Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

За која пол. партија би гласале ако наредната недела би се одржале парламентарни избори?

 • СДСМ

  Гласови: 3 1,7%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 29 16,2%
 • Левица

  Гласови: 88 49,2%
 • ДУИ

  Гласови: 2 1,1%
 • ДПА

  Гласови: 0 0,0%
 • Алијанса за Албанците

  Гласови: 2 1,1%
 • Алтернатива

  Гласови: 2 1,1%
 • Друга

  Гласови: 6 3,4%
 • Не знам

  Гласови: 11 6,1%
 • Нема да гласам

  Гласови: 36 20,1%

 • Вкупно гласачи
  179
 • Гласањето е завршено на .

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
15.441
Поени од реакции
39.386

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.462
Поени од реакции
6.334
Член од
14 август 2006
Мислења
41.282
Поени од реакции
72.265
Кривична пријава за поранешен директор на Музејот на албанската азбука

Поранешен директор на Музејот на албанска азбука во Битола во периодот од 2015 до 2020 година ги злоупотреубал јавните набавки со што го оштетил буџетот за над 67.000 евра. Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава.

Во соопштението на МВР се вели:
Денеска, СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против А.Н(37) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување" по член 353 од Кривичниот законик.

Во својство на службено лице, директор на Националната установа - Музеј на албанската азбука во Битола, во периодот од 2015 до 2020 година во повеќе наврати постапил спротивно на Закон за јавни набавки и Закон за музеите и на повеќе физички лица им овозможил незаконски да се стекнат со имотна корист, а со тоа го оштетил буџетот на Република Северна Македонија во вкупен износ од 4.128.551 денари.

„Денеска, СВР Битола до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против А.Н(37) од Битола поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување" по член 353 од Кривичниот законик.

Во својство на службено лице, директор на Националната установа - Музеј на албанската азбука во Битола, во периодот од 2015 до 2020 година во повеќе наврати постапил спротивно на Закон за јавни набавки и Закон за музеите и на повеќе физички лица им овозможил незаконски да се стекнат со имотна корист, а со тоа го оштетил буџетот на Република Северна Македонија во вкупен износ од 4.128.551 денари.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.030
Поени од реакции
5.665
Офицерски дом и Мериот до него под чија надлежност се? Град Скопје или Центар?
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.564
Поени од реакции
2.351
Алтернатива им го зема здравство, МЕПСО и администрација.
Какво е тоа задоволство кај СДСМ во таква грозна ситуација да се радуваат дека ја задржале власта? o_O
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.519
Поени од реакции
9.404
Алтернатива им го зема здравство, МЕПСО и администрација.
Какво е тоа задоволство кај СДСМ во таква грозна ситуација да се радуваат дека ја задржале власта? o_O
Веќе немаат ни мнозинство во влада. Од 20 членови од министри, вицепремиер и премиер 9 се автохтони(со тој од алтернатива), а од 16 заменици 10 се автохтони без овие од алтернатива. Треба да се луди овие да ја делат Македонија, цицај додека може па после нек му ја мислат каурите каде ќе се селат. 25% од популација држи повеќе од 50% извршни фукнции и којзнае колку вработени што не се ни појавуваат.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
12.797
Поени од реакции
26.761


Ако не се најде некој маж барем да го плукне некаде по улица не знам што да речам тогаш. Човек што не е Македонец си дозволува за право да го каже тоа што го кажа и да помине без да почуствува ниеден незгоден момент, навистина сме мочки тогаш.
Naprotiv za takvite treba damnatio memoriae.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
3.339
Поени од реакции
3.409
Toj Зиков Влав е?
Чудно. Баш Власите биле непокорни у Турско. Повеќе од Македонците.
Власите не знам колку се потурчувале. Не сум чул за таков случај.

Но, човек може да биде било што по потекло. Ако е гомно, гомно е.
Зикови се влашка фамилија со потекло од Москополе а по напуштањето се населуваат во село Пишица кај Пробиштип.
Автоматски споено мислење:

1638631738561.png
Автоматски споено мислење:

1638631789571.png
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.295
Поени од реакции
26.843
Алтернатива им го зема здравство, МЕПСО и администрација.
Какво е тоа задоволство кај СДСМ во таква грозна ситуација да се радуваат дека ја задржале власта? o_O
Трагедијата е што веќе нема назад, шипците никад нема да прифатат помалку од ова бесконечно многу што им го даде сдс,така да сите идни влади што ке ги имаме ке бидат доведени во подредена позија.Непроценлива штета направи муртинсково копиле,штета ако умре од природна смрт
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.012
Поени од реакции
27.783
Океј. Сите знаеме дека каур во албанско доминантно село (ѓето) како пр. Грчец не смее да влезе. Ако се обиде да влезе, се знае што го чека.

Е сега, господата од Грчец снемале струја поради преоптовареност (ја рикнале трафостаницата) на локалната мрежа. Поради тоа искочиле на протест и блокирале автопат.

Таму струја нормално не се плаќало, ниту некогаш ќе се плаќа. Трошат на ангро, за котел на парно, за копање криптовалути, за што и да сакаат. И ќе трошат. Океј, ние каурите ќе плаќаме.

Од ЕВН им велат, мораме да дојдеме и да го одстраниме дефектот, за пак да имате струја. Но не ги пуштаат.
Капацитетот на мозочињата кои ги имаат велат, сакам струја и сум угнетен зошто немам струја, ама не те пуштам во селото да ми го поправиш струјата.
Ооооо ти, дефектот е во селото, мораме да влеземе. Нема да влезете, ама сакам струја.
И сега!?
Со 300 преговори, под калаш ќе ги држат додека луѓето од ЕВН им ја оправаат трафостаницата, за да продолжат да крадат струја. Ако некој од нив нешто зуцне, ќе го врзат за кола и ќе го влечат низ село. Така оди таа работа таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom