Полигамија - ДА или НЕ

Полигамија: Да или НЕ

  • Да

    Гласови: 14 36,8%
  • Не

    Гласови: 24 63,2%

  • Вкупно гласачи
    38
  • Гласањето е завршено на .

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.604
Полигамија и полиандрија како полимеризација нешто...:)
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.635
Поени од реакции
4.917
Ако секој маж има по 4 жени,а да земеме во предвид дека бројот на мажи и жени во светот е приближно еднаков,тогаш би настанал огромен дефицит на жени,т.е за голем број мажи би немало жени.Значи полигамијата би била можна само доколку постои и полиандрија(една жена,повеќе мажи) само не знам колку од мажиштава што сонуваат за харем преполн со жени, би биле рамнодушни на помислата дека нивната женичка се плеска со сопругот број 4 во соседната соба.
Хахаха, баш!
Иначе стварно немам точно определен став, не сум ни против ни за, ако на некој (како Чарли Шин на пример) му одговара, и жените немаат проблем, незнам зошто мене би ми пречело. Се' што е со слободна волја направено, немам проблем, нека си тераат луѓето, па еден живот имаме, и премногу е краток да се замараме со мрчење за туѓиот.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
Хахаха, баш!
Иначе стварно немам точно определен став, не сум ни против ни за, ако на некој (како Чарли Шин на пример) му одговара, и жените немаат проблем, незнам зошто мене би ми пречело. Се' што е со слободна волја направено, немам проблем, нека си тераат луѓето, па еден живот имаме, и премногу е краток да се замараме со мрчење за туѓиот.
uncle Чарли не ги жени сите бе чоек :D
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
676
Точно, законски не ги жени пошто не смее. Ама тоа што живее со повеќе го прави реално полигамен :)
Мислам дека после Хју Хефнер, Чарли треба да го забземе местото во плејбој :)
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Ако секој маж има по 4 жени,а да земеме во предвид дека бројот на мажи и жени во светот е приближно еднаков,тогаш би настанал огромен дефицит на жени,т.е за голем број мажи би немало жени.Значи полигамијата би била можна само доколку постои и полиандрија(една жена,повеќе мажи) само не знам колку од мажиштава што сонуваат за харем преполн со жени, би биле рамнодушни на помислата дека нивната женичка се плеска со сопругот број 4 во соседната соба.
Точно така, тоа е и решението... и немам ништо против да моите жени имаат други мажи, но само доколку тие мажи се достојни да и дадат љубов, внимание и разбирање во иста мера колку што би им дал и јас. Инаку не би биле достојни да ги имаат моите жени.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.426
Точно така, тоа е и решението... и немам ништо против да моите жени имаат други мажи, но само доколку тие мажи се достојни да и дадат љубов, внимание и разбирање во иста мера колку што би им дал и јас. Инаку не би биле достојни да ги имаат моите жени.
Немаш против на теорија или на пракса? Си пробал твоја девојка да има секс и љубов со друг?
 
Член од
22 февруари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
57
Па... бев изневерен од девојка со еден друг, но после сфатив колку тие периоди јас не и давав ни љубов ни внимание, па си побара кај друг. Незнам, можеби немаше да имам против ако едноставно ми кажеше, но вака тајно кога е сторено, повредува. Можеби ќе ја пуштев, можеби ќе се свестев дека не треба да ја пуштам, незнам.
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.197
Поени од реакции
2.426
Па... бев изневерен од девојка со еден друг, но после сфатив колку тие периоди јас не и давав ни љубов ни внимание, па си побара кај друг. Незнам, можеби немаше да имам против ако едноставно ми кажеше, но вака тајно кога е сторено, повредува. Можеби ќе ја пуштев, можеби ќе се свестев дека не треба да ја пуштам, незнам.
Сакав да кажам едно е кога на теорија мислиш нема да имаш против твоја девојка или жена во која си заљубен да има друг покрај тебе а сосема друго тоа и да го доживееш и да бидеш среќен со таа ситуација.

Ако не си пробал на пракса не знаеш како ќе реагираш. Едно е да те превари а сосема друго да знаеш однапред и да останеш среќен и заљубен а врската да ви продолжи без проблеми.

Моногамијата знае да биде тешка но полигамијата често пати е многу потешка.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.574
Поени од реакции
21.230
Аман бре...онака искоментирав, ме фати в гуша...
не може онака да искоментираш... треба да ја покажеш минималната почит за креторот на темава, да го прочиташ барем првото мислење.
али ај да не тераме оф топик.
 

nilla-vanilla

#kingliam
Член од
17 јуни 2010
Мислења
2.001
Поени од реакции
1.745
не може онака да искоментираш... треба да ја покажеш минималната почит за креторот на темава, да го прочиташ барем првото мислење.
али ај да не тераме оф топик.
Да во право си, ама не знам зошто отпочеток стекна погрешно мислење дека го немам прочитано првото мислење. Ако е заради првиот коментар што го напишав, грешиш али ок...да не ги замараме луѓево.
 

омлет^^

There are no stupid questions, just stupid people.
Член од
19 јуни 2011
Мислења
198
Поени од реакции
39
defnitivno NE !
 
На врв Bottom