Политиките на Бугарија кон Македонија

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.748
Поени од реакции
7.563
И од каде го имате овоj рaст на популациja?
Немате иселување и емиграција, раѓате повеќе деца, jа подобривте здравствената система и помалку луѓе умираат........
Вие немате проведено попис и сериозно истражување веќе 20 години, така што никој не знае каква е реалната состојба.
Според реалните анализи, ова е моменталната состојба.Прегледај го приврзокот 278610

Јас дури мислам дека сте помалку од 1,5 м.
Кога ќе отстраниме 500 000 Албанци, Власи, Турци, Роми, Торбеши и други малцинства, сте околу 1 м. чистокрвни Македонци. Помалку од Софиja бре.
Џабе ти е муабетот, под 2 милиона нема да сме. :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.784
Поени од реакции
14.098
Јас дури мислам дека сте помалку од 1,5 м.
Брате Македонски, во 2017 на парламентари кога се буташе Грујо искочија 1,2м гласачи. Да живеат тука навистина само 1,5м како што велиш, тогаш ваква излезност ниту една држава нема видено :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.260
Поени од реакции
36.080
Седи не ме знаеш, за малце ќе си помислев у Монако живееш. Достава на цвеќе со возило за брза помош

Прегледај го приврзокот 278637

Прегледај го приврзокот 278634
Прегледај го приврзокот 278635

На страна ова, да видиме со какви проблеми се соочуваат фиромјаните секој ден




вакви случаи пошто немало комбе или комбето немало бензин па ради тоа некој завршил фатално знам милион
Никој не спори ситуацијата во Македонија, добро сме свесни тука каква е состојбата. Мене смешното ми е што тука Бугари глумат дека Бугарија била Луксембург како ние да не знаеме каква циганерија се.

И да....
13 години членка на ЕУ = комбе за кремвишли вози вакцини во вториот најголем град. Поздраааав. Тоа доволно збори за каков народ и менталитет станува збор.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Најјаки се, навиваат за да се иселеле Македонците и да осиромашеле, а тие кутрите 15 години се во ЕУ и се во полоша ситуација од нас. ЕЈ со комбе за крем виршли носеа вакцини. :pos: Па ова реално ни во Африка не би се случило.
Инаку членство во ЕУ од прилика дава 1 према 10 пари европски пари. Пример ние место 100М евра годишно би земале 1 милијарда. Да не напоменувам дека и слободно е движењето на луѓе, па потоа тие инвестираат во матичната држава на различни начини. Па видете вие за колку неспособна и корумпирана багра се работи.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.671
Поени од реакции
18.150
Никој не спори ситуацијата во Македонија, добро сме свесни тука каква е состојбата. Мене смешното ми е што тука Бугари глумат дека Бугарија била Луксембург како ние да не знаеме каква циганерија се.

И да....
13 години членка на ЕУ = комбе за кремвишли вози вакцини во вториот најголем град. Поздраааав. Тоа доволно збори за каков народ и менталитет станува збор.
Не ми јас сфаќаш поентата. Бедно е да сеириш за дното кое тие го допреле, а на твојата држава тоа дно и е ко добро утро.

Може едно прашање? Дали ти мислиш дека Македонците не боледуваат од истите тие бугарски болести? Замисли еве ние да бевме 15 години членка на ЕУ, дали ти си 100% сигурен дека истиве срања немало да се случуваат? Особено кога и сега можеш да приметиш што се случува со средствата од предпристапните фондови. Јас разбирам дека ЕУ е значаен фактор за развојот на земји ко што е Македонија, ама тој развој не зависи само од парите што ЕУ ќе ти ги даде, зависи пред се од како ти ќе ги искористиш. Бугарија очигледно ги користи за капитални инвестиции, додека Македонија за тренирање на магариња..
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Не ми јас фаќаш поентата. Бедно е да сеириш за дното кое тие го допреле, а на твојата држава тоа дно и е ко добро утро.

Може едно прашање? Дали ти мислиш дека Македонците не боледуваат од истите тие бугарски болести? Замисли еве ние да бевме 15 години членка на ЕУ, дали ти си 100% сигурен дека истиве срања немало да се случуваат? Особено кога и сега можеш да приметиш што се случува со средствата од предпристапните фондови. Јас разбирам дека ЕУ е значаен фактор за развојот на земји ко што е Македонија, ама тој развој не зависи само од парите што ЕУ ќе ти ги даде, зависи пред се од како ти ќе ги искористиш. Бугарија очигледно ги користи за капитални инвестиции, додека Македонија за тренирање на магариња..
А бе кој им се смее на Бугарите? Кого воопшто го заболело левото маде на Бугарите? Апсолутно небитни се за нас тие, никој никогаш не им чачкал во нивна историја, ниту па барал од нешто да се откажат, ниту па се мерел со нив, туку баш обратното е. Зар ти со цел памет не ја гледаш сета нивна агресија наспрема нас и не приметуваш дека нив им смета постоење на Македонци и Македонска држава, а не обратно? Па побогу не да си глуп тенџере си, ама пак и на таа степен на развиток на мозокот, слична на мајмун би го приметил ова.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Основниот проблем на Бугарија е неконзистентна политика. Не знам од каде им образ да се бунат за „навредите“ од страна на Македонија. Те понижува, навредува, „дипломатски пцуе“ и се наоѓа навредена од коментарите. Каракачанов на ниво на домороден политичар секојдневно има нов „бисер на мудроста“ и дури не ти се верува дека напредокот на една земја зависи од еден таков дибек.
Нашата најголема грешка е што на самиот почеток немавме официјален став упатен до ЕУ дека очекуваме интервенција и внатрешна ЕУ консолидација. Нема што да се зборува со Бугарија после такви глупи изјави и барања.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Никој не спори ситуацијата во Македонија, добро сме свесни тука каква е состојбата. Мене смешното ми е што тука Бугари глумат дека Бугарија била Луксембург.
Никогаш Бугарите не глумиле такво нешто. Него ќе се jави кутро гревче од паланка некоjа, или од Кривогаштани или Свирипичино и слично, па ќе почне да сере наголемо, да им става зборови што источните соседи никогаш не кажеле, и то.

Пред да се курчиш што ама воопшто не ти личи, со обзир на реалността во коjа егзистираш, немоj да заборавиш дека си во посебна категориjа на земjи што ептен понижувачки по тебе изгледа. Во никоjа друга европска држава нема ситуациjа едно етничко и муслиманско малцинство толку слободно да господари врз христиjанското мнозинство. Да бидам поконкретен. Спикер на Собрание знаш коj ти е, ти се деси Смилковци, пред тоа бачилата, манастирот во Лешок, мавровски работници, раселени, киднапирани, малтретирани, тепачките во автобусите и школата, па Саздо, па гробиштата и црквите, и т.д. Имаш двоjазичност, а Скопjе е обjект на потсмев во глобални димензии како престолнина на кичот, толку лош вкус имаш за градска средина. Да биде ушто побизарно бивш премиер ти е избеган надвор па се крие како пичка од правосудство.

Добро да ги паметиш тие твои карактеристики бидеjќи те прават да бидеш уникатен на лош начин дури во друштво како балканското така да малце смири се пред да се одлучиш да се курчиш затоа што не ти личи.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Никој не спори ситуацијата во Македонија, добро сме свесни тука каква е состојбата. Мене смешното ми е што тука Бугари глумат дека Бугарија била Луксембург како ние да не знаеме каква циганерија се.

И да....
13 години членка на ЕУ = комбе за кремвишли вози вакцини во вториот најголем град. Поздраааав. Тоа доволно збори за каков народ и менталитет станува збор.
Vo Canada sa sigur ushte po budali....ta go transportirat so bus za ice cream.... :icon_lol: :pos:
Ma inaku da ne ja propushtime moznosta da gi plukame Bugarite.

 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Никогаш Бугарите не глумиле такво нешто. Него ќе се jави кутро гревче од паланка некоjа, или од Кривогаштани или Свирипичино и слично, па ќе почне да сере наголемо, да им става зборови што источните соседи никогаш не кажеле, и то.

Пред да се курчиш што ама воопшто не ти личи, со обзир на реалността во коjа егзистираш, немоj да заборавиш дека си во посебна категориjа на земjи што ептен понижувачки по тебе изгледа. Во никоjа друга европска држава нема ситуациjа едно етничко и муслиманско малцинство толку слободно да господари врз христиjанското мнозинство. Да бидам поконкретен. Спикер на Собрание знаш коj ти е, ти се деси Смилковци, пред тоа бачилата, манастирот во Лешок, мавровски работници, раселени, киднапирани, малтретирани, тепачките во автобусите и школата, па Саздо, па гробиштата и црквите, и т.д. Имаш двоjазичност, а Скопjе е обjект на потсмев во глобални димензии како престолнина на кичот, толку лош вкус имаш за градска средина. Да биде ушто побизарно бивш премиер ти е избеган надвор па се крие како пичка од правосудство.

Добро да ги паметиш тие твои карактеристики бидеjќи те прават да бидеш уникатен на лош начин дури во друштво како балканското така да малце смири се пред да се одлучиш да се курчиш затоа што не ти личи.
И што има оваа со тоа што биле Македонците пред 70-80 години. Или поентата е дека се ќе се опарави ако се прифатат уцените на Бугарите?
Автоматски споено мислење:

Vo Canada sa sigur ushte po budali....ta go transportirat so bus za ice cream.... :icon_lol: :pos:
Ma inaku da ne ja propushtime moznosta da gi plukame Bugarite.

Бугарите се националшовинисти...тоа им е проблемот не фрижидерот за виршли. Мајнсетот им е пореметен.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
И што има оваа со тоа што биле Македонците пред 70-80 години. Или поентата е дека се ќе се опарави ако се прифатат уцените на Бугарите?
Првин мора сам себе да се запрашаш: дали сум во реална положба да зборувам за било коj друг кога УЧК ми раководи со државата?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Бугарите се националшовинисти...тоа им е проблемот не фрижидерот за виршли. Мајнсетот им е пореметен.
Ај што Бугарите не ебаваат... Полошо е кога нашите побугарчени куртони го прават тоа, а ги има тука.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Првин мора сам себе да се запрашаш: дали сум во реална положба да зборувам за било коj друг кога УЧК ми раководи со државата?
Ебати изборот УЧК или Татари да не владеат. Додуше УЧК е за нианса подобра од Бугарија ако размислиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom