Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Бираме да се вратиме назад?

До 2018-та браневме БЈРМ, сега Северна Македонија не чини.

Специјални ми се овие со бугарски пасоши како се спремни да ја барикадираат државата ама името не го давале, истите тие што кога нашле бугарско свидителство на дедото, се радувале како да пронашле ќуп со лири.
А кога чинела Северна ај кажи, кога народот ги одјеба на референфдум, или кога на мафијашки начин го сменија уставот.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.534
Поени од реакции
20.677
Ви текнува ли на изродов, додека народот не може крај со крај да врзе во текот на месецот сопругот на паметнава смени 650 директорски места !!!!
:pos: :pos: :pos: :pos:
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.675
Поени од реакции
3.612
Калето е многу тивко, скоро и нечујно... Кажа Гога вчера во Собрание дека ден предходно го поминала цела ден со Агелар, па сега се поставува прашањето дали ова што Гога се заколна само во Македонија (Без Република и Северна) е со даден Амин од таму :unsure:
Доаѓањето на вмро на власт и одењето на ДУИ у опозиција е директно аминувано од кале.
Ама од 2016та па наваму знаеме дека ради тоа они ќе ја испорачаат сметката за многу брзо.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.864
Ne, stvarno ne te razbiram. Ustavot kakov i da e toj momentalno e vo sila i se sto pisi vo nego, mu se dopagjalo toa nekomu ili ne i e dolzen da go pocituva i sproveduva. Ne mozi na koj ke mu tekni da go krsi ustavot pod izgovor deka bilo falsifikat ili ednostavno ne mu bilo po kef, posebno ne Pretsedatelot pri zakletvata. Za koj toa ustav i na koja drzava taa dava zakletva deka ke go brani i pocituva ?
НЕПРАВО НЕ МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕДЕ ПРАВО

Ne bese muabetot za mene tuku za euforijata pri ocigledno krsenje i nepocituvanje na ustavot.
Koga nekoi drugi go pravat istoto prvi na ustavot i zakonite se povikuvate. Da ne vi se vrati ova kako bumerang oti sekoj moze ovoj presedan da go koristi vo idnina kako izgovor da ne go pocituva ustavot i zakonite na republikata i ke bidi vo pravo.
НЕПРАВОТО НЕ СМЕЕ ДА СТАНЕ ПРАВО

Nema vrska ova so gordost tuku so krsenje na ustavot za koj se zakolna deka ke go stiti i pocituva.
Ustavot e toj, imeto na republikata za koja e taa izbrana da bidi pretsedatel e toa, nema beganje tuka.
Neka se smeni ustavot pa posle kako ke pisi tamu taka, ali dottogas ustavnoto ime na republikata e toa.
I ebati gordosta koga stignavme do situacija da se raduvame oti nekoj rekol Makedonija i toa doma kaj nas, nesto sto bese sosem najnormalno i za doma i za nadvor do pred nekoja godina.
Bilo kako bilo, toa e realnosta vo koja sami si se dovedovme.
Daleku sum jas od Furkan, samo sakam da se pocituvaat ustavot i zakonite, nesto za sto sekoj tuka deklarativno se zalaga i se ljuti koga drugite ne go pravat toa. E pa ne mozi be druze da baras od drugite da gi pocituvaat ustavot i zakonite od edna strana, a od druga ti sam da go krsis istiot toj ustav i zakoni. Ne odi toa taka. I na kraj ustavot se menuva, neka go smenat, neka si bidi se legalno i po propis, a ne vaka bezveze ko raspasana komanda, na koj kako ke mu tekni.
I za kraj sto znaci toa, deka taa nema da gi potpisuva ukazite, zakonite na koj stoi ustavnoto ime, nema da prima stranski delegacii koi ke ni se obrakjaat so ustavnoto ime kako sto e i red, sto i bese poentata so toa?
НЕПРАВО НЕ МОЖЕ ДА СТАНЕ ПРАВО

Toa sto mislis deka se sto leta se jadi i se so sveti e zlato samo kazuva kolku si naiven i neiskusen, kako random glup levicar najvetojatno.
Euforija imalo be.
Euforija imase i za vreme na sarenata koga toj Dimce tvoj si igrase revolucioner pa ete do kade ne dovede toa. Da se radvate ko deca na ceresna deka nekoj Makedonija rekol. Trkala glupi sarenokurtonski, nemate kapacitet podaleku od nosot da vidite i zatoa sega se radvate za nesto sto pred nekoja godina bese nesto sosem najnormalno.
Tuku sega sto, ke prakjame dopis vo OON ili prvo ustavot ke go menvame pa posle dopis, kako e planot ? Ili prvo so sahtite ke pocnime, onaka labavo.
Daj brifiraj me posto ete euforija imalo, ebave decata nedokvakani. Da si go cuvam stariot pasos, da ne vadam nov ako ne pak, da pram troskoj za djabe posto Pretsedatelkata rekla Makedonija namesto ustavnoto ime.
Licna karta i vozacka vekje izvadiv so novoto ustavno ime, ali nema veze ke go ckrtnam so flomaster posto euforija imalo
НЕПРАВО НЕ МОЖЕ ДА ПРОИЗВЕДЕ ПРАВО

Кога станува збор за личните документи чувај си ги.
Би сакал да верувам дека новата власт ќе направи нешто по тоа прашање, само не верувам дека некој што учествувал во инсталирањето на северџганистан ќе може/сака да стори нешто по тоа прашање.

Како стојат работите само твојата омилена Лефица и други непраламентарни партии тоа го имаат во своите програми, но се додека голем дел размислува со дебелото црево наместо со онаа меѓу уши, ќе мора да чекаме.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
772
Како се денес командант шизо, командант бугари, командант филџани, командант орали и командант вентили?
"Бев мангуп, градски бељаџија. Никогаш Артан ќотек не изел. Комити не доаѓаа кај нас во Чаир, ние одевме кај нив тогаш и се тепавме. Имам лузни низ телото."

Е ова куче, ова куче шип Тарско што ќотек јадеа од комити, овие кучиња што бегаат ОДМА кога има 10 Македонци а они се 8.
Овие кучиња што вадат нож во група а кога се сами се кријат под капуљачи станаа високи функционери.

Ова копиле бедно што јадел ќотек од Комити се дрзна да рече прашајте некој Комита кој е артан и дали јадел ќотек.
Гнаса една свиња муслиманска.

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.159
Поени од реакции
35.018
Ete najotvoreno te prasuvam dali ocekuvas od novata Pretsedatelka i novata vladeacka garnitura deka osven vakov cist populizam i licemerie ke napravat nesto konkretno za vrakjanje na staroto ustavno ime i gonenje na vinovnicite za negovata navodno neustavna promena.
Искрено? Веќе ич не ми е гајле што и да се случи. Веројатно нема да се смени, сигурен сум во тоа, ама најискрено веќе не ме ни засега.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
999
Поени од реакции
2.786
Бираме да се вратиме назад?

До 2018-та браневме БЈРМ, сега Северна Македонија не чини.

Специјални ми се овие со бугарски пасоши како се спремни да ја барикадираат државата ама името не го давале, истите тие што кога нашле бугарско свидителство на дедото, се радувале како да пронашле ќуп со лири.
Каде назад да се вратиме? Кој ја бранел бјрм? Кажи нешто функционира во Македонија? Да функционираа институциите немаше таков пораз да доживее сдс! Тие што извадија бг документи од зор ги извадија не од убавина!
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.383
Поени од реакции
10.827
Калето е многу тивко, скоро и нечујно... Кажа Гога вчера во Собрание дека ден предходно го поминала цела ден со Агелар, па сега се поставува прашањето дали ова што Гога се заколна само во Македонија (Без Република и Северна) е со даден Амин од таму :unsure:
Ги заболе нив како се нарекуваме. Нивната цел беше да не пикнат во НАТО што и се случи. Се додека сме таму, сеедно им е дали ќе се нарекуваме Македонија, Северна или Марс.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.864
Доаѓањето на вмро на власт и одењето на ДУИ у опозиција е директно аминувано од кале.
Ама од 2016та па наваму знаеме дека ради тоа они ќе ја испорачаат сметката за многу брзо.
Поточно од 1990 па до денес инсталирањето на властодршците во Македонија е со нечиј амин!

Инаку не знаев дека зелените и сдсСС се во опозиција заради амин на Калето, мислев дека е тоа заради победата на ДПсНЕ и дека мнозинството Македонци гласаа за испраќање во историја на СС(северџганскио сојуз - прва постава), ама по твоево излегува дека Калето одработило, како?

Зошто нема вест/коментар за дочекот на Еди во Атина, зарем нема никој да мисли па мора да се чека директива!



Кога сме веќе кај Едито и Атина во случајов би им ги испратил зелените балисти да им припомогнаат на Грците...
Според онаја “непријателот на мојот непријател во дадени услови станува ('ситуационен') пријател“, мислам дека овие се тие услови.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.020
Поени од реакции
4.588
Поточно од 1990 па до денес инсталирањето на властодршците во Македонија е со нечиј амин!

Инаку не знаев дека зелените и сдсСС се во опозиција заради амин на Калето, мислев дека е тоа заради победата на ДПсНЕ и дека мнозинството Македонци гласаа за испраќање во историја на СС(северџганскио сојуз - прва постава), ама по твоево излегува дека Калето одработило, како?

Зошто нема вест/коментар за дочекот на Еди во Атина, зарем нема никој да мисли па мора да се чека директива!



Кога сме веќе кај Едито и Атина во случајов би им ги испратил зелените балисти да им припомогнаат на Грците...
Според онаја “непријателот на мојот непријател во дадени услови станува ('ситуационен') пријател“, мислам дека овие се тие услови.
Јас би бил на страна на грција во албанско грчки конфликт, многу македонци беа во грчката армија во првиот конфликт, албанците поточно башибозукот отсекогаш бил најлош па и бетер од турците, и православните грци, бугари и срби не се цвеќиња за мирисање но нивните ѕверства се спорадични додека албанските се постојани.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.864
Јас би бил на страна грција во албанско грчки конфликт, многу македонци беа во грчката армија во првиот конфликт, албанците поточно башибозукот отсекогаш бил најлош па и бетер од турците, и православните грци, бугари и срби не се цвеќиња за мирисање но нивните ѕверства се спорадични додека албанските се постојани.
Ме заболе и за едните и за другите, јас сум да има криза/ па и малку повеќе од криза!
(не ги внесувај веднаш во равенката Бугарите, знам дека чувствуваш за потребно ама немој, можеби ако дојде до некое кошкање со Турките тогаш и за нив че реча збор-два)
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.020
Поени од реакции
4.588
Ме заболе и за едните и за другите, јас сум да има криза/ па и малку повеќе од криза!
(не ги внесувај веднаш во равенката Бугарите, знам дека чувствуваш за потребно ама немој, можеби ако дојде до некое кошкање со Турките тогаш и за нив че реча збор-два)
Бугарите сеуште можат да се оправат кон нас, тоа дали ние ќе застанеме зад турците и против бугарите зависи од самите бугари, како што гледам они немаат проблем да се први браќа со албанците, па мера според мера.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom