Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.328
Поени од реакции
36.238
Вториов круг е епска катастрофа во најава за СДСМ. Еден куп комуњари ќе преминат од кај нив во ЗНАМ.

Моја прогноза е дека СДСМ ќе има помалку гласови од бројот на гласови што ги доби Пендаровски во првиот круг, а ЗНАМ ќе надмине 100 илјади.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.420
Поени од реакции
42.495
Наводно Српче преминал кај Максо.
Денес пеочитав дека и Наташ Савова исто. Плус други видни сегашни и бивши членови н сдс.

Испаѓа Мицко само со името сдс нема да биде у коалиција.
Srpce odamna e kaj nego i e odgovoren, ili eden od odgovornite za ZNAM vo Skopje.
E sega kolku e ova dobar podatok za samata partija toa e diskutabilno, zasto e eden od najlosite gradonacalnici sto opstina Centar nekad gi imala, da ne postoese Alarova, ke bese najlos, do dusa Alarova i sega naslednikot negov.

Makso treba malce da vnimava na mnogute staorci sto go napustaat brodot na SDS, zasto mnogu lesno takvite krlezi i negoviot brod ke go potonat.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.748
Поени од реакции
8.245
Со ова темпо до септември, СДС ќе се избрише од централен регистар како правен субјект и нема да постои, а оние нивни хардкор СДС криминалци на чело со Оливер Спасовски идат правец Идризово.
Инаку ако ВМРО направи влада без ДУИ, јас мислам дека по дефолт обезбедува подршка и сработен нареден мандат бар за 50% (другите 50% останува да се покажат за она што го ветуваат)
Повеќе веројатно е дека истиве сега од Знам СДСМ-Народна, ќе ја превземат партијата после изборите и со тоа ќе се пресвлечат во ново руво. Истите луѓе се.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.892
Поени од реакции
17.718
Види, ако у таа тема навиваме не значи дека сега сакам Апасиев да биде овде главен. Ја што пратам геополитика знам што може штета да направи некој што не знае кај тера.

И овде имавме еден таков Тупурко со Тајван негов. Не ни требаат повеќе такви. Треба стабилност и благостојба за сите граѓани.
Sto znam, ako si ubeden deka Rusija kje tepa, pologicno bi bilo proruska vlast da izbereme. Ama pa i logikata ne ti e bas jaka strana, pa da ne navlagame.

Ali bar iskren si sto sakas, i mislam deka vmro ti e najdobra opcija za toa. Ama i da glasas za sds/znam kje dobies neso slicno.
Автоматски споено мислење:

Srpce odamna e kaj nego i e odgovoren, ili eden od odgovornite za ZNAM vo Skopje.
E sega kolku e ova dobar podatok za samata partija toa e diskutabilno, zasto e eden od najlosite gradonacalnici sto opstina Centar nekad gi imala, da ne postoese Alarova, ke bese najlos, do dusa Alarova i sega naslednikot negov.

Makso treba malce da vnimava na mnogute staorci sto go napustaat brodot na SDS, zasto mnogu lesno takvite krlezi i negoviot brod ke go potonat.
Pa vidi, i samiot e eden takov staorec, od koj da se pazi. Ova so srbce primer, odlicen primerok :D Nema nedostatok na volna za ovoj narod.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.325
Поени од реакции
6.844
Вториов круг е епска катастрофа во најава за СДСМ. Еден куп комуњари ќе преминат од кај нив во ЗНАМ.

Моја прогноза е дека СДСМ ќе има помалку гласови од бројот на гласови што ги доби Пендаровски во првиот круг, а ЗНАМ ќе надмине 100 илјади.
Не знаат кај тераат. После прв круг, скроз се погубија. Ботовите нивни на Твитер пуштени на најјако, плукаат зошто пееле полицајцине Бисер балкански, тоа водело кон војна, селска била песната, ваква била, онаква била. Не разбирајќи дека со тоа само подлабоко си ја копаат дупката. Моментално цела кампања им се сведе на 27 април, и Грујо. До толку ли се одлепени од реалност да не можат да видат дека овие теми само можат да ги дозакопаат. Буквално 70-80 посто од македонците сеа да ги прашаш, ќе ти кажат дека Грујо од сите до сега испаднал најдобар, односно најмалку штетен. Буквално освен нивните ботови, скоро секој македонец ќе ти каже дека нема да му смета да бидат ослободени тие од 27 април, не ради друго, туку ради терористите на ДУИ кои беа пуштани да бегаат, да прават што сакаат нивните криминалци, да ДУИ земе ненормално голема сила, буквално им ја препуштија државата скроз. И на крај, за Бисер балкански. Не постои македонец што има некаква свест национална, колку толку развиена, што би се бунел или би кажал и еден лош збор за песнава. Овие дибециве, од толку што се забегани, за таа песна се фатија.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.748
Поени од реакции
8.245
Не знаат кај тераат. После прв круг, скроз се погубија. Ботовите нивни на Твитер пуштени на најјако, плукаат зошто пееле полицајцине Бисер балкански, тоа водело кон војна, селска била песната, ваква била, онаква била. Не разбирајќи дека со тоа само подлабоко си ја копаат дупката. Моментално цела кампања им се сведе на 27 април, и Грујо. До толку ли се одлепени од реалност да не можат да видат дека овие теми само можат да ги дозакопаат. Буквално 70-80 посто од македонците сеа да ги прашаш, ќе ти кажат дека Грујо од сите до сега испаднал најдобар, односно најмалку штетен. Буквално освен нивните ботови, скоро секој македонец ќе ти каже дека нема да му смета да бидат ослободени тие од 27 април, не ради друго, туку ради терористите на ДУИ кои беа пуштани да бегаат, да прават што сакаат нивните криминалци, да ДУИ земе ненормално голема сила, буквално им ја препуштија државата скроз. И на крај, за Бисер балкански. Не постои македонец што има некаква свест национална, колку толку разбиена, што би се бунел или би кажал и еден лош збор за песнава. Овие дибециве, од толку што се забегани, за таа песна се фатија.
Ќе одговорам со цитат од еден друг член, зошто ја погоди суштината на СДС.
ГРЕШКАТА НА ЛЕВИЦА!
Левица е партија која сака да предизвика пасокзација на СДС. По првиот круг на изборите за претседател се виде дека на тој пат е ЗНАМ, а Левица го изгуби приоритетот во тој процес. Каде е грешката на Левица? Според мене ако претендираш да ги одземеш гласовите на незадоволните членови на СДС, треба да го знаеш и менталитетот на истите. Левица не може да им понуди ништо на тие членови на СДС, со нивниот став дека ќе бидат вечна опозиција и коректив на власта. Не можеш да им продаваш на нив таква приказна, бидејќи просечен сдсовец се чуствува супериорен, најпаметен во однос на останатиот дел од народот кој го сметаат за патетичен и воедно неговиот ментален склоп е дека е он предодреден да владее со другите, тој не може да биде надвор од власта и да гледа дека некој друг владее, тоа значи за нив тивко умирање.
Се виде и по резултатите на претседателските избори каде што глас им нема избегано. Не доаѓа до осипување на СДС туку се префрлаат од една СДС опција во друга, за потоа да се консолидираат и ребрендирани да се вратат на сцена. Ова е најлошата опција која можеше да се случи. СДС не само што не оди кон распаѓање, ако ги одиграат картите правилно они ќе бидат повторно фактор на следните локални избори.
 
Последно уредено:
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.483
Поени од реакции
5.405
Нешто што забележав деновиве низ Скопје е тоа што Вмро имаат повеќе билборди од Сдсм , и тоа во улога од опозиција ... Веројатно и сами Сдсм веќе се свесни дека ке изгубат па парите наменети наместо за рекламирање си ги ставија во џеб...
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.924
Поени од реакции
13.900
Интересно ќе биде да се следат резултатите на СДС во 4ИЕ и да се споредат со оние од прв круг претседателски.

Да се види дали Заеви пробуваат на тој начин да покажат сила, а и да му зголемат рејтинг на Венко пред внатрепартиските избори во СДС.
 
Член од
23 април 2024
Мислења
186
Поени од реакции
413
Ништои дечки ВМРО-ЛЕВИЦА-ЗНАМ остануваат опозиција само за да може да остане ДУИ на власт :

Бујар смета дека победникот на изборите НЕ МОЖЕ ДА КАЖЕ КОЈ ЌЕ ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДА (vecer.mk)

Им се спрема вечна опозиција на ДУИ, а дај боже и на некои нивни хоштаплери постојан престој во Идризово.
А супер им е на бугар и хали кога најголемата македонска партија е оставена настрана ама за нив е забрането тоа да се прави :pos:
Си прават милион понуди зад грб на мицко ама изгледа не прифаќа ни една.Нема да ме зачуди пола учк да премине во вреди како што сега се случува со сдс и знам
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2012
Мислења
3.374
Поени од реакции
5.727
Незнам кој му е мозокот на операцијата со ЗНАМ но се шушка Бранко Црвенковски , ова е опасна операција т.е. истите луѓе се шлепат од СДС на нашата земја во ЗНАМ на нашата земја , со тоа што ќе пробат вака да се ребрендират од предавници во патриоти од криминалци во чесни.

И за 4 години пак ќе бидат фактор за власт , оти секако со овај кадар ВМРО после 2-3 месеци ќе почни да разочарува.

Незнам ама мислам дека претседателски и парламентарни не се исто и полека на народот му станува јасно која е играта , па мислам дека сдс на нашата земја уште ќе паѓа , а знам на нашата земја ќе оди под 70К оти гледам нешто се залетани над 100К ама со овие последни миграции на Северџаните од лево на десно мислам дека народ ги прочита , ај ќе видиме
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.389
Поени од реакции
5.155
1714435022256.png
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
774
Поени од реакции
2.451
Преокрет.
Сдс сега е заробена партија од САД.
Забележете ја претседателската платформа на Сдс и Тито Петковски од 1999 година .
Ги критикуваше Бугарија и САД дека сакаат да ја поделат Македонија а во пресврт од 180 степени сега ја поддржува бугарската уцена, која ќе доведе до поделба на Македонија .
Кандидат на Сдс тогаш беше Тито Петковски, а неговата кампања беше да ја прикаже коалицијата на Вмро и Дпа кои сакаат да ја поделат Македонија меѓу Албанија и Бугарија.
Интересна иронија е што лидерот на СДСМ Зоран Заев ја усвои наводната платформа на тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, Петковски, исто така, тврдеше дека има „странска кабала“ ,се мисли на САД и на интереси кои работат против Македонија!
Сега Таче едноставно си ја продолжува пропагандата на комуњарите .





1714442615191.png
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.415
Преокрет.
Сдс сега е заробена партија од САД.
Забележете ја претседателската платформа на Сдс и Тито Петковски од 1999 година .
Ги критикуваше Бугарија и САД дека сакаат да ја поделат Македонија а во пресврт од 180 степени сега ја поддржува бугарската уцена, која ќе доведе до поделба на Македонија .
Кандидат на Сдс тогаш беше Тито Петковски, а неговата кампања беше да ја прикаже коалицијата на Вмро и Дпа кои сакаат да ја поделат Македонија меѓу Албанија и Бугарија.
Интересна иронија е што лидерот на СДСМ Зоран Заев ја усвои наводната платформа на тогашниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски, Петковски, исто така, тврдеше дека има „странска кабала“ ,се мисли на САД и на интереси кои работат против Македонија!
Сега Таче едноставно си ја продолжува пропагандата на комуњарите .





Прегледај го приврзокот 415017
Во право беше Петковски тогаш, но сега е легнат на брашното.
Борис Трајковски одработи за Албанците и Бугарите само на рати, ефектите ги гледаме денес.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.616
Поени од реакции
3.968
Ко ќе видам кој све гамад се прешалта во ЗНАМ, пример Нора Шакири, ми се гади од самата помисла дека ќе влезат у влада како коалиционен партнер.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom