Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.753
Поени од реакции
8.289
Не знам што им е финтава као демек преговараат, на крај СДС се ќе даде само за да не падне владата, Гаши слободно може да бара (и да добие) Зоки да стави кече и да игра шота на сред плоштад.

Три министерства, значи 2 на СДС треба да дадат. Или во превод ДУИ + Алтернатива ќе имаат 9 министерски места (57%) со освоени 125 000 гласови на избори, додека СДС + коалицијата ќе имаат 7 министерски места (43%) со освоени 300 000 гласови. И не само тоа туку барале и едно вице-премиерско место ( не верувам дека ова е воопшто реална функција) али од четрите вице-премиерски позиции ако влезат Алтернатива во влада 3/4 ќе бидат шиптaри. И тоа секако ако Беса воопшто напуштат влада, ако Хоџа се премисли или некој друг од Беса го добие Земјоделие пак, тогаш СДС би имале само 6 министри.

Груевски ќе биде запамтен како најголемиот предавник, зошто ја имаше власта и не направи апсолутно ништо ниту против овие ментиши ниту против стоката која ги донесе на власт.

За 5 години од "Нема правда нема мир", големите борци за слобода ја донесоа ДУИ на власт. Ама на следни избори сите седете дома и глумете разочарани.

На крај на ден не ни знам што би можеле да им дадат што им остана воопшто. Одбрана, МВР и Здравство не верувам да ги дадат. Правда, Транспорт и Врски, Култура, Образование и Труд им останаа. Нека им ги земат Транспорт и Врски и Труд и нека цркнат за храна после по штабовите на сдс.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.805
Поени од реакции
13.368
Да не знае некој што се дешава во центар? Блокиран е пристап од мост гоце делчев до мал алтан, целиот тој плоштад кај филип втори, камени мост и целиот кеј назад до мост гоце делчев. Многу вооружени специјалци имаше не даваа мува да прелета. Пред мнт имаше преку 10 полициски коли.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
864
Поени од реакции
935
Да не знае некој што се дешава во центар? Блокиран е пристап од мост гоце делчев до мал алтан, целиот тој плоштад кај филип втори, камени мост и целиот кеј назад до мост гоце делчев. Многу вооружени специјалци имаше не даваа мува да прелета. Пред мнт имаше преку 10 полициски коли.
Дојава за поставена бомба.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.909
Од страна на странските амбасади во РМ, пред неколку дена имаше дојава и предупредување до нивните граѓани, за можни терористички операции во Македонија и Косово на 30ти месецов (денес).
Изминативе денови засилена е безбедноста во РМ, поради можни терористички дејствија.
Моментално официјално е:
- Блокирани се сите патишта кои водат кон зградата на Македонскиот Народниот театар, според неофицијални информации, станува збор за експлозивно возило
- Полиција има и кај Македонската радио телевизија, а се проверуваат и вработените кои влегуваат и излегуваат од зградата.


Сето ова во име на "СОЖИВОТОТ" и на еден тон ќелии што тлеат со години во Македонија.

ПС Они кога делуваат, не дозволуваат да бидат откриени.
Комуницираат на доста силно криптирани методи и дејствуваат брзо. Така да, досега ако рокаше нешто, ќе рокнеше без полиција.
Тешки се за откривање во цел свет, па макар која сака служба нека е во која било држава.
Нив им е важно е да се истребат што повеќе "неверници", додека они во името на Алах да одат во рајот со незнам колку девици.
 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2021
Мислења
99
Поени од реакции
76
Да не знае некој што се дешава во центар? Блокиран е пристап од мост гоце делчев до мал алтан, целиот тој плоштад кај филип втори, камени мост и целиот кеј назад до мост гоце делчев. Многу вооружени специјалци имаше не даваа мува да прелета. Пред мнт имаше преку 10 полициски коли.
Блокиран е центарот имало дојава дека у мнт има бомба
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.316
Поени од реакции
18.926
Од страна на странските амбасади во РМ, пред неколку дена имаше дојава и предупредување до нивните граѓани, за можни терористички операции во Македонија и Косово на 30ти месецов (денес).
Изминативе денови засилена е безбедноста во РМ, поради можни терористички дејствија.
Моментално официјално е:
- Блокирани се сите патишта кои водат кон зградата на Македонскиот Народниот театар, според неофицијални информации, станува збор за експлозивно возило
- Полиција има и кај Македонската радио телевизија, а се проверуваат и вработените кои влегуваат и излегуваат од зградата.


Сето ова во име на "СОЖИВОТОТ" и на еден тон ќелии што тлеат со години во Македонија.

ПС Они кога делуваат, не дозволуваат да бидат откриени.
Комуницираат на доста силно криптирани методи и дејствуваат брзо. Така да, досега ако рокаше нешто, ќе рокнеше без полиција.
Тешки се за откривање во цел свет, па макар која сака служба нека е во која било држава.
Нив им е важно е да се истребат што повеќе "неверници", додека они во името на Алах да одат во рајот со незнам колку девици.
Дека има келии има ама секој рандом човек може да рокне нешто, а еве ако сакаш и секој рандом муслиман може да рокне нешто и кој ќе го спречи во тоа. Ова се знае кој може да го организира, се знае кој создава страв на овие простори а и каква влада имаме и колку вакво нешто и одговара. Сеа ќе го јадат некои што само на сон замислуваат како рокнуваат нешто, затоа што мил е животот за баш така да се рокнеш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.413
Поени од реакции
29.909
Дека има келии има ама секој рандом човек може да рокне нешто, а еве ако сакаш и секој рандом муслиман може да рокне нешто и кој ќе го спречи во тоа. Ова се знае кој може да го организира, се знае кој создава страв на овие простори а и каква влада имаме и колку вакво нешто и одговара. Сеа ќе го јадат некои што само на сон замислуваат како рокнуваат нешто, затоа што мил е животот за баш така да се рокнеш.
Ќелии има многу кај нас, но тие никогаш не делуваат каде што се лоцирани. Тоа се тивки "спијачи", се додека не добијат задача. Они живеат за таа задача, истрајно чекаат и ја завршуваат својата мисија без никој претходно да може да ги открие. Влегуваат во X држава, престојуваат кратко на локацијата и според претходно планираното делуваат. Не ги фаќаат се до моментот на БУМ! Потоа нема ни што да фатат, отишле во воздух еден куп луѓе. Одговорноста ја превземаат тие и тие, после тоа завршува настанот.
Кај нас има и доста кампови за нивна обука, генерално во Западна Македонија, нагоре по планините претежно, каде каур не смее да се доближи. Но сето тоа е со нечив амин "дозволено".

Ова денеска е една игра, да се дигне фама. Не е од вчера почната играта, десетина дена веќе е во тек според инфото од амбасадите, односно главно од калето. Се со цел она лајното од муртино и неговите компањони да добиваат политички поени. Исто и да се скршне од дневно политичка сцена, бидејќи мора полабаво да си ја довршат работата за која се донесени на власт.
Како Аљи и Грубиот велат, ќе се работи по секоја цена, муртино ќе седи на власт. Мора да си ги исполни ветувањата што ги дало тоа ѓубре. Ете кој ја команда државава, одамна јасно како бел ден.
Инаку, се слагам. Ќе го крка некој си апсолутен анонимус за повикот што го остварил денес со лажната дојава, ако демек го "фатат".
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.928
Поени од реакции
15.923
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405

Водачот на македонските националисти и неговата партија ќе треба прво да се соочат со одговорноста на власта а не само со комотната критика од опозиција. Но, нивното владеење повторно би значело криза, производ на загубени години за македонската држава и за народите кои живеат во неа. Е, тука, во тие загубени години до отпочнување на преговори со ЕУ, се назира безбедносниот проблем.

Исистирањето на почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија едновремено е последица и на стравот на Запад од една иднина во која Албанците во Албанија брзо ќе се движат кон ЕУ, предизвикувајќи еден дисбаланс со Македонија. Зборувам за опасноста од растечко незадоволство со перформансите на македонската држава од страна на припадниците на албанската етничка заедница.

Таквитот развој на настаните, со Македонија која стои во место, може, во иднина, да ја радикализира втората по големина етничка заедница во прилог на обединување со Албанија, поуспешната од двете држави. Бидејќи, после југословенските војни стана недопустиво да се пука во своите граѓани за да се задржат во државата, сценаријата кои би следеле ја загрозуваат не само безбедноста на Македонија, туку и нејзиниот територијален интегритет.

НАТО не може да помогне ако некоја држава, заради своите погрешни политики, се сосипе од внатре.
Ако ги кочиме автохтоните во патот кон ЕУ ќе се радикализираат затоа што Автохтонија побрзо ќе ги спроведува реформите во споредба со северен фиром. Каурот е тој проблематичниот што не и дава на република нашата земја да оди напред, автохтоните и комуњарите се тие кои се трудат да успее ова парче земја се друго се националисти, небањати, антиеу.

Ваквите комунистички испрдоци и антимакедонци требаше да ги решат во почеток на 90тите.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.320
Поени од реакции
36.897
Имам еден класичен северџан на работа, буквално може да биде маскота на сите северџани затоа што е класичен репер и модел за нив. Навидум интелектуала, а уствари изгубена личност во целата омраза кон тоа што е, и кон државата и народот на кој припаѓа. Би се кажал дека е све на светов, освен Македонец.

Чека Бугарското државјанство да му искочи и да си иде од државава, а во исто време ги гласа овие на власт што се, и ја подржува нивната политика. Гласаше и на референдумот за промена на името, но тоа не ме изненадува. Мислам дека ја величи и Југославија, па се мислам кој ден да го прашам, што е уствари он? Баш ме интересира неговиот одговор.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.892
Поени од реакции
35.731
Го слушам Стојанче, типот признава дека кај себе има луѓе кои ништо не работат, а не може да ги избрка.
Втора работа за кол центарот никој не сакал да се јави.
Има ли некој нормален во стопанкинава да распуца се живо, во приватен сектор еден ден да се заебаваш, вториот ќе добиеш клоца, а овој продава приказни дека нема како да ги избрка.
После 30та минута.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.189
Поени од реакции
8.385
Го слушам Стојанче, типот признава дека кај себе има луѓе кои ништо не работат, а не може да ги избрка.
Втора работа за кол центарот никој не сакал да се јави.
Има ли некој нормален во стопанкинава да распуца се живо, во приватен сектор еден ден да се заебаваш, вториот ќе добиеш клоца, а овој продава приказни дека нема како да ги избрка.
После 30та минута.
Скоро секаде е слично, неработа, расипништво, злоупотреба... Капка ред нема по државниве установи...

ВО ОПЕРА И БАЛЕТ НЕ БИЛО САМО ИГРА И ПЕСНА Ревизорите со полни раце работа во културната институција

Исплати на средства за авторски хонорари кои не се во согласност со намената утврдена во договорите за донација, исплати на средства кои не се правно поткрепени и по фактури без приложена поткрепувачка документација, отсуство на годишни и месечни планови за работното време, неусвоен акт за реаудиција на веќе вработените, неусогласености меѓу извештаите за остварени приходи од одржаните претстави, годишниот фискален извештај и уплатените средства во благајна, отсуство на интерни акти и процедури за остварување и евидентирање на приходите, како и за условите и критериумите за доделување гратис билети, се само дел од слабостите што ги утврди државната ревизија во Националната опера и балет (НОБ).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom