Полигамија - ДА или НЕ

Полигамија: Да или НЕ

  • Да

    Гласови: 14 36,8%
  • Не

    Гласови: 24 63,2%

  • Вкупно гласачи
    38
  • Гласањето е завршено на .

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.295
Поени од реакции
30.391
omlet greshka ., DA ., :D., samo pod uslov da ne bidesh ., faten inflangranti:coffee:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.298
Поени од реакции
5.873
Јас сум и за и против. Интересно звучи и изгледа ама како е во реалност врска неам. Мислам дека во ваков случај на љубовен живот со никоја партенрка не е возможно да се поврзеш вистински.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.684
Поени од реакции
4.428
Не гледам зошто некој би бил против. Реално моногомијата е тешко изводлива, а полигамијата најверојатно е неколкукратно потешка што не е причина за забрана.

Значи дефиниција за полигамијата е брак кој вклучува повеќе личности без разлика дали е харем или реверсе-харем.

Дали ова е тешко изводливо? Да
Дали ова е штетно за мене? Не

Искрено со оглед на мојот карактер јас лично најверојатно никогаш не би бил учесник во полигамија, но не гледам зошто би требало да биде забранета за соседот.

Мене воопшто не ми е гајле дали он/она има 2-3-4-5 или повеќе легални партнери, тоа си е негов/нејзин избор и не гледам причина зошто таа опција би требало да биде забранета со закон.

П.С Ако тргнеме од религиозна гледна точка и таму во Христијанството го има во стариот завет, и барем јас не знам за пасус каде бог ги прекорил Авраам/Соломон или Давид што имале повеќе жени.

Гледам тука начнале за делот каде се вели маж и жена кога ќе се сплотат во едно тело ама тука пак нема забрана, а мислењето може да се интерпретира на кој како му одговара.

Против аргумент за ова е дека Исус вели и они кои одат со проститутки се сплотуваат во едно со нив така да може да се претпостави дека тука се зборува за физичка, а не спиритуална унија.

За муслиманството веќе кажаа дека е дозволено делумно.
За хиндусите и евреите исто моногамијата е релативно нов концепт.

П.С Полигамијата како и било која друга врста на брак НЕ Е за СЕКОЈ, но Е за НЕКОЈ така да добро би било и таа опција да е отворена.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2013
Мислења
296
Поени од реакции
640
Со оглед на тоа што моногамијата не е одлика на многумина, а е единствена опција кога бракот е во прашање, што води до голема фрустрација и неисполнетост и чувство на неприпаѓање, би можело да се започне со олабавувањето на стегите и предрасудите околу ексклузивноста во рамките на една врска, официјализирана или не. Секако, под услов, истото да е возможно и за мажите и за жените. За мене не е, ниту би сакала да имам партнер за кого е, ама оние коишто и денес си имаат среќа во отворени врски или бракови, зошто тие да се чувствуваат како посебен вид само поради тоа што практикуваат нешто коешто би им помогнало подобро да функционираат?
 
Последно уредено:
Член од
11 март 2010
Мислења
7
Поени од реакции
9
Па отприлика полигамија со 4 жени би изгледало вака:
Добри работи:
1. Секој ден ќе имаш добар и сигурен ручек:jajce:
2. Веројатно од секс нема да куртулиш (а можеби ќе имаш и многу експерименти)
3. Гарант секогаш ќе биде средено постојано по дома, испеглано, наредено...
Лоши работи:
1. 4хБаби:cujte: (ташти):tapp:(n)...страшно,
2. секој месец по еден пакет улошки,:facepalm:
3. 100 х плакари за гардероба, кондури...
4. На пиво:ајнапиво:, баскет, фудбал... со друштво, тешко
5. Не дај Боже да се скараат:lut:...ауу, тешко тебе брат!
Со други зборови треба да имаш дебееееееела плата ( не дека они невработени ќе бидат, ама треба да почастиш малку, Валентај,:smirce: 8ми Март, родендени.....), барем 2 комбиња да имаш, некоја мини зграда....
Јас сепак би за Моногамија. ( член сум во Моногамијата веќе 10 години)
Фала многу и пријатно! :motorce:
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
FUCK YEAH! :) Поштуем ептен и се надевам дека ќе љубам повеќе жени истовремено, во еден гоолем кревет.
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
ДА
една пере, друга деца чува, трета ручек праве, а четврта со тебе у кревет

и сите среќни и весели, сложно си живеат заедно
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Јас сум и за и против. Интересно звучи и изгледа ама како е во реалност врска неам. Мислам дека во ваков случај на љубовен живот со никоја партенрка не е возможно да се поврзеш вистински.
Можеш бе братанац ... неограничена е нели Љубовта па зашто да не имаш повеќе жени истовременски кој подеднакво ќе ги сакаш и они тебе ќе те сакаат.
Ќе си имаш секс 1 на 1 и 5 на 1 зависи како ќе си се организираш и комбинираш.
Ти си пилотот во тој случај кој е ебено јак! :)
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
па подели го справувањата со жена ми... ќе ви биди полесно на двете
па тоа е убавата работа. жените си ја делат работата меѓу себе и многу полесно им е. а мажот секогаш има барем една слободна жена за клецање.
сите добиваат.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Poligamno semejstvo vo koe ke ziveat poveke mazi i zeni. Ne sum za smao eden maz so poveke zeni, tuku isto i zenata da si ima poveke mazi. Isto pri toa nemislam da se zivee haremski orgijaski zivot, mada od vreme na vreme ne e loso da se dese spontano po nekoja orgija ;)
Znaci poentata e da se zivee so edna golemo semejstvo, zaednica kao so decata nema da bidat edinci ili so po edno bratce, sestricka tuku ke imaat nogu brakja i sestri i nogu tetki i cickovci kaj so nema da se gleda biolosekoto dete kako svoe dete, a drugite tugji. Kaj so zenata nema sama da se grize za kukjata, bilo u kujna, kupatlo, dvor tuku ke ima drugarki so koi zaednicki ke se grizat za site sekojdnevni obvrski. Isto i za mazite. Ocigledno e veke deka brakovite ne se nisto drugo do zatvor, vakuum vo koi poedincite samo se gusat i stanuvaat sebicni. Nema veke bratstvo, sestrinstvo megju lugjeto. Setas nadvor gledas prosjak i se praves deka ne go gledas. I milion drugi sitnici koi site gi znaeme.
Mistikot Osho ima prekrasna ideja u vezi ovoga:
:cuc: :zver:
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Poligamno semejstvo vo koe ke ziveat poveke mazi i zeni. Ne sum za smao eden maz so poveke zeni, tuku isto i zenata da si ima poveke mazi. Isto pri toa nemislam da se zivee haremski orgijaski zivot, mada od vreme na vreme ne e loso da se dese spontano po nekoja orgija ;)
Znaci poentata e da se zivee so edna golemo semejstvo, zaednica kao so decata nema da bidat edinci ili so po edno bratce, sestricka tuku ke imaat nogu brakja i sestri i nogu tetki i cickovci kaj so nema da se gleda biolosekoto dete kako svoe dete, a drugite tugji. Kaj so zenata nema sama da se grize za kukjata, bilo u kujna, kupatlo, dvor tuku ke ima drugarki so koi zaednicki ke se grizat za site sekojdnevni obvrski. Isto i za mazite. Ocigledno e veke deka brakovite ne se nisto drugo do zatvor, vakuum vo koi poedincite samo se gusat i stanuvaat sebicni. Nema veke bratstvo, sestrinstvo megju lugjeto. Setas nadvor gledas prosjak i se praves deka ne go gledas. I milion drugi sitnici koi site gi znaeme.
А зошто, како за почеток, не започнеш со една, па потоа да си го шириш "семејството"?

Бракот не е затвор, бракот е релативно трајна заедница која може да ја напуштиш во секој момент. А за гушење, што ти гарантира дека нема да се загушиш во оваа твоја заедница? Знаеш дека ваквите заедници исто се распаѓаат? Како Oneida на пример. :)
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.667
Поени од реакции
2.137
А зошто, како за почеток, не започнеш со една, па потоа да си го шириш "семејството"?

Бракот не е затвор, бракот е релативно трајна заедница која може да ја напуштиш во секој момент. А за гушење, што ти гарантира дека нема да се загушиш во оваа твоја заедница? Знаеш дека ваквите заедници исто се распаѓаат? Како Oneida на пример. :)

Најдобро решение му е отворен брак. Според она што го напишал. Само да не го убие промаја на крај. :P
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.089
Поени од реакции
12.745
Најдобро решение му е отворен брак. Според она што го напишал. Само да не го убие промаја на крај. :P
Најдобро решение му е јамка околу врат.
И не важи тоа само за него.
Рон форумската маскота,ставре покојни,тетките и ред други "истакнати" форумџии плачат за истото решение :)

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom