Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.202
Поени од реакции
6.394
Толку бе и ова помина? Секое чудо за 3 дена...
Поинтересно е Заев кај што ги поздравува колекторите.
Нас смеа ни треба, за умрените напишавме амин на Фејсбук.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.275
Поени од реакции
5.273
Толку бе и ова помина? Секое чудо за 3 дена...
Само да ве потсетам, во евакуацијата на Авганистан ниту погинаа холанџани ниту англичани...Ама кога луѓето имаат трошка совест

Холандската министерка за надворешни работи, Сигрид Кааг, вчера поднесе оставка по критиките од пратениците кои ја сметаат за одговорна за хаотичната евакуација од Авганистан.
И британскиот министер за надворешни работи, Доминик Рааб, ден претходно беше сменет од функцијата заради управувањето со авганистанската криза, додаваат француските медиуми.
Само во Македонија 15 луѓе живи горат и уште премиерот ко да е на сред село шооооо е бееее зашооо да давааам оставкааа беее

Народен суд другари, ко во повоена Македонија ќе ги судиме и стреламе по кратка постапка, друго чаре нема
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
2.831
Поени од реакции
19.948
Толку бе и ова помина? Секое чудо за 3 дена...
Е тоа е трагедијата кај нас. Три дена и толку.
За жал, на повеќето (не сите) толку им е помнењето.
На дневно политичка сцена, медиумите си ја вршат својата задача со постојано преплавување со НОВИ дешавки (не толку битни), со цел ВАЖНОТО да се фрли под тепих.

Власта си го води орото, ќе се распишат избори сега и по закон нема разрешување/именување. Тоа им е и целта, се по подмукол план.
Ќе помине и тој циркуз и после веќе сето ова ќе биде историја. Германски форензичари, исто така една игра со цел што повеќе да се одлага "истрагата". До тогаш командант Форина, веќе ќе распише избори.

Него најважното.
Нели се работеше демек за ОСТАВКА од МОРАЛНИ ПРИЧИНИ, закаснета де, доцна почуствувал грижа на совест Филипче. За тоа не е потребна истрага, но муртинецот не си го дава другарот. Истрага, ДА кога ќе се смени власта.
 

Darklady

Марсовка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
3.713
Поени од реакции
25.654
Зошто не се објавуваат имињата на трагично изгорените жртви?
Тие луѓе заслужуваат да бидат објавени, јавно, јасно и гласно. Тие се жртви на државата.
Тие имиња треба да бидат запаметени, тие луѓе треба да бидат потсетник за функционирањето на еден трул здравствен систем. Систем од кој 30 години само се цица и ништо не се вложува.
Навистина не заслужија да бидат само една статистика. „Починаа во болнички услови“
Ако прогласиш 3 дневна жалост демек толку е? Рацете се испрани? Циркузот заврши?

Ние буквално живееме во една модуларна болница или една голема ментална институција која само нагалено и од милост си ја нарекуваме ДРЖАВА.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.731
Поени од реакции
13.218
Така е. Треба да продолжи да биде министер и да го претечеме Перу по број на смртност.
Јас на пример сум да остане министер, ако после тоа оди директно во затвор. И тоа не во пансион во Шутка, туку кај најголемите криминалци и убијци, да биде тепан и ебан секој ден по неколку пати на ден.

Што кур ако поднесе оставка?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.204
Поени од реакции
12.087
vo razumna realnost site sme za stap.
i jas vo toa vreme plukav po Todorov, i sega sum megju tie sto se protiv ovoj sega.

Todorov, pokraj site negativni zabeleski kon nego, bese prviot koj se osmeli da proba da stavi nekoj red vo zdravstvoto
so sistemot "Moj Termin". site znaeme kako (ne)funkcionira ovoj sistem kaj nas, ama toa si e prikazna samo po sebe.
pred toa bese, odis na specijalist, zastanuvas pred salter 7 sabajle, cel den go otpisuvas, i nikoj ne ti garantira deka nekoj
kje te pregleda.

sega, imase ispadi ovoj uste pred korona krizata, koga gi terase doktori od privatni ordinacii, da dezuraat vo drzavnata itna pomos,
posto ne mozat da si najdat doktori i da se organiziraat. za korona, vakcinite i sega poslednovo, apla e.

eve kje dade ostavka, kje go smenat, kad tad. posle toa, svajcarsko zdravstvo neli?
Далеку од тоа дека ќе стане швајцарско ако си дадат отставка, меѓутоа можеби ќе се постави преседан дека политичарите се одговорни за последиците од својата работа. Ја не викам дека тодоров не напраил нешто добро, може и овој сеа напраил, меѓутоа тоа не значи дека ги пере од се останато во својот мандат.
Иако тука има доста луѓе под нив што се директно одговорни и треба кривично да одговараат. Луѓе што удирале печати од ракав дека се е како што треба.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
12.731
Поени од реакции
13.218
Само не смееме да ја занемариме и потребата за кривична одговорност како коректив. И секако казнено поправниот систем кој за некого е мајка, а за некого маќеа.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.612
Поени од реакции
3.506
Далеку од тоа дека ќе стане швајцарско ако си дадат отставка, меѓутоа можеби ќе се постави преседан дека политичарите се одговорни за последиците од својата работа. Ја не викам дека тодоров не напраил нешто добро, може и овој сеа напраил, меѓутоа тоа не значи дека ги пере од се останато во својот мандат.
Иако тука има доста луѓе под нив што се директно одговорни и треба кривично да одговараат. Луѓе што удирале печати од ракав дека се е како што треба.
druze procitaj ja izjavata na Todorov, pa posle komentiraj.
nikade ne spomnuva dali treba ostavki i istragi, toa si e na nadlezni, ako uopsto gi ima momentalno.
samo povikuva da ne se nasocuva cel bes kon edna licnost, nesto niz sto toj pominal vo negoviot mandat. treba da pomines niz nekoi raboti vo zivotot, pa da imas razbiranje kon drugite vo slicni situacii
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.680
Поени од реакции
6.456
Мене не ми е јасно, а толку ли нема на форумов некој член од Тетово, да објават во јавност дека во модуларна болница има посета секојдневно и треба одговорност за цел персонал оти они се соучесници во тоа злодело и ширење на зараза, да се обелодени дека се плаќало пари за да некој пациент биде подобро третиран.
Јас да видам дека кај мој болен човек во соба му доаѓаат непознати луѓе во посета на други пациенти, одма пријавувам кај директор, па и во медиуми ако треба.
Сите се соучесници, ако немале доволно персонал, требале да побараат и ќе им се прати од други градови
Вака што направија, ширеа зараза,наместо да лекуваат...толку еден вработен од таму не се најде совесен.
Кажуваат дека и во Гостиварската болница влегувале пациенти и посета низ прозор, кога сакале доаѓале, кога сакале си оделе.
Казни за сите, дисциплинска постапка за сите, од чистачка, портир па до директор и се до Венко.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.202
Поени од реакции
6.394
Мене не ми е јасно, а толку ли нема на форумов некој член од Тетово, да објават во јавност дека во модуларна болница има посета секојдневно и треба одговорност за цел персонал оти они се соучесници во тоа злодело и ширење на зараза, да се обелодени дека се плаќало пари за да некој пациент биде подобро третиран.
Јас да видам дека кај мој болен човек во соба му доаѓаат непознати луѓе во посета на други пациенти, одма пријавувам кај директор, па и во медиуми ако треба.
Сите се соучесници, ако немале доволно персонал, требале да побараат и ќе им се прати од други градови
Вака што направија, ширеа зараза,наместо да лекуваат...толку еден вработен од таму не се најде совесен.
Кажуваат дека и во Гостиварската болница влегувале пациенти и посета низ прозор, кога сакале доаѓале, кога сакале си оделе.
Казни за сите, дисциплинска постапка за сите, од чистачка, портир па до директор и се до Венко.
На постои вирус во Тетово. Лага е некоја, а тие што умираат умираат оти имаат други болести или така му било пишано.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.275
Поени од реакции
5.273
Јас да видам дека кај мој болен човек во соба му доаѓаат непознати луѓе во посета на други пациенти, одма пријавувам кај директор, па и во медиуми ако треба.
Сите се соучесници, ако немале доволно персонал, требале да побараат и ќе им се прати од други градови
Убаво зборуваш, само изгледа не си посетил македонска болница во нормално, без епидемија време. Можам да замислам кој хаос е сега за време на пандемија.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
12.680
Поени од реакции
6.456
Убаво зборуваш, само изгледа не си посетил македонска болница во нормално, без епидемија време. Можам да замислам кој хаос е сега за време на пандемија.
Женско сум....
Хаосот е само во Тетово и Гостивар...во сите болници, откако почна епидемијата, посети се забранети и гледам во Скопје се придржуваат кон правилото.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom