Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Толку пари добивам што идам да си го прчам во Банско секоjа недела во тек на целата година. Каj нашите од Пирин. Треба Македонците да се дружат, да останат доследни на аманетот што им го остави античкиот крал Педерикас.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Dali nekoj Bugarin od Makedonija, ima tuka vo forumov, za da mi kaze kako toj bil obezpravuvan od “kletite” Makedonci?
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.319
Поени од реакции
46.183
Сите тенкове до еден от почеток до крајот на конфликтот 2001 беа бугарски !Сите тенкови беа Т_55 од две модификации добивте ги барем година пред конфликтот со голема количина муниции ,митралези ,гаубици,и друго оружие,беа во добра состојба дури добиха нова боја за да не личат бугарските военни ознаки на нив.Мунициите и другото ор'жиие дојдооа во македонија со бугарски камиони но за тенковите беше тежко зашто нема пруга за тоа бугарија побара помош од германија и тија изпратиа 30 камиони за превоз на тенкови (на 4 пати ги внесоа во македонија )и накрај само им плативме нафтата други пари не побараха.Тенковите што македонија ги купи от украјна беа т-72 и ги купивте после конфликтот .Точно е дека седеа заглавени на бугарско пристаниште но од сосема друга причина и не било критично време зашто конфликтот одамна беше завршен, беа заглавени зашто не сакахте да барате дозвола од грција заради спорот за името ,но за да помине преку бугарија требаше пак да дојдат камиони од германија но овој пат германците бараха пари (тебаше да возат бургас-македонија а предниот пат ги товаревме на кјустендил и вашите решиха дека им е по изплатливо да одат да барат дозвола да помине преку солун.Кога се случуваше ова бев на 20-21 години и бев во бугарската војска.
Важи. Ќе ти верувам. Ем зошто сум сигурен дека со 20 години си бил темелно запознаен со динамиките на трговијата со оружје, ем зошто ми делуваш на поуздан дечко, а некојси бот таму за дневница што мисири по форуми.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
E па сме повекето Бугари од Македониjа. Ама од Пиринска.;) .И што не пробваш да пишуваш на Кирилица?
Pisham na toa shto sakam, ako me razbirash ok, ako ne ne mi e gajle. Se nadevam deka si go razbral prashanjeto i shtom si go razbral ne trebalo da odgovarash. I ako pishish na kirilica barem pishi na makedonski
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
E па сме повекето Бугари од Македониjа. Ама од Пиринска.;) .И што не пробваш да пишуваш на Кирилица?
А зошто да пишува на кирилица? За да му викаш после дека и азбуката ви ја крадат?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
820
Поени од реакции
890
E па сме повекето Бугари од Македониjа. Ама од Пиринска.;) .И што не пробваш да пишуваш на Кирилица?
Дали е можно ова да е точно?
 
Последно уредено:
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Дали е можно ова да е точно?
Na latinica e brat, plus srpski brakjava teshko da razberat, ako bea od Makedonija Bugari polesno kje im beshe po default razbirame Srpski
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
A dali ima nekoj Makedonec od Bugarija tuka vo forumov ,pa da ti kaze kako toj bil obezpravuvan i represiran ot ,,kletite ,, Bugari,a ?
Abe umen temava chitash kakva e? Prashuvam oti najnovo e deka Bugarite vo Makedonija denes se ugnetuvani ( site bugarski politichari go tvrdat toa) i zatoa prasuvam. Zimi se kje vi otvoram tema Shto mislat Bugarite za politikata na Bugarija kon Makedonija, pa pishete tamu kolku sakate, ne truete tuka.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.500
Поени од реакции
4.806
Угнетувани се да. Сите тројца. Ако има уште некој бугар во Македонија нека се јави и него да го угнетиме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom