Полигамија - ДА или НЕ

Полигамија: Да или НЕ

  • Да

    Гласови: 14 36,8%
  • Не

    Гласови: 24 63,2%

  • Вкупно гласачи
    38
  • Гласањето е завршено на .

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
За разлика од Исламот каде полигамијата е дозволена...не е наредена..во христијанството истата е забранета..
Затоа човекот ќе ги остави татка си и мајка си, и ќе се прилепи кон својата жена; и тие ќе станат едно тело. "
Е сега кога зборувате за полигамијата ме интересира дали мислите на полигинија или полиандрија..Едно е да да имаш повеќе жени..а друго е твојата жена да има повеќе мажи..
Иако ова второто воглавно го нема овде..ама ако се селите накај Тибет, Непал Индија..
Против..
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Па ваљда писателот мислел на маж со повеќе жени.Иако јас пишав и предходно дека треба да постира повеќе информации и објаснувања за темата за да се развие дискусија.
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Секое од ова поли... без разлика на кое се однесува води до непочитување на спротивниот пол и третирање на истиот како роб... така да не се сложувам со ова во никој случај..
 
O

Omer el Faruk

Гостин
За разлика од Исламот каде полигамијата е дозволена...не е наредена..во христијанството истата е забранета..
Затоа човекот ќе ги остави татка си и мајка си, и ќе се прилепи кон својата жена; и тие ќе станат едно тело. "
Е сега кога зборувате за полигамијата ме интересира дали мислите на полигинија или полиандрија..Едно е да да имаш повеќе жени..а друго е твојата жена да има повеќе мажи..
Иако ова второто воглавно го нема овде..ама ако се селите накај Тибет, Непал Индија..
Против..
Па јасно е дека мислат на полигинијата а не на полиандријата.
Затоа што полиандрија означува жена со повеќе мажи.

Генерално во Исламот Полигамијата(полигинијата) е дозволена а не наредена, т.е. таа е исклучок а не правило, додека кога станува збор за полиандријата таа е забранета.
 

trickster

Remember the name …
Член од
19 август 2007
Мислења
452
Поени од реакции
14
Па јасно е дека мислат на полигинијата а не на полиандријата.
Затоа што полиандрија означува жена со повеќе мажи.

Генерално во Исламот Полигамијата(полигинијата) е дозволена а не наредена, т.е. таа е исклучок а не правило, додека кога станува збор за полиандријата таа е забранета.
И зарем ова не ти говори за подреденоста и за тоа дека жената има помалку права според исламот....
Еве ти и малку посвеж пример(малку надвор од темава) мажите муслимани можат пред брак да се убијат од еб*ење и никој ништо да не им рече кога ке се венчаат али затоа жената ако недај боже во некој случај незгодно падне и си го повреди хименот... назад не е она чесна а за однос да не праиме муабет .....

Значи повторно било кое од ова поли... е неприфатливо .
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Aјде и од христијанска...
Адам во Рајот имаше една жена па одтаму, која е потребата од повеќе? Кој е тој фактор што одредува дали треба да се живее во некаква заедница со повеќе жени/сопруги? Похотата? Страстите?
A,Solomon i David,po kolku zeni imaa?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Солом и Давид имаа повеќе жени но тоа незначи дека постапувале исправно..ниту дека смо тука згрешиле..
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
И зарем ова не ти говори за подреденоста и за тоа дека жената има помалку права според исламот....
Еве ти и малку посвеж пример(малку надвор од темава) мажите муслимани можат пред брак да се убијат од еб*ење и никој ништо да не им рече кога ке се венчаат али затоа жената ако недај боже во некој случај незгодно падне и си го повреди хименот... назад не е она чесна а за однос да не праиме муабет .....

Значи повторно било кое од ова поли... е неприфатливо .

A,da ne lupas gluposti mnogu,si slusnal nesto no ne si razbral!
More,Spored Islamot,na site im e zabraneto da Bludstvuvaat...i na maskite a i na zenskite..

ne mu sudi na Islamot,spored Muslimanite...nego sudimu na Muslimanot spored Islamot!

taka da toj tvoj "svez primer"cuvaj si go za vo Geb,poso ne drzi!!

taka da sega mislam deka ti e jasno!?

znaci,ne e dozvoleno ni na maskoto ni na zensko!
 
Член од
3 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
0
Солом и Давид имаа повеќе жени но тоа незначи дека постапувале исправно..ниту дека смо тука згрешиле..
aman be,tyie ne postapuvale ispravno,sega vie postapuvate ispravno a ?

Zarem vie ste podobri od niv!?

znaci vo vasat Biblija,poligamijata e NEOGRANICENA!

DOdeka vo Islamot,poligamijata e Ogranicena do 4 zeni,so predhodno,ispolnuvanje na mnogu Uslovi!!

vo Islamot e Dozvolena..no ne e Naredena!
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Ајде всички цркновни отци, улеми, атеисти, наркомани, претседатели на невладини организации со сепаратискитчки доктрини, да подискутираме за оваа скромна и добра темичка.

Има еден сајт, каде што јас си дискутирам, на оваа тема. Штета таму сум сам против сви, а тука ќе се најде некој будала по малку да ме пободри мене.

Јас сум против.

Тропнете по нешто и вие.
Na,sajtot si sam a ?

no eve i tuka ti dojdov,kako sto kaza pogore kade vikas,ke se najde NEKOJA BUDALA,da te podobre tebe,jas doagam do zaklucok,deka samo Budalite se protiv toa!

A,najsvez primer gledam vo tebe!

p.s.a,okolu Poligamijata vece li uste ne ti stana jasno,na Sajtot kade sto ti bese vece kristalno objasneto?

ili sega tuka sakas,da izigravas,,demek nekoj si mangup!

smeska golema!!

poz..Halid ibn Velid!!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
aman be,tyie ne postapuvale ispravno,sega vie postapuvate ispravno a ?

Zarem vie ste podobri od niv!?

znaci vo vasat Biblija,poligamijata e NEOGRANICENA!

DOdeka vo Islamot,poligamijata e Ogranicena do 4 zeni,so predhodno,ispolnuvanje na mnogu Uslovi!!

vo Islamot e Dozvolena..no ne e Naredena!
Да не си ме рабрал погрешно нешто...?!
Исус рекол дека човек може да биде маж на една жена..Никаде не вели дека полигамијата е неограничена..
П.С....Оти ми се чини оти членовите на форумот на идивиди полека ја префрлаат битката овде...!??!!Стана досадно таму..или вршите регрутација..?!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Да не си ме рабрал погрешно нешто...?!
Исус рекол дека човек може да биде маж на една жена..Никаде не вели дека полигамијата е неограничена..
П.С....Оти ми се чини оти членовите на форумот на идивиди полека ја префрлаат битката овде...!??!!Стана досадно таму..или вршите регрутација..?!
Слушај другар, ти како модератор треба да се гордееш што доаѓаат нови членови на овој форум.Тоа е добро покрај другото и за неговата репутација,а не да носиш некакви банални заклучоци кои немаат никаква врска.

И навистина многу ниско од твоја страна тие прашањето ...или вршите регрутација...?!

на каква регрутација мислиш, што сакаш да кажеш со ова, ајде појасни малце да те разбереме сите или во спротивно извини се !

А сега да се вратиме на темата. Сметам дека основна разлика помеѓу Исламот и христијанството е таа што Исламот е вера која го има опфатено покрај духовниот и световниот живот на верникот, додека христијанството е само духовна вера ,без јурисдикција, без способност да го организира световниот живот на верникот. Еве на пример ќе ти поставам едно прашање: Мажена жена ќе направи блуд и изневери својот маж, каква казна ја следува неа според Библијата?

Претпостави дека Македонија е 100 % христијанска земја, во која главниот збор го има Светото Писмо, и еве имаме ваков проблем каде треба да донесеме пресуда ( ова за жената го спомнав во контекст на темава,а читај пресуда комплетно за сите злочини ), значи да повторам: како на жената блудничка ќе и се пресуди според Библијата?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Слушај другар, ти како модератор треба да се гордееш што доаѓаат нови членови на овој форум.Тоа е добро покрај другото и за неговата репутација,а не да носиш некакви банални заклучоци кои немаат никаква врска.

И навистина многу ниско од твоја страна тие прашањето ...или вршите регрутација...?!

на каква регрутација мислиш, што сакаш да кажеш со ова, ајде појасни малце да те разбереме сите или во спротивно извини се !

А сега да се вратиме на темата. Сметам дека основна разлика помеѓу Исламот и христијанството е таа што Исламот е вера која го има опфатено покрај духовниот и световниот живот на верникот, додека христијанството е само духовна вера ,без јурисдикција, без способност да го организира световниот живот на верникот. Еве на пример ќе ти поставам едно прашање: Мажена жена ќе направи блуд и изневери својот маж, каква казна ја следува неа според Библијата?

Претпостави дека Македонија е 100 % христијанска земја, во која главниот збор го има Светото Писмо, и еве имаме ваков проблем каде треба да донесеме пресуда ( ова за жената го спомнав во контекст на темава,а читај пресуда комплетно за сите злочини ), значи да повторам: како на жената блудничка ќе и се пресуди според Библијата?
О.К. можеби претерав..се извинувам..
За темата:...Казната е пред правосудните органи..ако веќе сакаш да реагираш..световно..
Според религијата..бракот се растура единствено заради неверство..
"Јас ви велам дека секој, кој ја остава својата жена, освен за прељуба, ја прави да врши прељуба, и кој се оженува со така напуштена, врши прељуба.”
Амa тоа сигурно незначи и да ја казниме според шеријатски закони..со закопување до полoвина во земја и да ја каменување..таква јурисдикција..е претерана..само поради фактот што никој од нас не дал живот па може и да го одземе..
 
O

Omer el Faruk

Гостин
О.К. можеби претерав..се извинувам..
За темата:...Казната е пред правосудните органи..ако веќе сакаш да реагираш..световно..
Според религијата..бракот се растура единствено заради неверство..
"Јас ви велам дека секој, кој ја остава својата жена, освен за прељуба, ја прави да врши прељуба, и кој се оженува со така напуштена, врши прељуба.”
Амa тоа сигурно незначи и да ја казниме според шеријатски закони..со закопување до полoвина во земја и да ја каменување..таква јурисдикција..е претерана..само поради фактот што никој од нас не дал живот па може и да го одземе..

:nenene: Кои правосудни органи, какви правосудни органи?

Рековме дека земјата е 100 % христијанска и главен збор има Светото писмо или Библијата. Свештенството ја има главната улога,и мора во таа земја да се воспостават закони меѓу кои и кривичното или казненото право. Оти нормално е дека нема да тече мед и млеко,ќе имаат и испади, ќе има криминал,убиства,пљачки, блудо дејствија,разводи на брак,малолетничка деликвенција, семејно насилство,употреба на дрога итн...итн..

Е сега остави го шеријатот на страна, убаво реков дека исламот како вера мисли покрај духовниот и на световниот живот на муслиманот ( секако во чиста муслиманска држава,каде што шеријатот е државното уредување), во Исламот е се убаво регулирано и потцртано.

Кажи ми ти дали Христијанството има решение за овој предизвик,дали е способно да организира државно уредување,заборави ги сегашниве закони, претпостави дека постои само народот Христијански и Светото писмо. Како ќе се уреди таа јурисдикција, како ќе се уреди казненото право,според кои норми, според кои цитати СПОРЕД ШТО г - дине?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom