Политиките на Бугарија кон Македонија

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Многу поблиску ми гледа до добруџански отколку до битолско-велешки. Збор нема што не се разбира од што е неразбирлив, за разлика од бугарскиот, кој пола зборови првпат Македонец ги слуша. Ајде да кажеше Сер или Одринско исл., ама до овој степен да си лажлив не ми се верува човече. Преокупиран си со бришење на Македонци и сите Македонски дејци. :D Е па нема да ти биднат твоите лаги на форумов копиле едно усташко и манипулаторско. Фатен си по 100-ти пат. Префрли се на Климент Бугаринот сега или па на објаснувањата како Љубчо бил интелектуалец,
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Циганче има горе снимка, пушти ќе видиш на што звучи. Јас сум бил фатениот. :pos:
Инаку @fmi нека ти каже на кои говори потсеќа, он е блиску до Родопите. ;)
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Што си толку нервозен дека постои Македонска нација не знам. Нема потреба од тоа. Демократско признато право е, не мора сега толку да поткопуваш све што доаѓа од Македонци и да си дотолку нервозен. Ако не признаваш ти дека има Македонци океј, ама да лажеш сега за сешто нешто не може така. Лажи на твитер, не тука. Дијалектот воденски е милион пат поблизок од Македонски отколку до Бугарски. Секој би го забележал тоа.
Иако мора да признаам дека не знам каква сатисфакција ти е тоа. Литературните јазици се вештачки конструкт. Колку да се разбере одредена територија, ниту докажуваат нешто, нит бутур. Нашиот е велешко-битолски, нивниот од северо-источните наречја. Дали бил Воденски поблизок до еден или друг не знам тебе што ти докажува искрено за да си дотолку радосен. Тотално си пролупал човеку, све нешто гледаш да негираш. Мразиш цела етничка заедница, распина ти е душата наспрема народ ништо кој не му направил на твојот, а во чија држава си израснал.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Моите роднини кои денес живеат во Воденско велат вас од Скопје слабо ве разбираме, а тие од Софија кога ќе дојдат се разбираме. :D
Види другар, јасни можат да му бидат работите само на некој кој што сака да му се разјасни, тој што не сака да му стане јасно ако сакаш утепај се пак нема да му биде јасно.
Таму во Воденско го немаше Блаже Конески да им го 'подзачисти' јазикот и затоа луѓето таму имаат проблеми да разберат некој од Скопје.
Еве еден пример:
Темниот глас или тврдиот знак не е карактеристично само за солунските дијалекти туку и за некои македонски а сепак е избришан. Спореди "Т'га за југ" напишана од Константин Миладинов на неговиот струшки дијалект. Дури кога го читам Цепенков се збунувам понекогаш бидејќи во неговиот дијалект има доста слични зборови со солунскиот, на пример аресе/допаѓа и др. и се прашувам како до таа мера го 'подзачистиле' македонскиот литературен јазик да од толку зборови домашни како "аресе" или "бендисва" тие го нашле баш зборот "допаѓа" иако не сум го сретнал во пишувањата на домашните автори од 19-ти век.
Да не се правиме на мутави, Заев можеби не им се допаѓа на мнозинството од домашните патриоти но кога вели дека Југославија и Југословенските комунисти направија се што е можно да не оддалечат вештачки што повеќе од Бугарија е апсолутно во право. И можеби јас сум 'предавник' во нивните глави само и само затоа што не велам на белото црно и обратно и поради самокритичноста која е важен елемент на едно созреано општество а која недостасува во македонското.

Само да дополнам дека тие од Скопје не би ги разбрале не само поради 'чистототата' на македонскиот литературен јазик туку и поради многуте србизми кои денешниве скопјани милуваат да ги користат.
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Значи ние за да сме вистински Македонци треба да ги славиме тие што ги убија Гоце, Јане и Ѓорче. Тогаш коминтерна немаше, ама ете се пуштаа Бугарски официри во Македонија за да ги сменат Гоце и Ѓорче од ЦК, а подоцна да ги убијат. За све што направиле лошо Бугарите се криви Србите и обратно. Дури и кога си потпишуваа воен пактови за разделба на Македонците така што Охриѓани би биле Бугари, а Стружани Срби. Ама не, затоа што не сме Бугари е крива Коминтерната.
Коминтерната го измисли врховизмот и делеше територии цртајќи дијагонали, го хушкаше народот во братоубиствени војни за српски, бугарски и грчки грабења на територии.
Блаже е крив сега, пошто го србизирал јазикот, џуџето од Небрегово и неазвршениот студент. Него треба да го плукаме и Тито и Коминтерната. Тие се криви за све лошо на нашиот народ, а не овие кои до ден денес не не' признаваат.
Тоа го кажаа Влаот од Струмица и Хрватот од Скопје.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Види другар, јасни можат да му бидат работите само на некој кој што сака да му се разјасни, тој што не сака да му стане јасно ако сакаш утепај се пак нема да му биде јасно.
Таму во Воденско го немаше Блаже Конески да им го 'подзачисти' јазикот и затоа луѓето таму имаат проблеми да разберат некој од Скопје.
Еве еден пример:
Темниот глас или тврдиот знак не е карактеристично само за солунските дијалекти туку и за некои македонски а сепак е избришан. Спореди "Т'га за југ" напишана од Константин Миладинов на неговиот струшки дијалект. Дури кога го читам Цепенков се збунувам понекогаш бидејќи во неговиот дијалект има доста слични зборови со солунскиот, на пример аресе/допаѓа и др. и се прашувам како до таа мера го 'подзачистиле' македонскиот литературен јазик да од толку зборови домашни како "аресе" или "бендисва" тие го нашле баш зборот "допаѓа" иако не сум го сретнал во пишувањата на домашните автори од 19-ти век.
Да не се правиме на мутави, Заев можеби не им се допаѓа на мнозинството од домашните патриоти но кога вели дека Југославија и Југословенските комунисти направија се што е можно да не оддалечат вештачки што повеќе од Бугарија е апсолутно во право. И можеби јас сум 'предавник' во нивните глави само и само затоа што не велам на белото црно и обратно и поради самокритичноста која е важен елемент на едно созреано општество а која недостасува во македонското.

Само да дополнам дека тие од Скопје не би ги разбрале не само поради 'чистототата' на македонскиот литературен јазик туку и поради многуте србизми кои денешниве скопјани милуваат да ги користат.
Така е, ние сме предавниците ја мразиме Македонија и македонците, плукаме по се македонско, душевна храна ни е да ги правиме бугари и што све не.
Едноставно е, при очи слеп не можам да се правам.
Да кажам дека не е вистина што средновековните извори го кажуваат Климент бугарин по род или дека е прв епископ на бугарски јазик и дека служел и го христијанизирал првото бугарско царство кога во периодот кога дел од балканските словени го добиваат името бугарин? Тоа што е јасно како ден за цела светска историографија. Дека Климент бил ист како денешните бугари, не бил, но бугарите и те како имаат право да си го нарекуваат бугарски просветител.

За воденскиот дијалект изгледа треба да се правам дека е одма тука со на Блаже јазикот кога јасно како ден е дека говор од малтене георграфскиот центар на Македонија е ист со тие од Родопите и Егејска Тракија. Да се правам дека не го слушнав братуедот на баба ми (кој патем се кажува за македонец, не за бугарин) на кого му е интересно како полесно се разбира со гости од Софија отколку од Скопје и како му е тешко да ги разбере тие од Скопје. Ама ете изгледа си ги мразам необјасниво македонците, па одам по форуми си лажам.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.789
Поени од реакции
14.126
Овој Гавранов мислев океј човек е, а тоа испадна Чавка дека бил :ROFLMAO:

Скопскиот и Воденскиот не биле слични и готово различни националности се во прашање. А бе Скопје и Куманово се на 40 километри оддалечени па разликата помеѓу двата дијалекта е огромна...
Какви комплекси има набиено Блаже со кодификацијата на јазикот мајко мила. Требало да му кажат на човекот дека ќе се љутат луѓево од говорните подрачја што ги изоставува при кодификацијата:D
Да се правам дека не го слушнав братуедот на баба ми (кој патем се кажува за македонец, не за бугарин
Е сега се издаде дека си викпедизиран бугар и џабе шкрабаш по тастатурата низ темиве.
Како може човеков да се смета себе си за Македонец, а ти себе за македонски бугар иако сте блиска рода? Немало кој да го излаже на интернет пред 70+ години очигледно.
Секој аргумент буквално ти паѓа во вода после напишаново.

Иначе и баба ми е од Воденско. Кај неа поголем дел од фамилијата има пребегано в'Прилеп ебаго, а помал дел има останато. Овие братучедиве нејзини што останале сега се поголеми грчишта од грците. Во Солун преселни и глумат курац ипол кога имаа идено да ги посетат.
Покатиљ човек од србоман, бугарофил или гркоман нема.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Овој Гавранов мислев океј човек е, а тоа испадна Чавка дека бил :ROFLMAO:

Скопскиот и Воденскиот не биле слични и готово различни националности се во прашање. А бе Скопје и Куманово се на 40 километри оддалечени па разликата помеѓу двата дијалекта е огромна...
Какви комплекси има набиено Блаже со кодификацијата на јазикот мајко мила. Требало да му кажат на човекот дека ќе се љутат луѓево од говорните подрачја што ги изоставува при кодификацијата:D

Е сега се издаде дека си викпедизиран бугар и џабе шкрабаш по тастатурата низ темиве.
Како може човеков да се смета себе си за Македонец, а ти себе за македонски бугар иако сте блиска рода? Немало кој да го излаже на интернет пред 70+ години очигледно.
Секој аргумент буквално ти паѓа во вода после напишаново.

Иначе и баба ми е од Воденско. Кај неа поголем дел од фамилијата има пребегано в'Прилеп ебаго, а помал дел има останато. Овие братучедиве нејзини што останале сега се поголеми грчишта од грците. Во Солун преселни и глумат курац ипол кога имаа идено да ги посетат.
Покатиљ човек од србоман, бугарофил или гркоман нема.
Поголемиот дел од македонската страна си се чувствуваат за македонци што е чудно? На 90% од македонскитe бугари или бугарофили најголемиот дел од роднините се декларираат само како македонци. А и самиот си пиша за роднините ти гркомани. E сега како тие грци, а ти блиска рода македонец?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.149
Така е, ние сме предавниците ја мразиме Македонија и македонците, плукаме по се македонско, душевна храна ни е да ги правиме бугари и што све не.
Едноставно е, при очи слеп не можам да се правам.
Да кажам дека не е вистина што средновековните извори го кажуваат Климент бугарин по род или дека е прв епископ на бугарски јазик и дека служел и го христијанизирал првото бугарско царство кога во периодот кога дел од балканските словени го добиваат името бугарин? Тоа што е јасно како ден за цела светска историографија. Дека Климент бил ист како денешните бугари, не бил, но бугарите и те како имаат право да си го нарекуваат бугарски просветител.

За воденскиот дијалект изгледа треба да се правам дека е одма тука со на Блаже јазикот кога јасно како ден е дека говор од малтене георграфскиот центар на Македонија е ист со тие од Родопите и Егејска Тракија. Да се правам дека не го слушнав братуедот на баба ми (кој патем се кажува за македонец, не за бугарин) на кого му е интересно како полесно се разбира со гости од Софија отколку од Скопје и како му е тешко да ги разбере тие од Скопје. Ама ете изгледа си ги мразам необјасниво македонците, па одам по форуми си лажам.
Зошто славјанското малцинство во Грција во огромен дел се декларираат како Македонци?
Ете Југославија не била таму да им го пере мозокот. Како успеале они да се декларираат како Македонциако како што велиш ти, биле Бугари?

зошто во Албанија е истата приказна и Пустец е македонски а не бугарски. Кој им перел таму мозокот?
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Како прво, никаде не реков дека некој е различна националност ниту сум рекол дека Македонците се нешто друго а не Македонци. Едноставно што реков е дека нема заинтересираност за солунските дијалекти кај македонските лингвисти и дека солунските дијалекти се транзициски помеѓу македонските и бугарските. Интересно ми е како некои овде ти ставаат зборови во устата што не си ги кажал. Значи човек ако ги истакнува сличностите на одделни македонски и бугарски дијалекти тогаш е чавка? Ако човек го критикува Блаже Конески тогаш не е ок човек? Значи сите треба да размислуваме исто, да бидеме како чипирани, исто како тие комунистите во северна Кореја? За Бугарите се лошо и само Бугари Татари да викаме а за Македонците дека се китки за мирисање? И вечно да плачеме дека се некој нас не тепал, не силувал, а ние овцички тревопасни само за стрижење добри. Чудна работа се некои луѓе овде...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.753
Поени од реакции
7.571
Види другар, јасни можат да му бидат работите само на некој кој што сака да му се разјасни, тој што не сака да му стане јасно ако сакаш утепај се пак нема да му биде јасно.
Таму во Воденско го немаше Блаже Конески да им го 'подзачисти' јазикот и затоа луѓето таму имаат проблеми да разберат некој од Скопје.
Еве еден пример:
Темниот глас или тврдиот знак не е карактеристично само за солунските дијалекти туку и за некои македонски а сепак е избришан. Спореди "Т'га за југ" напишана од Константин Миладинов на неговиот струшки дијалект. Дури кога го читам Цепенков се збунувам понекогаш бидејќи во неговиот дијалект има доста слични зборови со солунскиот, на пример аресе/допаѓа и др. и се прашувам како до таа мера го 'подзачистиле' македонскиот литературен јазик да од толку зборови домашни како "аресе" или "бендисва" тие го нашле баш зборот "допаѓа" иако не сум го сретнал во пишувањата на домашните автори од 19-ти век.

Да не се правиме на мутави, Заев можеби не им се допаѓа на мнозинството од домашните патриоти но кога вели дека Југославија и Југословенските комунисти направија се што е можно да не оддалечат вештачки што повеќе од Бугарија е апсолутно во право. И можеби јас сум 'предавник' во нивните глави само и само затоа што не велам на белото црно и обратно и поради самокритичноста која е важен елемент на едно созреано општество а која недостасува во македонското.

Само да дополнам дека тие од Скопје не би ги разбрале не само поради 'чистототата' на македонскиот литературен јазик туку и поради многуте србизми кои денешниве скопјани милуваат да ги користат.
Оти си бегал од часови по Историја? Имаш ли слушнато за Бледски договор помеѓу Југославија и Бугарија? Отвори и види што предвидувал тој договор и поради чиј интерес истиот пропаднал.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Оти си бегал од часови по Историја? Имаш ли слушнато за Бледски договор помеѓу Југославија и Бугарија? Отвори и види што предвидувал тој договор и поради чиј интерес истиот пропаднал.
И што има врска бледскиот договор со ова што јас го пишав погоре?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.241
Поени од реакции
18.057
Еве нова територија во Пацификот за проширување на Бугарското Царство. Голема е колку САД.
Тамн Каракачанов да порача и еден носач на авиони од Германциве.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom