Пожар во Тетовскиот Ковид центар, 15+ мртви

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.486
Поени од реакции
6.911
Само што изглеа и Тодоров го брани филипче. Они најубаво сакаат да е вака, да умираат луѓе под нивна одговорност и никој да не ги чепне. Во реалност и двајцата се за стап.
vo razumna realnost site sme za stap.
i jas vo toa vreme plukav po Todorov, i sega sum megju tie sto se protiv ovoj sega.

Todorov, pokraj site negativni zabeleski kon nego, bese prviot koj se osmeli da proba da stavi nekoj red vo zdravstvoto
so sistemot "Moj Termin". site znaeme kako (ne)funkcionira ovoj sistem kaj nas, ama toa si e prikazna samo po sebe.
pred toa bese, odis na specijalist, zastanuvas pred salter 7 sabajle, cel den go otpisuvas, i nikoj ne ti garantira deka nekoj
kje te pregleda.

sega, imase ispadi ovoj uste pred korona krizata, koga gi terase doktori od privatni ordinacii, da dezuraat vo drzavnata itna pomos,
posto ne mozat da si najdat doktori i da se organiziraat. za korona, vakcinite i sega poslednovo, apla e.

eve kje dade ostavka, kje go smenat, kad tad. posle toa, svajcarsko zdravstvo neli?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.557
Поени од реакции
17.364
Заев тврди дека модуларните болници се безбедни

 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.286
Поени од реакции
6.592
Заев тврди дека модуларните болници се безбедни

Истата шизофренија е кога тврдат дека поевтинуваат сметките со тоа што не ги поскапуваат.
Тешки пациенти...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
16.059
Поени од реакции
28.764


...тој државава не ја есапи, а не пак му е гајле за некои таму 14 пациенти што изгореле во модуларна болница, па самиот рече дека несреќи се случуваат и дека нормално е и ова да се случи во модуларната болница, само кој да му каже дека секаде каде се случуваат несреќи дури да е причина и кривицата директно „виша сила“ природата, одговорност треба да сноси човекот што не превзел мерки за безбедност кон таа виша сила, а одговорен е за човечки животи затоа што си ги наплати услугите за тие безбедности за кои гарантирал!
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.355
Поени од реакции
5.965
Купуваат време, очекувајте некој голем скандал во блиско време или некој дефокус. Ова им се критичните 48 -72 часа. Ако ги поминат нив без никакви организирани протести, притисок тогаш се ќе биде ок за нив. За 72 саати ќе почне да се заборава се, ќе излезат со уште едно ново интервју како Заев не знае да збори англиски или спрски. Сите ќе се смееме колку е Заев прост и за 2 недели само уште една шака луѓе ќе зборат во врска со пожарот.

Да не заборавиме дека кадат на ДУИ имаше вадено органи на бремена жена во нелегална ординација. И комисијата на која он е претседател го прогласи за невиновен. И не се деси апсолутно ништо.

Барем стана комплетно јасно дека и целото шиптaрско насилство е организирано од самата држава. Државата ги користи шиптaрите за да врши насилство врз сите во државата.
Само продолжете да му се смеете на Заев зошто им се заблагодарил на колекторите и што не знаел да склопи реченица. Би сакал да ја имав оваа моќ, да можам да си правам што сакам а на другите единствената реакција да им биде да се смеат колку сум глуп.

Единствената корисна работа што се извлече од целата ситуацијава во Тетово е што многу јасно прикажа дека 99% од Шиптарското самоволие е политички организирано. Целата индивидуалност и непокорност им е само мит. Размонтирањето на ДУИ би решило 90% од етничките проблеми.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.767
Поени од реакции
22.052
Човекот што излегол од ковид центар во Скопје збори за условите:

Еве јавно изјавувам, па ако сакаат нека ме затворат... Јас во оваа држава веќе никад нема да платам здравствено осигурување. И по секоја цена ќе наоѓам дупки во законот за да избегнам данок, па ако треба нека ме коштаат адвокатите повеќе и од самиот данок.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
15.247
Поени од реакции
8.285
Човекот што излегол од ковид центар во Скопје збори за условите:

Еве јавно изјавувам, па ако сакаат нека ме затворат... Јас во оваа држава веќе никад нема да платам здравствено осигурување. И по секоја цена ќе наоѓам дупки во законот за да избегнам данок, па ако треба нека ме коштаат адвокатите повеќе и од самиот данок.
Колку пати пишав дека смртноста е поради лекарски грешки....но кој да слуша.
Решение треба да најдеме, а моабетите за условите во болниците ни се одамна познати.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
7.628
Поени од реакции
5.987
Колку пати пишав дека смртноста е поради лекарски грешки....но кој да слуша.
Решение треба да најдеме, а моабетите за условите во болниците ни се одамна познати.
на кој му пиша,на филипче ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
16.767
Поени од реакции
22.052
Човек кој за чудо ќе ја преживее одисејата низ Македонските ковид центри, сигурно ќе остане со тешки психолошки последици.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
14.557
Поени од реакции
17.364
Менаџирањето на ковид кризата е никакво. Турија 11 милион евра за отпечатоци за прсти за изборите, нешто што нема да спречи изборни фалсификати. Со тие пари барем некој работи можеа да се потсредат во здравството.

Иако реално најголем проблем е менаџирањето.

Филипче можеби ќе си замини, но ќе дојди некој бетар.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.519
Поени од реакции
9.401
Иако реално најголем проблем е менаџирањето.

Филипче можеби ќе си замини, но ќе дојди некој бетар.
Така е. Треба да продолжи да биде министер и да го претечеме Перу по број на смртност.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
13.352
Поени од реакции
29.197
Менаџирањето на ковид кризата е никакво. Турија 11 милион евра за отпечатоци за прсти за изборите, нешто што нема да спречи изборни фалсификати. Со тие пари барем некој работи можеа да се потсредат во здравството.

Иако реално најголем проблем е менаџирањето.

Филипче можеби ќе си замини, но ќе дојди некој бетар.
Шанса нема да има проблеми во менаџирањето, генерално едноставните работи функционираат: доаѓа нова власт, носи копук што нема допирна точка со тоа што го работи, ги менува сите директори со уште поголеми копуци, има тимски дух и тимска работа (кога станува збор за крадење и штимање на тендери), вработуваат уште неколку илјади партиски војници + рамковни кои од медицина имаат гледано само медицински драми на тв, и така се до следна влада - мал ресет со уште поголеми дебили и еве не снимаме 30та сезона.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom