Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
19 март 2011
Мислења
12.772
Поени од реакции
14.052
Поголемиот дел од македонската страна си се чувствуваат за македонци што е чудно? На 90% од македонскитe бугари или бугарофили најголемиот дел од роднините се декларираат само како македонци. А и самиот си пиша за роднините ти гркомани. E сега како тие грци, а ти блиска рода македонец?
Не се грци туку гркомани или профитери би рекол. Имаат останато таму со сменето име презиме и си добиле дел од имотот на пребеганите фамилии, па сега се курчат со кафичи во Солун. Плус ако ништо друго они се родени и живеат во држава каде што се негира македонскиот идентитет и има силна пропаганда.
Јас не сфаќам ти како си дошол до бугаризирање со роднини Македонци од Егеј и плус ваљда си роден во МК? :confused:
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Овој Гавранов мислев океј човек е, а тоа испадна Чавка дека бил :ROFLMAO:

Скопскиот и Воденскиот не биле слични и готово различни националности се во прашање. А бе Скопје и Куманово се на 40 километри оддалечени па разликата помеѓу двата дијалекта е огромна...
Какви комплекси има набиено Блаже со кодификацијата на јазикот мајко мила. Требало да му кажат на човекот дека ќе се љутат луѓево од говорните подрачја што ги изоставува при кодификацијата:D

Е сега се издаде дека си викпедизиран бугар и џабе шкрабаш по тастатурата низ темиве.
Како може човеков да се смета себе си за Македонец, а ти себе за македонски бугар иако сте блиска рода? Немало кој да го излаже на интернет пред 70+ години очигледно.
Секој аргумент буквално ти паѓа во вода после напишаново.

Иначе и баба ми е од Воденско. Кај неа поголем дел од фамилијата има пребегано в'Прилеп ебаго, а помал дел има останато. Овие братучедиве нејзини што останале сега се поголеми грчишта од грците. Во Солун преселни и глумат курац ипол кога имаа идено да ги посетат.
Покатиљ човек од србоман, бугарофил или гркоман нема.
Што очекуваш од типот кој кажува дека Климент бил Бугарин? Никој полунормален тоа не би го напишал, а не па некој научник. Јасно е како ден дека мрази и неигра све што е Македонско.
Еј, за човек од деветти век тврди дека е Бугарин, додека за попис од 1945 во ПМ тврди дека бил местен. За партизаните од ЕМ кои својата дивизија ја крстиле Македонски ослободителен фронт во ВСВ не признава дека се Македонци, за Вардарците-партизан тврди дека се скоевци и што уште не напишал. Гадно, гнасно и исфрустрирано човече.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Оти си бегал од часови по Историја? Имаш ли слушнато за Бледски договор помеѓу Југославија и Бугарија? Отвори и види што предвидувал тој договор и поради чиј интерес истиот пропаднал.
Како може "..Југославија и Југословенските комунисти направија се што е можно да не оддалечат вештачки што повеќе од Бугарија... " а во исто време да склучат договор со кој ќе оформат федерација заедно. Кој друг акт би претставувал поголемо приближување на двата народа? Општење на страна, се разбира.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.772
Поени од реакции
14.052
Што очекуваш од типот кој кажува дека Климент бил Бугарин? Јасно е како ден дека мрази и неигра све што е Македонско.
Мене само ме интересира од каде му извира таа љубов кон бугарија и омраза кон се македонско кога од коментариве што ги пишува испаѓа дека роднините му се Македонци и Хрвати :D
Мора да има некој тригер што го натерало вака да размислува.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Мене само ме интересира од каде му извира таа љубов кон бугарија и омраза кон се македонско кога од коментариве што ги пишува испаѓа дека роднините му се Македонци и Хрвати :D
Мора да има некој тригер што го натерало вака да размислува.
Тригер му е прочитал на Википедија нешто поразлично-Блгарско. И сега негира све што дотогаш го знаел. Типичен неписмен лик кој се пали на алтернативна историја. Ете во ПМ, ЕМ и ВМ вкупно од сите Македонци во ВСВ 90% од словените се декларирале за Македонци и сакале независна Македонска држава, но тој тврди дека Тито и Лазо ги излажале Македонците и ги направиле од Бугари преку ноќ Македонци.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не се грци туку гркомани или профитери би рекол. Имаат останато таму со сменето име презиме и си добиле дел од имотот на пребеганите фамилии, па сега се курчат со кафичи во Солун. Плус ако ништо друго они се родени и живеат во држава каде што се негира македонскиот идентитет и има силна пропаганда.
Јас не сфаќам ти како си дошол до бугаризирање со роднини Македонци од Егеј и плус ваљда си роден во МК? :confused:
Он е бугаризиран Хрват и тука не учи историја. Можеби единствен ваков. Нешто ко еднорог.
Ма да повеќе влече накај Бугарите пошто ако споредуваш Хрвати со Бугари е ко да споредуваш австо-унграрија со отоманците.

Иначе незнам што го напаѓате Гавранот. Човекот воопшто не навреди туку си изјасни мислења врз некој работи.

Инаку ако не сте го гледале документарецот Македонец обавезно го погледајте. Мене ми е прилично емотивен и ја опишува правата слика во Егејска Македонија.
Еве кога режисерот е таму и кога ги прашува локалците: https://youtu.be/4NRvoVopXnE?t=246

Убаво беше прикажано зашто не смеат да кажат дека зборуваат македонски туку велат ендопи / нашки .
Имаше сцена во која тој прашува една бабичка за неговите предци и таа му објаснува. Да недолжам погледнете од 7 минута натаму и сфатете под кој притисок се нашите таму и зашто има толку малку декларирани македонци. Веднаш комшиката ја прекори кога рече македонски јазик.
Автоматски споено мислење:

И најголема грешка се направи што гомнарот се откажа од малцинствата во тие негови предавнички договори. Мене ми беше доста емотивен филмот сниман од страна на потомци на наши иселени, а го има и татко му.
Автоматски споено мислење:

Пошто претходниот е со полски преводи кога зборуваат грчки еве со македонски.
од 30 минута е се објаснето од страна на чичкото што живее таму.
Автоматски споено мислење:

Изгледајте ја и сцената после чичето на 30 минута каде поранешен најдобар другар на татко му збори.
Татко му на режисерот му пишал писмо ако прифати грчко име за да влезе во Грција пошто им бил забранет влез на Македонците нема никогаш да му прозбори. После 31 минута.
Па сега братучедите на Красимир Каракачанов од Бугарија или пак Анте Каракачанов одностно Красимир Павелиќ од Македонија ќе речат мислат на регионален идентитет.
 
Последно уредено:

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Циганче има горе снимка, пушти ќе видиш на што звучи. Јас сум бил фатениот. :pos:
Инаку @fmi нека ти каже на кои говори потсеќа, он е блиску до Родопите. ;)
Близки говори на Егеjска Тракиja.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.840
Во Австралија има многу Егејци пребегано. Колку од нив се декларираат како Бугари а колку како Македонци?
Тито им го перел мозокот и на нив? Како е можно и тие во Австралија да станале Македонци зошто нели сите јужно од Ниш сме биле Бугари. Ете во Австралија немало кој да им го пере мозокот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Е сега се издаде дека си викпедизиран бугар и џабе шкрабаш по тастатурата низ темиве.
Како може човеков да се смета себе си за Македонец, а ти себе за македонски бугар иако сте блиска рода? Немало кој да го излаже на интернет пред 70+ години очигледно.
Секој аргумент буквално ти паѓа во вода после напишаново.

Иначе и баба ми е од Воденско. Кај неа поголем дел од фамилијата има пребегано в'Прилеп ебаго, а помал дел има останато. Овие братучедиве нејзини што останале сега се поголеми грчишта од грците. Во Солун преселни и глумат курац ипол кога имаа идено да ги посетат.
Покатиљ човек од србоман, бугарофил или гркоман нема.
По истата логика сите што имат избегано от Егеjска Македониja ,па имат роднини во Бугариja што прават?! Прост пример ти е Захариева.
Друг пример ти е Фрчковски и ако не е от Егеjска МК, што има рода овде.
Автоматски споено мислење:

Во Австралија има многу Егејци пребегано. Колку од нив се декларираат како Бугари а колку како Македонци?
Тито им го перел мозокот и на нив? Како е можно и тие во Австралија да станале Македонци зошто нели сите јужно од Ниш сме биле Бугари. Ете во Австралија немало кој да им го пере мозокот.
А во САД и Канада? Таму бугарнската држава и ВМРО им проми мозоците?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.840
А во САД и Канада? Таму бугарнската држава и ВМРО им проми мозоците?
Што ти е поентата. И во САД и Канада Македонската дијаспора е поголема од бугарската.

Ама мене тоа не ми е поентата. Јас што сакам да ти укажам е дека според вашата историја што сакате тука да ни ја продавате, овие не треба да постојат или ако постојат треба да се бугари.


Нели ние тука сме со испраните мозоци а сите други на кои Тито не им перел мозоците се Бугари.

Од кај постојат овие? Кој им перел мозокот?
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Зошто славјанското малцинство во Грција во огромен дел се декларираат како Македонци?
Ете Југославија не била таму да им го пере мозокот. Како успеале они да се декларираат како Македонциако како што велиш ти, биле Бугари?

зошто во Албанија е истата приказна и Пустец е македонски а не бугарски. Кој им перел таму мозокот?
Во грешка си, славјанското малцинство во Грција во огромен дел се декларираат како грци, во наjдобар случаj како славјаногласни елини. Во споменатите по горе Сухо и Високо са се погрижили да го заборават маjчиниот jазик дури.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.223
Поени од реакции
35.840
Во грешка си, славјанското малцинство во Грција во огромен дел се декларираат како грци, во наjдобар случаj како славјаногласни елини. Во споменатите по горе Сухо и Високо са се погрижили да го заборават маjчиниот jазик дури.
Ако одиш по тие егејските села воВоденско и Леринско ќе најдеш Македонци, Бугари тешко дека ќе најдеш.
Не знам ваљда Тито и нив ги измислил:toe:

Пустец ете гледам исто сите Бугари се декларираат.И таму Тито измислувал создавал малцинства. И во Австралија создал 150 илјади Македонци.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Ако одиш по тие егејските села воВоденско и Леринско ќе најдеш Македонци, Бугари тешко дека ќе најдеш.
Не знам ваљда Тито и нив ги измислил:toe:

Пустец ете гледам исто сите Бугари се декларираат.И таму Тито измислувал создавал малцинства. И во Австралија создал 150 илјади Македонци.
Не ги негирам наведените от тебе факти. Но пак ке кажам, славјаногласните во Егеj во огромен дел се декларираат како грци. Така како има бегалци от Егеjска Македониjа кон Север, така има и миграциjа от другите делове на гркомани на jуг. Затоа денес имаме населби како Неа Петрини, Като Неврокопион и некои жители нарекуват Килкис (град на неколко километри от изгорениот Кукуш) Неа Струмица.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Пустец ете гледам исто сите Бугари се декларираат.И таму Тито измислувал создавал малцинства.
Пустец не е Албаниjа. Што се курчиш толку кога има други општини каде се идентификуват како Бугари. Ти реков еднаш дека бугарската заедница таму се организираше во пресрет на гласањето на законот за малцинствата и уз активната поддршка на матичната држава, односно Бугариjа, jа добиjа битката, иако против тоа беше дури грчкото лоби.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom