Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?

  • Да, веднаш по формирање на новата Влада

  • Да, во првата година од мандатот на новата Влада

  • Да, но не веднаш - до крајот на мандатот на новата Влада

  • Нема да го ревидираат, ама нема и да го почитуваат

  • Не, туку ќе мораат да го почитуваат договорот и за внатрешна и за надворешна употреба

  • Не ме засега / Сеедно ми е

  • Не знам


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.092
Поени од реакции
55.964
Што уствари пробуваш да постигнеш со глас за левица? Ти сакаш да ги казниш овие лошите и евентуално да се форимира 3та опција така? Има нешто друго или тоа е тоа?

Што уствари правиш? Ги ослабуваш позицииите на „лошите“ вмро и сдсм со тоа што твојот глас/пратеник не иде на нивно конто и се фрла во опозиција.

Што е резултатот на крај? Пак некој од вмро/сдсм ќе формира влада и ќе мора да донесе полоши компромиси за да направи стабилна влада. Баш затоа глас за левица е глас за шипците и против македонските интереси.
Вмро самите имаа 61 пратеник па ништо не им смени околу клекнувањето пред дуи и љољовците, така да по 10ти пак ти кажувам да не замараш со глупости.

Гласот можеби се фрла во опозиција, ама опозиција која ќе пркоси на штетните предлози на шибтарите и бугарите. Бар нема да гласаат за промена на името ко што гласаа 8 пратеници од вмро.

Тебе од Австралија ако не ти смета коалиција со дуи, на некој тука што живее му смета. Тебе од Австралија што ти го перат мозокот со античка Македонија и слични фантазии додека у пракса праат нешто сосема спротивно и на штета на македонецот што живее у Македонија е сосема небитна ствар за муабетиве што ги трескаш овде.

Немаш допирна точка со реалноста у Македонија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Вмро самите имаа 61 пратеник па ништо не им смени околу клекнувањето пред дуи и љољовците, така да по 10ти пак ти кажувам да не замараш со глупости.

Гласот можеби се фрла во опозиција, ама опозиција која ќе пркоси на штетните предлози на шибтарите и бугарите. Бар нема да гласаат за промена на името ко што гласаа 8 пратеници од вмро.

Тебе од Австралија ако не ти смета коалиција со дуи, на некој тука што живее му смета. Тебе од Австралија што ти го перат мозокот со античка Македонија и слични фантазии додека у пракса праат нешто сосема спротивно и на штета на македонецот што живее у Македонија е сосема небитна ствар за муабетиве што ги трескаш овде.

Немаш допирна точка со реалноста у Македонија.
nemam namera da se objasnuvam so kopilj sto nema 2 grama mozok nitu dopir so realnosta okulu nego. nacinot na koj go gledas svetot i kako zamisluvas deka funkcioniraat rabotite se premnogu detski. premnogu e komplicirano da ti se objasni zosto nekoj raboti bile i se taka zosto nekoj koalicii morale da se slucat koga ti uste si igral dzamlii a toa deka ke prkosela levica ili opozicija u mkd ete vidovme sto ustvari smenija, bukvalno nisto...
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.596
Поени од реакции
3.894
Член од
30 декември 2021
Мислења
132
Поени од реакции
180
Srpce odamna e kaj nego i e odgovoren, ili eden od odgovornite za ZNAM vo Skopje.
E sega kolku e ova dobar podatok za samata partija toa e diskutabilno, zasto e eden od najlosite gradonacalnici sto opstina Centar nekad gi imala, da ne postoese Alarova, ke bese najlos, do dusa Alarova i sega naslednikot negov.

Makso treba malce da vnimava na mnogute staorci sto go napustaat brodot na SDS, zasto mnogu lesno takvite krlezi i negoviot brod ke go potonat.

nitu srbce nitu natasa, tipicni sds lazni vesti
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.292
Поени од реакции
5.031
Преокрет.
Сдс сега е заробена партија од САД.
Забележете ја претседателската платформа на Сдс и Тито Петковски од 1999 година .
Ги критикуваше Бугарија и САД дека сакаат да ја поделат Македонија а во пресврт од 180 степени сега ја поддржува бугарската уцена, која ќе доведе до поделба на Македонија .
Кандидат на Сдс тогаш беше Тито Петковски, а неговата кампања беше да ја прикаже коалицијата на Вмро и Дпа кои сакаат да ја поделат Македонија меѓу Албанија и Бугарија.
Интересна иронија е што лидерот на СДСМ Зоран Заев ја усвои наводната платформа на тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, Петковски, исто така, тврдеше дека има „странска кабала“ ,се мисли на САД и на интереси кои работат против Македонија!
Сега Таче едноставно си ја продолжува пропагандата на комуњарите .





Прегледај го приврзокот 415017
Целта на Бугарија е да ја лапне цела територија а не да ја дели со албанците и нивното последно барање ќе биде да се укинеме како држава и да станеме бугарска покраина откако ќе поминат претходните а почетокот ќе биде внесување на бугарите во уставот.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.784
Поени од реакции
83.440
Мислам дека јавна тајна е дека ЗНАМ е масло на Б.Ц, не ми изгледа Максим на некој човек способен да води цела партија, а помалку да собере толку гласови за нецела година откако постои партијата. Си го собираат она Скопско (и урбано граѓанство од другите градови) крило од СДС, затоа следиме веќе вакви трансфери како Нора Шакири, Српче, ене Бендевска е потпретседател, Минчев такоџе, очекувајте во иднина изненадно да се појават Шема, Ристо Пенов кај нив...

Тука ќе нема место веќе за една Шеќеринска, која јавно му го пушеше на Заев на сметка на Папата, истово важи и за Жерновски, Мисовски и останата мизерија што ќе потоне на 8ми Мај.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.449
Поени од реакции
22.837
Мислам дека јавна тајна е дека ЗНАМ е масло на KALETO, не ми изгледа Максим на некој човек способен да води цела партија, а помалку да собере толку гласови за нецела година откако постои партијата. Си го собираат она Скопско (и урбано граѓанство од другите градови) крило од СДС, затоа следиме веќе вакви трансфери како Нора Шакири, Српче, ене Бендевска е потпретседател, Минчев такоџе, очекувајте во иднина изненадно да се појават Шема, Ристо Пенов кај нив...

Тука ќе нема место веќе за една Шеќеринска (ke vidime toa, jas mislam deka osven ako neke sama da se povlece i nejze ke ja ufrlat ama od slednite izbori, sega bi im napravila pogolema steta od dobro), која јавно му го пушеше на Заев на сметка на Папата, истово важи и за Жерновски, Мисовски и останата мизерија што ќе потоне на 8ми Мај.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.168
Поени од реакции
9.012
Вмро самите имаа 61 пратеник па ништо не им смени околу клекнувањето пред дуи и љољовците, така да по 10ти пак ти кажувам да не замараш со глупости.

Гласот можеби се фрла во опозиција, ама опозиција која ќе пркоси на штетните предлози на шибтарите и бугарите. Бар нема да гласаат за промена на името ко што гласаа 8 пратеници од вмро.

Тебе од Австралија ако не ти смета коалиција со дуи, на некој тука што живее му смета. Тебе од Австралија што ти го перат мозокот со античка Македонија и слични фантазии додека у пракса праат нешто сосема спротивно и на штета на македонецот што живее у Македонија е сосема небитна ствар за муабетиве што ги трескаш овде.

Немаш допирна точка со реалноста у Македонија.
ne znam zoshto mislish deka lugje od dijasporata (bez razlika dali se evropa, avstralija ili amerika)
nemaat dopirna tochka so realnosta vo makedonija. site imame ostanati rodnini, nekoi i familija doma,
i po nekoja biznis sorabotka - poentata mi e, ne mora da zhivees na nekoe mesto za da go znaesh.

za mene, glasanje levica e lechenje kompleksi, veter i magla, kje pravime levicharski revolucii vo 2024ta,
daj uozbilite se. se forsira toa deka nemaat damki kako drugite dve opcii, nemaat tolku poshto se od skoro,
ama ne se ni tie tolku chisti kako sho sakaat da se prikazhat.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.292
Поени од реакции
5.031
Мислам дека јавна тајна е дека ЗНАМ е масло на Б.Ц, не ми изгледа Максим на некој човек способен да води цела партија, а помалку да собере толку гласови за нецела година откако постои партијата. Си го собираат она Скопско (и урбано граѓанство од другите градови) крило од СДС, затоа следиме веќе вакви трансфери како Нора Шакири, Српче, ене Бендевска е потпретседател, Минчев такоџе, очекувајте во иднина изненадно да се појават Шема, Ристо Пенов кај нив...

Тука ќе нема место веќе за една Шеќеринска, која јавно му го пушеше на Заев на сметка на Папата, истово важи и за Жерновски, Мисовски и останата мизерија што ќе потоне на 8ми Мај.
Шема е 100% таму уште од почетоците бидејки тој и брат му се најблиските луѓе на Бранко и не случајно Шема го викаат и Малиот Бранко бидејки тој самиот се идентификува како негов наследник.Целата кампања на Данела тие ја менаџираа откако претходно Бранко направи договор со Мицко за распоредување на гласовите.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.652
Поени од реакции
62.966
Незнам кој му е мозокот на операцијата со ЗНАМ но се шушка Бранко Црвенковски , ова е опасна операција т.е. истите луѓе се шлепат од СДС на нашата земја во ЗНАМ на нашата земја , со тоа што ќе пробат вака да се ребрендират од предавници во патриоти од криминалци во чесни.

И за 4 години пак ќе бидат фактор за власт , оти секако со овај кадар ВМРО после 2-3 месеци ќе почни да разочарува.

Незнам ама мислам дека претседателски и парламентарни не се исто и полека на народот му станува јасно која е играта , па мислам дека сдс на нашата земја уште ќе паѓа , а знам на нашата земја ќе оди под 70К оти гледам нешто се залетани над 100К ама со овие последни миграции на Северџаните од лево на десно мислам дека народ ги прочита , ај ќе видиме
Мислам дека јавна тајна е дека ЗНАМ е масло на Б.Ц, не ми изгледа Максим на некој човек способен да води цела партија, а помалку да собере толку гласови за нецела година откако постои партијата. Си го собираат она Скопско (и урбано граѓанство од другите градови) крило од СДС, затоа следиме веќе вакви трансфери како Нора Шакири, Српче, ене Бендевска е потпретседател, Минчев такоџе, очекувајте во иднина изненадно да се појават Шема, Ристо Пенов кај нив...

Тука ќе нема место веќе за една Шеќеринска, која јавно му го пушеше на Заев на сметка на Папата, истово важи и за Жерновски, Мисовски и останата мизерија што ќе потоне на 8ми Мај.
Не е никаква тајна, Максо често се сретнува во Куманово со Горан Минчев од кого добива упатства, а знаеме чиј човек е тој. Тој беше вклучен и за локалните избори за градоначалник кога му направија самите СДС кариера на Максо, ставајки го да иде против кандидат кој не знаеше да бекне, зашто го потценија до тој степен што беа сигурни и магаре да кандидираат, дека ке го тепа Максо, зашто Куманово е бастион на СДС. Максо стана првиот човек што отишол против својата партија, и ги победи во најголемиот бастион на СДСМ, каде 20 години победуваше кандидат на СДС.

Таа грешка што ја направи Оливер Спасовски тогаш кандидирајки го овој несреќниов Илиевски со цел да го понижи Максо, сега ги чини 7-10 пратеника, а најверојатно и распад на партијата или едно 12 години опозиција.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.596
Поени од реакции
3.894
Држава се гради на база на народ, нација и јазик, кој не го разбрал ова со зборови нема ни во иднина, треба да им се нацрта.
Ова ме потсети на НБА натпреварот помеѓу Детроит и Индијана во 2004 година кога навивач на Детроит мислеше дека е добра идеја да го провоцира Рон Артест, па Артест се качи на трибините и почна да дели воспитни тупаници, во цела таа ситуација Артест замавнувајќи тупаници го промаши еден од провокаторите и нокаутираше еден навивач што снимаше со мобилниот, е тој навивач е комуњарата, комуњарата мисли дека ако снима цунами на плажа нема да биде соберен.
Ебало ве едно општество за сите.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.312
Поени од реакции
4.717
Нека стои запишано , поред мене сдс ке има 22 пратеници , односно ке падне дупло од прошлите избори кога имаше 44 ..

Свесни се дека губат , таче сега му текна на митинзи да каже нешто против ахмети и некои од дуи дека не работеле како што треба .

Максим ке им земе многу гласови на сдс , плус и од разочарани луѓе што не ги сакаат двете големи партии уште од претходно а немале за кој да гласаат ..

Мицковски и Вмро имаат отворен пат да освојат над 55 пратеници , последнава недела отворено цело време ги критикува дуи и кажа дека нема шанси да коалицира со нив , само на оваа изјава он ке има 30.000 + гласови од македонскиот гласач .

По мене ке направи колаиција со максо и ке ги прати дуи во опозоција , со овој потег и 50 % да направат од тоа што ветиле во програма ке си добие лагано и наредни избори 2028
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.596
Поени од реакции
3.894
Нека стои запишано , поред мене сдс ке има 22 пратеници , односно ке падне дупло од прошлите избори кога имаше 44 ..

Свесни се дека губат , таче сега му текна на митинзи да каже нешто против ахмети и некои од дуи дека не работеле како што треба .

Максим ке им земе многу гласови на сдс , плус и од разочарани луѓе што не ги сакаат двете големи партии уште од претходно а немале за кој да гласаат ..

Мицковски и Вмро имаат отворен пат да освојат над 55 пратеници , последнава недела отворено цело време ги критикува дуи и кажа дека нема шанси да коалицира со нив , само на оваа изјава он ке има 30.000 + гласови од македонскиот гласач .

По мене ке направи колаиција со максо и ке ги прати дуи во опозоција , со овој потег и 50 % да направат од тоа што ветиле во програма ке си добие лагано и наредни избори 2028
55 е конзервативна бројка за да не испаднат кловнови, но итекако овие избори има потенцијал за 61
Но не се согласувам дека толку се паднати, за мене сдс и максо се една партија, прашање на време е кога ќе се обединат.
Време е веќе тие наследници КПМ глава да не крена, еднаш веќе да се маргинализираат.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.312
Поени од реакции
4.717
55 е конзервативна бројка за да не испаднат кловнови, но итекако овие избори има потенцијал за 61
Но не се согласувам дека се толку се паднати, за мене сдс и максо се една партија, прашање на време е кога ќе се обединат.
Го гледав вчера неговото интервју , за 61 рече му фалат пратеници во изборна единица 3,5 и 6 , а таму дуи ги прави сите можни работи и притисоци да земат пратеник повеќе и затоа и он сам прогнозора 55-57 сигурни со мали шанси за 61 ..

Максо нема потреба да се обединува со сдс , ако вмро забега у некој следен период максо може да искочи од влада и да се трка неговата партија против вмро , а сдс како тргнале ке стане 3 партија ..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom