Политички збиднувања поврзани со коронавирус COVID 19!

Член од
23 мај 2019
Мислења
1.684
Поени од реакции
1.359
И така додека расправата од кој лилјак потекнува SARS Cov2, нашиот 4Д Жучко потпишал указ со кој целиот познат и непознат космос со се планети и сонценцицициња им припаѓа на избраните односно на Американците!
Да живее 4Д Жучко, да живеје, вакво нешто ни наш Црпе Муртински не би одвалил..

Да прашам уште ли се изучува во градинка-основно, читање и слушање со ризбирање? Затоа што гледам некои копуци гледаат, слушат ама ништо не разбираат - го слушале епидемиологот (и ништо бре, ништо не разбрале -седи дрво на дрво) каде “убаво“, прецизно и концизно говори дека корона вирусите за прв пат се откриени(докажани дека постојат) там некаде пред 50-60 години и дека тоа не значи дека тие претходно не постоеле туку дека тогаш технологијата го достигнала тој развоен стадиум каде можела да потврди постоење на тој-таков вид вируси, и дури човекот, сега веќе видливо дека неговата интервенција е заради таквите копуци каде, вели дека вирусите постоеле и постојат исто од кога постои и човекот само дека тие мутираат, некои човеци како нашиве копуци не мутираат биле и останале мулци!

-------------
@Igorcemk, ме интересира дали апликацијата за следење на (за почеток) коронашите која ја промовираат Германците е сертифицирана и дали е тоа истата апликација која ја најавија и од нашава квислиншка влада, многу ме интересира дали ќе имаме сертифицирана апликација, за да не ни се случи повторно некој да го узурпира системот, де! Те прашвам затоа што ми се чини дека рече си во седиштето на четвртиот рајх па можеби имаш информации од прва рака, ако грешам игнорирај го прашањево.
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
172
Screenshot_20200408_121013_com.google.android.apps.docs.jpg Screenshot_20200408_121046_com.google.android.apps.docs.png Screenshot_20200408_121519_com.google.android.apps.docs.png Screenshot_20200408_121931_com.google.android.apps.docs.jpg
Книгата е објавена 2010, produced by the Rockefeller foundation. A посебно ми остави впечаток овој дел "Even after the pandemic faded, this more authoritarian control and oversight
of citizens and their activities stuck and even intensified. In order to protect themselves from the spread of increasingly global problems—from
pandemics and transnational terrorism to environmental crises and rising poverty—leaders around the world took a firmer grip on power.
At first, the notion of a more controlled world gained wide acceptance and approval. Citizens willingly gave up some of their sovereignty—and
their privacy—to more paternalistic states in exchange for greater safety and stability"
Крај.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.934
Поени од реакции
7.249
Путин игра по правилата на СЗО, затоа немојте да се чудите што локалниве ни анти глобалисти се избудалени, не знаат кој крај да го фатат :D


Но, го чекам моментот кога Русија ќе намести 5G :pos:
 
Член од
3 март 2010
Мислења
650
Поени од реакции
318
Кога ќе се задолжат сите во кредити е тогаш ќе ја видат короната
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
2.423
Поени од реакции
1.923
Имајте доверба во нашите политичари... Досега се уништија така да ќе го уништат и Коронавирусот...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.684
Поени од реакции
1.359
Зошто никој не сака да дебункира на онаа што се случува во Кина, па нели се бре тоа слободни новинари -медиуми со демократско педигре во поранешен пост имав сомневање дека сите сме предмет на голобален (социолошки) експеримент, само не очекував дека толку брз ќе се добие потврда.

Зошто нема реакција од слободољубивите демократи и промотори на западни вредности во поглед на имплементирањето на кинеските мерки за контрола на заразата? Како тоа им смета нивниот начин на храна, лилјаци, и се друго ама ваква работа ја прифаќаат без ниту еден збор протест!
Во Кина прво во регионите кои беа најмногу погодени а потоа и пошироко (се покажа како добра алатка за броба против вирусот а за некои други работи ќе биде уште подобра) на Кинезите им беше понудена апликација која е бесплатна нели (бесплатен ручек има саму таму горе) да ја инсталираат... која ќе го следи нивното движење, и ако некој од заразените лица им се наближи тие ќе бидат известени и предупредени дека ете ја опасноста (ова ако ги носат своите мобиљки со себе). И до тука е се како може да се посака, проблемот е што на некои локации (ресторани маркети и ....) не може да им се пристапи ако ја немате инсталирана таа бесплатна апликација, па така луѓето кои се такви какви што се самите бараат и застануваат во ред за да ја инсталираат таа апликација (во основа се работи шпијунска алатка ама имаш емоции кон истата, самата се качи на камери за надзор или во бус или воз во парк ти дојде нешто грешно, немој да мислиш дека големиот брат не те гледа).

Кај нас оваа идеа ја промовира министерот на Северџистан за информатирано општество, пренесов никој нема против!!!!
Во Германија истата апликација се промовира и се најавува како многу добра алатка и мерка за борба против заразата, дури се бара истата да биде понудена и на другите членки на ЕУропска, за почеток ќе биде на доброволна основа а потоа кога ќе бараш да влезеш на аеродром, метро или било каде ти вели немаш пристап немаш апликација инсталирано на ....

Не грижете се нема да има чипирање, само ќе имате апликација за броба против вируси!
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
172
Зошто никој не сака да дебункира на онаа што се случува во Кина, па нели се бре тоа слободни новинари -медиуми со демократско педигре во поранешен пост имав сомневање дека сите сме предмет на голобален (социолошки) експеримент, само не очекував дека толку брз ќе се добие потврда.

Зошто нема реакција од слободољубивите демократи и промотори на западни вредности во поглед на имплементирањето на кинеските мерки за контрола на заразата? Како тоа им смета нивниот начин на храна, лилјаци, и се друго ама ваква работа ја прифаќаат без ниту еден збор протест!
Во Кина прво во регионите кои беа најмногу погодени а потоа и пошироко (се покажа како добра алатка за броба против вирусот а за некои други работи ќе биде уште подобра) на Кинезите им беше понудена апликација која е бесплатна нели (бесплатен ручек има саму таму горе) да ја инсталираат... која ќе го следи нивното движење, и ако некој од заразените лица им се наближи тие ќе бидат известени и предупредени дека ете ја опасноста (ова ако ги носат своите мобиљки со себе). И до тука е се како може да се посака, проблемот е што на некои локации (ресторани маркети и ....) не може да им се пристапи ако ја немате инсталирана таа бесплатна апликација, па така луѓето кои се такви какви што се самите бараат и застануваат во ред за да ја инсталираат таа апликација (во основа се работи шпијунска алатка ама имаш емоции кон истата, самата се качи на камери за надзор или во бус или воз во парк ти дојде нешто грешно, немој да мислиш дека големиот брат не те гледа).

Кај нас оваа идеа ја промовира министерот на Северџистан за информатирано општество, пренесов никој нема против!!!!
Во Германија истата апликација се промовира и се најавува како многу добра алатка и мерка за борба против заразата, дури се бара истата да биде понудена и на другите членки на ЕУропска, за почеток ќе биде на доброволна основа а потоа кога ќе бараш да влезеш на аеродром, метро или било каде ти вели немаш пристап немаш апликација инсталирано на ....

Не грижете се нема да има чипирање, само ќе имате апликација за броба против вируси!

Кина ги прати и контролира граѓаните преку wechat години наназад... Гледај го видеото кратко е ама доста језиво.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.684
Поени од реакции
1.359

Кина ги прати и контролира граѓаните преку wechat години наназад... Гледај го видеото кратко е ама доста језиво.
не си ме разбрал, немам ништо за или против Кина да ги следи нејзините граѓани -тоа е прашање за Кинезите, а имам кога оваја што се продава за наша сака нас да не следи-шпијунира!
 
Член од
5 септември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
172
не си ме разбрал, немам ништо за или против Кина да ги следи нејзините граѓани -тоа е прашање за Кинезите, а имам кога оваја што се продава за наша сака нас да не следи-шпијунира!
Не не убо те разбрав само така чисто информативно сакав да го споделам видеото. Инаку да и јас сум против и секој разумен човек би бил. Ама пример еве на ивица погоре смешно му е...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.004
Поени од реакции
10.729
NSW premier accepts minister's resignation over Covid-19 breach

The NSW premier, Gladys Berejiklian, has accepted the resignation of her arts minister, Don Harwin, after he was fined $1,000 for staying at his Central Coast holiday home, breaching a Covid-19 public health order.
While Harwin maintained he had sought, and followed, official advice on whether he was allowed to relocate to his holiday home, he accepted the controversy surrounding his move – as the government was urging people to stay home over Easter – was a “distraction”.
Berejiklian accepted Harwin’s resignation, issuing a statement:
During this health crisis my government has asked the community to make greater sacrifices than all of us have ever had to make before.
These sacrifices are saving lives, and I am proud of the people of NSW for continuing to uphold the law in the interest of public health.
Late last night I was advised minister Don Harwin had been fined $1,000 for breaching a public health order.
The police, who have been tasked by my government with enforcing these health orders, came to the conclusion that minister Harwin breached the order.
Whilst minister Harwin has served the people of NSW well, and he continues to assure me that he did not break the rules, the orders in place apply equally to everybody.
Accordingly, minister Harwin has appropriately resigned from cabinet.

@Xibalba @kano многу строги во карантинов, овој стварно си дал отказ за ова или е некој како нашиве аљабаци во тежок криминал, па најдоа шанса да го испратат дома без да му валкаат име?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
1.684
Поени од реакции
1.359
Знаев дека избраниот народ мора да е прв или тука некаде околу првите,
Apple and Google are working together to help track the coronavirus
велат и фацебукинг покажал интерес да се приклучи кон екипава.
Манчевски кај си доцниме, коа веќе делиш апликации подели и телефони нека биде три во едно!
На времето имаше многу досетки околу мобиљките, сега со 5Г блутут технологија има да бидне растур.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
6.625
Поени од реакции
19.268
Дури и најголемите еврофили низ Европа сеа изјавуваат само едно нешо, it’s not a real Union.

Треба ЕУ да ја вбројат во листата на жртви од корона вирусот.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.825
Поени од реакции
10.587
@Xibalba многу строги во карантинов, овој стварно си дал отказ за ова или е некој како нашиве аљабаци во тежок криминал, па најдоа шанса да го испратат дома без да му валкаат име?
Не ни чекаше да побараат оставка од него, одма си даде оставка и плус плати парична казна од $1000.

Што се однесува до карантинот, тука и нема класичен карантин со полициски час, има само препорака да не се излегува освен во неопходни случаи, како одење до продавница, лекар, рекреација со макс 2 луѓе и сл. Вчера време саат и пол шетав до кај 10 и пол вечер, полиција не ме стопре иако поминаа со колата покрај мене, сеуште е полабаво во споредба со таму.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
1.065
Поени од реакции
568
Ама баш се загриживме дали во Австраија или Нов Зеланд има полициски час.
Сега ни олесна.
 
На врв Bottom