Поклон за свадба?

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
И 2-3 ца на маса кои имаат куче и ќе си ја земат вечерата за дома. :icon_lol:

Не мора да значи дека ако некој те покане и те почитува, може сака што повеќе да собере млади, а нема големо друштво и пријатели од иста генерација. Знам и вакви. Само за да им било повесело, да не е само старци како на селска слава. :D

Порано се знаеше на покана ако се пишани само маж и жена, значи децата не се поканети. Ако е пишано фамилија таа и таа значи сите комплет.

Иначе имам приметено некои покануваат едни деца, а други не. Баш ме интересира по што ја прават таа поделба.

На една свадба поради ова не отидов, не дека ми беше важно втор братучед, ама ме интересираше зошто ме имаа изоставено.
Не реагиравме, само кажавме дека не доаѓаме, а други реагираа кога кажав дека јас не сум поканет, па ми се јавуваа да отидам демек ме заборавиле мислиш 12 деца сме дома.

Ова важно да е од срце, ретко кој дава да признаеме повеќе им е тешко да дадат на некој нешто. ;)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
И 2-3 ца на маса кои имаат куче и ќе си ја земат вечерата за дома. :icon_lol:

Не мора да значи дека ако некој те покане и те почитува, може сака што повеќе да собере млади, а нема големо друштво и пријатели од иста генерација. Знам и вакви. Само за да им било повесело, да не е само старци како на селска слава. :D

Порано се знаеше на покана ако се пишани само маж и жена, значи децата не се поканети. Ако е пишано фамилија таа и таа значи сите комплет.

Иначе имам приметено некои покануваат едни деца, а други не. Баш ме интересира по што ја прават таа поделба.

На една свадба поради ова не отидов, не дека ми беше важно втор братучед, ама ме интересираше зошто ме имаа изоставено.
Не реагиравме, само кажавме дека не доаѓаме, а други реагираа кога кажав дека јас не сум поканет, па ми се јавуваа да отидам демек ме заборавиле мислиш 12 деца сме дома.

Ова важно да е од срце, ретко кој дава да признаеме повеќе им е тешко да дадат на некој нешто. ;)
Веројатно е до начинот на размислување... Јас и кога одам на роденден или било каква дешавка каде треба подарок да се однесе, вистински сакам да однесам нешто убаво. Не сакам да биде ради реда. Подарок нема врска со пари. Во право си дека не сите размислуваат така ама кога веќе некој ме поканил мое да е да се потрудам да ја испочитувам поканата и да се потрудам да се реванширам со нешто убаво.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.787
Ова „Ве молиме без деца“ прв пат го слушам искрено... Ама не ми е чудно веќе ништо богами. :) Божем ќе прават некоја перверзна 18+ свадба па да не гледаат малолетници. Доста навредливо е ова. Сфаќам дека децата и те како знаат да бидат досадни ама не може така директно да се каже. Ако детето не е толку мало некогаш самото ќе сака да дојде на свадба, и сега ќе му забраниш пошто на домаќинот така му одговара.

Ова со грепка место цвеќе знам дека е тренд сега. Исто глупа работа. Океј, точно дека грепката кошта многу помалку од букетот и плус нема да им се прави ѓубре. Ама работа е што вака отворено ти бара да му донесеш грепка. А цвеќе и онака не носи секој од гостите.
Не само што има ве молиме без деца, туку има и некои што викаат по двајца од секоја фамилија, а вие договорете се кој ќе дојди, а кој не...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.120
Поени од реакции
56.163
И 2-3 ца на маса кои имаат куче и ќе си ја земат вечерата за дома.
А тие што пресипуваат коњак у мали пластични шишенца од кока кола донесени од дома специјално за тој чин? :icon_lol:
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.489
Поени од реакции
5.513
А тие што пресипуваат коњак у мали пластични шишенца од кока кола донесени од дома специјално за тој чин? :icon_lol:
Колку треба да си од 0 до поегејчен влав за да крадеш бадел у пластично шишенце од кок кола...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Два литра у ташна бутање или ?
И во ташна и под сако во црна ќеса имам видено и тоа на моја маса беа.

Сакав сок да си ставам, а претходно го видов на масата полно шише и за секунда го снема пред очи. :pos:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.740
Поени од реакции
35.292
Малку стрес имате од други глупости во животот, па и сваТби ќе организирате :D

Свадбата јас ја ставам во една од најголемите глупости што може да се направат, особено на вакви места каде пола фамилии се испокарани и очи не сакаат да си видат, каде народот си ги пушта нозете повеќе од тоа што може (сол нема во очи да си фрли, задолжен на 10 места, ќе плател порции од по 20 евра за човек, па и 400 души да имало :facepalm: и прави математики дали се исплатело или не, па ајде лутачки оти некој бил 4ца и му оставил само 50 евра) и каде и тие што се гости се скоро сите на бандаж и една свадба има да сотре финансиски за цела година.

Било каква забава се прави оти сакаш да ја направиш и се прави со најблиски (роднини, пријатели) со кои навистина сакам да се видам и почастам. Со некој со кој се гледам еднаш во кој знае колку време, ама баш ич не ме брига дали ќе бил или не на свадбата, а уште помалку што донел. Не сум религиозен и венчавката во црква исто ми е елиминирана, а тие чешитите: одење по невести, забричување, лумпувања дома, акање во црква не би ги правел и пари да ми дадат.

Моиве пред 30 години кога ја правеле свадбата си ја наполниле куќата со ѓубре, 400 гости, од кои прашање дали 5 % од поклоните биле ок, некои сервиси што и во тоа време биле надвор од мода (веројатно од 2-3 стотки) и ела чуди се каде да ги фрлиш.

Веселба со апла најблиски роднини и другари (30-40 души заедно од двете страни), порекласирана атмосфера каде може да се видите на раат без останатите чешити, а поклонот го оставам на сечија волја.
Исто и порциите, би одел со шведска маса, кој што сака тоа нека си земе (месо од различни работи (бише печено, јагне печено, пилешки работи, кетеринг и други мезиња), пијалокот исто во тој стил). Ова со порциите мислам дека е апсолутно наметнато како дебилна идеја од газдите на рестораните бидејќи само тие имаат ќар од таков концепт (секој нарачува вишок порции, изгор направени а ти дава 300 грама месо, дечињата ќе чепнат и ќе ги остават и заебан е само инвеститорот).

Јас парите за свадба си ги имам планирано за шетање, нешто што навистина ќе го паметиме (со 3-4 000 евра за свадба) се доволно за да прошетате на локација каде не сте биле, а уште помалку ќе отидете кога ќе дојдат деца и останати проблеми во животот.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.489
Поени од реакции
5.513
Малку стрес имате од други глупости во животот, па и сваТби ќе организирате :D

Свадбата јас ја ставам во една од најголемите глупости што може да се направат, особено на вакви места каде пола фамилии се испокарани и очи не сакаат да си видат, каде народот си ги пушта нозете повеќе од тоа што може (сол нема во очи да си фрли, задолжен на 10 места, ќе плател порции од по 20 евра за човек, па и 400 души да имало :facepalm: и прави математики дали се исплатело или не, па ајде лутачки оти некој бил 4ца и му оставил само 50 евра) и каде и тие што се гости се скоро сите на бандаж и една свадба има да сотре финансиски за цела година.

Било каква забава се прави оти сакаш да ја направиш и се прави со најблиски (роднини, пријатели) со кои навистина сакам да се видам и почастам. Со некој со кој се гледам еднаш во кој знае колку време, ама баш ич не ме брига дали ќе бил или не на свадбата, а уште помалку што донел. Не сум религиозен и венчавката во црква исто ми е елиминирана, а тие чешитите: одење по невести, забричување, лумпувања дома, акање во црква не би ги правел и пари да ми дадат.

Моиве пред 30 години кога ја правеле свадбата си ја наполниле куќата со ѓубре, 400 гости, од кои прашање дали 5 % од поклоните биле ок, некои сервиси што и во тоа време биле надвор од мода (веројатно од 2-3 стотки) и ела чуди се каде да ги фрлиш.

Веселба со апла најблиски роднини и другари (30-40 души заедно од двете страни), порекласирана атмосфера каде може да се видите на раат без останатите чешити, а поклонот го оставам на сечија волја.
Исто и порциите, би одел со шведска маса, кој што сака тоа нека си земе (месо од различни работи (бише печено, јагне печено, пилешки работи, кетеринг и други мезиња), пијалокот исто во тој стил). Ова со порциите мислам дека е апсолутно наметнато како дебилна идеја од газдите на рестораните бидејќи само тие имаат ќар од таков концепт (секој нарачува вишок порции, изгор направени а ти дава 300 грама месо, дечињата ќе чепнат и ќе ги остават и заебан е само инвеститорот).

Јас парите за свадба си ги имам планирано за шетање, нешто што навистина ќе го паметиме (со 3-4 000 евра за свадба) се доволно за да прошетате на локација каде не сте биле, а уште помалку ќе отидете кога ќе дојдат деца и останати проблеми во животот.
Од порции само пирошка!
Свадба без пирошка не иде.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.740
Поени од реакции
35.292

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.245
Поени од реакции
21.589
Na kraj sekoj ima svoi ubeduvanja, vrednosi i sfakjanja okolu svadba. Su videl bukvalno sve (barem taka mislam).

Ja iskreno nikojpat ne bi napisal na pokanata poklon vplik. Ne pravam svadba za poklon tuku za veselba i druzenje. Ako saka nekoj da donese nesto ok, ako ne moze ne mora. Pobitna mi e cesta da dojt pokanetiot gostin. I onaka 90% davaat paricen poklon. Ama i nekoj da donese mikser nikomu nisto. Nema ni ljutez ni vratka tuka. Preferiram da davam pari, visinata zavisi od lugjeto, kolku sme rod ili bliski. Isto taka dosta lugje zaboravaat (ili namerno ne pisuvaat) ime na plikot pa posle ne mozes da vidis od kogo e. Ne e toa problem tolku kolku sto malce mi stvara odbivnost koga nekoj blizok na mladozencite na sekoj poklon lepi ime za da se znae koj sto donesol. Iskreno ne bi se zamaral so toa, sporedni mi se poklonite. Veselbata i ubavoto pominuvanje so gostite e na prvo mesto. Realni da sme, tesko da napravis profit od svadba so ogled na troskojte. Pretezno svadba poveke cini nego sto dobivas kako pari, edino ako roditelite plakjaat a mladite gi cuvaat parite. Togas normalno sobiraat dobra suma.

Nekoi raboti sto me nerviraat:
- Kaneti lugje koi ne planiraat da idat a ne kazuvaat. Sto ne e vo red so tie lugje? Kazi ne idam i cao. Inace moram da gi planiram, da planiram kaj da sedat, da planiram porcii i da gi platam na kraj uste zian ke bidam.
- Kanis cela familija roditeli sose deca a idat samo "ili mladite ili starite". Gi kanam site i gi planiram ako ne idat site kazete. Za mene ne znaci ako idat cetvorica deka mora 4.000 MKD poklon a ako idat dvajca samo 2.000 MKD. Loso sfakjanje imaat tuka. Inace tarifata e 1.000 MKD na covek za poklon, za da se pokrie porcijata. Glupost. A moze i 100 MKD plus za bonbonjera, barem od toa se odviknuvaat lugjeto i onaka pola gi vrakjaat vo prodavnicite.
- Muabet posle svadba koj kolku donesol i dal. Pa sporedbi pa ocenki malku mnogu. Ili pa muabeti kako sobrale 100.000€ lazat za toa kolku dobile oti ete deka gi sakale mnogu ili imale mnogu familija sransvo. Malogranstina.
- Vratki: Mi donese tolku pari pa ja isto tolku. So sto se zamaraat lugjeto po nekolku godini pamtat ili imaat zapisano i odma vratka.

So mnogu gluposti lugjeto se zamaraat ama za zal ne se odkazuvaat od nekoi raboti.

Da dopolnam: Povekje pamtam koj ne dosol (a mogol) i toa bez da odkaze nego koj kolku dal. Tuka fakjam zamerka oti toa mi e najmizeren gest. Barem odkazi vaka i vaka e nemozam da dojdam a ne podmuklo si mislel si blizok a ke ti go spopika.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.011
Поени од реакции
1.129
@Zaptija Stojkov

Јас лани на автопат најдов расфрлани пари, Американски долари.
Ги погледнав рафрланите банкноти, забележав дека се фалсификувани банкнотите, но сепак од огромниот куп расфрлани банкноти си земав неколку банкноти за зезање.
Ми останаа уште 10 банкноти од по 100 долари, ако сакаш да ти ги пратам банкнотите?

Ќе бидеш главна фаца на свадбата, дел од парите ќе ставиш во плико за подарок.
Ама најјако ќе биде кога со остатокот од банкнотите да земеш и да честиш со бакшиш оркестарот и музиката. :pos:

Ќе бидат радосни и весели таа вечер музикантите од добиениот "девизен бакшиш" ама утредента кога ќе отидат во менувачница да ги заменат доларите, е тогаш ќе биде вистинска веселба за музикантите.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.139
Поени од реакции
2.787
Веселба со апла најблиски роднини и другари (30-40 души заедно од двете страни), порекласирана атмосфера каде може да се видите на раат без останатите чешити, а поклонот го оставам на сечија волја.
Исто и порциите, би одел со шведска маса, кој што сака тоа нека си земе (месо од различни работи (бише печено, јагне печено, пилешки работи, кетеринг и други мезиња), пијалокот исто во тој стил). Ова со порциите мислам дека е апсолутно наметнато како дебилна идеја од газдите на рестораните бидејќи само тие имаат ќар од таков концепт (секој нарачува вишок порции, изгор направени а ти дава 300 грама месо, дечињата ќе чепнат и ќе ги остават и заебан е само инвеститорот).

Јас парите за свадба си ги имам планирано за шетање, нешто што навистина ќе го паметиме (со 3-4 000 евра за свадба) се доволно за да прошетате на локација каде не сте биле, а уште помалку ќе отидете кога ќе дојдат деца и останати проблеми во животот.
Најубаво би било младоженците да си одлучуваат кој ќе го поканат, а кој не а не родителите...Зошто да идаат некои роднини што не ги знаеш како на пример први брачеди од родителите, втори брачеди што исто така не ги знаеш, колегите од работа од таткото, комшиите што си имаш само едно здраво, како си шо прајш, а воопшто дома не се посетуваат, од зетот од сестрата неговиот зет и сестра, или од шурата твој шурата негов... 50-60 души мислам дека се доста.

А најголема глупост дента на свадбата е пукањето со пиштолите...Па недај боже некој ќе настрада од заскитан куршум... Да се кабиљ и со тешка артилерија ќе пукаат...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom