
A ti kade se prepozna vo muabetot. Si znaat tie na koj mislam?
I cisto proceduralno, za sto tolku se razocara od mene. Deka napisav deka Pretsedatelkata uste ne sednata go prekrsi ustavot. Go prekrsi, toa e fakt.
Jas niti spomnav ni Grci, Bugari, Eu i kako neznam sto, samo konstatirav fakt. I toa pazi jas sum tuka, direktno ke gi trpam posledicite od toa, ako gi ima.
Ti sto? Koja ke bidi cenata sto ti bi ja platil, bi ja osetil na svoj grb?
Predsedatelkata ne go prekrshi ustavot tuku "Ilegalno napraveniot Ustav"
A dodeka toa se sredi treba vreme.
I od tebe ocekuvav da ja branish vistinata a ne da verglash od sabalje do vecer edno te isto!

Zoshto ilegalen ?
Donesen na dneven red od Terorist koj NE E izglasan od Parlamentot
promenata na Imeto NEMA potpis od predsedatelot na drzhavata!

Tie dve prichini se povejche od dovolni da ne go pocituva zakonot. i Kako najbitna Dogovorot ne e ratifikuvan od Pederakija.

I sega ja verglaj odnovo!

brock-lesnar-tractor.gif
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Samo da ve potsetam deka toa i za vnatresna upotreba ne se misli samo na verbalno kako sto napravi nasata taze Pretsedatelka, tuku se misli i na dokumenti, natpisi, izvestuvanja, vrakjanje na starite nazivi koi sega glasat nesto kao nacionalna bla bla bla, taka da mozi vreme vi e da si go revidirate glasot na anketata.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Predsedatelkata ne go prekrshi ustavot tuku "Ilegalno napraveniot Ustav"
A dodeka toa se sredi treba vreme.
I od tebe ocekuvav da ja branish vistinata a ne da verglash od sabalje do vecer edno te isto!

Zoshto ilegalen ?
Donesen na dneven red od Terorist koj NE E izglasan od Parlamentot
promenata na Imeto NEMA potpis od predsedatelot na drzhavata!

Tie dve prichini se povejche od dovolni da ne go pocituva zakonot. i Kako najbitna Dogovorot ne e ratifikuvan od Pederakija.

I sega ja verglaj odnovo!

Прегледај го приврзокот 416936
Togas sto potpisa i zosto voopsto potpisuvase takov nelegalen i protivustaven dokument ?
Bas me interesira za ova sto ke smislis?
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.461
Поени од реакции
5.253
albancite se deklariraat kako makedonci samo koga pravat kriminal i SE FATENI. pleme grdo neblagodarno
Автоматски споено мислење:

Затоа со децении наназад ви Европа бевме етикетирани како народ кој прави нонстоп криминал во западноевропските држави се додека не научија дека тоа се етнички албанци кои се претставуваат како етнички македонци за да не оцрнат слично како влашките бегалци од Москополе кои се регистрирани и претставуваат како етнички македонци распродаваат се што е македонско за да не оцрнат и покажат пред целиот свет дека сами си ја распродаваме Македонија.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.005
Поени од реакции
8.572
Македонецот а малку да писне ,доволно е .
Грциве се спремаат да ги гласаат е најнова вест .

Кај е сега NMK Твитер дебиланата да ги ретвита ставовите на Вула Кехаја?

1715709261647.png

Крокодилски солзи на власта за Договорот од Преспа

Во однос на Северна Македонија, Вула Кехаја истакна дека „СИРИЗА-ПС, политичката партија која како влада со Алексис Ципрас за премиер и Никос Коѕијас како министер за надворешни работи, го промовираше и ратификуваше Договорот од Преспа без да ја земе предвид политичката цена, но исклучиво ставајќи го националниот интерес, тој во следниот период ќе ги донесе на ратификација во Парламентот на Грците трите протоколи за соработка со Северна Македонија, кои владата на г. Мицотакис избегнува да ги донесе во Парламентот од ситнопартиски причини и одржување на рамнотежата во него“.

„Ги гледаме крокодилските солзи на владата на Мицотакис која се идентификуваше со националистички и екстремно десничарски гласови за да ја спречи ратификацијата на Договорот од Преспа од страна на владата на СИРИЗА, која како ниедна друга го поткопа овој историски договор одлучувачки за стабилноста на Балканот и бараме : Ако тој бил толку вознемирен од ставот на новиот претседател на Северна Македонија, зошто тој веднаш не ги донесе во Собранието трите меморандуми за соработка како што налага Договорот од Преспа?

 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.461
Поени од реакции
5.253
Sega zasega mrtva trka okolu toa dali ke go pocituvaat ili ne, ali bitno site se slozuvame deka Severdjanija e zavrsena prikazna.
Uteha mi e sto barem najdobri nameri imavte i srusivte rezim so penkalo. Vaka taka se isplati.
P s @Zlatikevichius abe ne stavi ce si lezite . Najbitnoto go zaboravi, krsenje na ustav, kurci palci, ti rekov mi rece.
Северна е привремена приказна и ќе трае се додека американецот не го напушти трајно балканот и неговото место го завземат русинот и кинезот при што ќе се поништи преспанскиот договор.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.789
Прашај некој што има државјанство односно пасош од некоја членка на ЕУ дали таму може на попис да се изјасни како македонец како етничко малцинство.
Во Франција секаде може да се изјасниш ко Македонец и тоа без Северна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom