Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
4 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
4
И од овие ние да зависиме за влез во ЕУ. Подобро воопшто да не влегуваме ако треба нивни фалсификати да признаваме. Грциве цвеќе ќе излезат во споредба со овие источниве лајна.
 
Член од
4 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
4
Ова го нема ни во Туркменистан. А Европа да им каже нешто на бугарите за оваа очигледно злоставување на деца и педофилија или ќе си молчат пак како по обичај.
 
Член од
4 јануари 2021
Мислења
4
Поени од реакции
4
Всушност, Бугарија е многу шарена! Тоа е дом на различни етнички групи и групи на луѓе, многу различни едни од други. Сепак, секој живее во мир и во повеќето случаи - некаква хармонија.
Пред неколку дена го посетив бугарското село Чавдар. Во него живеат православни христијани - Бугари и Цигани. Интересен пример е културниот подем, што може да се забележи на многу места во Бугарија! Благодарение на правилното управување со општината, постигнати се високи резултати во јавните придобивки.
Ќе ви покажам неколку слики за да го илустрирам она што не можам да го кажам со зборови.
Што да ти кажам, етничка хармонија и бугарија се два различни поими. А колку за сликите што си ги прикачил, тоа ти е класично перење на европски пари од фондови за развој на неразвиени ЕУ региони. Бугарите и етнички права, мрш бе, па уште Ромите ги вика цигани, ајде гитла сега.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Всушност, Бугарија е многу шарена! Тоа е дом на различни етнички групи и групи на луѓе, многу различни едни од други. Сепак, секој живее во мир и во повеќето случаи - некаква хармонија.
Пред неколку дена го посетив бугарското село Чавдар. Во него живеат православни христијани - Бугари и Цигани. Интересен пример е културниот подем, што може да се забележи на многу места во Бугарија! Благодарение на правилното управување со општината, постигнати се високи резултати во јавните придобивки.
Ќе ви покажам неколку слики за да го илустрирам она што не можам да го кажам со зборови.
Wow, многу футуристички. На Shenzhen ме потсеќа малку. Секоја чест. (y)
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Што да ти кажам, етничка хармонија и бугарија се два различни поими. А колку за сликите што си ги прикачил, тоа ти е класично перење на европски пари од фондови за развој на неразвиени ЕУ региони. Бугарите и етнички права, мрш бе, па уште Ромите ги вика цигани, ајде гитла сега.
Бугарите се националшовинист. Во основа она што се нарекува во Западна европа неофашисти или крајна десница. Горе доле таков им е менталитет и најголем дел од партиите. Мене лично ме потсетуваат на Скиентолози или Јеховини Сведоци...кој друг би отварал профили кои илјадници пати им се избршани со цел некој да им се придружи на сектата и да шираат пропаганда кај луѓе кои не мислат како нив. Искрено незнам кај им е паметот и достоинството.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Ќе може ли да ни бидат приложени фотографии и од некое идилично и хармонично рурално место, кое се наоѓа во околината на Стара Загора, од страна на нашите бугарски пријатели?
Би сакал да го видам културниот развој и на тој регион. Само ќе ве молам што повеќе фото-документација, не се штедете.
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
826
Поени од реакции
1.909
И по една разгледница да нѝ испратат, нема да е лошо.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Продавам сведителство од Татарско училиште за време на окупацијата, може и плаќање во натура.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
na denesen den na 7 januari 1943 godina BUGARSKITE FASISTI vo otvoren grob ja frlile Marija Gorgieva i ziva ja zakopale.
Marija-Maca se istaknuva kako hrabar borec,naogajki se sekogas vo prvite borbeni redovi.Vo borba so bugarskiot okupator kaj selo Zelenikovo bila raneta.Povlekuvajki se pred bugarskata potera krajno iscrpena bila fatena i odnesena vo selo Rlevci,kade bila macena dva dena za da kaze kade se drugite partizani.Besni poradi toa sto ne mozele nisto da doznaat od nea na denesen den...
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Кај можеш песна од Мизар да разбереш.
еве една полесна.
Автоматски споено мислење:

Јас не се откажувам од членството на Македонија во ЕУ! Бугарската политика има некакво право ... Или барем ќе ни помогне да се ослободиме од заблудите во македонската историја.
Сакам да поздравам сите мои сонародници со мојата омилена песна на македонски рок бенд "Мизар"! „Девојка од бронза“ е персонификација на нашата драга Македонија! Среќно слушање:
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Зошто не лажат нас? Ако луѓето се однесувале како што вели овој човек, каде е омразата кон „фашистичкиот окупатор“?! Септември 1944 година Бугарија и објави војна на Германија!?
Бугарија во војната била окупатор. Тоа е факт. Фашисти.
Разни „историчари“ ја вртат историјата како им одговара. Ама не можат да ме убедат дека нивното е точно, а она што ми го кажувале моите претходници е лага. До скоро имаше живи сведоци на војната, сведоци за „ослободителите“ кои се однесувале полошо и од германските фашисти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom