Полигамија - ДА или НЕ

Полигамија: Да или НЕ

  • Да

    Гласови: 14 36,8%
  • Не

    Гласови: 24 63,2%

  • Вкупно гласачи
    38
  • Гласањето е завршено на .

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
Пуста жеља да седиш на две столчиња....
на две или повеќе :)

синоќа баш на Момент на вистината имаше една девојка,таткои е полигамист.. Имал 4 жени, од кои се на се 38 деца -.- од една имал само 14 ..
живееле во посебна заедница,по строго диктирани правила ..
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
а жените негови исто имаа по 16 мажи :)))
и тој сигурно бил од англија (земјата наинцестите) и не си ги знаел братучедите ...после се раѓале искривени идеформирани ...па ке се раѓаат
 

Немирлика

all I need is love, friends & a piano☺
Член од
15 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
126
Не! Тој шо сака да си седи на повеќе столчиња - нека не стапува во брак! А како сингл нека си прави што му душа сака , никој нема да му забрани...
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.082
Поени од реакции
588
Од една жена ти е преку глава, а не пак повеќе...
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.041
Поени од реакции
1.747
Ама полигамија ко што знам не важи само за мажот...може и обратно, жената да има повеќе мажи, барем јас колку што знам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.707
Поени од реакции
27.670
и тој сигурно бил од англија (земјата наинцестите) и не си ги знаел братучедите ...после се раѓале искривени идеформирани ...па ке се раѓаат


Ама полигамија ко што знам не важи само за мажот...може и обратно, жената да има повеќе мажи, барем јас колку што знам.
аман бре... прочитај го првото мислење, одма во вориот ред е.............
 
М

Мартин`

Гостин
на две или повеќе :)

синоќа баш на Момент на вистината имаше една девојка,таткои е полигамист.. Имал 4 жени, од кои се на се 38 деца -.- од една имал само 14 ..
живееле во посебна заедница,по строго диктирани правила ..
Хах и ја го гледав баш тоа, инаку сум против оти е глупа работа ..
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56

лепотан на мајка ...му принасадија косичка и стана малце поубав од Шрек ...иначе иако Англичаните немале такви бракови (колку што ми е мене познато) за да им останело богатството кај нив, бирале партнер кој е со т.н. плава крв безразлика дали им бил братучед/братучедка или не (ако грешам нека изгорам)
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
е да, и ако не е тајна ..баш ме интересира кој гласаше за ДА! -.-
freaks ..
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.143
Поени од реакции
804
Пуста жеља да седиш на две столчиња....
Не е до столчињата,до газињата е пријателе,до сексипилната касиерка во оближниот маркет е,која те гледа како да сака да те поебе со погледот(и која лесно би ја средил да беше ерѓенче),до ваквите работи е,не ќе да е до друго.
Мажите потсвесно сонуваат за полигамија,и во нивните скриени мечти и фантазии е еден ден да успеат да станат она што е денес Хју Хефнер-основачот на Плејбој,кој живее со еден куп убавици во вилата Плејбој.
Ниеден маж(освен ретките вистински папучари и мутавци) нема да ја одбие идејата за легализација на полигамијата(кој вели дека сака цел живот да спие само со една иста особа е ЛАЖОВ),и мажот кој ја има најубавата жена,посакува да потуца нешто од страна,бидејќи со жена му веќе после 11-12 години брак,му е дојдено преку ку...ц.Така да,еве и јас гласав за полигамија и сум нејзин приврзаник,друг проблем е како еден маж би издржувал на пр.3-4 жени,треба да е многу јак економски за да си го дозволи тоа,ама тоа е веќе др.тема,поздрав ;)
 

FortuneTeller

ВРАГ
Член од
20 мај 2011
Мислења
476
Поени од реакции
138
Оти бе лујџе не гласате за полигамија
 

шеф на подземје

зумбулот
Член од
25 август 2010
Мислења
1.213
Поени од реакции
76
на две или повеќе :)

синоќа баш на Момент на вистината имаше една девојка,таткои е полигамист.. Имал 4 жени, од кои се на се 38 деца -.- од една имал само 14 ..
живееле во посебна заедница,по строго диктирани правила ..
тоа е премногу 38 деца ,има ли преспано некој вечер тој .
таа имал со неа 14 и со новиот маж 1 значи 15 деца
тоа во превод би дошло од 20 до 35 години нон стоп трудна .
Верчер а 500,000 ке бидетешко бидејки ја видов сње расплака ,па ми итересира да видам што би можело да биде .
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.543
Ако секој маж има по 4 жени,а да земеме во предвид дека бројот на мажи и жени во светот е приближно еднаков,тогаш би настанал огромен дефицит на жени,т.е за голем број мажи би немало жени.Значи полигамијата би била можна само доколку постои и полиандрија(една жена,повеќе мажи) само не знам колку од мажиштава што сонуваат за харем преполн со жени, би биле рамнодушни на помислата дека нивната женичка се плеска со сопругот број 4 во соседната соба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom